בית פורומים בחדרי חרדים

עיריית ירושלים סגרה את קברי הסנהדרין +תמונות

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-23/12/2009 17:00 לינק ישיר 
עיריית ירושלים סגרה את קברי הסנהדרין +תמונות

לכלוך בקברי הסנהדרין? נסגור אותם

 קבוצת מטיילים שהגיעה לקברות הסנהדרין בירושלים גילתה ערמות זבל וצואה. היא פנתה לעיריית ירושלים - וקיבלה מהם כפפות ושקיות לניקוי. אחרי שניקתה את האזור, העירייה סגרה את המתחם "למנוע ונדליזם" וטוענת: איזור הקברים באחריות רשות העתיקות. הרשות: האחריות היא של העיריה

צופיה הירשפלד

 בארץ עם היסטוריה כמו שלנו, כמעט בכל מקום בו אנו הולכים - הלכו שם לפנינו. המשמעות היא שבלא-מעט מקומות, חדש וישן צריכים להתקיים יחד. אבל מה שהיה יכול להיות אידליה של עבר והווה, בפועל לא תמיד עובד. קברי הסנהדרין בירושלים הם דוגמה לכך שמישהו בטוח מתהפך בקברו.  


קברות הסנהדרין - לפני (צילום: רפי קסימוב ומיכאל קיפניס)

 קברות הסנהדרין זו מערכת מפוארת של עשרות קברים, שמזוהה כמקום קבורתם של חברי הסנהדרין הגדולה. למרות ייחוסם, המקום "זכה" להזנחה מחפירה - ולמרות שקבוצת מטיילים תפסה יוזמה וניקתה את האזור - העירייה סגרה את האתר.  

 רפי קסימוב, מוסמך לרבנות מסורתית בבית המדרש לרבנים ע"ש שכטר ומורה דרך לקבוצות עולים, הגיע לפני כמה חודשים לקברות הסנהדרין, במהלך סיור להכרת ארץ ישראל. אלא שמקום למצוא אתר מתוחזק ומכובד - מצאה הקבוצה ערימות של זבל וצואה.


קברות הסנהדרין - אחרי הניקיון (צילום: רפי קסימוב ומיכאל קיפניס)

 "כשהגענו למקום, בקבוקים היו זרוקים בכל מקום", הוא מתאר. "היה זבל בכניסה, הגדר היתה מלאה חלודה, ובתוך הקבר מישהו החליט שאפשר לעשות מדורה. היו אנשים שנכנסו ועשו ליד הקברים את הצרכים שלהם. התחושה שלי היתה שאסור להביא מבקרים למקום כשהוא במצב כזה. חשבתי מה היינו חושבים אם בחו"ל מישהו היה זורק זבל בבית קברות יהודי?

 "החלטנו שחייבים לנקות את המקום. פנינו למחלקת העתיקות בעירייה ותשובתם היתה שהם מוכנים לתת לנו כפפות, שקיות זבל וסולם. השתמשנו במה שהם נתנו וניקינו את הכניסה ובתוך הקברים, צבענו את השער בכניסה והכנו שלטים בשלוש שפות שמסבירים את חשיבות המקום".

 אין כניסה למבקרים 

קברי הסנהדרין נמצאים במערת קבורה מרשימה בלב שכונת סנהדריה. המערה עצמה מוכרת בקרב היהודים כבר מהמאה ה-13, ואחד מארונות הקבורה שנמצא בה שוכן אחר כבוד בלובר. בישראל, לעומת זאת, כנראה מייחסים פחות חשיבות לכל העניין. מה שיעיד על כך היא העובדה שלאחר מבצע הניקיון, כשפנו בכתב חברי הקבוצה לראש העיר ניר ברקת, סיפרו לו על המבצע הפרטי שלהם וביקשו שהניקיון במקום יישמר - ובתגובה נעלה העירייה את הכניסה למערה, ומנעה גישת מבקרים.

 

"כעבור כמה שבועות גיליתי שמישהו הוריד את השלטים עם ההסברים שהכנו, ושם רשת ברזל כך שאי אפשר להתקרב", אמר קסימוב, "אני מבין שזה נעשה כדי למנוע זריקת זבל במקום, אבל אפשר היה לחשוב על דרכים אחרות שעדיין יאפשרו למבקרים להגיע למקום החשוב הזה.

אני חושב שזה חבל. אין הרבה קברים מתקופת בית שני בירושלים, זה מקום חשוב מבחינת ההיסטוריה של העם היהודי, שגם מאפשר להסביר על מנהגי הקבורה.

 "מדובר באתר חשוב שבשנות ה-50 וה-60, כשלא הייתה גישה לכותל ולמערת המכפלה, יהודים היו מגיעים להתפלל כאן. זה אתר שמופיע גם במדריכי טיולים ואין ספק שאנשים יגיעו לכאן - ומה שימצא יהיה מאוד מאכזב".

 ומי אחראי?

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי "מתחם קברי הסנהדרין אינו באחריות עיריית ירושלים אלא באחריות רשות העתיקות ומשרד הדתות. מחלקת הגננות בעירייה אחראית לטיפול וניקיון סביב מתחם הקברים בלבד. עקב פניות רבות על לכלוך וזוהמה בתוך מתחם הקברים

ביצעו עובדי המחלקה ניקיון מקיף באזור, וכעת המתחם סגור על מנת למנוע ונדליזם ולכלוך".

 מרשות העתיקות נמסר כי "מערות הקבורה של הסנהדרין הן מהמפוארות שיש בארץ, והן מעוטרות בשלל גילופים מרהיבים המהווים את שיאה של האומנות היהודית מתקופת הבית השני. קברי הסנהדרין הם חלק מגינה עירונית המשרתת בעיקר את תושבי שכונת סנהדריה. בשנות החמישים הכשירה עיריית ירושלים את הגן והקברים שבו כגן ציבורי מרכזי בעיר. מאז הכשרתו של הגן ועד עתה, האחריות על תחזוקת הגן - כמו על שאר הגנים הציבוריים בעיר, היא של עיריית ירושלים. למצער, העירייה לא עושה די כדי לשמור ולתחזק את האתר הכה חשוב הזה. פניותיה של רשות העתיקות אל העיריה בעניין זה טרם נענו.

 "יש לדעת, כי רשות העתיקות איננה מחזיקה או מתפעלת אתרי עתיקות. האחריות על כך היא של בעלי הקרקע (עיריות וכו'). ראוי יהיה שימצא התקציב לשיקום המקום, שהוא מאתרי העתיקות החשובים בירושלים ובארץ בכלל".

קברות הסנהדרין - אחרי הניקיון (צילום: רפי קסימוב ומיכאל קיפניס)

 תוקן על ידי התרגלתי ב- 23/12/2009 17:02:04
דווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-23/12/2009 21:34 לינק ישיר 
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-23/12/2009 17:47 לינק ישיר 

שמחיוף הבטיח בקדנציה הקודמת לשפץ,לנקות,להרחיב את האתר הקדוש הזה.
בלה,בלה,בלה!
אז הוא הבטיח.ואפילו עשה לעצמו קמפיין יחצנ"י על גבם של קדושי עליון הקבורים שם.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > עיריית ירושלים סגרה את קברי הסנהדרין +תמונות
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר