בית פורומים בחדרי חרדים

ירו בו, ישב בכלא ובישיבה ונהרג בתאונה

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-22/12/2002 20:15 לינק ישיר 
ירו בו, ישב בכלא ובישיבה ונהרג בתאונה

ירו בו, דקרו אותו, רצחו את אשתו -ובסוף נהרג בתאונה


ציון דהאן, בן 48, היה בעבר מראשי העולם התחתון בירושלים

עמי בן דוד


מכוניות ב.מ.וו חדישות - ונהיגה בהן במהירות מסחררת - היו אהובות תמיד על ציון דהאן. ביום שישי בשעה 04.45 לפנות בוקר, בגיל 48, הביא עליו התחביב הזה את מותו, בתאונה קשה שבה נהרג במכונית ה-ב.מ.וו 328 השחורה שלו. איתו נהרג גם גיסו, דוד כהן, בן 29 מבאר שבע. בשנות ה80- היה ציון דהאן מבכירי עולם הפשע של ישראל. הוא הנהיג בירושלים את כנופיית קריית יובל, ועם אנשיו ניהל קרב עקוב מדם עם כנופיית הקטמונים, שהיתה ידועה כ"כנופייה מס' 1", בראשות גבי בן הרוש ומיכה אסלן.

דהאן, שכונה "מנפוח" (נפוח - במימדים ובחוצפה), ניצל בחייו הסוערים מנסיונות התנקשות רבים, ברחוב ובבית הכלא. במהלך מלחמת הכנופיות, בתחילת שנות ה80-, ירה לעברו ה"מחסל" של כנופיית הקטמונים כאשר יצא ממכוניתו בקטמונים. דהאן ניצל, אבל הכדור שירה המחסל הרג את אשתו הצרפתייה, שנטל סיטרוק, שהיתה בהריון.

בפברואר 87', לאחר שהורשע בלקיחת דמי חסות ממוסכים בירושלים, נדון דהאן למאסר. בהיותו בכלא השליך העבריין הירושלמי אלי נעים (המכונה "קוסם") פצצה מאולתרת לתוך תאו. חייו של דהאן ניצלו, אבל מהתפוצצות איבד את אחת מעיניו.

לאחר שחרורו התחתן עם יעל כהן, שכונתה "מלכת האסיד", לאחר שסיימה לרצות עונש מאסר על סחר באלפי כדורי אל.אס.די.

ביולי 2,000 הגיע דהאן עם יוסי מלכה (כיום מנאשמי פרשת הבנק למסחר) ומשה מהגר - דמות ידועה בעולם הפשע הירושלמי - לפגישה לילית עם שלושה מאנשי "הדור הצעיר" של עולם הפשע בבירה. לאחר דין ודברים על חוב של 1,000 דולר, נדקר דהאן במותנו ונפצע אנושות. אולם לאחר חודש בבית החולים, הצליח דהאן להתאושש וניצל.

למד בישיבה

בשנתיים האחרונות הגביר דהאן את תהליך החזרה בתשובה שלו. הוא למד בישיבת "חוט של חסד" של הרב שלום הרוש בירושלים, הרבה לתרום למוסדות, תמך בתלמידי ישיבה וביקר בקברי צדיקים. ממכוניתו המעוכה ביום שישי לפנות בוקר התפזרו סידורי תפילה ותשמישי קדושה. בהלווייתו ביום שישי אחר הצהריים, בגבעת שאול בירושלים, נכחו עשרות מתלמידי הישיבה לצד בכירי העולם התחתון. אחר מחבריו אמר בסוף השבוע "מה שלא הצליחו לעשות לו במשך שנים בעולם התחתון, קרה בכביש".

דוד כהן, אחיה של גרושתו יעל, שנהרג עם ציון דהאן בתאונה, הובא ביום שישי למנוחת עולמים בבאר שבע.


(מעריב)
דווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-23/12/2002 18:22 לינק ישיר 

אולי תאונה מבוימת.??דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-23/12/2002 17:33 לינק ישיר 

הפעם המוות מצא אותו


ציון דהאן, דמות מוכרת בעולם הפשע, נהרג בתאונת דרכים

עמי בן דוד


את תמצית חייו של ציון דהאן אפשר היה לראות דווקא בלוויה שנערכה לו ביום שישי בהר המנוחות בגבעת שאול. אברכים ולווייתני פשע באו לחלוק לו כבוד אחרון באחד הימים הקרים בשנה. הגורל לא איפשר לדהאן, בן 48, להשלים את תהליך בחירת החיים החדשים שלו, קשים ורעים היו ימי שני חייו. דהאן, לשעבר מראשי העולם התחתון של מדינת ישראל, מנהיג כנופיית קריית יובל האימתנית של שנות ה80- בירושלים, האיש שנחלץ מנסיונות התנקשות חוזרים ונשנים, מצא את מותו על הכביש. כחובב מושבע של מכוניות ב.מ.וו חדישות ונהיגה מסחררת, שלא פעם חילצה אותו מידי המשטרה, גם מותו של דהאן הגיע במסגרת תחביבו המסוכן.

ביום שישי בשעה 4:45 לפנות בוקר, כאשר עשה דרכו בכיש ירושלים-תל אביב יחד עם גיסו דוד כהן, בן 29 מבאר שבע, איבד את השליטה על מכונית הב.מ.וו 328 בעל נפח מנוע של 3,000 סמ"ק. סמוך למחלף שער הגיא, פגעה המכונית במעקה הבטיחות ושחקה אותו לאורך 150 מטר עד שנעצרה על עמוד תאורה שקרע את גוף הרכב לשניים.

כוחות חילוץ של מכבי האש הוציאו מתוך הרכב את דהאן וכהן ללא רוח חיים. משילדת הרכב היוקרתי המעוך התפזרו סידורי תפילה ותשמישי ק דושה שהעידו על עיסוקו החדש של דהאן בשלוש השנים האחרונות, השנים בהן החליט לזנוח בהדרגה את עולם הפשע. ביום שישי בקור המקפיא של החורף הירושלמי, הובא דהאן למנוחות בהר המנוחות בגבעת שאול, בין מלוויו נראו אברכי ישיבה לצד לווייתני פשע, נציגי שני העולמות המסכמים את חייו. ציון דהאן, כונה בימי הפשע הסוערים בירושלים של שנות ה80- "מנפוח" (נפוח), בגלל הממדים והחוצפה שאפיינו אותו. הוא הנהיג את כנופיית קריית יובל, שניהלה קרבות עקובים מדם עם כנופיית הקטמונים שכונתה "כנופיה מספר 1". בראש כנופיית הקטמונים עמדו אז מיכה אסלן וגבי בן הרוש, צעירים כריזמטיים וקרי רוח שגמרו אומר להשתלט על עולם הפשע הישראלי. דקירות, ירי מנשק אוטומטי, רימוני רסס מתעופפים, מטעני חבלה מתחת למכוניות ושורת
קברים הולכת ומתארכת בגבעת שאול, אפיינה את הלחימה בין שני גושי הפשע. לצדם
של אסלן ובן הרוש, שימש העבריין האלים וחמום המוח אבנר קול כ"מדביר", המוציא לפועל של הכנופיה מספר 1. הימים היו ימי שיא חדירת ההירואין לשווקי הסמים, ומאבקי השליטה הבטיחו למנצחים תזרימי מזומנים בסכומי עתק. בין החללים שנספרו משני הצדדים היו ניסים זגורי, שמעון סבאח, דוד חיו ואליהו אמסלם, הוא "אמסי הקטן" מבכירי עולם הפשע הישראלי בכל הזמנים שהתבטא כלפי דהאן "הוא לא ימות מהר, אני אתן לו לסבול הרבה ולאט". בפברואר 1982 חוסל אמסי הקטן בצרור יריות ברחוב יצחק שדה בקטמונים.

ביוני 82' ניצל דהאן עצמו מנסיון הת נקשות אך המחיר היה יקר. "המדביר" קול ארב לו ברחוב יצחק שדה בקטמונים, וכאשר יצא דהאן ממכוניתו ירה לעברו באקדח.

היריה החטיאה את דהאן אך פגעה באשתו הצרפתיה שנטל סיטרוק, זמרת ג'אז ובתו של
ציר בבית הנבחרים הצרפתי. דהאן דהר במכוניתו לבית החולים הדסה עין כרם, אולם סיטרוק שנשאה ברחמה את ילדם, נפטרה על שולחן הניתוחים. תקופה קצרה לפני מותה עוד הספיקה סיטרוק לקחת על עצמה, לבקשת דהאן, תיק סמים גדול שהיה מיועד לו. לאחר שהזוג נתפס עם כמות גדולה של סם בדירה ברמת גן, סיפרה סיטרוק כי החומר שייך לה.

"מלך הסמים" - שליט בלעדי

דהאן ביסס בהדרגה את מעמדו בעולם הפשע הישראלי וכונה "מלך הסמים". חיסולו של "אמסי הקטן" ומעצרם של אסלן ובן הרוש באמצעות עד המדינה יעקב שטרית שגוייס
על ידי המשטרה מתוך הכנופייה, השאיר לדהאן חלל פנוי בסביבה נטולת מתחרים. הוא התחתן עם שושנה כהן ולילדם הוא קרא ניסים, על שמו של ניסים זגורי, חברו שחוסל. דהאן החל לצבור הון מעסקי הסמים. במרץ 85' נעצר דהאן עם סם מלכה (מעצורי הבנק למסחר) בדירה בשכונת נחלאות, כשברשותם כמות גדולה של הירואין ו350- אלף שקל. גם במקרה זה דהאן לחש לשושנה שתיקח את התיק עליה, אולם הפעם שמעו היטב השוטרים את דהאן, והוסיפו לאישום סעיף הדחה בחקירה. בפברואר 87' הוגש נגד דהאן כתב אישום חמור בגין סחיטת דמי חסות מבעלי מוסכים וחנויות לחלקי חילוף בירושלים. דהאן נכנס ויצא מהכלא ונע תקופה ארוכה על ציר ירושלים-רמלה-דמון-באר שבע.

באותה תקופה עבר דהאן על הלאו החמור ביותר לסוחרי הסמים - הוא החל להשתמש בחומר בעצמו והתמכר להירואין. יחסיו עם שושנה הגיעו לסיומם והוא התגרש.

בשנים האחרונות לישיבתו בכלא עבר גמילה קשה מסמים, אולם גם בכלא דמון לא זכה לשקט. לקראת שחרורו של דהאן, תיכנן לחסל אותו אלי נעים, המכונה "קוסם" (בשל יכולת טכנית גבוהה וכושר כיוס מעולה). "הקוסם", עבריין בכיר מירושלים שעמד אף הוא בפני שחרור, השליך לתאו של דהאן פצצה מאולתרת שהורכבה מפחית שתיה ומסמרים. דהאן ניצל מהפיצוץ אך איבד את אחת מעיניו.

מתחתן עם "מלכת האסיד"

באוגוסט 97' התחתן דהאן עם יעל כהן, שכונתה "מלכת האסיד". כהן, ילידת באר שבע, הגיעה לירושלים כשנשלחה לפנימיית חוות הנוער הציוני. לאחר שעזבה את הפנימיה שכרה דירה עם בת דודתו של דהאן, שבחופשותיו מהכלא נהג לצאת לבילוי עם השתיים. כאשר השתחרר דהאן ב92-' מהכלא, ארגנה לכבודו כהן מסיבת שחרור ולאחר תקופת חיזורים עברו השניים להתגורר יחד. את הכינוי "מלכת האסיד" קיבלה כהן בעקבות הפיכתה לסיטונאית סמים ומארגנת מסיבות אסיד. המשטרה החלה לעקוב אחריה ובאחת התצפיות נראה בחור בשם אריק אבו חצירה כשהוא מטמין גרב בחור גדר ביתה של כהן. הבלשים,
ששלפו את הגרב מהגדר, גילו כדורי 960 אל. אס. די. , בהתחשב בעברה הנקי של כהן
נגזרו עליה 22 חודשי מאסר. דהאן הקפיד לבקר אותה מדי שבוע בכלא, משאיר במקום פאקט סיגריות וכרטיסי טלכרט. בתום קצת יותר משנת מאסר שוחררה יעל, כאשר מחוץ לשערי הכלא המתינה לה מכונית ב.מ.וו של דהאן שהוביל אותה לדירתם בשכונת ארנונה היוקרתית בירושלים. הם נישאו בבית הכנסת הגדול בירושלים, בחתונה שניצפו בה לוויתני הפשע של ישראל לצד עורכי דין מהשורה הראשונה.

נסיון החיסול בידי "כנופיית דור הילדים"

דהאן זנח את עסקי הסמים, ועבר כמו מרבית העבריינים בני גילו ומעמדו לתחום ההלוואות, מימון ונכיון צ'קים. בשלוש השנים האחרונות החל את תהליך החזרה בתשובה בהדרגה. עימות אחרון בשדות הפשע התרחש ביולי 2,000, הפעם עם אנשי הדור הצעיר של העבריינות הירושלמית. העימות זכה לכיענוי מלחמת כנופיית "דור האבות" בכנופיית "דור הילדים". סמוך לחצות הגיע דהאן לפגישה לילית כיוון שהאחים יהודה ואליהו אריש היו חייבים לו 1,000 דולר. לפגישה הגיע דהאן עם יוסי מלכה (מנאשמי הבנק למסחר, אחיו התאום של סם) ועם משה מהגר, דמות מוכרת למשטרה בירושלים. בצד השני התמינו אליהו אריש, עוז חוטה ומוטי לוי, שלישיית צעירים ירושלמים שקראו תיגר על הגמוניית הותיקים. לאחר דין ודברים בין הניצים נשלף אקדח ונורו יריות באויר. דהאן נדקר במותן ובכבד והובהל לבית
החולים הדסה הר הצופים. במשך חודש שלם נאבק דהאן על חייו, כאשר קבוצת אברכים
מלמלה סביב מיטתו פרקי תהילים. לבסוף הצליח להתאושש מהפגיעה.

מוטי לוי הורחק בפסק בוררות מהארץ והשתקע בארה"ב, עוז חוטה נמצא ללא רוח חיים בתא המטען של מכוניתו בשכונת רמת אשכול בלוד לאחר שנרצח באכז ריות רבה.

השמועה מספרת שדהאן יישב את הסכסוך עם האחים אריש בהסכם, אולי בהשפעת הרב
שלום הרוש, דמות שהפכה למשמעותית ביותר עבור דהאן בשנים האחרונות.

מוצא תשובה בישיבה

בשלוש השנים האחרונות, מאז שנפטר אביו בשנת 99' החל דהאן בתפנית הגדולה של חייו, כאשר התוודע לישיבה "חוט של חסד", ישיבה לחוזרים בתשובה ברוח רבי נחמן מברסלב, שהוקמה על ידי הרב שלום הרוש. הרב משה הרוש, אחיו של מייסד הישיבה קלט את דהאן לעולם התורה. "מיד לאחר פטירת אביו, הוא התעורר, האבא היה מחוסר הכרה זמן רב וכאשר התעורר באחת הפעמים ביקש ממנו שיחזור בתשובה", מספר משה הרוש. "הוא התחיל להגיע לתפילות מנחה, קבוע במשך שנתיים, לאחר מכן התחיל להופיע בשיעורי חומש. אז הוא נתפס". דהאן החל לשמור שבת והוקסם מהעולם החדש בישיבה. עקב החזרה בתשובה החלה מתיחות עם אשתו יעל. "הוא החל ללמוד מסכות והלכות והתחיל להתמיד, לא היה לו קל, העבודה (הלוואות ונכיון צ'קים-ע"ב) שלו דרשה כוחנות ותוקפנות והיה לו קשה עם זה עד שהפסיק, בבית המעבר לא התקבל, ניסינו אין ספור לחבר גם את הצד השני אבל זה נגמר בפיצוץ", מספר הרב הרוש.

לפני כחודש, לאחר שלא עלה בידו לרתום את אשתו לחזרה בתשובה, התגרש דהאן מיעל. בישיבה בכו בסוף השבוע על מותו: "הוא נחשב להצלחה גדולה. לא כל יום יש לנו בעל תשובה בסדר גודל כזה, לאחר שהוא ה תעורר בבית החולים (לאחר נסיון הדקירה) דבר ראשון ביקש ממני לשמוע את פרשת השבוע. הוא בכלל הגיע לאותה פגישה בשביל לעשות שלום ואז קרה מה שקרה" אומר הרב משה הרוש.

חלק גדול מההון שצבר דהאן חולק למטרות צדקה, כפי שמעיד הרב משה הרוש. "הוא היה נותן באופן קבוע לאברכים בישיבה 200-100 שקל כל שבוע לעשות שבת, מביא להם סלים של צורכי שבת, קנה 200 ציציות וחילק אותן לתלמידים, קנה עשרות זוגות תפילין וחילק לנזקקים, היה מחלק מאות שקיות תהילים לילדים שהיו מלאות בצורה מכובדת בממתקים, עשרות בקבוקי יין לנזקקים מדי שבת, דמי פורים לילדים וקמחא דפסחא מדי שנה, הוא הפך לטוב גמור. אנחנו לא יכולים להסביר חשבונות של שמיים, הוא נפטר כצדיק גמור".

את כושר המנהיגות מעולמו הקודם ניצל דהאן למטרות כשרות "הוא הפך למשפר ועושה שלום בית בין בני זוג, לוקח את האישה ומדבר איתה, לאחר מכן הולך לגבר עד שיש פיוס". דהאן גם הקים שלוחה של הישיבה בשכונת רמות "כל פעם שסיים ללמוד מסכת, אירוע שחוגגים אצלינו, היה מביא כבשים ושוחט אותם".

מייסד הישיבה, הרב שלום הרוש פרץ בבכי כשהתבשר על מותו של דהאן. "הרב שלום בכה ואמר 'הוא ז כה להיות בעל תשובה אמיתית, הצליח לשנות את דרכיו'", מספר משה הרוש.

אמירה אישית.

ככתב המסקר את עולם הפשע בירושלים, עקבתי רבות אחר דהאן ופועליו בשני העולמות שהיוו את חייו, עולם הפשע ועולם התורה. בעקשנות ועקביות סרב תמיד להתראיין, והתרחק מהתקשורת. לפני כשנה הזדמן לי באמצעות קרוב משפחתו להגיע לסעודת ראש חודש שערך בירושלים, כאשר התנאי היה שלא אזדהה כעתונאי. ביקשתי לראות במו עיני, שלא מדובר בעוד עבריין שלקראת הארכת מעצרו מופיע בבית משפט עם כיפה, על מנת לשכנע את השופט ביושר דרכיו. דהאן ישב סביב שולחן עמוס במשקאות ובשר צלוי, ויחד עם עשרה מחבריו, דמויות מוכרות ביותר בעולם הפשע הירושלמי, ודנו בפרשת השבוע ודברי חכמים. כאשר חידשתי את בקשתי לסקר את תהליך החזרה בתשובה ואת תרומתו לקהילה, סרב פעם נוספת. דהאן הקפיד עד הסוף לעשות הכל בשקט, הרחק מאור הזרקורים, הן בעולם הקשוח של הפשע, והן בעולם התורה שם מצא מקלט ופתח לחיים חדשים, טובים יותר לעצמו ולחברה.

(מעריב)דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > ירו בו, ישב בכלא ובישיבה ונהרג בתאונה
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר