בית פורומים עצור כאן חושבים

דגים: מי אתה יענק'ל ראדישקובר?

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-18/3/2005 10:00 לינק ישיר 
דגים: מי אתה יענק'ל ראדישקובר?

דגים כתב באשכול אחר והועבר לאשכול חדש:

אמנם אין מערבין שמחה בשמחה, אך הכרתי בזמנו, איש שהיו בו קוים רבים דומים למר שושני. הוא היה מוכר בכמה ישיבות בארץ (חברון, פוניבז' ומרכז הרב), שבהם היה מזמן לזמן יושב ולומד, לעת זקנתו, בהתמדה גדולה, בש"ס בכרך אחד, בפורמאט הקטן! (אגב, בילדותי עשתה עלי רושם רב העובדה שהגרי"ש אלישיב שליט"א, שהיה כידוע יושב יום ולילה ולומד בהתמדה עצומה בבית כנסת קטן בשכונת מאה שערים (כלילת שאול), ולפניו היתה גמרא קטנה של לוין אפשטיין, מהסוג שהיו ילדי הת"ת והחדרים לומדים בהם, בשעה שכל ילד בישיבה קטנה היה נאבק ללמוד רק בגמרא גדולה עם כל המפרשים ...!)

שמו היה יענק'ל ראדישקובר. הוא היה גאון אדיר, וגדולתו הייתה בעיקר בלמדנותו החריפה והעמוקה, ובשליטתו המדהימה בחדרי התורה. מפעם לפעם היה אומר לכמה מהישיבה שהתקרבו אליו מתורתו. אך בלא ספק שהיה משוגע ולבסוף כנראה היה משוגע ממש (ובמיוחד סבל ממחלת הרדיפה, ואף הוא לא אכל רק ממה שהכין לעצמו ועוד כיו"ב). קורותיו היו גם הן מסתוריות, וסיפורים התהלכו עליו לפי דמיונם של בני הישיבה. גילה שנאה רבה למוסר ולחסידות. והיה יכול לדרוש שעות בגנותם. ככל הנראה היה בעל דעות מהפכניות וסוציאליסטיות, ואף פרסם בדפוס כמה וכמה חוברות, שאף מהן ניכר שגעונו (חלק גדול מהם היה לי אך איני מוצאם כעת, על אחת מהן אמרו ששמה היה 'רובצת תחת', לפי שבה היו חידושים שחידש בשבתו באותו חדר קטן. ההסבר הרווח משמו היה שאם למחבר היה מותר להכנס לשם כ"ש שמותר להכניס לשם גם ספרו! לשאלתי ממנו השיב לי פעם בהראותו לי במפורש בירושלמי על אמוראים שנאמר עליהם ש'כל סבר קשה דהוה להון תמן הווה מסתברין'!).

אמרות חריפות רבות נאמרו בשמו. באחת מהן הנני נזכר כעת. שאל על מאמר הגמרא על תפילת חנה ובקשתה, 'אל הנער הזה התפללתי', ואמרו בגמרא שעלי ביקש להבטיח ולתת לה ילד טוב יותר, חכם יותר, יפה יותר וכו' וכו', וחנה סירבה ואמרה שאינה רוצה שום דבר אחר אלא בדיוק את שמואל כמו שהוא. שאל יענק'ל, מדוע העקשנות הזו, וכי מה רע בזה אם הנער שתקבל יהיה טוב יותר ומעולה יותר? אלא הסביר כך, הלא הבעיה הייתה שנגזרה מיתה על שמואל משום שהורה הלכה בפני רבו, ולזה התכוונה, באומרה, אל הנער הזה, בדיוק כזה הנני רוצה, היינו חריף כזה, מקורי ועצמאי כזה, (ואולי גם חצוף כזה ...) שיודע להורות בפני רבו...!

אולי יש בידי מאן דהוא לגלות משהו מקורות חייו? שמו היה יעקב רובינזון, אביו היה רב העירה ראדישקוביץ, והיה לו אח, שהיה מלומד ועבד כספרן בספריה (כמדומני ספריית בני ברית בירושלים).
דגים

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-6/6/2012 10:44 לינק ישיר 

ר' יעקב פרידמן היה מספר סיפורים רבים על יענקל רדישקובר. אחד מהם: היה אומר מרבה אני עמרצים בישראל וזה למה? יושב אני במרפסת ביום שישי אחר הצהרים ולומד תורה בקול גדול ובמתיקות מופלאה עד שכל אשה העוברת ברחוב מתפללת ולוואי ויצא בני כמוהו... 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-6/6/2012 07:24 לינק ישיר 

http://www.otzar.org/forums/viewtopic.php?f=7&t=6906

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/8/2010 23:50 לינק ישיר 

מי זה היה ה כהן הנ"ל,יהודי שהשתבשה עליו דעתו?
אני מבין שלא היה שומר תורה ומצוות?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/8/2010 20:36 לינק ישיר 

ראיתיו בחטף לפני רבות בשנים. עשה אז רושם של אוסף רשימות ומ"מ ללא קשר ביניהן.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/8/2010 20:24 לינק ישיר 

ספרן. ראיתי כעת את עולם גדול עולה, ולא הבנתי מה עניינו. האם תוכל להבהיר? פרט לתלונות החוזרות ונשנות בסוף שהוזכרו לעיל, כמובן. או שמא כל החידושים האלו נתחדשו באותן שכוני גוואי הסגורים?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/8/2010 17:50 לינק ישיר 

בינתיים, זכה לאשכול בסו"ס

http://bhol-forums.co.il/topic.asp?topic_id=2503132&forum_id=19616

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/8/2010 15:55 לינק ישיר 

אם כבר משוגעים עסיסיים, אעלה איפוא את זכרו של 'נדכה ירושלם' ה"ה יוסף יצחק כהן ז"ל שאנח את אנחתו האחרונה לפני כחודש או יותר. מכיריו אומרים שהוא היה תלמיד חכם ובקי בש"ס.

והנה כמה מפניניו:

הוא היה אומר: "דער טויט קומט אויך אן מיטן טויט" - (עד שכבר רואים את המוות - רואים את המוות).
פעם ראהו מאן-דהו יושב כשהוא סר וזעף, וניגש לעודדו:
- יוסף יצחק למה פניך זועפים
- לך אענה, הנה היום ראש חודש חשון ולא אמרתי הלל, וגם אין בדעתי לומר.
- וכל כך למה?
- יש לי בטן מלאה על הרבש"ע בגלל הצרות הרבות הרודפות אותי, הלוא אתה מכירני. גם ביום כפורים העבר כעסתי נוראות, ומרוב כעס חטפתי כעך יותר מכשיעור, ואכלתיו תוך כדי אכילת פרס. אולם אז זה הסתיים אחרת. כי מכיון שהזמן גרמא אפפוני רגשי תשובה עצומים, והייתי מוכרח להפיג צערי על ידי עישון סיגריה...
- שלום לך יוסף יצחק, תרגיש טוב.
- אל תדאג, גם כאשר אתה הולך ממני, אני נשאר כאן עם ארבעת חבירי האחרים, הלוא המה ארבעת הכתלים.

נהימותיו החודרות מבעד לשפם עבות בגוון טאבאק ועישון - היו כולם בסגנון: כן יאבדו! ברור לו מיתה יפה! וכן הלאה על זה הדרך.

תהא נשמתו צרורה בצרור החיים

תוקן על ידי פרספקטיבה ב- 19/08/2010 15:57:24

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/3/2005 09:08 לינק ישיר 

מסופר שהרב מבריסק אמר עליו שמשברי הלוחות ניתן להכיר את הלוחות.
השם 'רגש מקבר' לקוח מפיוט לשופרות בראש השנה (מאלו שרובנו אינו נוהג לאמרם) כדאי לראות את ההקשר במחזור, רצוי במחזור מהדורת ד"ר גולדשמידט.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-18/3/2005 18:43 לינק ישיר 

הייתי שמח אם היו מביאים קצת אמרות בשמו שבזמנו שמחתי עליהם כמוצא ששל רב.

תרומת ידי ווארט אחד משמו.

אמר שיש מגידי שיעורים שלא קראו ולא שנו ולא שימשו. אבל יש מגידי שיעורים שלא קראו ולא שנו אלא שמשו. כלומר בזכות השווער וד"ל.

תוקן על ידי - הרשבא - 18/03/2005 18:49:14

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-18/3/2005 16:45 לינק ישיר 

עפר,

תודה.

סמדיה,

יש לי הרבה שעות ר' חיים צימרמן.אולם לדעת מיימוני,

מן הראוי לפתוח אשכול נפרד.פעם היו מונים את "עשרת

המשוגעים/משונים,של עולם התורה" בדור האחרון.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-18/3/2005 16:27 לינק ישיר 

זכורני מימי ילדותי, מרגלא פומיה דר' חיים בריסקער: "ג'וליק, געיי אין דרעד אריין". ותו לא.

אמר פעם חכם אחד למשפחת רוטברג: "וואלט איך געווען א משוגענער, וואלט איך געקענט גאנץ ש"ס בע"פ און איך וואלט געווען די גרעסטע צדיק, יעצט אז איך בין נארמאל, בין איך סתם א משוגענער". (אם הייתי משוגע, הייתי יודע את כל הש"ס בע"פ והייתי הצדיק הגדול ביותר, אבל בגלל שאני נורמלי, אז אני סתם משוגע.)

who is next?

ר' חיים צימערמן?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-18/3/2005 16:15 לינק ישיר 

ספרן,
שם הקונטרסים המדויק הוא "רגש מקבר".

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-18/3/2005 14:45 לינק ישיר 

רג"ס,

אכן בספרו של הר"י סגל בפרק אחד-עשר[עמ' 138 ואילך]

שם הוא מכונה רב אברום זוגיצ'ובי.כמה תיאורים חיים.

אגב,לטעמי,ספר זה עולה בהרבה על ספרו החדש, המקביל

"וכי נחש ממית"

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-18/3/2005 14:21 לינק ישיר 

בימי חלדי, עת רשום הייתי בישיבה, זכיתי לבוא בקשרי ידידות קרובה עם חבורת בחורים שחפשה לה גיבורי תרבות אלטרנטיבית - אך עדיין במסגרת הישיבתית. אחד הגיבורים היה ר' יענקעל ראדיטשקובער (והשני נח זבולוני - סופר דבר - שהיה שוכן כבוד בספרית ישיבת מרכז הרב).

מנהיג החבורה - כיום אברך חשוב וסולידי - פיתח משיכה מוזרה ומקאברית לאלישע בן אבוייה, ר' יענקעל ראדישקובער, הרב גורן ולכל תלמיד חכם אחר ששילב גאונות עם כפירה, מחלת נפש, סטיה אידיאולוגית, או כל סטייה אחרת. חלומו היה להגיע למצב של טירוף, כפירה, שליטה מוחלטת במכמני התורה, ולבסוף למות מות קדושים כמו שליזנגר מישיבת מעלות התורה שנרצח על ידי מחבלת. מאחר שהנ''ל היה שכני למיטת הקומותיים, זכיתי לשמוע מפיו של חבר החדר שלי לא אחת סימולציות של הספדים עליו עצמו - בהם ביכו גדולי הדור את הרצחו בידי בני עוולה תוך ציון העובדה שאילו הוא לא היה ציוני/חולה נפש/ אפיקורס וכו' הוא היה בוודאי גדול הדור.

מכורך הנסיבות למדתי הרבה על ר' יענקעלה והמיתוסים שהתפתחו סביבו.

- ר' י''ר למד בצעירותו אצל ר' ברוך ער ליבוביץ. בעיצומו של ויכוח סוער, ר' ברוך בער ר' ברוך בער אמר לרי''ר ''והרי רש''י הקדוש אומר כמוני''. רי''ר אמר לר' ברוך בער ''קדוש א איר קדוש אהער, מדובר בגיבוב שטויות''.

ר' ברוך קרע קריעה בבגדיו.

- מעד ראיה שמעתי שהיה נוהג ללמוד בישיבת חברון במכנסיים קצרות - פרטים במערכת.......

- הרוצה לקרוא מעט על דמות שעוצבה בהשראתו של רי''ר יפנה לספרו של ישראל סגל נעילה היכן שהרווק הזקן מקלל את בן דמותו הספרותי של ר' חצקל לווינשטיין.

תוקן על ידי - רב_סיינפלד - 18/03/2005 14:28:34

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-18/3/2005 12:17 לינק ישיר 

דגים,

גם אני הקטן זכיתי לראות חוברת פרי עטו בשם "עולם גדול

שוקע עולם קטן עולה" המכילה הערות בנושאים שונים ובסופה

תלונה נמרצת על חסרונם של בתי שמוש ציבוריים בתחנה

המרכזית של תל אביב.בסוף ימיו התגורר במושב זקנים

בפרדס חנה.כמדומני ששמו היה רבינזון ולא רובינזון.

בזמנו סיפרו שארוסתו נפטרה סמוך לחתונה,דבר שגרם

לו לאיבוד השפיות.הוא היה מרבה לבקר את קברה,ולסדרת

מחברות חידושיו קרא מאז "קול מקבר".למעשה,נשארו ממנו

רק מספר הברקות וזאת בניגוד למר שושני שהעמיד תלמידים

לשיטת לימודו המקורית [אלי ויזל,שלום רוזנברג ועוד]

ההשוואה היחידה ביניהם, שקורותיהם בשלב מוקדם,לוטות

בערפל,וכמובן ששניהם היו טיפוסים יוצאי דופן.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > דגים: מי אתה יענק'ל ראדישקובר?
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 לדף הבא סך הכל 2 דפים.