בית פורומים לבעלי תשובה ומתחזקים

התבוננות!! המפתח לחיים שמחים

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-23/3/2016 13:58 לינק ישיר 
התבוננות!! המפתח לחיים שמחים

רציתי לצרף ראיון שנעשה עם אחד מתלמידי הישיבה על התבוננות! מה זה התבוננות? תקראו בראיון

בתוכנית 'אומנים במגדל המים' נתארח בוגר ישיבתנו מרדכי אליהו הירש. הוא שוחח עם המראיין על נקודות תורפה שמלוות את בוגרי הישיבה בצאתם מכותלי בית המדרש, ונותן עצות נפלאות כיצד להיות דבוקים בה' גם בעולם המעשה

ערב טוב לכולם, אנחנו נמצאים שוב בתכנית 'אומנים במגדל המים'. והערב איתנו באולפן, היהודי היקר מרדכי אליהו הירש. ערב טוב מרדכי אליהו, מה שלומך?

ברוך ה' מצוין, שלומי ממש טוב.

מה אתה עושה כיום בחיים?

בחסדי ה' אני נשוי ואבא לשני בנים חמודים, ועובד במחלקת התחזוקה של תורת החיים שביד בנימין, ובנוסף לומד בערב הנדסאי אדריכלות.

וואו, נשמע חיים קצת עמוסים, אתה מצליח לשמור על שפיות בתוך כל השפע חיים הזה?

האמת שאם היית שואל אותי את השאלה הזאת לפני כשנה וחצי אז כנראה התשובה הייתה שלילית.

מה קרה לפני כשנה וחצי?

מצאתי מדריך התבוננות.

סלח לי על הבורות, אבל מה זה 'מדריך התבוננות'?

מדובר באדם בעל ניסיון חיים עשיר שלמד איך וכיצד להקשיב לעצמו ולסביבה שלו, ועל ידי הידע שרכש יודע להפשיר את הקרח אצל אנשים שבאים להתייעץ איתו על קשיים כאלה ואחרים בחייהם.

זה נשמע בעצם כמו פסיכולוג.

אפשר לקרוא לזה פסיכולוג-יהודי כי ההבדל המהותי בינו לבין פסיכולוג זה שהמדריך כן מודע לכך שבכל יהודי יש חלק שהגיע לעולם הזה מגנזי מרומים – נשמה, שהיא חלק מה' יתברך, והתפקיד של המדריך הוא לעזור לי למצוא מה הנשמה שלי רוצה לפעול וליצור בעולם, ומה מונע ממני לעשות זאת.

איך הגעת לאדם כזה?

בעברי הלא רחוק למדתי בישיבת תורת החיים, שם מאמינים שהדבר הראשון וההכרחי ביותר בלו"ז היומי של כל יהודי, זה להתבונן. לקח לי זמן רב להבין מה זה בעצם התבוננות, והגעתי למסקנה שהתבוננות זה למצוא את הדברים הטובים שבי תוך כדי חיפוש, בירור, ופתרון הבעיות שגורמות לי לנהוג ההפך ממה שאני באמת רוצה.

התחלת להתבונן עוד בזמן שהיית בישיבה?

כן, אבל אז זה היה יותר כדי לסמן 'ווי' בלו'ז ולהיפטר מזה, ולא מספיק העמקתי ולקחתי את זה ברצינות.

מתי באמת 'תפשת את עצמך בידיים' והבנת עד כמה ההתבוננות נצרכת לך?

כשנה לאחר שיצאתי מהישיבה לשוק העבודה, התחלתי להרגיש שלמרות כל המטען הרוחני שזכיתי לקנות בישיבה, עדיין חסר משהו מהותי ושהירידה הרוחנית כ"כ זמינה ומפחידה, ולכן צריך תמיד לחזור להיכן שהוא כדי להתמלא מחדש. חיפשתי מדריך דרך הישיבה, בעזאת ה' זכיתי למצוא איש מדהים ביותר והתחלנו להפגש על בסיס חד-שבועי.

מתי התחלת להרגיש שינוי אמיתי?

כבר מהפגישה הראשונה נפתח ליבי להבין דברים גדולים ויסודיים בנפשי, ויצאתי מהפגישה בשמחה גדולה מאוד. קיבלתי שיעורי בית לשבוע הקרוב, וכל יום הייתי מתבוננן כמה שהצלחתי בעשר דקות ביום בערך.

בעבר שמעתי שהרב טל אומר שצריך להתבונן לפחות חצי שעה ביום, איך הסתדרת עם הנתון הזה?

ברוך ה' אני מכיר את הרב שליט"א וגם האמירה הזאת מוכרת לי, ואפשר אפילו לומר שאמירה זו החלישה אותי לא מעט, אבל בשורה תחתונה, בעזרת ה' התקדמתי מאוד לאין שיעור ואין ערוך ממי שהייתי לפני כשנה וחצי, עד כדי שכשאני קורא מהמחברת התבוננות של שנה שעברה, אני לא מבין מי פרץ לי למחברת וכתב דברים הזויים בשמי.

אפשר לקבל דוגמה ממשית?

בשמחה, בתחילת עבודתי עם המדריך הקדוש התבררה מאוד הנקודה שבגללה הייתי לחוץ מאוד בחיי – פעם הייתי בטוח שאני שווה משהו כבן-אדם רק כאשר אני יוצר ופועל וכשלא אז אני סתם אפס. זמן ארוך לקח לי עד שבע"ה הפנמתי ברמה טובה את הנקודת-אמת כנגד התפישה השקרית הזאת, והיא מעצם היותי בן של מלך מלכי המלכים הקב"ה, אני שווה אינסוף בלי שום תלות בכלום!

זה נשמע מאוד חזק, כמה זמן לקח לך להגיע לרמה זו?

האמת שעבודה על הנקודה הזאת תמיד ממשיכה, ולקח כמה חודשים מאז תחילת העבודה, עד שהתחלתי ממש להרגיש 'בן של מלך אמיתי!'. הרגשתי מלוטש יותר מפגישה לפגישה, ממש כמו להסיר גלד של פצע בלי להוציא דם מהגוף.

איך זה מתבטא החיי היומיום שלך?

רוגע! אני פשוט מוצא את עצמי בהמון זמן במשך היום במצב רגוע ושליו למרות כל העומס חיים האדיר שסובב אותי לברכה ולשמחה. אני מרגיש שיש לי גב חזק ויציב מאחוריי שתומך בי ומאמין בי באמונה שלימה – המלך האמיתי תמיד איתי!

ממש משמח לשמוע דברים כל כך מחזקים. אנחנו כבר צריכים לסיים ורוצים לשמוע מילים אחרונות.

אני קורא לכל יהודי באשר הוא, לעשות מאמץ ולמצוא מדריך התבוננות, אדם שימצא איתו שיחה פתוחה ביותר, שיהיה לו נעים ונוח בסביבתו, בעל ניסיון וותק בתחום הייעוץ, ולפנות לפחות שעה אחת בשבוע לפגישה ועוד לפחות חמש דקות יומיות של עבודת ה' רציפה. אפילו אם זה יוציא מהכיס כמה גרושים, זה שווה הכל!
לאחר מכן קרוב מאוד היום שבו תרגישו קרבת ה' תמידית. כמובן שירידות הן גם מנת חלקינו אבל כשהן באות מתוך הכנה אז הפחד כבר נמס מאיליו בעזרת ה'. חשוב מאוד לדעת שהעבודה עצמה היא כ"כ מתוקה ומשמחת ואתה מגלה בעצמך המון כוחות ורצונות טובים שרק גורמים לך לרצות עוד ועוד להתבונן.

אוסיף ואומר שזכיתי כבר הרבה פעמים בחיי להרגיש בגופי נפשי ונשמתי, משפט שאמר מו"ר הרב טל שליט"א: 'מי שיתבונן נכון, יהיה לו גן עדן בעולם הזה'.
דווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-28/3/2016 14:16 לינק ישיר 

וואו מרגש לשמוע!
האם יש סדנאות של זה? כמה עולות?
האם יש שיעורים באינטרנט?דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-30/3/2016 13:00 לינק ישיר 

אני אצטט מחוברת שחבר בישיבה כתב. החוברת הרשמית של הישיבה עדיין לא יצאה. אזהרה מראש, זה קצת ארוך, אבל לא מידי.
אביא את זה בכמה חלקיםדדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-5/4/2016 13:37 לינק ישיר 

חזק!!!! זה ראיון אמיתי או מבויים?דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > דת ואמונה > לבעלי תשובה ומתחזקים > התבוננות!! המפתח לחיים שמחים
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר