בית פורומים עצור כאן חושבים

הרב חזקיהו יוסף שרייבר, הדמות והשיטה

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-28/12/2010 09:43 לינק ישיר 
הרב חזקיהו יוסף שרייבר, הדמות והשיטה

הרה"ג ר' חזקיהו יוסף שרייבר שליט"א, בנו של הגאון ר פנחס שרייבר זצ"ל, ידוע כגאון מבריק ומיוחד.
שמעתי שהוא גם מנחיל איזה שיטה בלימוד שלא כשיטה המקובלת בעולם הישיבות, אשמח לקבל פרטים על האדם והדרך.

רוחב הכותרת

תוקן על ידי עצכח ב- 28/12/2010 12:54:34

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/12/2010 10:35 לינק ישיר 

כתבי הרב שרייבר (אשכול ב"ספרים וסופרים")

http://www.bhol-forums.co.il/topic.asp?topic_id=2678830&forum_id=19616

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/12/2010 10:37 לינק ישיר 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/12/2010 12:23 לינק ישיר 

[בעבר הוזכר שמו בפורום, אולם תחילת הדיון נמחקה עם הזמן. ראה מהודעה זו עד סוף העמוד.]

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/12/2010 12:23 לינק ישיר 

לספרן

תודה על המקור המעניין.

ההערה שלו על כך שבחוגו של הרב ג"נ הוא לא מצא יראת אלוקים מעוררת מחשבה...

"ועל שאומר שטומאה זה דין, יצא קצפם של רבים, המפורסם זה הרב שטיינמן. (פעם שמע שאחד מראשי הישיבות מדבר עליו. נסע אליו ושאל אותו מה יש לך נגדי? אמר לו אותו ראש ישיבה: שאתה אומר שטומאה זה דין ולא מציאות. רתח יוסל ('הרב' כפי שמכונה ע"י תלמידיו) כשאתה אכלת פיצה אני ישבתי על הסוגיא...)."

מסיפור זה לומדים על דעתו של הרב  לגבי הלמדנים למיניהם...

אבל חבל שמכל הדיון שרובו רכילותי לא הובאה איזו דוגמא ברורה לחדשנותו יוצאת הדופן.

(אולי כאן יבהיר  מישהו את חידושו בנושא הטומאה)

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/12/2010 13:51 לינק ישיר 

הנה סיפור עליו:

הלכתי אליו עם חתן להזמינו לחתונתו. החתן שאל אותו, האם נכון שחתן צריך שמירה כבר מהשבת שלפני החתונה?
הרחי"ש צחק וביטל את דבריו.
החתן סיפר על חתן אחר ששאל זאת את ר' חיים קנייבסקי. ר' חיים, לפי הסיפור, אמר לו שאכן צריך שמירה. אך החתן לא שמע לו, הלך לכותל לפני החתונה ו.. שבר את הרגל.
התערבתי ואמרתי כנראה זה הגיע לו כי הוא לא שמע לר' חיים.
אך הרחי"ש אמר: אין צריך להגיע לזה, זה הגיע לו כי הוא הלך לשאול כאלה שאלות!

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/12/2010 13:59 לינק ישיר 

אז הסיפור מראה דווקא את חוסר הבנה בעניין שמירה ובעין הרע,

למה צריך שמירה ?? כי יש אנשים שמתים מקנאה, ויכולים להזיק לו אם אף אחד לא בסביבה,
וכן זה עניין עין הרע, שאדם מקנאה ?! הוא בכל הזדמנות עושה עליו עיניים וביטול בידים כלפיו בין חבריו, 
ואז החברים לא עושים איתו עסקים בגלל שההוא בעל העין הרע עשה כלפיו עיניים מזלזלות,

לא צריך להיות חוכמולוג גדול ולזלזל סתם,

יכול להיות שהרב שרייבר חושב שיש היום פחד השילטונות = המשטרה, ולכן אין לחשוש,

תוקן על ידי maxmen ב- 28/12/2010 13:59:50

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/12/2010 14:06 לינק ישיר 

maxmen כתב:

אז הסיפור מראה דווקא את חוסר הבנה בעניין שמירה ובעין הרע,

למה צריך שמירה ?? כי יש אנשים שמתים מקנאה, ויכולים להזיק לו אם אף אחד לא בסביבה,
וכן זה עניין עין הרע, שאדם מקנאה ?! הוא בכל הזדמנות עושה עליו עיניים וביטול בידים כלפיו בין חבריו, 
ואז החברים לא עושים איתו עסקים בגלל שההוא בעל העין הרע עשה כלפיו עיניים מזלזלות,

לא צריך להיות חוכמולוג גדול ולזלזל סתם,

יכול להיות שהרב שרייבר חושב שיש היום פחד השילטונות = המשטרה, ולכן אין לחשוש,

תוקן על ידי maxmen ב- 28/12/2010 13:59:50

ואם החתן לא יהיה לבדו אז כל החשש החמור הנ"ל כבר לא תופס? והמקנא הנ"ל מזיק רק משבת עד לסוף השבע ברכות?
לא לכל דבר צריך (ואפשר) לעשות רציונליזציה. יש דברים שעדיף להשאיר כמו שהם ברמתם הפשטנית, ועין הרע הוא אחד מהם. אתה חושש מדברים מיסטיים? תחשוש. לא חושש? תתעלם. לנסות ללכת עם ולהסביר שאתה בלי, זה פתטי.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/12/2010 14:11 לינק ישיר 

"התערבתי ואמרתי כנראה זה הגיע לו כי הוא לא שמע לר' חיים. אך הרחי"ש אמר: אין צריך להגיע לזה, זה הגיע לו כי הוא הלך לשאול כאלה שאלות! "

החרדים במיטבם.

(ממש כמו הרב שטען בזמנו כשנהרגו ילדות בתאונה שזה בגלל שלא בדקו את המזוזות)

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/12/2010 14:19 לינק ישיר 

עציוני כתב:
ואם החתן לא יהיה לבדו אז כל החשש החמור הנ"ל כבר לא תופס? והמקנא הנ"ל מזיק רק משבת עד לסוף השבע ברכות?
לא לכל דבר צריך (ואפשר) לעשות רציונליזציה. יש דברים שעדיף להשאיר כמו שהם ברמתם הפשטנית, ועין הרע הוא אחד מהם. אתה חושש מדברים מיסטיים? תחשוש. לא חושש? תתעלם. לנסות ללכת עם ולהסביר שאתה בלי, זה פתטי.

צדיק: אני לא מאמין ולא מפחד ולא אני הנושא כאן,

אני מודע לאלה שרוצים לעשות מקדמונינו צחוק, ושהם היו מטומטמים,
אז אני בא להסביר שזה לא כך,

אני הספר לך סיפור יפה,

בהרבה בתים ממש לפני שבת נזכרים לקצץ את הציפורניים,
ואיפה מקצצים ? על השולחן המוכן עם הסכו"ם כלים וכדומה,
קרה סיפור שציפרן אחד אף לו, ולא מצא אותה, אז החכמולוג וויתר והלך לבית כנסת,

באמצע האוכל ?! כלתו (אשתו הטריה של הבן) מצאת את הציפורן בפה שלה, מכאן להפלה הדרך קצר מאוד,
ואז הטיפש הבין שלא צריך לזלזל, 

תוקן על ידי maxmen ב- 28/12/2010 14:19:19

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/12/2010 14:34 לינק ישיר 

צדיק: אני לא מאמין ולא מפחד ולא אני הנושא כאן,

אני מודע לאלה שרוצים לעשות מקדמונינו צחוק, ושהם היו מטומטמים,
אז אני בא להסביר שזה לא כך,

אני הספר לך סיפור יפה,

בהרבה בתים ממש לפני שבת נזכרים לקצץ את הציפורניים,
ואיפה מקצצים ? על השולחן המוכן עם הסכו"ם כלים וכדומה,
קרה סיפור שציפרן אחד אף לו, ולא מצא אותה, אז החכמולוג וויתר והלך לבית כנסת,

באמצע האוכל ?! כלתו (אשתו הטריה של הבן) מצאת את הציפורן בפה שלה, מכאן להפלה הדרך קצר מאוד,
ואז הטיפש הבין שלא צריך לזלזל, 

תוקן על ידי maxmen ב- 28/12/2010 14:19:19

[/quote]

אינני רואה היכן מצאת בדברי נסיון לעשות צחוק מקדמונינו או להטיל ספק בחוכמתם. אינני סבור שכל מי שחושב אחרת ממני הוא מטומטם, אך גם אינני סבור שעלי להאמין בכל מה שאדם כלשהו (חכם ככל שיהיה) האמין בו (בפרט עם שינויי צורת החשיבה והידע הנצבר במהלך הדורות.)

לגופם של דברים, אנא נסה לענות בכנות (לעצמך, או לשתף אותנו - כרצונך):
האם אתה מאמין שהסיפור שסיפרת התרחש במציאות?
האם אתה חושב שלזה התכוון הראשון שכתב שאם אשה הרה תעבור מעל (!) ציפרניים היא עלולה להפיל?
האם אתה יכול להעלות בדעתך עוד סכנות פוטנציאליות להריון באותה רמת חשש כמו השלכת ציפרניים או אף חמורות יותר? האם גם סכנות אלה הובילו להטלת איסור או הקפדה על הנהגות מסוימות?

לעתים, מרוב החשש שלא יווצר הרושם שאנו סבורים כי קדמונינו מטומטמים, אנו גורמים לעצמנו להראות כאלה, ומדרך הזהירות שלא להיזהר יותר מדי.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/12/2010 14:40 לינק ישיר 

נושא האשכול הוא הרב.

ולכן נא להמשיך את הויכוח בנושא מנהגים באשכול המתאים.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/12/2010 14:53 לינק ישיר 

עציוני כתב:
אינני רואה היכן מצאת בדברי נסיון לעשות צחוק מקדמונינו או להטיל ספק בחוכמתם. אינני סבור שכל מי שחושב אחרת ממני הוא מטומטם, אך גם אינני סבור שעלי להאמין בכל מה שאדם כלשהו (חכם ככל שיהיה) האמין בו (בפרט עם שינויי צורת החשיבה והידע הנצבר במהלך הדורות.) 

1, לא אשמתי אותך אישית אמרתי בכללי זה קיים,
2, הם לא האמינו בשטויות, ולא היה אז מידע ומדע כזאת, להפך ראים את חכמתם מול המכשפים למיניהם, בסיפור הידוע של המכשף שהרג את התינוק בליל הברית, שהחכם ידע שזה המכשף עצמו הורג ולכן עמיד שם באמצע הלילה כמה חברה גברים לתפוש אותו ולטפל בו,
עכשיו נשאלת השאלה למה החכם לא האמין שזה אולי באמת כישוף או מה ?? 

לגופם של דברים, אנא נסה לענות בכנות (לעצמך, או לשתף אותנו - כרצונך):
האם אתה מאמין שהסיפור שסיפרת התרחש במציאות?

לא רק מאמין הייתי שם בשעת מעשה, אגב: היא לא הפילה, אבל היא לא שוכחת את זה, וכל פעם שאני מזכיר לה ?! היא הורגת אותי, 

האם אתה חושב שלזה התכוון הראשון שכתב שאם אשה הרה תעבור מעל (!) ציפרניים היא עלולה להפיל?
האם אתה יכול להעלות בדעתך עוד סכנות פוטנציאליות להריון באותה רמת חשש כמו השלכת ציפרניים או אף חמורות יותר? האם גם סכנות אלה הובילו להטלת איסור או הקפדה על הנהגות מסוימות?

אוקיי צדיק: אתה כנראה לא מודע איך לחנך חמורים, בדרך כלל שתאמר לבחור שלא כדאי לטוס עם רכב מהר מידי, הוא לא ישמע, ואם תאמר לו שהיום יום של דין ?! הוא היזהר מאוד,

לעתים, מרוב החשש שלא יווצר הרושם שאנו סבורים כי קדמונינו מטומטמים, אנו גורמים לעצמנו להראות כאלה, ומדרך הזהירות שלא להיזהר יותר מדי.

אני לא אומר שצריך להיות כפייתיים, אבל אני לא סובל את התזה שפעם חשבו שנידה מזיקה ולכן טמאו אותן,
אני טוען שכל המושג נידה וטמאה וכדומה, יש להם היגיון רציונלי, 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/12/2010 14:56 לינק ישיר 

צענערענע כתב:

החרדים במיטבם.

ישנם כאלה שהומור חרדי זה משהו מורכב בשבילם.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/12/2010 15:12 לינק ישיר 

לפרספקטיבה

הלוואי כדבריך.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/12/2010 15:14 לינק ישיר 

צענע: את באמת חושבת שהוא התכוון לזה ??

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > הרב חזקיהו יוסף שרייבר, הדמות והשיטה
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 4 לדף הבא סך הכל 4 דפים.