close
הפוך לדף הבית גמ"ח קופונים
18.06.2018
 
לרשימת המאורסים המלאה >>
יעקב רבלין - דין וחשבון
אבי בלום - בית ספר לפוליטיקה
לכל המבזקים
חדשות אחרונות חדשות אחרונות

ה"כת שלא הייתה": כך עבדה השיטה; ומה הקשר לתקיפות בנחלאות

לאחר מעצר 3 החשודים ב"המצאת כת נוצרית" והוצאת כספים במרמה מתושבים חרדים, "בחדרי חרדים" חושף לראשונה כיצד פעלה השיטה - שכנוע רבנים, התקנת מצלמות אבטחה וזריעת פאניקה. ומה הקשר לפרשת התקיפות בנחלאות • הסיפור המלא

26
הדפס
אילוסטרציה (נתי שוחט, פלאש 90)
אילוסטרציה (נתי שוחט, פלאש 90)

לאחר למעלה משנתיים של חקירה מעמיקה, המשטרה הגיעה למסקנה כי ה"אגדה" בדבר קיומה של כת שהחברים בה מתעללים בילדים ומעבירים אותם על דתם לנצרות - אינה קיימת כלל.

הערב חושף "בחדרי חרדים" כיצד עבדה השיטה. על מנת להבין את הפרשה, הבה נחזור לאוגוסט 2011 אז התפוצצה פרשת התקיפות הגדולה ביותר שידעה מדינת ישראל. כתבי אישום הוגשו נגד שלושה חשודים בגין תקיפת והטרדת עשרות ילדים בגילאי 12-3 בשכונת נחלאות בירושלים.

גם לאחר החקירה והגשת כתבי האישום, בשכונה שררה אווירה מתוחה והתושבים טענו שהמשטרה פוסלת עדויות ומשחררת עצורים ועדיין ישנם אנשים מסוכנים המסתובבים בשכונה אשר פוגעים בילדים.

אחת מתושבות השכונה, אז בת 72, עליה סיפרו אגדות כי יש לה מרתפים עם חומרים מסיונריים, הוכתה באלימות קשה ובגין כך הוגש כתב אישום בין היתר נגד הרב משה שפירא ששלח את המכים. "צריך פשוט להכות אותה עד לאשפוז, וגם לא יהיה איכפת אם לא יהיה את מי לאשפז" הוקלט הרב אומר לאנשיו.

על רקע הפרשה שהסעירה את ירושלים ואת הקהילה חרדית, נמצא כר נוח לגריפת כספים. על פי חשד המשטרה, החלה ד' בפעילות ומסע שיכנועים ארוך ומאסיבי בו הצליחה לשכנע לא מעט מתושבי שכונת סנהדריה בעיר, כי ישנה "כת" הפועלת מטעם ארגונים נוצריים להמרת דתם של ילדים, חוטפת אותם למנזרים ואף מתעללת בהם.

ל"בחדרי חרדים" נודע כי תלמוד תורה חרדי מוכר קיבל פנייה מהחשודה כי מאחר וישנם אלמונים שעושים מעשים חמורים בשכונה היא מוכנה לתרום מספר בודד של מצלמות אבטחה שיותקנו ברחבי תלמוד התורה על מנת לעקוב אחר ה"פושעים". אלה השתכנעו והמצלמות הותקנו, אך הדבר גרם לפאניקה מוחלטת בקרב ההורים, שדרשו ממנהלי התלמוד תורה להשקיע בביטחון התלמידים. המנהלים נכנעו ללחץ ורכשו עוד עשרות מצלמות בעלויות כספיות גדולות - אולם דמויות חשודות לא נמצאו.

על רקע החשש הגדול של ההורים, על פי החשד, פנתה ד' לרבני השכונה וסיפרה להם על "המעשים החמורים" שמתבצעים בשכונה והשמועה עברה מפה לאוזן. ד' פנתה להורי ילדים ולהנהלת תלמוד התורה לגבי ילדים מסויימים שצריכים טיפול.

על פי החשד, שלחה אותם לב', אף היא במקור מחו"ל, אשר לה תעודה של 'מטפלת רגשית' מחו"ל והיא החלה לטפל בילדים. מעדויות שהגיעו ל'בחדרי חרדים' עולה כי באמצעות שאלות מוכוונות הצליחה המטפלת עם הזמן לשכנע ו'להשתיל' במוחם של לא מעט ילדים כי אכן חטפו אותם למנזר והתעללו בהם, זאת בניגוד גמור למציאות. על פי החשד, היא הציגה בפניהם תמונות של מספר מנזרים ושאלה "לאיזה מהמנזרים שבתמונות לקחו אותך?", כשאר בשלב הראשוני הילדים הכחישו אך ככל שחלף הזמן גם הם שוכנעו כי יש דברים בגו.

אחד מרבני השכונה ושני עסקנים נוספים אף שוכנעו בדבר והרכיבו רשימה של מאות ילדים שנפגעו על ידי הכת, אך לא הסכימו לשתף פעולה עם אף גורם חקירה מאחר ולדבריהם הנוצרים הצליחו לשחד את כל גורמי האכיפה, כך שלא רלוונטי למי יפנו, הישועה לא תצמח.

במקביל, היו כמובן מי שלא האמינו לסיפורי הכת, בהם דיינים מהעדה החרדית, אנשי 'הוועד לטוהר המחנה' ורבנים נוספים.

לפני כשנה וחצי פורסם כי בתלמוד התורה נמחקו חלקים מסרטוני האבטחה ועל פי הטענה היו שם מעשים אשר לא ייעשו. בעקבות כך, המשטרה פתחה בחקירה, אך תוך זמן קצר הוסר החשד. זה כמובן לא עזר להרגיע את ההורים המודאגים, שרבים מהם החליטו להוציא את הילדים ולהעבירם למוסדות אחרים.

על פי החשד, החשודה, יחד עם אחרים, גייסה תרומות ענק מחוץ לארץ וגם מישראל, כל זאת בטענה לקיומה לכאורה של הכת. ע"פ החשד סכומי התרומות אליהם הצטרפו גם תשלומים על טיפולים, הצטברו לסכומי עתק המוערכים בלמעלה ממיליון וחצי דולר.

המשטרה ניהלה חקירה ממושכת, מורכבת ומעמיקה, לאור התלונות והחשדות החמורים. אתמול, עם סיום החקירה, עוכבו שלושה חשודים שנחקרו במשטרת מרחב ציון בחשד להתעללות בילדים בכך ששיכנעו אותם שנפגעו וכן בחשד לקבלת תרומות במרמה.

החקירה לוותה על ידי פרקליטות מחוז ירושלים וגורמי הרווחה. ד' וגבר נוסף שנעצרו הובאו הבוקר לבית משפט השלום בירושלים שם שוחררו למעצר בית עד ליום שלישי הבא.

עוד בנושא:
המציאו כת נוצרית והתעללות - וגייסו כסף

ילדים חרדים. החשודים זרעו פאניקה (נתי שוחט, פלאש 90)
ילדים חרדים. החשודים זרעו פאניקה (נתי שוחט, פלאש 90)

"במשך תקופה ארוכה התביישתי לספר שהבן שלי עדיין לומד באותו תלמוד תורה" מספרת הערב ל"בחדרי חרדים" אמא לאחד הילדים שלמד במקום. "המוסד התרוקן מילדים לאור השמועות. את ההחלטה שלי קיבלתי על פי דעת תורה והשארתי אותו למרות החששות".

לדבריה, "הופניתי על ידי הורים אחרים מהחיידר לגברת ב' כמישהי מעורבת שתוכל לייעץ לי אבל היא התפרצה עלי וצעקה עלי שהיא לא מוכנה לדבר איתי אם אני לא מבינה את רצינות העניין. הרגשתי מאוד לא בנוח עם ההתייחסות הגסה שלה.

"הרב באום והרב ברקוביץ מרבני השכונה שהיו מעורבים בסיפור אמרו חד משמעית שמה שהיה טופל ושכרגע החיידר לא פחות בטוח מכול מקום אחר".

"המשטרה גילתה אוזלת יד"

עו"ד ינון סרטל, שמייצג את החשודה, התייחס לחשדות ואמר בתגובה ל'בחדרי חרדים' כי החשודה במשך שנים רבות נאבקת עבור הילדים שסובלים מהטרדות ומעשים חמורים, "היא עשתה את זה מול שירותי הרווחה ודאגה לילדים שיקבלו את הטיפול המתאים, הביאה את ועדת הכנסת לסייר בשכונת נחלאות ואף שיכנעה הרבה ילדים להתלונן במשטרה - שחלקם גם הסתיימו בהרשעות".

"היא התקווה היחידה של הרבה מאוד ילדים בשכונות האלה. היא התלוננה פעם אחר פעם על המשטרה שגילתה אוזלת יד בטיפול שלה, ולכן אספה תרומות מאנשים נדבנים על מנת למלא את המקום שהמשטרה לא ממלאת".

לדבריו, בזכות שירותיו של חוקר פרטי לו היא שילמה, נאספו חומרים רבים וראיות על מנת להביא את האחראים לדין. "כנראה שזה היה לצנינים בעיני המשטרה והם המציאו המצאה שכאילו היא מרמה את הנדבנים בתיאור הדברים, שאין דבר יותר מופרך מזה".

סרטל מוסיף, "המאבק הזה מבחינתה הוא מאבק של חיים. לבוא ולהגיד שהיא מרמה - היא מאמינה בזה באמונה שלמה ויש לה הרבה מאוד ראיות לכך שהפעילות הזאת מתקיימת אך רשויות האכיפה לא עושות כלום עם זה, ובמקום ללכת ולאתר את האחראים למעשים האלה, הם החליטו להיטפל אליה ולטפול בה האשמות חסרות יסוד. השופט גם לא נעתר לבקשת המשטרה להאריך את מעצרה בארבעה ימים וקבע שמדובר ב"חשד סביר מוחלש" ושיחרר אותה למעצר בית".

עו"ד איתן פלג, פרקליטו של אחד החשודים, אמר בתגובה ל'בחדרי': "מרשי נעצר על לא עוול בכפו. הוא לא עבר כל עבירה שהיא, ובית המשפט אף ציין בהחלטתו כי החשד נגדו כמעט ואינו קיים". עוד הוסיף, "הוא שוחרר ומבחינתנו העניין שלו גמור. הלקוח שלי גם קבל בפני בית המשפט על הליכי חקירה בלתי חוקיים שבוצעו נגדו".

אולי יעניין אותך גם
פתח את כל התגובות   הוסף תגובה
תגובות    
גם בבני ברק הסיפור הזה רץ  
משה 22:49 09/08/2016

ויש הורים שמוכנים להשבע שהילדים שלהם סיפרו סיפורים זהים לילדים אחרים

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
1
 
     עדיף יהדות ביושר והגינות. מחרדיות. (ל”ת)
 23:23 09/08/2016
 
     עדיף שמדי פעם תסתום את הפה  
 00:36 10/08/2016

לא בגלל סיבה מיוחדת, רק שלא יחשבו מה קורה למי שעוזב את החרדיות

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
 
     אם הוא משקר שיסתום. אבל אמת שיכתוב ויכתוב................... (ל”ת)
 02:01 10/08/2016
 
     מוזר...................................................... (ל”ת)
 23:27 09/08/2016
 
אולי אתה מנסה אך היא לא מסעירה איש. אתה פופוליסט זול ורדוד. (ל”ת)
 23:09 09/08/2016
2
 
חולי נפש (ל”ת)
צחי 23:24 09/08/2016
3
 
הכי קל להגיד שהכל שטויות  
טל תחיה 23:46 09/08/2016

אם הם באמת היו ממציאים את הסיפור הם לא היו משוחררים למעצר בית.
ל הרווחה יש מאות ילדים שמטופלים בעקבות הכת הזו.
י משכונות שונות וערים שונות שלא מכירים את השלושה שנחקרו.
מאה ילדים שמחכים לטיפול. ועוד עשרות שאין להם מקום לקבל טיפול.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
4
 
אם ההורים מאמינים לזה כנראה שיש להם סיבה טובה.  
טל תחיה 23:48 09/08/2016

הורה לא קם בלילה ומחליט שיש לו ילד עם הפרעה נפשית קשה בגלל שהשכן אמר משהו...

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
5
 
הסיפור קשה אין בכל ספק, וכך דעתם של רוב רבני השכונה שזה כולל את הרבנים ברקוביץ שרלין קניג ובאום  
 23:50 09/08/2016

לא ברור מה האינטרס של המשטרה; אבל הטענה שנשמעה בשנים האחרונות שהמשטרה מנסה להשתיק את העניין מקבלת חיזוק משמעותי הערב.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
6
 
הכתבה שיקרית ישנה כת כזו! (ל”ת)
 23:52 09/08/2016
7
 
מה עם בית דינו של א.ד. לוין?  
בניקלו 01:25 10/08/2016

בית הדין נתן יד לכל הפרשה ופסק כי כל גר באשר הוא חשוד במיסיונריו ובכך ביטל מצווה מן התורה. בית הדין הצביע על "חשוד מבלי להזמינם לדין תורה, כתוצאה מכך גרי צדק ובעלי תשובה נרדפו ולא היה פוצה פה ומצפצף.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
8
 
הכת הזו קיימת !!!  
יוסף 02:48 10/08/2016

יש עשרות ילדים שנפגעו ובטיפול הפסיכולוגי שהם עברו כולם ספרו את אותו סיפור. אסור להתעלם מזה!!! חובה להלחם נגד זה !!!

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
9
 
העיקר שלא לומדים ליבה (ל”ת)
העיקר שלא לומדים ליבה 06:28 10/08/2016
10
 
נראה עם את התגובה הזו תפרסמו  
טל תחיה 08:37 10/08/2016

או שאתם כבר משוכנעים שהנה מצאתם את הדרך להשתיק אותנו.
ע יש מאות ילדים והורים עם פוסט טראומה משהוא יצר אותה..

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
11
 
המשטרה, שלא מצליחה לטפל בבעיה, מנסה להשתיק!!!  
מאוכזב מהמשטרה 09:28 10/08/2016

אותו סיפור לא רק בסנהדריה. ילדים משכונות וערים שונות, מספרים את אותם סיפורים. תשאלו בקטמון, איך יתכן שאדם שבביתו מצאו נער מסומם, שוחרר?!

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
12
 
האישה הזו היא מסיונרית!!  
יהודי 09:28 10/08/2016

חתומים על כך כמה וכמה בתי דין, תבררו בישיבת מיר.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
13
 
     איזו אישה? (ל”ת)
 12:17 10/08/2016
 
מעניין למה אתם תופסים פה צד...  
קלוד 10:09 10/08/2016

סיפור הזה לא מספיק לגרום להתלהמות בציבור, יש בעד, יש אומרים להד"ם אבל למה אתם צריכים להפך לצד ? מה שהמשטרה כעת גם נפלה בסיפור רק מוסיף על התמיה.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
14
 
לא קיים כזה כת וזה פרי דמיונם של מס' אנשים רודפי בצע  (ל”ת)
מחח 12:19 10/08/2016
15
 
הכת הזאת כן קיימת!!!! מכירה מקרוב לצערי...  
מימי 12:49 10/08/2016

בת משפחתי נפגעה בצורה מפחידה בשכונת רמת שלמה בירושלים, המשטרה התנהלה בצורה ממש לא הוגנת. הזמינה אנשים להיחקר ובסוף לא חקרה.... ועל זו הדרך.... אני לא יודעת מה הסיבה אבל למשטרה יש ענין להעלים את הנושא הזה.
ה הפוגע מסתובב כיום חופשי!!!!

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
16
 
     את כותבת שטויות  
יעל 14:16 10/08/2016
 
     את מכירה את הסיפור הזה מקרוב שאת כותבת בכזה זלזול שזה שטויות?!  
מימי 15:51 10/08/2016

הלוואי וזה היה שטויות.
אם את מכירה אז את יודעת דזה קיים, ואם את לא מכירה מוטב שלא תגיבי וכמובן שלא בצורה כזאת.
פה על ילדים/ות שנפגעו בצורה קשה ועברו התעללות.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
 
לא מבין איך בשביל כסף אתם מוכנים להשתיק את אחת הפרשיות  
 14:42 10/08/2016

הקשות ביותר שידעה ירושלים בשנים האחרונות, העל זה כסף?

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
17
 
מזעזע!! אבל אחלה כתבה עריכה וכתיבה מדהימה!!  (ל”ת)
איציק 15:47 10/08/2016
18
 
omg this is crazy story  (ל”ת)
Lea  20:56 10/08/2016
19
 
מכירה מקרוב, ואין בסיס לכת! חוץ ממטפלת רגשית שמכניסה לילד מחשבות... (ל”ת)
 23:53 10/08/2016
20
 
     אם אין לזה בסיס אז את מה את מכירה מקרוב????? (ל”ת)
מימי 09:48 11/08/2016