בית פורומים בחדרי חרדים

צדו החיצוני של הכותל המערבי של הר הבית שייך לחרדים

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-24/3/2009 14:59 לינק ישיר 
צדו החיצוני של הכותל המערבי של הר הבית שייך לחרדים

  

הכותל של החרדים

בספר ההלכות החדש של הכותל המערבי לא תמצאו את צה"ל, את יום ירושלים או את הרב גץ. אבני הכותל עברו גיור לחומרא

כ"ח אדר ה´תשס"ט - אלעד רותם

כחודש חלף מאז יצא לאור הספר "הכותל המערבי - הלכות ומנהגים", על ידי הקרן למורשת הכותל המערבי. הספר, המתיימר להוות אוסף של כלל ההלכות הקשורות לכותל ולהר הבית, משמיט בצורה שאינה משתמעת לשני פנים את כל ההקשרים הציוניים של הכותל: מלחמת ששת הימים, חיילי צה"ל, הרבנות הראשית, הרב גורן. ומי כן נכנס פנימה? כמובן, הציבור החרדי. אילו היה הספר יוצא לפני 200 שנה, עוד בטרם הכותל בידינו, לא היה צורך לערוך בו שינוי מהותי.

הספר, שנלקט ונערך על ידי הרב שמואל רבינוביץ', רב הכותל המערבי, והרב ישראל יוסף ברונשטיין, רב חרדי שפרסם לא מעט ספרים בעבר, מהווה, לדברי ההוצאה, "מכלול מלא של דיני ומנהגי הכותל המערבי, בשפה פשוטה השווה לכל נפש, ובד בבד משלב הוא בתוכו מאגר עצום של מראי מקומות לכל אשר יבקש להעמיק, להרחיב ולבסס את ידיעותיו בנושא זה. לספר מתלווים צילומים ותרשימים. צילומים אלה נלקטו בעמל ומתוך מחשבה רבה ויש בהם עזר רב להבנת הדברים".

וכך, המעיין בספר יגלה כי אסור לו לשתות מים ליד הכותל או לנשק את ילדיו הקטנים, אך לא יהיה לו מושג כיצד נחגג בכותל יום ירושלים או יום העצמאות. כמובן שאת נושא העלייה להר הבית כפי שהוא מתואר בספר, ניתן לסכם במילה אחת: אסור. בספר, שכולל בתוכו תמונות רבות של מנהיגי הציבור החרדי, לא תמצאו את תמונתו של הרב מאיר יהודה גץ, הרב המיתולוגי של הכותל, ששירת בצבא ואף שכל את בנו אשר שירת בחטיבת הצנחנים ונהרג בפריצה אל הכותל. בהפניות הרבות שמצוינות בסוף הספר, אין אזכור אין לספרים שנכתבו על הכותל על ידי רבני המחנה הציוני דתי.

מי שחשף את החללים הרבים שהספר מכיל בתוכו הוא לא אחר מחבר הכנסת אורי אורבך. בשיחה לכיפה הוא מספר כי התפלא לגלות שהספר שמומן מכספי מורשת הכותל המערבי (הכפופה למשרד התיירות. א.ר.),  "מוחק בכוונה אזכורים של זיקת הציונות הדתית והמדינה בכלל לכותל המערבי. אתה יכול לעשות ספר כזה בלי הרב גורן, הרב גץ, ששת הימים וצה"ל?"

מה גילית בספר שהרגיז אותך?

תראה, הספר מונח לידי. זה אלבום מאוד מהודר, יפה ומשובח, שכותרתו היא 'הכותל המערבי -  הלכות ומנהגים', בהוצאת הקרן למורשת הכותל שזו קרן ציבורית, לא חרדית. אם היה מדובר בעוד ספר הלכות חרדי, בסדר, אל תכניסו מה שלא מתאים לכם.  אז זה שאין נשים בספר, אתה אומר, ניחא, זה ספר שיש בו הלכות של הכותל המערבי, והקהל החרדי לא רוצה תמונות נשים, אני יכול להבין.

"אבל אין פה אזכור למלחמת ששת הימים, אין שום תמונות של חיילי צה"ל, בכלל. באחד הדיונים ההלכתיים שיש בספר סביב נשיאת נשק בכותל, מצורפת תמונה של חיילים אוסטרים עם חרב, משנת 1915. אתה רואה שזה מכוון. בתמונות של רבנים בכותל אתה רואה את גדולי הרבנים החרדים - הרב כהנמן, הרב אלישיב. אבל הרבנים הראשיים לישראל לא שם, אין את הרב גורן ואין את הרב גץ. זה פשוט צועק. הנוכחות החרדית היא כמעט בלעדית.
"יש בספר פרק שלם על חגים ומועדי השנה בכותל המערבי - ערב ראש השנה, יום כיפור, פסח, סוכות, שבועות, תשעה באב ואחרים. אבל אין שום אזכור ליום העצמאות, יום הזיכרון או יום ירושלים וצעדת מרכז הרב.
"אז שוב, נניח שתמונות נשים מונעות קנייה של קהל חרדי, אבל למחוק כל אזכור לצה"ל או לדתיים לאומיים? לא יכול להיות לזה הסבר. ואגב זה ספר מהודר, מצוין,  אבל הוא אומר 'עזבו, זה עסק שלנו, לא קרה פה כלום בשישים השנים האחרונות'."

השתתף בהכנת הכתבה אדם צחי

 מקור: http://www.kipa.co.il/tarbut/show.asp?id=32280


תוקן על ידי יראשמים ב- 24/03/2009 14:55:34
דווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-29/3/2009 01:23 לינק ישיר 

רב הכותל: ילמדו תועים בינה

במכתב חריף, תוקף רב הכותל את מבקרי הספר "הכותל המערבי - הלכות ומנהגים"

כ"ח אדר ה´תשס"ט - יאיר פלדמן

במכתב שהגיע לכיפה תוקף בחריפות רב הכותל, הרב שמואל רבינוביץ', את הביקורת שנמתחה על ספרו "הכותל המערבי - הלכות ומנהגים". בדבריו מציין הרב רבינוביץ' כי הביקורת נגד ספרו בתפוצה נרחבת מפלגת, כדבריו, את העם היהודי - "אכן, מתאימה פנייה זו לימי חג הפורים על פי המאמר 'ישנו עם אחד מפוזר ומפורד בין העמים', ומי ייתן ונזכה למאמר 'לך כנוס את כל היהודים'".

במכתבו טוען רב הכותל, כי הספר קיבל את ברכתו של הראשון לציון הרב מרדכי אליהו, וכי אין מתפקידו של הספר להביא תמונות היסטוריות כגון הצנחנים בכותל:  "הספר אינו היסטורי או ספר צילומים, אשר במקרה זה ודאי היה מביא צילום של צנחנים משחררי הכותל המערבי את הגר"ש גורן וכדו'. הספר הינו הלכות ומנהגים בכותל המערבי ויש בו פסקים שלוקטו מספרים ומכתבי יד בהם מובאים כל הפוסקים, אשכנזים וספרדים, רבנים מכל שכבות הציבור, ללא העדפה של חוג עדה וכדומה". לדבריו של הרב רבינוביץ', התמונות שבספר מהוות דוגמאות לפסקי הלכה או מנהגים בלבד, ואינן משקפות את עברו ומטעניו ההיסטוריים של הכותל המערבי.

הרב רבינוביץ' מוסיף כי בעניין הר הבית, אכן הובאה בספר רק הדעה השוללת את העלייה להר הבית, כיוון שמדובר בעמדת הרבנות הראשית לדורותיה ו"רוב מנין ובניין של רבני ישראל, ועל פי זה אנו נוהגים ומורים לרבים". בנוסף לזאת, מציין הרב רבינוביץ', על פסק איסור העלייה להר הבית חתמו גם הרב צבי יהודה קוק זצ"ל והרב שאול ישראלי זצ"ל, ורבנים נוספים מתוך הציבור הדתי לאומי.

 

את מכתבו חותם רב הכותל במילים "יהי רצון שילמדו תועים בינה ויתקדש שם שמיים ברבים".
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-25/3/2009 23:16 לינק ישיר 

מיכה 1.
יישר כח על הסקירה המרחיבה.
הגיע הזמן ששמוליק רבינוביץ המלווה כנראה על ידי יחצ"ן מוכשר [ מי מממן אותו? הקרן למורשת הכותל?] יחזור לפרופורציות שלו ושכולנו נדע מיהו?
איש שמאל קטן, עסקן בין עסקני הרבנים שתמכו ברבין ובמערך. בשנים האחרונות בזכות אישורי החנייה  במקומות כגון רחבת הכותל או במירון, הוא קנה את אימונם של נהגי החצרות ודרכם אל החצרות ודרכם אל הרבנים ואדמורים.
פלא שהציבור החרדי לא מבין את זה.
מנכ"ל המקומות הקדושים הוא יוסי שוינגר ותפקידו הוא אכן חיוני לתחזוקת כל המקומות הקדושים.אך תפקיד הרב של המקומות ורב הכותל הוא אכן פיקציה מצחיקה העולה הון תועפות לכולנו.
העיקר שיצטלם עם כל גוי שמגיע לכותל.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-25/3/2009 23:11 לינק ישיר 

ציוניים דתיים, עלובי נפש, וכו'

המו"ל של הספר הינם חרדים והם עמלו במו ידיהם על הכנת הספרו וזכותם לכתוב בספר מה שבא להם. ולא לכתוב מה שלא ראוי מבחינתם.

אתם רוצים ספר שיוזכר בו כל החגאות שלכם, וגם על המנהג לומר הלל ביום העצמאות וכו', תוציאו ספר לבד,  מה הבעיה?

(כן אפילו שהספר יצא ע"י "הקרן למורשת הכותל המערבי",  תבקשו מהם שאתם גם רוצים להוציא ספר)

עזבו אותנו לנפשינו...

תפסיקו כבר לחטט בכל מה שאנחנו עושים.    די... נמאס...
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-25/3/2009 22:56 לינק ישיר 

מיכה1 כתב:


אורי אורבך יכול לבכות מהיום ועוד עשרים שנה, שום דבר לא יעזור לו. האינטרס של הקרן למורשת הכותל היא שקט תעשייתי מהכיוון החרדי. כל עוד שמואל רבינוביץ יוצא ובא בבתיהם של גדולי ישראל הם מבוטחים מהכיוון החרדי. הקנאים יכולים לנבוח על הפריצות הנוראה ברחבת הכותל, על האופי המוזיאוני ההולך ונרקם לנגד עינינו, הציבור החרדי ברובו ישתוק, בראותו את הרב הרשמי המזוהה עם גדולי ישראל שותק. אותם מעניין האופי הלאומי, ובשבילו הם מוכנים להקריב את משרת הפוסק הרשמי של הכותל לטובת החרדים, בעוד אין לדבר כל משמעות בשטח. מה ממנו יהלוך אם בספר השו"ת של רבינוביץ יש איזכורים של השבעת חיילי צה"ל, אם אירוע כזה מתקיים כל שבוע בחודשי הקיץ תוך הפעלת רמקולים איומים לתוך רחבת התפילה באון שאינו מאפשר להתפלל. מה להם איכפת אם אין איזכורים של דיני ריקוד הדגלים, אם ריקוד הדגלים מתקיים כסדרו. למי איכפת אם בשו"ת הכותל יש דיונים מפולפלים על דיני המתפלל בבקעה והעובר לפני המתפלל, בעוד הפריצות הנוראה ברחבת הכותל עוברת בשקט. העיקר ששמוליק רבינוביץ ילך למחות בתשעה באב כנגד אותם יהודים המבקשים לעלות להר, זה אפילו יצטלם עוד יותר טוב בעיני החילונים, החרדים, ואנשי הקרן למורשת הכותל.

הציטוטים האלו מטרידים למדי. מי כותב המאמר, בעל הניק עצמו?דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-24/3/2009 18:42 לינק ישיר 

זה הסיפור האמיתי: הקרן למורשת הכותל המערבי היא לא חברה ציבורית אלא עמותה פ-ר-ט-י-ת לגמרי שמסונפת למשרד ראש הממשלה, שמפעילה את מנהרות הכותל מאז תחילת החפירות ומגייסת לצורך זה כספים מחו"ל וגם תקציבי מדינה. הקרן למורשת הכותל היא עמותה שנשלטת כולה בידי גורמים דתיים-לאומיים, מהמנכ"ל סולי אליאב ועד לאחרון העובדים, וקשורה בטבורה בקשרים רבים לעמותת עטרת כהנים. בימי ממשלת שרון הראשונה החליטה הממשלה להוציא את ניהול הכותל מידי משרד הדתות שפורק אז ולהעבירו בלי מכרז ובלי לתת דו"ח לאף אחד לידי הקרן למורשת הכותל, לשם הגילוי הנאות חייבים לציין שסולי אליאב נחשב אז למקורב לשרון. פירוט מלא של כל הסיפור (עם עיוותים ברורים לצד שמאל של המפה הפוליטית) אפשר לקרוא כאן: http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=961662.

לגבי שמוליק רבינוביץ. רבינוביץ מונה לרב הכותל בידי יוסי ביילין בשלהי 2000, כתגמול פוליטי באיחור של עשר שנים על חלקו בתרגיל המסריח של פרס ב-1990. ראוי לציין שתפקיד רב הכותל הוא מין פיקציה שיצרה הרבנות הראשית כדי לתת לרב גץ משרה רבנית רשמית ואינו מעוגן בשום חוק. על פי החוק שהיה אז היה הממונה על רחבת הכותל מטעם משרד הדתות בעל הבית הבלעדי, אך בפועל הוא היה כפוף להוראותיו של הרב גץ. אחרי שנפטר הרב גץ היה הממונה (יהושע הזקן, למי שזוכר) בעל הבית היחיד, והוא היה המוסמך להורות למשטרה לסלק מטרדים מרחבת הכותל. בשנים אלו עדיין היה רבינוביץ 'רב המקומות הקדושים' בלבד (עוד פיקציה מוזרה שאינה מוכרת בחוק. המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים, המסונף למשרד הדתות, אמור להיות כפוף לרבנות הראשית), ולאחר כמה נסיונות הצליח להכנס לנעליו של הרב גץ בסיועו של ידידו משכבר הימים, ה"ה יוסי ביילין.

להוותו של רבינוביץ, כשנה לאחר כניסתו לתפקידו פורק משרד הדתות והסמכויות ברחבת הכותל הועברו לידי עמותת הקרן למורשת הכותל. רבינוביץ הצליח להכנס כחבר בקרן, וממרומי כסאו כ'רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים' הוא החל ביחד עם הקרן במסע לשיפוץ ופיתוח רחבת הכותל, ובמסע קידום עצמי של כניסה ללב הקונסנזוס החרדי. רבינוביץ, שבא מבית של חסידי חב"ד, החל במסע יח"צ נדיר, בסבבי שו"תים מגוחכים לבתיהם של כל גדולי ישראל, במטרה לצבור עוד ועוד כותרות ותמונות, שרק חיזקו ומיתגו את תפקידו הרם. היום כמעט ואין אירוע ציבורי גדול בכותל, אם אירוע תפילה או אירוע אחר, שאינו כולל בתוכניתו מקום ל'רב הכותל'.

כאן הגיעה אחדות האינטרסים בין רבינוביץ לאנשי הקרן. האינטרס של רבינוביץ הוא מעמדו של שמואל רבינוביץ בציבור החרדי. האינטרסים של הקרן למורשת הכותל הם השתלטות על שיקום העיר העתיקה בכלל במסווה של עמותה ממשלתית. וכאשר זה מזין את זה מה טוב ומה נעים שבת אחים גם יחד.

שתי דוגמאות נהדרות סופקו בתקופה האחרונה: שיקום בתי הכנסת אהל יצחק והחורבה. בית הכנסת אהל יצחק של כולל שומרי החומות מצוי ברובע המוסלמי. הקרן למורשת הכותל רכשה את הריסותיו מכולל שומרי החומות, גייסה את התורם הכבד ביותר שלה, אירווינג מוסקוביץ, לשיקום בית הכנסת, ויצרה לינקג' מלאכותי בין מטרותיה לבין שיקום בית הכנסת על ידי חיבור אתר בית הכנסת עם מנהרות הכותל החולפות מתחתיו, כביכול בית הכנסת הוא חלק ממתחם מנהרות הכותל. בית הכנסת החורבה משוקם בידי החברה הממשלתית לשיקום ופיתוח הרובע היהודי, שבאופן טבעי היתה אמורה לסיים את שיקומו ולהחליט על אופיו וניהולו. במקום זה, בהחלטת ממשלה תמוהה וחפוזה הועברו סמכויות ניהול בית הכנסת לקרן למורשת הכותל, בטיעון המעורפל כי הקרן כבר התמחתה בניהול אתרים היסטוריים בעיר העתיקה. לכאורה מה היה יכול להיות לרבינוביץ יותר טוב מ'רב החורבה'? כאן התנקמה בו ריצתו אל החיבוק החרדי כשנתיים קודם לכן, אז מונה הרב שמחה הכהן קוק לרב החורבה, בטקס פרטי בבית הרב אביגדור נבנצל, כשעל הכתרתו חתמו הרבנים הראשיים לישראל, הגרי"ש אלישיב, רבני העיר העתיקה, והרב שמואל רבינוביץ בכבודו ובעצמו, שלא חלם אז שיבוא יום וממשלת ישראל תגיש לו את המשרה על מגש של כסף. אז עוד התנגדה החברה לשיקום הרובע למינויו של הרב קוק, ועוד סברה שהיא זו שתקבע את זהותו של הרב, ובטקס יציקת כיפת בית הכנסת אף התעלמה ממינויו של הרב קוק, אולם רבינוביץ בלע את רוקו, ומסר בידו של הרב קוק את אבן הראשה למען יניחנה במקומו, וזאת לתדהמת מארגני הטקס. בצעד זה זיהה את עצמו רבינוביץ רשמית עם הממסד הרבני החרדי.

אורי אורבך יכול לבכות מהיום ועוד עשרים שנה, שום דבר לא יעזור לו. האינטרס של הקרן למורשת הכותל היא שקט תעשייתי מהכיוון החרדי. כל עוד שמואל רבינוביץ יוצא ובא בבתיהם של גדולי ישראל הם מבוטחים מהכיוון החרדי. הקנאים יכולים לנבוח על הפריצות הנוראה ברחבת הכותל, על האופי המוזיאוני ההולך ונרקם לנגד עינינו, הציבור החרדי ברובו ישתוק, בראותו את הרב הרשמי המזוהה עם גדולי ישראל שותק. אותם מעניין האופי הלאומי, ובשבילו הם מוכנים להקריב את משרת הפוסק הרשמי של הכותל לטובת החרדים, בעוד אין לדבר כל משמעות בשטח. מה ממנו יהלוך אם בספר השו"ת של רבינוביץ יש איזכוריםשל השבעת חיילי צה"ל, אם אירוע כזה מתקיים כל שבוע בחודשי הקיץ תוך הפעלת רמקולים איומים לתוך רחבת התפילה באון שאינו מאפשר להתפלל. מה להם איכפת אם אין איזכורים של דיני ריקוד הדגלים, אם ריקוד הדגלים מתקיים כסדרו. למי איכפת אם בשו"ת הכותל יש דיונים מפולפלים על דיני המתפלל בבקעה והעובר לפני המתפלל, בעוד הפריצות הנוראה ברחבת הכותל עוברת בשקט. העיקר ששמוליק רבינוביץ ילך למחות בתשעה באב כנגד אותם יהודים המבקשים לעלות להר, זה אפילו יצטלם עוד יותר טוב בעיני החילונים, החרדים, ואנשי הקרן למורשת הכותל.


דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-24/3/2009 16:42 לינק ישיר 

מקורדדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-24/3/2009 16:41 לינק ישיר 

אורי אורבך נגד "הכותל החרדי"

הח"כ הטרי פתח במאבק נגד "השתלטות חרדית על הכותל", בעקבות ספר על המקום הקדוש שאינו מזכיר את חלקם של חיילי צה"ל בכיבושו

אבישי בן חיים  | 24/3/2009 6:59
גורמים ציוניים דתיים ממשיכים לנהל מאבק נגד מה שהם רואים כהשתלטות חרדית על הכותל המערבי. במוקד המחלוקת הפעם ספר מרהיב על הכותל, שלטענת הח"כ הטרי אורי אורבך הופך את המקום הקדוש לעם היהודי כולו ל"כותל חרדי" בלבד, משום שלא מופיעה בו שום תמונה של חיילי צה"ל ושל משחררי הכותל בפרט. 

אורבך, חבר כנסת מטעם המפלגה הציונית דתית "הבית היהודי", מתכוון להעלות היום את הנושא לדיון במליאת הכנסת. תוכנו הסלקטיבי של הספר שהוציאו רב הכותל והקרן למורשת הכותל המערבי, טוען אורבך, הופך אותו ל"ניסיון אקטיבי ומכוון להשכיח ולדחוק כל אזכור לחלקה של המדינה והציונות הדתית בשחרור הכותל המערבי". עוד טוען אורבך כלפי רב הכותל והמקומות הקדושים, הרב שמואל רבינוביץ: "בספר הזה הכותל המערבי הוא הכותל החרדי". 

לטענת אורבך, בספר "הכותל המערבי הלכות ומנהגים" המהודר והמפורט אין ציון לשחרור הכותל ולמלחמת ששת הימים. "חיילי צה"ל שנפלו בשחרור הכותל לא מוזכרים כלל, ואין ולו תצלום אחד של חיילי צה"ל ליד הכותל. לעומת זאת כן משולב צילום של חיילים בצבא האוסטרי. בספר מובאות תמונות רבות של רבנים חשובים, אבל רק חרדים ואשכנזים (הרב אליישיב, הרב אויירבך, הרבי מבעלז וכו'). אין שום תמונה של הרבנים הראשיים בעבר ובהווה. אין שום אזכור ליום שחרור ירושלים ושחרור הכותל ושום ציון בתוכן הספר או בביבליוגרפיה לספרים או לרבנים מהמחנה הציוני-דתי". 
"זה אינו ספר היסטורי"

גם בארגון רבני צהר יצאו נגד תוכנו של הספר ומסרו כי: "הכותל שייך לעם היהודי כולו וכך גם ירושלים, ולא ייתכן שינוכס לקבוצה אחת. זה עצוב שהספר מתעלם ממי שמסרו נפשם. לא יכול להיות שסיפור הכותל יתעלם מחיילי צה"ל שמסרו נפשם לשחרור הכותל וממסירות הנפש שלהם. לא ייתכן שברגל גסה, תמחק הזיקה הלאומית של עם ישראל לכותל המערבי. יש בכך משום עיוות היסטורי, עיוות דתי וכפיות טובה ולא ראוי שבמקום להפוך את הכותל למקום מאחד, הספר הופך את הכותל למוסד סקטוריאלי- מפלג ומסכסך". 

מלשכת רב הכותל נמסר בתגובה: "הספר אינו היסטורי או ספר צילומים, אשר במקרה זה ודאי היה מביא צילום של צנחנים משחררי הכותל המערבי, את הרב גורן וכדומה. הספר עוסק בהלכות ובמנהגים בכותל המערבי ויש בו פסקים שלוקטו מספרים ומכתבי יד בהם מובאים כל הפוסקים, אשכנזים וספרדים, רבנים מכל שכבות הציבור, ללא העדפה של חוג, עדה וכדומה".
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > צדו החיצוני של הכותל המערבי של הר הבית שייך לחרדים
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר