בית · פורומים · הרשם · התחברות · כניסה למנהלים
בית · פורומים · ספרים וסופרים ·

התכתבות בין הרב שפירא לרב ליכטנשטיין.

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-27/10/2012 19:34 לינק ישיר 
התכתבות בין הרב שפירא לרב ליכטנשטיין.

בס"ד

שמעתי מתלמדי הרב אהרון ליכטנשטיין ומתלמידי  תלמידיו של הרב אברהם שפירא שטרם תקופת ההתנתקות התנהלה ביינהם חלופת מכתבים ביחס לשאלת האיסור במסירת שטחים וסירוב פקודה, ההתכתבות הזו מעוררת עניין רב, הן מחמת הנושא שלפי מיעוט בקיאותי רוב העוסקים בו מנהלים שיח חרשים וממילא התכתבות ישירה בין שני ת"ח מופלגים יכולה לחדד עמדות, חשיבות נוספת נוגעת לכך שמדובר בשני תלמידי החכמים מהבולטים ביותר בשתי האסכולות של הציונות הדתית, מחד הרב אברהם שפירא, ראש ישיבת מרכז הרב חניך אסכולת הרב קוק וממנהיגי מרכז הרב, דיין בבית הדין הרבני הגדול ורב ראשי לישראל, ומאידך הרב אהרון ליכטנשטיין, חניך ישיבות ארה"ב, תלמיד מובהק של הגרי"ד סולובייצי'ק וחתנו וממילא ממשיך את השקפתו המתונה יותר ביחס למדינת ישראל, מכהן כראש ישיבת ההסדר הר עציון מגיל צעיר ביותר (35 כמדומני).

למצטער, למרות מאמצים  טרם הצלחתי להשיג גישה אל הכתובים, ואודה אם מי מחברי הפורום הנכבד יוכל להפנות אותי לכתובים או לכל הפחות לספק לי מידע נוסף אודות התכתבות מרתקת זו.

מצ"ב מסמך שהרב ליכטנשטיין פרסם בנושא, ככל הנראה בעקבות או בסמוך להתכתבות, ברם- הדברים נכתבו "מלמעלה". אני מחפש את המכתבים עצמם.  http://www.etzion.org.il/dk/5765/982mazav.htm

תוקן על ידי benayamr ב- 27/10/2012 19:38:26

תוקן על ידי benayamr ב- 27/10/2012 19:38:55

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/10/2012 21:44 לינק ישיר 

את ההתכתבות אתה לא תשיג ע"י פורומים, כי היום אין כ"כ דיבור בין הצדדים שהזכרת, אני אפילו מתקשה להאמין שהיתה התכתבות כזו, נוכח מציאות זו [אם כל הכבוד שרוכשים זל"ז תלמידי חכמים בעלי דעה פתוחה]. הרב ליכטינשטיין הוא תלמיד של הרב סולובייצ'יק (דמתקרי J.B.), שיחסו לישוב ארץ ישראל במובן ההלכתי היה מסוייג קצת, עיין בסוף ספרו 'איש האמונה'.
בנושא החזרת שטחים יצאה בעבר חוברת שנקראה 'ארץ נחלה', בטח תמצא אותה באינטרנט

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/10/2012 21:50 לינק ישיר 

את יחסם הישיר של ראשי ישיבת מרכז הרב בעניין סירוב פקודה יצא לאחרונה חוברת שנקראת 'פקודה נגד התורה', אם יש לך ידידים באזור ההוא תבקש שיקנו לך. נדמה לי אגב שיש על זה המון חומר מהר"ש ישראלי [גם בספרו חוות מנחם, אבל נדמה לי שיש לו ספרים על הנושא הזה ישירות].
אם אתה לא מוצא דרך להתקשר לרב ליכטנשטיין, תברר אצל תלמידיו הרב ד"ר בני לאו והרב חיים נבון

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/10/2012 22:01 לינק ישיר 

אינני יודע אם לזה הכוונה, אך יש בידי: פסק שפורסם בציבור של הרב שפירא, תגובה של הרב ליכטנשטיין, תגובת הרב ישראל רוזן לרא"ל, תגובת הרב יואל קטן לרא"ל, תגובת הרב אברהם ישראל סילבצקי (חתנו של הרב יעקב שפירא, בנו של הרב אברהם שפירא) לרא"ל, תשובת הרא"ל לרב סילבצקי, תגובת הרב סילבצקי2, תשובת הרא"ל2.
אם יסבירו לי כיצד להעלות קבצים לפורום (בור שכמוני) אוכל להוציא אותם לרשות הרבים.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/10/2012 22:36 לינק ישיר 

לפותח האשכול - שטויות. זאת אומרת הארכת לחינם על בסיס טעות עובדתית. כבר הזכירו אחריך כאן את ראשי פרקי העובדות אבל אקצר ואסכם ליתר הבנה: הרב ליכטנשטיין שלח לרב שפירא מכתב, וקיבל תשובה מאת הרב אברהם ישראל סילבצקי ר"מ במרכז הרב ונשוי לאחת מנכדותיו של הרב שפירא. מכאן והלאה המשיכה ההתכתבות בינו לבין הרב ליכטנשטיין. אבל שום התכתבות עם הרב שפירא עצמו.

אריהדל - מן הסתם כל הקבצים זמינים כבר באינטרנט.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/10/2012 22:47 לינק ישיר 

גם משהו, לא מיבעיא שהוא מתכתב עם הרב שפירא, הוא מוכן להתכתב עם תלמיד תלמידו, יפה!

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/10/2012 01:45 לינק ישיר 

מן הראוי לתקן את הטעות בדברי אחרחוק: נכון בשנים האחרונות ישנה פחו תתקשורת בין שני אגפי הציבור המזוהים עם הרב פירא מחד ועם הרב ליכטנשטיין מאידך, אך הדבר פחות נכון בנוגע לבני התורה בשני הצדדים. כך תוכל, למשל, למצוא שיעור של הרב ליכטנשטיין באתר האינטרנט של ישיבת בית אל, המזוהה מאוד עם הרב שפירא.

חוצמזה, זה היה עוד פחות נכון עד לפני כמה שנים. בחורים ממרכז הרב היו באים להר עציון לשמוע שיעורים מהרב ליכטנשטיין, ולהפך. 

לגופה של שאלה, התכתובת פורסמה ב"עלון שבות בוגרים" לפני כמה שנים, אך למיטב ידיעתי אינה זמינה כרגע ברשת. 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/10/2012 09:19 לינק ישיר 

כנראה יש דברים שבציבור שלנו לא יבינו, בציבור הד"לי אין מושג של "להסתדר עם דרכו של רב פלוני", השאלה היחידה שעומדת היא מהו שיעור קומתו של הרב בתוי"ש. זה ההסבר היחיד לכך שהרב ליכטנשטיין מקובל ומכובד בכלל הציבור, עד כדי שותפות עם הרב אמיטל [שבתחילת דרכם היה מנהיג התנועה הימנית ביותר בתקופה שאחרי מלחמת ששת הימים, שכחתי את שמה] בניהול ישיבת הגוש. אבל תמיד היה ברור שהרב ליכנשטיין הוא איש מדע אמריקאי, ומטבע הדברים הוא שמאלני.
בתקופת ההתנתקות היה חשוב לרבני הפלג הימני שכל הרבנים יחייבו סירוב פקודה. יחסית, הרב ליכטנשטיין לא 'הציץ ונפגע' כמו אחרים [לדוגמה הרב אבינר], והוא עדיין מגיע באיזשהו יום בשנה למסור שיעור במרכז הרב.
אבל כוונתי היתה שבתור אנשים נורמאליים ידעו גם הרב שפירא וגם שיבל"ח הרב ליכטנשטיין שאין להם הרבה מה לדון בנושאים אלו, כי בלאו הכי כ"א ישאר בדעתו. לכן אינני מאמין שהיתה התכתבות רצינית ביניהם. אגב על ההתכתבות שהזכיר פוכאוויץ יש אגדות, אבל כדאי קודם לראות אותה.

לפותח האשכול, לצורך הבירורים דיברתי אתמול עם ידידים מ'שם', אם אתה רוצה אני יכול לסדר לך חומר מהרב חיים שטיינר [ר"מ במרכז הרב, מגדולי תלמידי החכמים בציבור הד"לי].

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/10/2012 14:18 לינק ישיר 

אשמח כמובן לחומר של הרב שטיינר, במיוחד אם הוא קשור להתכתבות המדוברת (או היתה היא רק משל, אני שומע כאן קולות סותרים אהדדי)

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/10/2012 14:54 לינק ישיר 

בעיקרון יש [או היו] שיעורים של הרב שטיינר במרכז הרב ב'הלכות ארץ ישראל', מטבע הדשברים לא דובר שם על כלום מלבד מסירת שטחים. בכל שיעור קיבלו הנוכחים מראה מקומות מצולם מדברי הפוסקים. קיבלתי כמה שיעורים ביד, איך אעביר אותם לידיך? אם יש לך קשר עם תלמידי מרכז הרב [אפילו מהעבר הרחוק] יש סכוי שהם יכולים להביא לך את כל צרור השיעורים, או שתברר ותבוא בעצמך [נדמה לי שזה בערך מחזור של חצי שנה].

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/10/2012 14:59 לינק ישיר 

איני יודע מה שחרחוק על "אגדות" (גם שאר דבריו מפוקפקים משהו, אולי ימסור לנו את התאריך האחרון שבו מסר הרב ליכטנשטיין שיעור במרכז הרב?), ההתכתבות בין השניים פורסמה בשעתו ברבים, בהדפסות בלתי רשמיות וכיוצ"ב, ואין כאן שמץ תעלומה. מי שיפשפש קצת בגוגל ימצא הן את מכתבי הרב ליכטנשטיין והן את מכתבי הרב סילבצקי.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/10/2012 15:24 לינק ישיר 

אין כוונתי שההתכתבות מזוייפת או משהו כזה, אבל האגדה מספרת שההתכתבות לא התחילה בנימה חיובית. בכל מקרה זה חשוב במיוחד. אם זה חשוב לך, הרב ליכטנשטיין מוסר שיעור כל שנה ביום של שמחת בית השואבה במרכז הרב [נדמה לי יום שני של חוה"מ]. תבוא בשנה הבאה, אולי תזכה לנשק את ידו!
בנתיים מצאתי שיש באתר 'ישבה' שע"י ישיבת בית אל סרטים [בלי המראי מקומות] משיעוריו של הרב שטיינר, גם יש שם איזה מהדורה וקדמת של 'פקודה נגד התורה'. אגב יש מאמר בשו"ת בני בנים [ד, מאמר ח, הערה בעמ' קיג] בנושא זה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/10/2012 16:56 לינק ישיר 

לכל המעוניין, מתברר כי המכתבים נמצאים במרשתת:
http://www.etzion.org.il/hitnatkut/hitnatkut.htm

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/10/2012 20:44 לינק ישיר 

עיק,
תודה רבה רבה, ההתכתבות מעניינת הן מבחינת הנושא - כאקטואלי וכמסקרן - והן מבחינת התוכן המרתק; כתיבתם של שני תלמידי חכמים מופלגים שכאלה מזכירה סגנון התעניינות רציונאלית ומעוררת השראה של תמימי הדרך לדבר ד' - זו הלכה. לא זו בלבד שכפי שציינתי, ממש 'מדליק' להביט ממחוזותינו על דמויות של גדולי תורה בעלי השקפות שונות מתעמתים בויכוח הלכתי "בדבר הלכה מובהק" (כסיום מכתבו האחרון של הרב ד"ר ליכטנשטיין) [מלבד העקיצות הברורות למוצאי דעת. שלא יטעה הקורא: לא לחינם העונה מטעם הרב שפירא הוא הרב סילבצקי, צעיר הר"מים במרכז הרב, ולא לחינם הוא משתמש בסגנון כתיבה מדעי].

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/10/2012 19:02 לינק ישיר 

כדאי גם לציין שאחרי פטירת הר"א שפירא הוזמן הרב אברהם סילבצקי לשאת דברים לזכרו בישיבת הר עציון
http://www.etzion.org.il/dk/5768/1111hspd.html
(לפי מה ששמעתי הוא הוזמן אישית ע"י הרב אהרן ליכטנשטיין, בעקבות ההתכתבות ביניהם)

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/12/2012 01:45 לינק ישיר 

ההתכתבות בין הרב שפירא, הרב ליכטנשטיין והרב סילבצקי יצאה כעת בחוברת של ישיבת מרכז הרב "ניצני ארץ - חוברת יח".
נוספה שם התכתבות נוספת בעקבות התכתבות זאת, בין הרב יואל עמיטל (ר"מ בישיבת שעלבים ובנו של הרב יהודה עמיטל זצ"ל, עמיתו של הרב ליכטנשטטין בראשות ישיבת הר עציון) לבין הרב סילבצקי.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > שירה ספרות ופרוזה > ספרים וסופרים > התכתבות בין הרב שפירא לרב ליכטנשטיין.
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 לדף הבא סך הכל 2 דפים.