close
הפוך לדף הבית גמ"ח קופונים
18.06.2018
 
לרשימת המאורסים המלאה >>
יעקב רבלין - דין וחשבון
אבי בלום - בית ספר לפוליטיקה
לכל המבזקים
חדשות אחרונות חדשות אחרונות

הרשימה המלאה נחשפת: כך החריב ניר ברקת את הסטטוס קוו בי-ם

הנתונים הדרמטיים על החרבת הסטטוס קוו בי-ם נחשפים: על רקע פרשת פתיחת המרכולים בת"א בשבת ולאור טענות סותרות בנוגע לסטטוס קוו בי-ם, 'בחדרי' חושף לראשונה את הרשימה המלאה של החנויות והמסעדות הפתוחות בשבת בבירה. ומה אומרים בעירייה?

14
הדפס
ראש העיר ירושלים ניר ברקת (יונתן זינדל, פלאש 90)
ראש העיר ירושלים ניר ברקת (יונתן זינדל, פלאש 90)

הנתונים הדרמטיים נחשפים: על רקע פרשת פתיחת המרכולים בת"א בשבת ולאור טענות סותרות על קיומו או אי קיומו של הסטטוס קוו בירושלים, "בחדרי חרדים" חושף לראשונה את הרשימה המלאה של החנויות והמסעדות הפתוחות בשבת בירושלים. מהנתונים הדרמטיים עולה כי 100 עסקים במרכז העיר פותחים את שעריהם בשבת, מתוכם 77 שנפתחו בתקופת כהונתו של ניר ברקת.

כזכור, מזה תקופה "בחדרי חרדים" מעורר על רמיסת הסטטוס קוו בירושלים, ששמירתו באופן יחסי מזה כ-60 שנה, מופרת שוב ושוב. הפרסומים אכן גרמו לסערה גדולה בציבור והנציגים החרדים במועצת העיר הביעו נכונות להתניע את המאבק החשוב. מנגד, תגובת עיריית ירושלים לפרסומים, פעם אחר פעם, וגם במקרה זה כשהנתונים אינם ניתנים לערעור, הייתה ועודנה: "אין שום שינוי בסטטוס קוו ובמדיניות העירייה כלפי חילולי השבת בירושלים".

בעקבות כך יצא "בחדרי חרדים" לבדוק את השטח ואת המספרים האמתיים.

בשיתוף עם הוועדה למען השבת בירושלים, גובשה רשימת נתונים מסודרת וברורה, על פיה ניתן לדעת אחת ולתמיד האם יש אמת בפרסומים על "הריסת הסטטוס קוו" בירושלים בשנים האחרונות. יודגש כי למרות המאמצים המרובים שהושקעו בדיוק, ייתכנו אי אלו טעויות.

הרשימה מתייחסת רק למרכז העיר, בה יכולים העסקנים להצביע על כל חנות ולומר אם היא נפתחה בתקופת הקדנציות של ברקת, ראש העיר הנוכחי, או קודם לכן. "אולם", אומר לנו הרב יוסף רוזנפלד מהוועדה למען השבת בירושלים, "גם ברחבי העיר לא שקט לצערנו. כמאה חנויות ומסעדות נוספים פתוחים בשבתות, כשלפחות מחצית מהם נפתחו בתקופתו של ברקת. נדגיש, כי בכלל העסקים הפתוחים ישנם רבים שנפתחו בעידוד עירוני, כמו בתי הקפה הפתוחים בגנים הציבוריים, המיזם של יס-פלנט, חילולי שבת במתקנים עירוניים ועוד".

חילולי השבת במרכז העיר נתפסים כדבר חמור יותר בעיני הוועדה למען השבת בירושלים. "לפני שנה וחצי", אומר הרב רוזנפלד ל"בחדרי חרדים", "על רקע סערת ההפגנות בעקבות פתיחת חנויות 'יס-פלנט' בשבתות, נפגש אתנו ועם עסקני 'העדה החרדית', גורם המקורב לאזנו של ראש העיר, והתחייב מפורשות: 'אני מבטיח לכם', אמר בנחרצות, 'שברקת יסגור את החנויות במרכז העיר. אם לא תהיה אכיפה אני מתפטר'. בפועל, שום דבר לא קרה. האכיפה, אם ישנה, הינה למראית עין בלבד", דברי רוזנפלד.

הרשימה המלאה:
בתגובה אומר חבר מועצת העיר יוחנן ויצמן ל"בחדרי חרדים" כי "עם כינון הקואליציה העירונית הקודמת, סוכם על הנהגת סטטוס קוו, לפיו לא ייפתחו חנויות חדשות, כולל מסעדות. לאור זאת, העירייה הייתה צריכה לוודא שלא ייפתח שום עסק, מסעדה, תחנת דלק או מוזיאון, ללא יוצא מן הכלל. מלבד זאת, ברור שעל העירייה לכבד חוק ולסגור את העסקים שכבר היו פתוחים אם הם אינם פועלים על פי חוקי העזר, כמו מרכולים שלמרות הבטחות הגורמים העירוניים אף אחד מהם לא נסגר והם מטופלים בגרירת רגליים, כך גם, מסעדות שמוכרות בחוץ, מה שהופך את פעילותם לבלתי חוקית".

עוד מוסיף ויצמן ואומר כי "ישנם גורמים בהנהלת העירייה שטוענים לפרשנות שונה ל'סטטוס קוו', לפיה כל סוגי העסקים שכבר היו פתוחים, לא רק שיישארו פתוחים אלא אף יוסיפו וייפתחו. רק דברים מסוגים חדשים, כמו בנקים, תחבורה ומשרדי ממשלה - לא יפעלו. זאת ועוד, כל מה שכבר פתוח, אפילו אם פעילותו מנוגדת לחוק העזר, אין חובה לסגרו, לפי שיטתם המעוותת בפרשנות הסטטוס קוו", זועם וייצמן.

בכיר בעיריית ירושלים מסר ל"בחדרי חרדים" כי "ראש העירייה ברקת נוהג בנושא השבת ברגישות מיוחדת, ואינו פועל לפתיחת חנויות בשבת וגם אינו מעודד זאת. ככלל מדובר בנושא כלל ארצי נוכח הסטטוס קוו המאפשר בחוק פעילות תרבות ובילוי בשבת לצערנו, כגון בתי קפה ומסעדות, בתי תרבות וקולנוע, למול מסחר כגון חנויות ועסקים שאסורים על פי החוק. מצב זה מונע מחוק העזר מלאפשר פתיחת בתי קפה ומסעדות בשבת ולא רק בשבת".

לעומת זאת מזכיר הגורם כי "אודות לעמידת הנציגות החרדית בירושלים - פעל ראש העיר ברקת למנוע פתיחת הסינמה סיטי בשבתות ואף נלחם נגד היוזמה הזו בבית המשפט. כמו כן סגר ברקת את המרכולים שפועלים בשבת במרכז העיר, מרכולים שפעלו שלא כחוק מזה שנים רבות".

גורם בכיר נוסף בעירייה מסר ל"בחדרי חרדים" כי "ברשימה שהוצגה קיימות הרבה מסעדות שהיו פתוחות לפני עידן ברקת, חלקן מימי לופוליאנסקי ואולמרט, ויש גם מימי קולק".

כמה לא מפתיע, אבל בעיריית ירושלים מסרו בתגובה ל"בחדרי חרדים": "אין כל שינוי במדיניות העיריה לגבי שמירת הסטטוס קוו בירושלים בנושא השבת כפי שהיה נהוג במשך השנים".

אולי יעניין אותך גם
פתח את כל התגובות   הוסף תגובה
תגובות    
ומי אשם בכל זה ?  
כואב 18:06 11/01/2017

חסידי גור, שהמליכו את ברקת, אחר כך הם רוצים שכולם יעזרו להם בערד. בושה וחרפה !!

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
1
 
לא איכפת לי שבת. העיקר משכורת שמינה מהעירייה !!  
אברומי קריזר 18:08 11/01/2017

והעיקר כל הלקקנים הגיעו לבר מצווה שעשיתי אתמול.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
2
 
     יש אחד שלא כורע ומשתחווה לפני קרויזר ואיזק, אריה קינג זה שמו  
הרב מייטליס 21:53 11/01/2017

פגשתי אותו במסדרונות העירייה בדרכו לועדת מכרזים שבראשות הרב ראוכברגר,< חולין אודות המצב בעיר, למדתי שהוא בר-שיח, אוהב הבריות וסר למרות רבניו, עוזרו בעירייה, הרב יהונתן יוסף, בנו של הגאון הרב יעקב יוסף זצוק" מה עוד ניתן לבקש?

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
 
שכחו לציין גם את חילולי השבת דאורייתא ובפרהסיה בשכונות החרדיות המעסיקות גוי של שבת. (ל”ת)
שריר 18:29 11/01/2017
3
 
ברקת. וגור. ..... כבר בדרכן והחלו.  (ל”ת)
בעל אור החיים הקדוש.  19:21 11/01/2017
4
 
אשמים  
 19:29 11/01/2017

מי שבחר ועבד בישבילו הם עשומוכריםא התורה בישביל נזיד עדשים כמו עישוישמכר תב כורה ואוי ואבוי איםתגידו להמשהורוצח כמו עישיו וזה ניקראמונת צדיקים צדיקים

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
5
 
האשם תלוי בקולר הפילוג הליטאי  
 21:20 11/01/2017

איך אמר אז בכיר בדגל? הבחירות אינן בין ברקת לליאון, אלא בין הגראי" לרבי שמואל.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
6
 
הרשימה מדברת בעד עצמה  
 21:21 11/01/2017

איך איזק וקרויזר ממשיכים לומר שאין שום פרצה בסטטוס קוו?

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
7
 
רק אריה קינג, נציג החרד" מגן על השבת, כל שאר החברים מפחדים מברקת  
מיכאל זורצקי 21:50 11/01/2017

בבחירות הבאות קרית קמיניץ מצביעה לאריה קינג,
להתמודד ובהצלחה יתרה במחלת הלישמניה שפגעה בעשרות מתושבי השכונה, ודואג בכל העיר לשמירת השבת.
קינג, הוא בן דוד של שכנים שלי (משפחת הלפרין) והם חרדים כמוני ואומרים כבר שנים, שהוא הבן דוד שתמיד היה קשור וקרוב אליהם יותר מכולם, כלומר עמידתו למען השבת והאינטרס החרדי בעיר, זה לא רק לצרכים פוליטיים, זו דרך חייו.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
8
 
רק קינג יציל את השבת  
קינג 22:33 11/01/2017

החרדים שאינם חדרים לדבר ה' הם אשמים.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
9
 
חברי העיריה משתפי הפעולה  
האשמים 08:22 12/01/2017

אלה שמוכרים את עם ישראל בעד ....

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
10
 
אעשה כל מה שירצו יועצי ראש העיר  
קוויזלינג 08:45 12/01/2017

הבעיה היא חברי העיריה שבוגדים

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
11
 
המסעדות לא מוכרות לנו (ל”ת)
קולק ואולמרט  08:47 12/01/2017
12
 
דרעי ומלכיאלי מכרו את השבת,אז למה לא ראש העיר?? (ל”ת)
''בזכות'' ה''חרדים'' 10:45 12/01/2017
13