close
הפוך לדף הבית גמ"ח קופונים
19.04.2018
 
לרשימת המאורסים המלאה >>
יעקב רבלין - דין וחשבון
אבי בלום - בית ספר לפוליטיקה
לכל המבזקים
חדשות אחרונות חדשות אחרונות

אחרי עשור: בג"ץ יכריע בסוגיית משגיחי הכשרות

במטרה למנוע ניגוד עניינים בין המשגיח למקום העבודה המושגח, ייקבע כי המשגיח יקבל את משכורתו דרך גוף חיצוני

3
הדפס

בג"צ ידאג לכשרות הרבנות הראשית ולתנאי העסקה של אלפי משגיחי הכשרות וזאת במענה לעתירה התנועה להגינות שלטונית.

התנועה להגינות שלטונית באמצעות עו״ד מרדכי איזנברג, עתרה לבג"צ כבר בשנת 2004 בדרישה להפסיק את הקשר הכספי בין המשגיח למושגח, בהיות המשגיח בניגוד ענינים באופן הפוגע אנושות באמינות הכשרות. עתירה זו היא אחת הותיקות המנוהלות עדיין בבג״צ.

אחת עשרה שנים לאחר הגשת העתירה לבג"צ בדרישה להפרדה בין משגיחי הכשרות לבין בתי העסק המושגחים, במטרה למנוע ניגוד עניינים, מסתמן כי הדבר אכן ייצא לפועל.

כיום מועסקים רוב משגיחי הכשרות ישירות על-ידי בתי העסק המושגחים, ואלו גם משלמים את שכרם. מצב זה יוצר בעיה של ניגוד עניינים בין המשגיח לבית-העסק המושגח, וגורם לקושי במעקב אחר תקינות עבודות ההשגחה.

נושא המעסיק של משגיחי הכשרות נדון בעשור האחרון בוועדות רבות בכנסת, ברבנות ובמשרד הדתות, אך כל הניסיונות לאגד את כלל המשגיחי בגוף אחד - לא צלחו.

בפסק דין שניתן בבג"ץ בשנת 2008, נכתב כי במערכת הכשרות של הרבנות הראשית, על המשגיח להיות שכיר של גוף הכשרות - ולא של העסק בו הוא משמש כמשגיח, אולם הוראה זו טרם יושמה הלכה למעשה.

התנועה להגינות שלטונית, ועו"ד מרדכי ציבין, עתרו לבית המשפט למתן צו על תנאי, על מנת שהחלטת בג"צ בנושא אכן תתקיים. בית המשפט שוכנע כי "השגתו של יעד זה תשפר את הכשרות הממלכתית והמוסדית, ואולי תעמיד אותה במקום הראוי לה יותר מאשר המצב הקיים".

בית משפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק, בהרכב של המשנה לנשיאה, אליקים רובינשטיין, והשופטים אורי שהם ומני (מנחם) מזוז, שמו קץ לתהליך הארוך והמתמשך וקבעו היום (חמישי) כי המדינה תגיש בתוך ארבעה חודשים הודעה מעודכנת באשר למאמצים ליישום שתי הצעות שהועלו על ידי השופטים.

1. שירותי השגחה באמצעות חברה זכיינית שתעסיק את המשגיח ותגבה את שכרו מבית העסק, וכך יימנע ניגוד העניינים.
2. המדינה באמצעות גוף מטעמה, תהיה הגורם הגובה את דמי ההשגחה ומשלם למשגיחים, זאת תוך חקיקה ממוקדת שתקבע כי המשגיחים לא יהיו עובדי המדינה, כדי למנוע הגדלה של המנגנון הממשלתי.

עו
עו"ד מרדכי איזנברג

השופטים אמרו בהחלטתם כי אינם מתעלמים ממורכבות הנושא, וגם לא ממאמצי הרבנות הראשית לאורך השנים למצוא פתרונות, אך הדגישו כי "התהליך איטי מדי וסופו אינו נראה באופק. לא נמנע טוב מבעליו, וכמובן ניתן להמשיך במאמצים לפתרון".

"בתוך ארבעה חודשים תוגש הודעה מעדכנת מטעם המדינה, הן באשר למאמצים האמורים, הן באשר לרעיון שהועלה על ידינו. העותרים יוכלו להגיב בתוך 15 ימים נוספים. לאחר מכן תתקבל החלטה בנושא".

יצויין כי ברוב כשרויות הבד"צ הפרטיות, המשגיח הוא שכיר של גוף הכשרות ולא של בית העסק בו הוא משמש כמשגיח כשרות. הנהגה זו נפסקה ע"י הרה"ג משה פיינשטיין זצ"ל.

עו״ד מרדכי איזנברג המלווה את העתירה 11 שנים אומר ל'בחדרי חרדים' כי ״העתירה מתנהלת כבר שנים תוך סחבת ומחדל של הרבנות הראשית והמשרד לשירותי דת בראשות ש"ס והבית היהודי כאחד. יש לקוות שבג״צ בסופו של דבר יכריח את הרשויות לחדול ממחדלן".

"לנו אין אמון במשיבים שיסדירו את הענין בעצמם. המטרה היא לחזק את הכשרות הממלכתית ולתת לה אמינות מקסימלית", הוסיף עו"ד איזנברג.

אולי יעניין אותך גם
פתח את כל התגובות   הוסף תגובה
תגובות    
מדובר באחיזת עיניים ו"יחס ציבור" של עו"ד אייזנברג ותו לא!  
יוסי 22:23 02/04/2015

גם אם המשגיח יקבל את שכרו מחברת כח-אדם או כמו בבד"צ זה לא יפתור כלל את "ניגו העניינים&q מהסיבה הפשוטה שאם המשגיח ידווח על בעיית כשרות בעסק ויוציאו את התעודה לבית העסק מיידית, החברה שגובה את הכסף מבעל העסק תפסיק לשלם למשגיח אז מה הועילו בתקנתם? הרי בכל מצב המשגיח חושש לפרנסתו וחוץ מזה גם מנגנון הבד"צ שגובה כסף מהמפעל תמורת כשרות נמצא בניגוד עניינים אלא מאי, אנחנו סומכים על על המשגיחים שהם נאמנים ויראי שמים ולא ימעלו בתפקידם כי אם לא סומכים אז שום חברת כח אדם לא תפתור את הבעיה וחוץ מכמה מושחתים שיגזרו קופון שמן מהמהלך הזה שום תועלת לא תצמח מכך לכשרות.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
1
 
מכל הבעיות שיש לנו בעולם כל מה שמפריע להם זה המשגיחי כשרות >  
חנוך 08:24 03/04/2015

קשה לי להאמין שבית משפט עליון יכתוב בהחלטתו שמשגיחי כשרות לא יהיו עובדי מדינה ויהיו נטל על מנגנון הממשלתי.!< סוג של אפליה בעליל מדוע עובדי משרד הבריאות שבודק כדי לתת רשיון וכן מי שנותן רשיון לעסק מטעם העיריה וכיבוי אש שנותן אישור לעסק כולם מקבלים משכורת מהמדינה אבל הכשרות שבלעדיה אף אחד לא יאכל יתנו להם נזיד עדשים דרך חברה זכיינית ובמילים אחרות חברת כ״א שתרוויח ומי שיפסיד זה המשגיחים המסכנים שחלקם בקושי מסיימים את החודש .. בושה וכלימה..!

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
2
 
כל הכבוד להתמדה של אייזנברג  
משה לב 09:56 16/04/2015
3