בית · פורומים · הרשם · התחברות · כניסה למנהלים
בית · פורומים · ספרים וסופרים ·

מותו של רבי ברוך עפשטיין

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-2/4/2009 17:30 לינק ישיר 
מותו של רבי ברוך עפשטיין

בהקדמה לספר ערוך השולחן מהדורת עוז והדר,  נמצא פרט מעניין על רבי ברוך בעל התו"ת בנו של המחבר,  נאמר שם שהוא הוצא להורג על ידי הנאצים יחד עם בני עדתו בפינסק

מהניסוח מובן שלרבי ברוך היה תפקיד רשמי בפינסק

למיטב ידיעתי רבי ברוך היכר לארה"ב, ואף נשא תפקיד בנקאי כלשהו,  היש למאן דהו שמץ של מושג על סופו

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/4/2009 17:33 לינק ישיר 

ידידנו מלח הארץ כבר חקר נושא זה עד תומו. בקש ממנו מידע. בקצרה - לא היה לו תפקיד רשמי בפינסק אם כוונתך לתפקיד רבני. הוא אכן התפרנס כבנקאי לאורך תקופה ארוכה - בעיקר לפני נסיעתו לארה"ב באמצע שנות התר"פ, שבסופה חזר לפינסק, ושם נפטר בתוך ימי השואה (התאריך המדוייק אינו ידוע, אך כנראה בשנת תש"א או תש"ב).

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/4/2009 17:54 לינק ישיר 

יש לך לינק

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/4/2009 19:54 לינק ישיר 

מתוך הספררבנים שנספו בשואה מאת ד"ר פנינה מייזליש [השם האחרון בעמוד]

אפשטיין, ברוך, בן יחיאל מיכל.
בעל ה"תורה תמימה". נולד בתר"ך,1860, בבוברויסק, Bobroisk, שברוסיה הלבנה. למד בישיבת וולוז'ין ושם הוסמך לרבנות בידי דודו, הנצי"ב מוולוז'ין. על אף השכלתו התורנית הרחבה שאף ללמוד מקצוע שממנו יוכל להתפרנס. לכן יצא לווינה ושם סיים את האקדמיה למסחר. הציעו לו רבנות בפינסק, Pinsk, בפטרבורג (היום סנקט פטרסבורג) ובמוסקבה, אך הוא דחה את ההצעות הללו והתפרנס מעבודתו כפקיד, ואחר כך כאחד המנהלים, בבנק בפינסק. בתרפ"ג-תרפ"ו,1923-1926, שהה בארצות הברית כדי להכיר את החיים היהודיים שם, וכדי לאסוף כספים להוצאת ספרו הגדול "מקור ברוך". היה ציוני, ועם יסוד המזרחי הצטרף לשורותיו (זיידמן, שהיה מקורב לאגודת ישראל, השמיט את העובדה הזאת). מלבד חיבורו הידוע "תורה תמימה" כתב את הספר "מקור ברוך" על הירושלמי, "תוספת ברכה" על חמישה חומשי תורה וחמש מגילות, ספר על תורת המסחר, ועוד. כן נהג לכתוב דברים על פרשת השבוע בעיתון "די פינסקע שטימע" (קולה של פינסק). כשפרצה מלחמת העולם השניה והאזור הזה נכבש בידי הרוסים, עזר לפליטים שבאו לפינסק מן האזורים שנכבשו בידי הגרמנים. הוא לא האמין בברית שנכרתה בין גרמניה לברית המועצות, ויעץ למי שיכול להימלט על נפשו. מכיוון שחשש שהרוסים יגרשו אותו למעמקי רוסיה התחמק מהם והחליף לעתים קרובות את מקום מגוריו. בשל כך לא קיבל מן השלטונות את כרטיסי המזון, וכך סבל מרעב קרוב לשנתיים. נפטר בבית החולים היהודי בפינסק בתמוז תש"א, יולי 1941, ימים אחדים אחרי שהגרמנים נכנסו לעיר.
מקורות: תרשיש, רבי ברוך הלוי אפשטיין בעל "תורה תמימה"; זיידמן, אישים, עמ 116-108; אנציקלופדיה של הציונות הדתית, א, עמ 168-166; אלה אזכרה, א, עמ 149-142; פינסק, ספר זכרון ועדות לקהילת פינסק-קארלין, עמ 491-489

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/4/2009 22:53 לינק ישיר 

ממש על קצה המזלג, ר' ברוך אפשטיין לא נשא תפקיד רבני או קהילתי כלשהו בפינסק (למרות שהיה יהודי מכובד שם). כפי הנראה הוא נפטר ממחלה מעל גיל שמונים. אוסיף רק שהיה רב בעיירה אחרת בעל שם זהה שנרצח באותה תקופה. כמו כן רב בקארלין אכן הוביל את בני עדתו למוות בצורה המתוארת הנ"ל (יצויין כי, לפי התיאורים מניצולי שואה, לא היה זה דבר חריג (אך בוודאי לא מתואם), בין רבני הקהילות בכל רחבי אירופה). שני פרטים אלה + הרצון להוסיף נופך למותו של בנו של ערוך השולחן הובילו את מחברי ההקדמה לשנות מדעתם את ההיסטוריה.
אגב, כמדומני שידידנו תכלת דומה הוכיח במאמר את חוסר האמינות של ההקדמה לערוך השולחן במהדורת 'עוז והדר'.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/4/2009 23:24 לינק ישיר 

מלח, מבלי קשר לטעויות של ההוצאה הנ"ל, אבל גם לפי המקורות המהימנים, ואם אינני טועה, כך כותב גם תרשיש שהכירו אישית, הוא נפטר בגיטו פינסק, כך שעדיין זה "נחשב" נספה בשואה, הלא כן ??

ואם כבר, האם ידוע לך או למישהו מה עלה בגורל ארבעת ילדיו ? זכור לי שקראתי היכן שהוא [אולי במאמר עליו ב"אלה אזכרה"] שחלק מילדיו היגרו לארה"ב. האם הותירו אחריהם צאצאים ?

תוקן על ידי ציטרון ב- 02/04/2009 23:24:34

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/4/2009 23:36 לינק ישיר 

הידיעות אודות הצעות הרבנות בפטרבורג ובמוסקבה לקוחות מהערך שלו ב'אהלי שם' (שחיבר בן עירו), שמוכח מתוכו שנכתב ע"י רב"א עצמו (כרובם המכריע של הערכים באותו ספר). וא"כ ידיעות אלו אמינות כמו שאר סיפוריו.
גם אם פטירה בביה"ח יכולה להיחשב כ"נספה בשואה", אבל אינה "הוצאה להורג ע"י הנאצים יחד עם בני עדתו".
מפרופ' אהרן שרייבר שמעתי על אחד מבניו שהיה פרופ' באוניברסיטה בארה"ב. הסיפורים עליו ממש לא מוסיפים כבוד למשפחת אפשטיין.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/4/2009 23:51 לינק ישיר 

אם ברב"א עסקינן אציע תמיהה שיש לי זמן רב. רב"א היה חתנו של רא"מ מפינסק שהיה מגאוני הדור, ואחרי מותו הוציא עליו קונטרס הספד 'נחל דמעה' או משהו כזה.  איך יתכן שבכל כתביו לא מצא רב"א משהו להביא מחמיו הגדול? ואולי הביא ולא ראיתי.  נכון שאין הוא נוהג כמעט להביא משמועות חכמי דורו, אבל בכ"ז חמיו. 

והנה זה מצאתי בספר ארחות רבינו הקהילות יעקב: 'ספר לי הגרח"ק שליט"א שמרן החזו"א זצוק"ל ספר לו: הגאון ר' אלעזר משה הורביץ ז"ל רבה של פינסק היו לו שתי בנות רווקות בבית קצת מקולקלות שיצאו בשבת עם  מטרי' בשבת עלה ר' אלעזר משה על הבמה בביהכ"נ והכריז לפני הקהל שבנותיו השתגעו ולכן יצאו עם מטרי' ואין ללמוד מהן. הספור ספר לי גם הרה"ח ר' דוד פרנקל שליט"א והוסיף שזקן אחד שהכיר את ר' אלעזר משה בא למרן, מרן מאד החזיק מר'
אלעזר משה כאחד מיחידי גדולי הדור בתקופה ההיא מרן ביקש מהזקן שיספר לו משהו
מרא"מ וספר לו את הספור הזה.

ע"כ מארחות רבינו.

האם יתכן שאחת מבנות אלו נישאה אחרי זה לרב"א?

אגב הגאון העילוי מסוסוניצא בעל שערי דעה  היה בזיו"ש חתנו של ר' אלעזר משה.  ויש חידוש אחד מופלג על חיוב תפילת מוסף לפחות מבן כ' המופיע גם בשערי דעה וגם אצל  גיסו רב"א.... [אבל לא בדקתי מי הדפיס לפני מי].

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/4/2009 00:07 לינק ישיר 

כשחקרתי את הנושא, שוחחתי גם עם פנינה מייזליש שהסבירה לי שרשמה ב'רבנים שנספו בשואה' כל אחד שמת באותה תקופה (כך למשל, מוגדר גם ר' שמעון שקופ ככזה, למרות שנפטר מדום לב באמצע תפילת מנחה.
לגבי ילדיו, לפחות אחת נפטרה בשואה ואחת היתה קומוניסטית גדולה גם לאחר מלחמת העולם הראשונה.
לבנוני, עשה טובה ואל תשפוך את כל מררתך בבת אחת. את מי זה מעניין מה עשה אחד מצאצאיו בארה"ב? הרי לא תרצה שנתחיל לדון לגבי משפחת הרבי וצאצאיה, נכון? (היפותטי, א"צ לענות)
הסיפור לגבי בנותיו של הרב הורוביץ לא ידוע לי, אבל היית אמור לשאול גם לגבי רעייתו (בזיוו"ש, כמובן) את אותה שאלה. אגב, גם אני לא זוכר משהו מדבריו בספרי ר' ברוך אפשטיין (ו"חרשתי" הרבה מהם). 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/4/2009 01:18 לינק ישיר 

מלח, למה זה תרתח על לבנוני ? אני שאלתי שאלה והוא השיב לי. ואתה הוספת על כך.
אותי מעניין מה עלה בגורל ילדיו, וצר לי שהוא סבל מצער גידול בנים, כפי שאני שומע מכם.
[אין לי מושג בכלל על פרטי אותו פרופ' שמסר לבנוני כמו שאינני יודע כלום על ה"קומוניסטית הגדולה" או אשתו של בעל "אהל משה" (בזיוו"ש, כמובן)].

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/4/2009 02:00 לינק ישיר 

מעט צרי, השערי דעה נדפס שנים רבות לפני התו"ת.
במהדורה החדשה של השע"ד (נמצאת בדפוס) מעירים על הפלגיאט הזה של התו"ת.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/4/2009 05:17 לינק ישיר 

מלח הארץ

כשסיפרתי לילד בן ארבע שכשוחחת עם פנינה מייזליש היא הסבירה לך שרשמה ב'רבנים שנספו בשואה' כל אחד שמת באותה תקופה, וקיבלת את הסברה, הוא שאל אותי: אם כן, למה קראה לספרה 'רבנים שנספו בשואה', ולא "רבנים שנספו או נפטרו בשנות השואה" ?

תוקן על ידי נישטאיך ב- 03/04/2009 5:23:20

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/4/2009 10:09 לינק ישיר 

נישטאיך, אותך ליצחק קדמן. לאיזה ילד בן ארבע אתה מספר באמצע הלילה (בין חצות לחמש בבוקר) על רבנים שנספו או נפטרו בשואה?
האמת ניתנה להיאמר שאני אכן חולק על ההגדרה של מייזליש, בלי לפגוע במפעל הרציני שעשתה (אגב, מדי פעם אני מעביר אליה מידע שמסתובב גם בפורום, למשל העדכון על ר' מרדכי פרוגמינסקי, שמשום מה נרשם כ'נספה בשואה'). עוד אוסיף שא"א להתעלם מהקשר בין נסיבות מותם של ר' ברוך אפשטיין או של ר' שמעון שקופ לשואה. ברור שאין חובה שאדם בן שמונים ימות. ייתכן שבתזונה נכונה וחימום נאות ר' ברך אפשטיין היה שורד את החורף הקשה בשנתו האחרונה. ר' יידל קולודצקי, רבו של לבנוני, טען שהסיבה שר' שמעון שקופ נפטר היתה מצער על סגירת הישיבה, שבודאי לא נסגרה מרצונו אלא מכורח הנסיבות.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/4/2009 16:26 לינק ישיר 

אני היחיד שצורמת לו הכותרת?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/4/2009 16:53 לינק ישיר 

ג"א מצטרף להערתך.

מאחר והתרגלו לדבר עניינית על ניתוחים היסטוריים במונחים סטטיסטיים וללא רגשות

ממילא נוצרה כותרת כזאת.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-5/4/2009 04:33 לינק ישיר 

מלח 

<"אותך ליצחק קדמן.(?) לאיזה ילד בן ארבע אתה מספר באמצע הלילה (בין חצות לחמש בבוקר) על רבנים שנספו או נפטרו בשואה?''>

ידידי, אני במקום שעד אתמול היה שעון קייץ, כך שיש לי "סדר זמנים" שונה.

<"האמת ניתנה להיאמר שאני אכן חולק על ההגדרה של מייזליש, בלי לפגוע במפעל הרציני שעשתה">

האם שאלת אותה את שאלת התינוק?

<''עוד אוסיף שא"א להתעלם מהקשר בין נסיבות מותם של ר' ברוך אפשטיין או של ר' שמעון שקופ לשואה. ברור שאין חובה שאדם בן שמונים ימות. ייתכן שבתזונה נכונה וחימום נאות ר' ברך אפשטיין היה שורד את החורף הקשה בשנתו האחרונה''>

גם א"א להתעלם מכך שהרבה אנשים מתו לפני הגיעם לגיל שמונים בחודשי הקייץ במדינות שבהן עודפי מזון ושירותים רפואיים מעולים.

<"ר' יידל קולודצקי, רבו של לבנוני, טען שהסיבה שר' שמעון שקופ נפטר היתה מצער על סגירת הישיבה, שבודאי לא נסגרה מרצונו אלא מכורח הנסיבות">

שאל"כ הוא היה חי עד היום.

תוקן על ידי נישטאיך ב- 05/04/2009 4:39:56

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > שירה ספרות ופרוזה > ספרים וסופרים > מותו של רבי ברוך עפשטיין
מנהל לחץ כאן לשחרור האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 לדף הבא סך הכל 3 דפים.