בית פורומים ניגוני חצרות חסידים

כל מקדש - גור

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-8/9/2011 06:55 לינק ישיר 
כל מקדש - גור

להורדה: כל מקדש - גור

הולחן ע"י ר' יעקב תלמוד. על מה חובר הניגון ומתי? מי הם המבצעים?

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/9/2011 01:22 לינק ישיר 

זהו התקליט הראשון המוכר לי של חסידי גור. יצא ב 1960. זו מקהלה של חסידים יחד עם החזן הראשי של תל אביב בנימין אונגר (הסולן). אינני יודע מתי חובר הניגון הזה, אבל חשוב לשים לב שיש בו כמה ניגונים. הפראזה שמתחילה במילים 'זכרו תורת משה' הפכה להיות ניגון בפני עצמו ומופיעה בדיסק של מונה - החתונה הגדולה, בביצוע יפהפה על המילים 'יהי השבוע הבא', עם ר' ירמיה דמן ור' בן ציון שנקר.
אגב, אם למישהו יש את ברכת החודש של תלמוד בביצוע של בנימין אונגר אשמח לקבל. אני מחפש אותו כבר הרבה זמן.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/9/2011 02:22 לינק ישיר 

האם בגור הולחנו ניגונים על זמירות שבת?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/9/2011 06:20 לינק ישיר 

עפ"י הידוע לי בגור הלחינו ניגונים שמיוסדים על תפילות החגים והימים הנוראים ובקלטות רק הלבישו על הניגונים מילים. הקטע מהאמצע של כל מקדש מבוצע גם כן ע"י מענדי ורדיגר על אני מאמין באחד הקלטות שלו מלפני 20-30 שנה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/9/2011 10:35 לינק ישיר 

נכון, בתקליט 'חברים' הראשון, הוא הלביש את זה על המילים 'אני מאמין'. אבל משום מה, הקצב שם מעצבן אותי והופך את השיר לשיר רוק לא מוצלח במהירות שלו. לכן הפניתי לדיסק של מונה, שעושה מזה מארש איטי ומפואר כמו שהוא צריך להיות.
מדיסק האוסף הענק של הניגונים של גור אפשר לראות את שיטת העבודה שציינת - הם מלחינים ניגונים ארוכים לקטעים והזמר - דוד ורדיגר בעיקר, היה גוזר מתוכם קטעים ומלביש אותם על מילים. בעיקר את המארשים שהולחנו להיום תאמצנו שהמפורסמים ביניהם הפכו ל'לא תבושי' המפורסם ששרים בכל בית כנסת ול'ישמחו במלכותך' מהתקליט שממנו נלקח הקטע לעיל.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/9/2011 13:00 לינק ישיר 

yme7332 כתב:
זו מקהלה של חסידים

כנראה זו מקהלתו של החזן אונגר או של חזן אחר  על אף האיור על התקליט (אם זכרוני אינו משטה בי) של חסידים מזמרים.

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-9/9/2011 13:46 לינק ישיר 

[quote] אינני יודע מתי חובר הניגון הזה [/quote]

הניגון נקרא א-ל מלך גדול" הולחן לכבוד חג השבועות תשט"ז ומיוסד על מילות התפילה: "א-ל מלך גדול" (מתוך ישתבח) - קטע ראשון. הקדיש שלאחריו - שאר קטעי הניגון.

[quote] חשוב לשים לב שיש בו כמה ניגונים [/quote]

ממש לא מדויק. להיפך, לא רק שבמקור מדובר בניגון אחד המכיל 5 קטעים אלא הם אף מחסרים את הקטע השלישי.

ראוי לציין שבגדול הם נאמנים לתווים המקוריים אולם בכמה וכמה קטעים הפרשנות שונה מהמקור.

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-9/9/2011 15:27 לינק ישיר 

[quote]

מדיסק האוסף הענק של הניגונים של גור אפשר לראות את שיטת העבודה שציינת - הם מלחינים ניגונים ארוכים לקטעים והזמר - דוד ורדיגר בעיקר, היה גוזר מתוכם קטעים ומלביש אותם על מילים. בעיקר את המארשים שהולחנו להיום תאמצנו שהמפורסמים ביניהם הפכו ל'לא תבושי' המפורסם ששרים בכל בית כנסת ול'ישמחו במלכותך' מהתקליט שממנו נלקח הקטע לעיל.
[quote] 

הדברים אינם מדויקים.
בסדרת התקליטים "ניגוני גור" שהחזן דוד  ורדיגר הוציא יש את מגוון הסגנונות -  מריקודים, שירי לכת וולסים עד קטעים ליריים, רצ'יטטבים ואיטיים. 

בהקשר זה הנה קטע מתוך מאמר "פרקי זכרונות" שכתב החזן ורדיגר המופיע בספר "מלחין לבית  גור : הרב יעקב תלמוד ז"ל - קו ותו לדמותו " שהוציא מר חיים תלמוד ז"ל   :

".....ביקורי השני בישראל חל בקיץ, סמוך ערב ר"ה תשכ"ד. ושוב עסוק היה ר' יעקב בהלחנת כתריסר ניגונים חדשים. הזמן קצר היה, טרם הספיק לחבר אף מחצית יצירותיו והוא, בסבלנות רבה, התמסר לעניינים שלי. שאלתיו: "ומה יהיה על הניגונים שעליך לחבר ?" והוא בשלו: "אל תדאג, הם יהיו מוכנים, אם השי"ת ירצה בכך..."
 בהמשך כותב ורדיגר: "....לקראת ביקורי זה הכין ר' יעקב את עיבוד הניגונים לתקליט "מלוה מלכה" שהוקלט בהשתתפותי. לא לכולם נהיר מה פירוש הדבר להתאים ניגונים לתכנית מיוחדת (כגון "זמירות מלוה מלכה") הכובלת ומכתיבה בחירה ועיבוד של לחנים, כדי שהלחן והמילים יחפפו כאילו נוצרו הניגונים במקורם למילות התוכנית.
כאשר הגעתי ושמעתי מפיו של ר' יעקב את התוכנית, התמלאתי שוב פליאה על כח כשרונו הנדיר של מורי הישיש, היודע לנהוג בפרי רוחו- גם לאחר שהוכן- כ"חומר ביד היוצר" וברצותו, משכיל הוא להכפיפו לצרכים שהשעה גורמתם... 

תוקן על ידי גלילוני ב- 09/09/2011 15:31:03

תוקן על ידי גלילוני ב- 09/09/2011 15:33:11

תוקן על ידי גלילוני ב- 09/09/2011 15:34:18

תוקן על ידי גלילוני ב- 09/09/2011 15:35:35

תוקן על ידי גלילוני ב- 09/09/2011 15:38:14

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-13/9/2011 15:34 לינק ישיר 

[quote]

זהו התקליט הראשון המוכר לי של חסידי גור. יצא ב 1960. זו מקהלה של חסידים יחד עם החזן הראשי של תל אביב בנימין אונגר (הסולן). אינני יודע מתי חובר הניגון הזה, אבל חשוב לשים לב שיש בו כמה ניגונים. הפראזה שמתחילה במילים 'זכרו תורת משה' הפכה להיות ניגון בפני עצמו ומופיעה בדיסק של מונה - החתונה הגדולה, בביצוע יפהפה על המילים 'יהי השבוע הבא', עם ר' ירמיה דמן ור' בן ציון שנקר.
אגב, אם למישהו יש את ברכת החודש של תלמוד בביצוע של בנימין אונגר אשמח לקבל. אני מחפש אותו כבר הרבה זמן.
[/quote]

יש לי דיסק של החזן אונגר ויש שם השיר כל מקדש אני לא זוכר שיש שם שיר על ברכת החודש.

או שיש עוד דיסק ממנו, כי באוסף שלי יש "אנא השם" שהוא שר עם מקהלה וגם זה אינו על הדיסק

בכל אופן אם תמצא עוד משהו ממנו בבקשה להודיע לי.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/9/2011 17:21 לינק ישיר 

לגלילוני, יפה. לא ידעתי שר' יענקל בעצמו התאים את המילים למנגינות. בענין ה'כמה ניגונים' כוונתי היתה שהוא מורכב משני ניגונים מרכזיים וביניהם קטעי מעבר. גם אם הם הולחנו לאותו קטע, מדובר על מנגינות נפרדות שעומדות בפני עצמן. לגבי הסגנונות, אולי לא דייקתי  כי כוונתי היתה להראות את השירים שהתפרסמו במיוחד. בכל אופן - איפה אפשר להשיג את הספר הזה 'פרקי זכרונות'?

ולגבי ברכת החודש - גם אני לא מצאתי את הביצוע הזה בין תקליטיו, אבל שמעתי באחת התוכניות של סובול שהוא קיים ולכן שאלתי. בקונצרט חזנות שנערך על ידי סובול 'משירי יעקב תלמוד', ביצע את הקטע ישראל רנד והוא הופיע בדיסק 'המיטב של 2002' או משהו כזה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/9/2011 23:29 לינק ישיר 

yme7332 כתב:
לגלילוני, יפה. לא ידעתי שר' יענקל בעצמו התאים את המילים למנגינות. בענין ה'כמה ניגונים' כוונתי היתה שהוא מורכב משני ניגונים מרכזיים וביניהם קטעי מעבר. גם אם הם הולחנו לאותו קטע, מדובר על מנגינות נפרדות שעומדות בפני עצמן. לגבי הסגנונות, אולי לא דייקתי  כי כוונתי היתה להראות את השירים שהתפרסמו במיוחד. בכל אופן - איפה אפשר להשיג את הספר הזה 'פרקי זכרונות'?

1. הנה כעת אתה יודע ולא רק אתה אלא כלללל הגולשים באשכול. וסוף סוף יינתן הקרדיט על כך לקומפוזיטור הגדול והדגול ז"ל שגם ידע לשחק בלחניו כבפלסטלינה.

2. אתה מערב בין מושגים- יש מוטיב / רעיון / נושא, ויש ניגון.

ניגון מורכב מכמה וכמה בתים / קטעים. כל בית יכול שיכלול רעיון אחד, בד"כ יותר (מבוא, נושא מרכזי אחד או שניים, נושא מסיים- תלוי בסוג הניגון ובמיקום הקטע הספציפי בסדר הניגון). ישנם קטעים שבנויים באופן הזה: רעיון פותח אח"כ נושא שני המשמש מעין מעבר ושוב חזרה על הרעיון הפותח והבאה לסיום - הכל נחשב לפרק אחד. צורות ומבנים אלו מאפיינים את ניגוני גור.

אינני יודע אם אתה מתמצא במוסיקה קלאסית, כנראה שלא.
הנה לדוגמה, סימפוניה שהיא יצירה אחת אבל מורכבת בד"כ מ-4 פרקים. כל פרק מכיל כמה רעיונות. זאת ועוד, בקלאסי, יש גם מושג של פיתוח וניתוח הרעיון המוסיקלי בסולמות שונים וכד'.

3. פרקי זכרונות הוא כותרת המאמר של ורדיגר, הספר נקרא "מלחין לבית  גור : הרב יעקב תלמוד ז"ל - קו ותו לדמותו " אשר הודפס בשנת תשכ"ד ב-300 עותקים בלבד.
חפש בגוגל, להערכתי, ניתן להשיגו בחנויות שמתמחות בספרים ישנים לאספנים וכד'.

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-13/5/2013 15:35 לינק ישיר 

אילן613 כתב:

להורדה: כל מקדש - גור

הולחן ע"י ר' יעקב תלמוד. על מה חובר הניגון ומתי? מי הם המבצעים?

אני מחפש בנרות כבר שנים לשמוע את הביצוע המורכב של "כל מקדש" שאבי וסבי שרו שנים רבות.
אמנם הקטע שהזכיר לי אותו מהחתונה הגדולה היה "מי בן שיח שושן חוחים" שהושר ע"י הילד יחד עם משה ויינטרוב. קטע זה מקביל ל"שמחם בבניין שלם באור פניך תבהיקם" וכו'.
כששאלתי את ויינטרוב על זה הוא אמר שכיום זה מושר בויזניץ כ"מזמור לדוד" של סעודה שלישית.
לא יצא לי לשמוע, אבל מאד הייתי מעוניין לשמוע ביצוע יפה ל"כל מקדש".
הקובץ שהעלית בזמנו פג תוקפו, אם יש לך אותו אשמח לשמוע, ואם זה מה שאני מחפש - אשמח כפליים!

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/5/2013 15:36 לינק ישיר 

באג. הודעה כפולה. נא למחוק

תוקן על ידי eryador ב- 13/05/2013 15:39:23

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/1/2017 15:51 לינק ישיר 

הניגון כל מקדש בלחנו של יענקל תלמוד ושאר השירים שבאלבום ניתן למצוא בארכיון אוניברסיטת פלורידה כאן https://rsa.fau.edu/album/41072 הניגון השלישיישנו אלבום נוסף עם ניגון כל מקדש גם בלחנו של יענקל תלמוד בביצוע דוד ורדיגר https://rsa.fau.edu/album/44800 ניגון עשירי

לגבי ברכת החודש יש ביוטיוב www.youtube.com/watch?v=ioF_wrsp8Yo אם הכוונה לזה

תוקן על ידי isvx1980 ב- 02/01/2017 15:56:48

תוקן על ידי isvx1980 ב- 02/01/2017 16:28:31

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אחר > ניגוני חצרות חסידים > כל מקדש - גור
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר