בית · פורומים · הרשם · התחברות · כניסה למנהלים
בית · פורומים · כשרות ·

סיפורי כשרות שקיבלתי מאחד המשגיחים ממולץ מאד

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-17/7/2012 22:36 לינק ישיר 
סיפורי כשרות שקיבלתי מאחד המשגיחים ממולץ מאד

בס"ד

בענין הזהירות וההקפדה הנדרשים בבתי מלון ונופש וכו'

ברצוני להביא בפני ציבור בני התורה יראי השם, את התקלות האפשריות שקיימות בבתי המלון, אולמות, נופשים וכד' , שבלא עין פקוחה, ומשגיח צמוד ועירני, התקלות הם לא מן הנמנע, וע"כ על כל אחד לוודא בכל יציאה לבית מלון וכד' שישנה במקום כשרות מהודרת ומשגיח ירא שמים, ובלא"ה תקלה היא לא מן הנמנע להלן הנושאים העיקריים שבהם יכולה להיות בעיה : בשר בחלב – כגון סירי קיטור, מדיחי כלים, תערובת כלים וכו' הנושא השני חרקים – כגון בדיקה נכונה ובכלל צריך לדעת מה לחפש, הנושא השלישי בשולי עכו"ם –סיפור על גוי שתרם לקופת העיר , דינו של יהודי מומר, ועוד דברים שיש לחוש להם מדין בישולי עכו"ם, הנושא הרביעי שבת –חימום אוכל בשבת, סיפור על בישול בשבת וכו'.

אשתדל לבאר את חלק מהנושאים כולל מעשים אחד לאחד:

הקדמה

המשגיח שאמור להשגיח, צריך להגיע למקום - רצוי שבוע ויותר - לפני ההשגחה במקום. רצוי לבוא באופן אקראי כדי שהמקום לא יהיה מוכן ויסתיר דברים. המשגיח צריך לעבור ולראות את המוצרים שמשתמשים במקום, את מבנה המטבח היכן החלבי והיכן הבשרי, את סוגי המכשירים החשמליים שמשתמשים, לראות האם יש תערובות בכלים וכו' ולהכין שאלות - במידה ויש - לרבנים שליט"א. יש לעשות רישום לכלים כדי להכין מראש את כל הדברים שצריכים להכשרה במקום. אני רוצה להתחיל דווקא בבעיות שיכולות להיות בבשר וחלב.

בשר וחלב

לפני כחמש שנים הגעתי להשגחה מטעם הגאון ר' ______ שליט"א בנופש למשפחות. עברתי על המטבח ושאלתי על סירי הקיטור שהיו שם היכן דודי המים שמשם נוצר הקיטור. לקחו אותי לקומה שמתחת, ושם היה דוד בגודל של חדר קטן, שמייצר את הקיטור לסירים. כמובן שהמקום מקבל הכשר קבוע ומערכת הכשרות הקבוע והמשגיח מטעמה לא חשבו לעשות שני דודים נפרדים לבשרי ולחלבי.

אסביר בקצרה על פעולת דוד הקיטור. הדוד מייצר קיטור, וקיטור הוא בעצם אדים הנמצאים בלחץ במערכת צינורות, הקיטור שעובר בצינורות מגיע לסירים, וליד כל סיר, יש ברז קיטור. לסיר עצמו יש דופן כפולה , הקיטור עובר בתוך  חלל הדופן ומחמם את האוכל, וממשיך הלאה לסיר הבא וכו'. הקיטור בסוף או יוצא החוצה או שחוזר שוב לדוד הייצור שזה נקרא קיטור חוזר, ואז שוב חוזר הקיטור לצינורות וכו'. ברגע שאותו קיטור עובר דרך סיר בשרי ובחלבי, הרי הוא מעביר  את הבלוע מהסיר הבשרי לחלבי וכן להיפך, [יש את הבעיה של טיפת חלב שנפלה על הכלי מבחוץ היא בולעת ומפליטה]. שאלתי את הגאון ר' ---------- שליט"א והרב אמר לרוקן את המים בדוד הייצור ולפגום את המים החדשים בשמן אורנים, כי שמן אורנים מתאדה באותן מעלות של המים. שמעתי שגם בחומר ביטרקס אפשר לפגום את המים ויכולת הפגימה שלו פי 250 אלף, אבל החומר הזה מאד יקר ולכן לא משתמשים בו.כיום ישנם גם סירי קיטור , שלכל סיר יש מערכת קיטור נפרדת ללא כל קשר בין סיר אחד לשני.

מדיחי הכלים: מדובר על מדיח הכלים התעשייתי שבו חום המים נע בין 60 מעלות ל 100 מעלות. ישנם מדיחי כלים של מכון הלפרין שמכשירים את עצמם בין בשרי וחלבי , ע"י ניקוי יסודי וישנם חלקים כגון רשתות לחלבי ולבשרי שמחליפים אותם, וגם את הבסקטים [הפלסטיקים שבהם מניחים את הכלים] מחליפים. המים שבבריכה מוחלפים בחדשים, והמדיח עושה פעולה של הכשרה עצמית, יש לציין שברגע שהמדיח הוא בשרי ולוחצים על הכפתור החלבי, המדיח לא יעבוד עד שירוקנו ממנו את המים ושוב יתמלא מחדש. ברוב המקומות המדיח הוא רגיל ללא הכשרה עצמית ולמרבה הצער משמש גם לבשרי וגם לחלבי. במדיח הכלים ישנם הרבה שאלות כשרות מבליעות של בשר בחלב ובהרבה פעמים מדובר על בשר וחלב בעין ממש, וכן ראיתי עובדי מטבח גויים שהכניסו ביחד כלים בשריים וחלביים למדיח, וישנם עוד חלקים של פלסטיק ועוד הרבה שאלות. הגאון ר' -------- שליט"א מורה שבמקום שהמדיח מגיע ל100 מעלות - אפשר להכשיר רק  לאחר 24 שעות ולאחר ניקיון יסודי [כולל מתחת למסילות], ולהביא בסקטים  וכל חלקי פלסטיק חדשים, וכן לאחר ההכשרה ניתן להשתמש רק לבשרי או רק לחלבי.

צלחות פורצלן [מצופות בזכוכית] : הנושא מאד מורכב הגעתי פעם לשני מלונות בצפון שהם בהשגחות ברמת "מהדרין" -  שאני יודע שגדולים ויראים אכלו שם. לאחד מהם הגעתי ביום שלישי והיו בכיור הרבה צלחות משומשות של בשרי וחלבי מעורבבות עם נוזל. שהמשגיח במקום עוד אמר לי שמשבת שוטפי הכלים עזבו , ועדיין לא מצאו שוטפי כלים חדשים, זאת אומרת שהכלים שהו מעל 24 שעות בבשר וחלב. ובמלון השני גם היתה תערובת בצלחות כנ"ל יותר מ-24 שעות , כמו כן באחד מהמלונות האלו, היו עורכים חצי חדר אוכל לבשרי וחצי לחלבי באמצע השבוע, וכשהגעתי לשם לבדוק את המקום ראיתי אורחים גויים שאוכלים חלבי חם בצלחת בשרי ובסכו"ם בשרי[בזמנו אפילו צילמתי את זה] .הרב מורה שישנם מקומות בכשרות רגילה שאפשר להכשיר ע"י הגעלה בשלושה סירים רותחים, כל צלחת בשלושה סירים וכדעת בעל העיטור והדרישה ועוד.

אם התחלתי לדבר על מלונות אז אמשיך לספר כמה בעיות שהיו בנושא בשר וחלב , באחד מהמלונות בישלו ביצים קשות בתנור בשרי ע"י אדים, בשביל להגיש את הביצים בסעודה חלבית, וכן בישלו סלק בסיר בשרי בשביל להגיש בסעודה חלבית.

ובאותו מלון כשהגעתי להשגיח באותו מלון, עברתי שוב על הכלים החלביים , ולא ראיתי מחבת חלבית. כשהגיע המשגיח, שאלתי אותו איך מכינים חביתה במקום בלי מחבת, והוא אמר לי שהמחבת נעלמה לפני כחודש ימים. לאחר ששאלתי איך היא נראית, וקיבלתי תשובה שיש טבעת על הידית. באותה שעה שדיברנו הטבח טיגן שניצלים, ולפי התיאור של המשגיח הבנתי שזו המחבת החלבית שנעלמה. מיד עצרתי את הטיגון ולא נתתי להוציא את השניצלים לאורחים [למרות שהם לא נאסרו]. יש לציין שהמשגיח המקומי פשוט נעלם באותו הרגע וחזר לאחר כמה שעות , וסיפר ששאל את הרב שלו, והרב אמר שהשניצלים לא נאסרים , ושגם המחבת שעושים בו רק חביתות פרווה, לא נאסר, אבל בכל זאת יש להכשיר אותו. אמרתי לו שבדרך כלל לחביתות במלונות מוסיפים חלב לנפח ולצבע לבן יותר , אז הוא אמר שכאן לא מוסיפים וכששאלנו את הטבח - אתם כבר מתארים לכם את התשובה – הוא אמר כמובן שמוסיפים. הטבח, שעובד במקום חודש וחצי אמר שהמחבת היתה שם מהרגע שהגיע , ומיודעינו המשגיח עמד לידו כשטיגן את השניצלים ולא ראה שזו המחבת המדוברת, וגם לא ידע שמוסיפים חלב במקום לחביתות.

במלון השני מוצרי החלב והירקות היו באותו מקרר, וחלב שנשפך נגע בירקות, וחובה להזכיר את העובדה שהמשגיחים במקומות האלו הם בגדר יוצא ונכנס [יותר יוצא מאשר נכנס], כך שאפילו לראות ששוטפים היטב את הירקות שנרטבו בחלב הם לא יכולים לראות.

בשני המלונות האלו היו תערובות של גסטרונומים [ תבניות ] - חלבי בבשרי ובשרי בחלבי, עקב חוסר סימון ניכר בין הבשרי לחלבי [וגם זה מתפקידו של המשגיח].

נעזוב קצת את המלונות האלו אבל עוד נחזור אליהם בהמשך לגבי שאר בעיות כשרותיות, נעבור לבית הארחה בדרום שגם הוא בהשגחה ברמת מהדרין, ששוב רוב הציבור החרדי יאכל שם. במקום, מוצאים את האוכל החם בשפינדישים. אסביר בקצרה: השפינדיש היא תבנית שעומדת ע"ג מתקן גבוה, ששמים מתחת נריות מיוחדת לחימום, ובתוך התבנית מוסיפים מים , ובתוך המים יושב הגסטרונום של האוכל שמתחמם מהמים הרותחים[ ישנם גם שפינדישים עם גופי חימום מלמטה שלא צריך נריות]. באופן תמידי אני עובר ובודק שהכלים חלביים - סכו"ם כפות הגשה וכו'. שעברתי, ראיתי ששנים מהשפינדישים לא מסומנים. הראיתי למשגיח שאמר שזה חלבי , והוסיף, אבל מה זה משנה הרי האוכל לא נוגע בשפינדיש עצמו. אמרתי לו, הרי יש מים באמצע שמעבירים מסיר לסיר, לבסוף גם התברר ע"י המשגיח השני של הבוקר שמה שלא היה מסומן - זה בשרי.

דבר נוסף: באותו בית הארחה משתמשים באותן כפפות שמוציאים מהתנור גם לבשרי וגם לחלבי, כמובן שהכפפות מלוכלכות ברוטב ונוגעות במאכלים.

כמו כן, לא היו במקום עגלות נפרדות של תבניות עבור החלבי ועבור הבשרי[ לא ששמים ביחד אלא שפעם משתמשים לחלבי ופעם לבשרי] והראיתי למשגיח שהפיצות החמות נוגעות בעגלה וכן בשר חם שמחכים שיתקרר כדי להכניסו למקרר נגע בעגלה אחרת חוץ מכל הרטבים שנשפכים וכד' . 

כמו שציינתי כבר, אני נוהג לעבור לפני שפותחים את החדר אוכל , לראות שכל הסכו"ם בשולחנות תואם את הסעודה , כמעט לא היה מקום שלא היתה תערובת בכלים. היו מקומות שהיו אפילו כ -30 סכומי"ם מהמין השני [כמובן שלוקחים סכו"ם כזה להכשרה]. יש לציין, שיכול לקרות שגם לאחר שעוברים על השולחנות, מגיע מישהו מהאורחים ומבקש מהגוי או המלצר סכו"ם, והוא נותן לו סכו"ם הפוך בטעות. לכן, ראוי לתלות בכניסה לחדר אוכל - במידה והסכו"ם לא מסומן היטב - דוגמה לסכו"ם בשרי ולחלבי שהציבור ידע.

אביא עוד דוגמה למלון מהדרין בדרום ששם במקרר החלבי, היו גסטרונומים בשריים [מסומנים היטב באדום] ששימשו בתור מדפים לחלבי, והיה שם חלב שפוך יותר מ - 24 שעות [בעיה של כבוש כמבושל], שהמשגיח אמר שלא מוצאים אותם משם, כמובן שדבר כזה יכול לגרום לטעויות.

יש עוד דבר שצריך לזכור שכאשר מגיעים לתת כשרות במלונות לתקופה קצרה, היראה של העובדים מהמשגיח לא כל כך גבוהה, משום שבעוד שבוע או יותר המשגיח לא יהיה והטבח ישאר, לכן צריך לשים לב לכל צעד של העובדים, ולחשוב כמה מהלכים קדימה מה הוא צריך להוסיף בתבשיל וכד'. לדוגמה, בשנה שעברה הייתי בהשגחה בצפון בהשגחתו של הגאון ר' ------- שליט"א. במטבח הבשרי עבד גוי, ובמקביל עבד בצד החלבי יהודי חילוני, לפתע הגיע העובד היהודי מהצד החלבי לבשרי , וביקש ממני אם אני יכול להביא רגע איזה כלי שהיה מאחורי, אני מיד הבנתי שהוא מתכנן משהו הסתובבתי ומיד החזרתי את הראש, העובד כבר התחיל ללכת לכיוון החלבי, אמרתי לו צ'רלי תסתובב אלי, הוא הסתובב והיו לו ביד בצלים קלופים שהיו על השולחן הבשרי [שנחתכו בסכין בשרית].

ובמקום אחר שהשגחתי הגיע עובד ערבי עם היד בבטן ואמר שמגרד לו מאד, נתתי לו לצאת מהמטבח ויצאתי מיד אחריו , ומה שגירד לו זה מוצר שלא ידע האם נאשר לו להשתמש בו.

אביא עוד דוגמה שמשגיח צריך להיות גם "בלש". באחד המלונות שהלכתי להכשיר מטעם הגאון ר' ------- שליט"א , ביקשנו מאנשי המקום שיביאו את כל הכלים שאנו מכשירים למטבח. לאחר שעברתי לבדוק שבאמת כל הכלים הגיעו למטבח, חיפשתי בארונות חדר האוכל, ומצאתי עוד צלחות וכן סכו"ם שלא הביאו למטבח. סרקתי את חדר האוכל המטבח והחדרים לוודא שאין עוד כלים. לאחר הארוחה הראשונה שהיתה בשרית [ארוחת הערב], התחילו לערוך לארוחת הבוקר, אני סגרתי וסימנתי את כל האוכל, ויצאתי לחדר השעה היתה 22:00 , [אני אחרי 30 שעות עבודה רצופה של הכשרה כל הלילה ובישולים במשך היום] שעה לאחר מכן אני מקבל טלפון שמנהל חדר האוכל מחפש אותי , אני יורד למטבח, הוא שואל אותי משגיח איפה הנחת את הסכו"ם החלבי חסר לי בערך 150 , מייד הבנתי שיש משהו, המנהל התקשר למנהל המטבח הראשי, ואז אני רואה אותו מתרחק ממני, וכל רגע מסתכל לכיוון שלי , שסיים את השיחה, שאלתי אותו רמי מה אם הסכו"ם, הוא ניסה להעביר נושא, ושוב אני אומר לו רמי מה קורה אם הסכו"ם , הוא ענה לי אה זה בסדר, מנהל המטבח אמר לי שעשו לסכו"ם פוליש [מנקים אותו מסימני המים והסבון] והניחו אותו בארון בבר שנמצא בסוף האולם, אני אומר לו בו ניגש ביחד ותראה לי, שהלכנו הוא פתח ארון שהיה מתחת לבר נעול במנעול, ושם היה הסכו"ם, ואז פרץ ויכוח האם הכשירו את הסכו"ם או לא, אמרתי לו רמי אני קורה למלצר שהיה אתמול איתנו בהכשרה וסידר את הדברים במקום, אבל רמי רק אני שואל אותו שאלות ואתה לא מתערב, במידה ותדבר אני הולך להכשיר את כל הסכו"ם במטבח שוב, מצד שמאל שלי היתה מראה, שאני רואה את רמי מאחורי אבל הוא לא שם לב, אני קורה למלצר ושואל אותו איפה שמת את הסכו"ם לפנות בוקר, ואני רואה את רמי במראה מסמן למלצר עם האצבע "מאחור מאחור" אני מסתובב אליו ואומר לו רמי מה קרה לך באצבע, לאחר יומיים סיפר לי אחד העובדים במקום שלפעמים מגיעים למלון משגיחים שלא בודקים בארונות , והם לא מוצאים להם בין 50% ל 80% מהכלים שצריכים הכשרה.   

יש עוד דבר חשוב שבהרבה מקומות - אפילו מהדרין - לא מקפידים מספיק, וזה נושא חיתוך חריף בסכין מהמין השני, ואביא כמה דוגמאות: בבית הארחה בדרום שכבר הזכרתי את הבעיה שהייתה עם השפינדיש, יש מחלקה פרווה - דבר מאד חיובי - וראוי לעשות דבר כזה היכן שאפשר, אבל בחיתוך משתמשים בסכינים בשריים. שאלתי את המשגיח למה לא מייחדים סכינים מיוחדים לפרווה, הרי במידה ויחתכו חריף יהיה לנו בעיה, אמר אותו המשגיח שבצל חותכים בסכין קטנה לבנה בלבד. נגשתי לשם, כי בדיוק העובדת חתכה בצל וכמובן שחתכה בסכין בשרית. המשגיח טען שהיא חדשה "רק שנה וחצי" ועדין לא רגילה. את אותם בצלים חתכו בדיטור [ מכשיר חשמלי לחיתוך ירקות] עכשיו נוצר לנו בעיה גם בדיטור, כמו שכתוב במשנה ברורה בסימן תנ'א סעיף צ' לקראת הסוף וז"ל: "כתב המ"א יש להיזהר שלא לחתוך הזנגווי"ל רק בסכין חדש, ואותן שאינן זהירים בזה יוצא קלקול מזה שחותכים זנגוויל [שהוא דבר חריף] בסכין של בשר ודכין אותו במדוכה ונמצא המדוכה בלוע מבשר ואח"כ דכין בתוכו בשמים ואוכלים בחלב", ע"כ.

יש להעיר שאמרתי את זה למפקח שלו , ומה שקיבלתי תשובה שזה מדובר בפסח, כמובן שהוא טעה אבל לא הסכים להודות בטעויות. מאז אותו מקרה לא נתתי להם להשתמש בדברים חריפים בדיטור, אלא רק בחיתוך ידני.

במקום אחר שביקשו ממני לפקח על מערכת כשרות אחרת שבאו להכשיר מקום, ומה שהסכימו שאני אגיע, זה רק בתנאי שאני לא אדבר בכלל, לא בזמן ההכשרה ולא לאחר מכן . המקום שהוכשר היה אולם בכשרות רגילה, את הדיטור [קוצץ ירקות חשמלי] הם לא הכשירו בכלל בטוענה שזה רק לחיתוך ירקות, כשהגיע המפקח לא יכולתי, שאלתי למה לא מכשירים את הדיטור, התשובה שקיבלתי שלא חותכים בזה חריף - דבר שלא נכון לחלוטין.

דבר נוסף שצריך לשים לב הוא בשתיה חמה . צריך להכין סוכר וקפה לחלבי בנפרד ולבשרי בנפרד מסומן היטב , משום שרבים מוסיפים סוכר לאחר שערבבו את הנס קפה הרותח באותה כפית רטובה מחלב.

חרקים-

אביא לכם דוגמא שלא שמים לב ואפשר להיכשל בעשרות לאווים הרבה יותר ממה שאנו יכולים להיכשל במטבח אפילו רבנות. לפני כשנה השגחנו על אירוע רב משתתפים לאחד הארגונים בכשרותו של הגאון ר' ---------- שליט"א, שרק ההפקה עלתה עשרות אלפי שקלים . באירוע כזה אנו לא יודעים מהיכן תבוא התקלה חוץ מהמטבח כי אולי גם מההפקה. אני יוצא לבדוק גם את האולם ומה אני רואה שהביאו עשרות זרי פרחים - לכל שולחן זר גדול. הדבר מאד יפה, אבל לא על השולחן. בבדיקה מדגמית של אחד הזרים, מצאתי חרקים מסוגים שונים וחלקם נמצאו גם על השולחנות. מכאן החלו לזרום טלפונים מה לעשות, שהרי מדובר בהשקעה של אלפי שקלים. בסופו של דבר הוחלט לרסס, אבל הנהלת האולם אמרה שזה אסור מבחינת משרד הבריאות, בטלפונים לרה"ג ----------- שליט"א נמצא ריסוס שלא פוגע באוכל, וכך סיימנו את העניין. השנה היה שוב אירוע לאותו ארגון אבל הפעם הזהרנו מראש על העניין שבוע לפני, הובטח לנו שיגעו פרחים מרוססים. באירוע הגיעו זרי ענק עם מאות פרחים בזר. לקחנו  הרב ---------- ואני צלחת לבנה הנחנו אותה סמוך לפרחים וניערנו את הפרחים, מה שירד משם היה עשרות חרקים!!! בחישוב פשוט 30 חרקים כפול 5 לאווים = 150 לאווים וכל זה עוד בחלק קטן של הזר. אני לא חושב שאדם שנכנס לאכול במקום טרף, יגיע לכמות כזו של לאווים, השם ירחם.

אורז: נחזור למלונות, כשהגעתי לביקור שטח ראשוני באחד המלונות. שאלתי את המשגיח לגבי האורז,  המשגיח טען שהאורז של המלון נקי מאוד - זה אורז גמלים [מצויר על השק גמלים לכן קרא לזה אורז גמלים], כבר שנה שאני בודק ומצאתי רק פעם אחת חרק . לקחתי שק אורז 5 קילו  סיננתי ברשת. בבדיקה הראשונית נמצאו חרקים רבים [כיני ספרים] קטנים מאד . לקחתי עוד שק ושוב אותו הדבר, וכן השק השלישי היה נגוע. בקשתי שישתמשו באורז אחר לא מהשקים האלו, כשהגיע המשגיח, לקחתי שק - מהנגועים וסיננתי את האורז לפניו להראות לו את החרקים, התברר שהוא לא ידע מה מחפשים באורז ואיך בודקים אורז.

ירקות עלים: בשני המלונות משתמשים בירק גוש קטיף, אבל מי ששוטף את הירק זה הטבחים, והם לוקחים את הירק ומעבירים אותו מתחת לברז פעם אחת, [הטבחים המחמירים גם מחזירים דרך הברז], כשהראיתי למשגיחים שעל השקיות כתוב שיש להשרות 3 דקות בסבון ולשטוף, הם אמרו לי שאלו ההוראות שקבלו.

לפני כ 3 שבועות [חודש תמוז תשע"א] הייתי במקום בכשרות מהדרין , שהביאו ירק עלים מחברה מסויימת, לקחתי את הירק ועשיתי בדיקה מדגמית, ולהלן התוצאות: בסחורה שלא מאותו יום מצאתי בפטרוזיליה כ 6 חרקים תריפסים, ובשמיר גם בערך באותה כמות, לקחתי ירק שהגיע באותו יום, וגם שם היה בפטרוזיליה והשמיר נגיעות גבוהה , ובכוסברה מצאתי חרק אחד, הראיתי למשגיח ודיווחתי למפקח של אותה הכשרות, והם לקחו את הירק למעבדה , ובתוך כשעה קיבלתי תשובה מהמשגיח המקומי שהירק נפסל, ושהם יפסלו את כל השטח שממנו הגיע הירק [וזה עוד מהירק שכבר פסלתי בבדיקה ראשונית] צריך להבין שמדובר בסמינרים שעד היום לא לקחו משגיח פרטי משלהם ורק בשני האירועים האחרונים שלהם לקחו משגיח וזה בזכות אחד ממורי ההוראה , ובשני המקומות היו בעיות חמורות של כשרות.

עוד מעשה בירק: בקיץ האחרון {תשע"א] הלכתי להכשיר מלון מטעם הגאון ר' ------ שליט"א, במקום היו 4 עובדים כל אחד בפינה אחרת, לעובד שמכין סלטים שטפתי ירק שביקש, ואני ממשיך לבדוק את שאר העובדים, הלכתי ליד עובד שהכין קציצות, אני רואה שהוא שם בקציצות ירק , אני שואל אותו מאיפה הירק , והוא אומר לי שזה ממה ששטפתי עבור הסלטים. לידו היה פח, מיד התחלתי לחפש בפח ואני מוצא שקיות של ירק , אמרתי להם שהקציצות האלה לא יוצאות לאורחים שלנו, וחייבים לציין שזה היה אמור להיות לארוחת הערב הראשונה לאורחי המלון , וזה קרה כשלוש שעות לפני הארוחה כך שאין להם תחליף לקציצות, ובכל אופן למרות כל הלחצים כולל של אחד מאנשי הנופש הקציצות לא יצאו לאורחים.

ניפוי קמח: פעם ביקרתי באולם בכשרות רגילה. את כל הלחמים אופים במקום, הלכתי לבדוק את הנפה ופשוט חשכו עיני , האירוע היה ביום ראשון ומתחת לנפה היה כלי מלא קמח כ- 40 קילו מיום שישי יושב מחוץ למקרר, וכל הנפה היתה מלוכלכת. כמובן, שלא היה צריך לעשות אפילו ניפוי כדי לראות בקמח ומסביב – במכונה, עשרות רבות של חיפושיות הקמח. במקום לא היה מכשיר שאפשר לנקות בו את המכונה, הקונדיטור התחיל ללחוץ שהוא חייב קמח לבצק שצריך עוד לעבור התפחה וכו', הצעתי להם שיביאו כלי חדש לקמח וינקו את המכונה, הם עשו מה שיכלו וגם זה לא עזר והגיעו חרקים עדיין לקמח שנפלו מחריצים של המכונה, הבאתי נפה מהמכונית שלי והתחלתי לעזור לנפות 180 קילו קמח, אמרתי למשגיח המקומי שפשוט הוא מכשיל את כל האורחים , המשגיח אמר שהנפה שלי מנפה הרבה יותר טוב מהנפה שלו , כשאמרתי לו שהנפה שלי זה 70 מש [שזה חורים צפופים], אז אמר ששלהם זה 40 מש [שזה חורים יותר גדולים] ולא מנפה טוב, לכן הוא יבקש 70 מש "כדי שהקמח יעבור מהר יותר". [וסתם ככה הנפה שלהם הייתה לפחות 60 מש].

ועוד מעשה בנפה בבית הארחה שכבר הזכרתי בדרום בכשרות שנחשבת לגבוהה. בדקתי את הנפה של המקום וראיתי חורים, הראיתי למשגיח המקומי והתגובה שלו הייתה שזה עכשיו 48 מש - 52 מש וגם במאפיות משתמשים בזה. וכן כשהגיע המפקח שלו התחיל המשגיח להסביר שהקמח שלהם אפילו יותר טוב ממה שמגיע למאפיות במשאית, כי הקמח שלהם מגיע בשקיות סגורות של קילו קילו, ולמעשה זו טעות כי הקמח שמגיע במשאיות מגיע מיד מהטחנת  הקמח ואילו הקמח בשקיות יכול לעמוד כמה חודשים אצל הספק ולכן נגוע יותר.

נחזור שוב למלון בצפון, בדקתי גריסים שהיו בשקיות של קילו קילו , שהיו מאד נגועות ושם הסיבה היתה משום שמשתמשים בסחורה מאד ישנה ואף אחד לא בודק סחורה שנכנסת, ובמקום אחר גם שבדקתי חיטה מצאתי בסינון ראשוני הרבה חרקים מסוגים שונים, חיפושית האורז, זחל חיפושית הקמח, חיפושית משוננת חזה...

ועוד מעשה על גריסים: הגעתי לישיבה שביקשו ממני יעוץ בנושא הכשרות , כשהגעתי, לקחתי חצי שק של 5 קילו גריסים וסיננתי על שולחן אור, והוצאתי משם כ 20 חרקים מסוגים שונים, ביקשתי שיקראו לראש הישיבה והראיתי לו את החרקים ואמרתי לו שאת החצי שק השני אכלו הבחורים בשבת.

בישיבה אחרת נמצאו שקי אורז נגועים בכ 30 חרקים לחצי קילו.

נעבור לבצל יבש: הוראות הכשרות לחתוך כס"מ בחלק העליון ולקלף את הקליפה הראשונה.באותו הנופש שפתחתי בתחילת דברי עם דוד הקיטור, נכנס אחד האורחים אברך למטבח וכשראה אותי בודק בצל, אמר מה כבר יש בבצל? ופשוט באותו רגע יצא תריפס מהבצל שהיה לי ביד אותו אברך עמד בהלם. אנשים חושבים שההוראות זה "סתם" אבל צריך לדעת שמי שקבע אותן יש לו נסיון.

וכן לאחרונה כשבדקתי בצלים , מצאתי תריפסים, אקריות [שזה חרק בגודל של גרגיר חול ורק שהוא הולך קל מאד לזהות אותו], וגם תולעים .

זבובונים : עוד דבר חשוב שנתקלתי בכמה מקומות, זה נושא הזבובונים. כשמשאירים סירים ללא מכסים נכנסים לתוכם זבובונים ומעופפים, וכן מצוי שתולים קוטל זבובים בדיוק מעל מקומות הבישול, ומה שקורה  - שהחרקים שמתים נופלים ישר לאוכל.

נגיעות בדגים: בנושא הדגים, באותו בית הארחה בדרום בדקתי דגי סול ומצאתי כ 15 כיני סלמון - דבר שידוע שצריך לבדוק בדג הסול - והמשגיח המקומי לא בדק, משום שמקבל את הדגים בכשרות שלהם ושזה כבר בדוק.

וכן ישנם הכשרים שכותבים על אריזות של בקלה צעיר "נבדק מחרקים וטפילים" , ומכל דג כזה אפשר למצוא לפחות 5 תולעי אנסקיס והראיתי את זה בכמה ישיבות, שביקשו את עזרתי בכשרות שהיו משתמשים בדג הזה.

בישולי עכו"ם -

נחזור אל אותם המלונות בצפון באחד מהם עובדים שני גויים, אחד עובד כבר 24 שנה במקום. אני הגעתי ביום שלישי כדי להשגיח לשבת, ובארוחת הבוקר לא נמצא משגיח והגוי הוא אחראי אז העובד הגוי מכין חביתות בארוחת הבוקר, שובר ביצים ומבשל לאחר שמבקש מיהודי להדליק את האש [או כן או לא]. 

הגוי טוען שהוא יודע שלאשכנזי מספיק הדלקה ולספרדי צריך גם הנחה בסיר ע"י יהודי, ואז הוא מבקש ממישהו שיניח ויעויין בדברי הגר"א שו"ע יו"ד בסימן קיג ס"ק יח'  שחולק על הרמ"א וס"ל כהבית יוסף שצריך גם הנחה ע"י יהודי ולא רק הדלקה וכן נוהגים בכל ההכשרים המהודרים. [וכן אחד מאנשי המקום סיפר לי שראה את אחד הטבחים הערבים שעובדים במטבח מתעסק בבישולים].

דרך אגב בשני המלונות היו רק טבחים חילונים חוץ מהעובדים הערבים , שאנחנו לא נותנים להם בכלל להדליק תנורים או אש. כשהגעתי למקום, אמרתי לטבח שאני זה שמדליק את האש והוא הסכים ללא בעיות, רק שלאחר כשעה נמאס לו ואז התחיל ויכוח חריף ליד מנהל המלון, שהטבח אומר לי שאני רק אבדוק אורז ואשטוף ירק, והוא ידליק אש ויבשל וכו' ואני אמרתי לו שהוא לא הבין שאני מדליק אש בורר אורז שוטף ירק וכו' והוא הטבח מבשל וכו' כך כמה דקות של ויכוח, לאחר שנרגע סיפר לי שהוא חשב שאני כמו המשגיח שלו שבא בבוקר ואומר לו בני אני יורד לעיר וכבר חוזר והוא חוזר בכלל בצהריים , חשבתי שאתה כמוהו אומר שתדליק את האש ותלך, ועוד הוא סיפר לי באותה הזדמנות – שכשאין לו אורז הוא משתמש באורז לא ברור והמשגיח לא נמצא וכן בקמח לא מנופה. – והכל כשהמשגיח לא נמצא ו"כבר חוזר".

באותו מקום ראיתי שאחד מעובדי המטבח הגויים מדליק לו אש ומטגן לעצמו חביתה, כמובן שיש בעיה במחבת , שהיא חייבת הכשרה.

עכשיו אספר לכם על ערבי שנתן כסף לקופת העיר 300 שח וכך היה הסיפור : רציתי לבדוק נאמנות של אחד הגויים מהעובדים במטבח [שההוראות שגוי לא מתעסק בבישולים בכלל] , וראיתי שהיו בתנור עופות ולא היה מספיק זמן כדי שיהיו מוכנים, ובמטבח היינו רק אני והוא. אמרתי לו – מוחמד, אני הולך למעלה לאולם וירד יותר מאוחר. מייד הלכתי למשרד והסתכלתי מה הוא יעשה כשהתנור יסתיים ועופות לא יהיו מוכנים. אני רואה שהתנור נכבה והגוי הולך לידו ולא עושה כלום . אני ממשיך לחכות, ואז אני רואה אותו מסובב את הכפתור לכיבוי [כדי שיפסיק הצפצוף] פותח את התנור, מסתכל, סוגר ומפעיל . היה לי טלפון לידי והתקשרתי אליו , ואמרתי לו מוחמד אתה יודע שמה שעשית לא בסדר, והוא ענה לי: משגיח, בוא תראה שהתנור מכובה , ואני אומר לו אני בא עכשיו לראות אל תיגע בכלום. ניתקתי את הטלפון והמשכתי להסתכל במצלמה, ואני רואה אותו מכבה את התנור. מה שעשינו הרה"ג -------- שליט"א ואני בעקבות המצב של אותו זמן שלא פיטרנו אותו, אלא קנסנו אותו ב300 ש"ח לקופת העיר, וכן שיהיה בבית שלו שבוע ימים ללא תשלום.

לאחרונה, קבלתי טלפון מאלמנה שמחתנת את הבת שלה באיזה אולם שלטענתה הרבה חרדים מירושלים עושים שם , שכן במקום זה אפשר להביא תזמורת, ושהיא רוצה שאעזור לה בכשרות. הלכתי למקום, ראיתי שיש שם 8 עובדים במטבח כולל השף ושכולם ערבים, במקום אמורים להיות שני משגיחים , אחד בוקר ואחד אחה"צ , באותו יום היה אירוע די גדול, וכשאני התקשרתי למשגיח של הבוקר בערך בשעה 13:00 - שזה זמן הבישולים, המשגיח לא היה במקום אלא בנסיעה, וכן בשעה 14:00 עדיין לא הגיע למקום. ודרך אגב כשרות המקום במשך השנה רבנות מהדרין, ובבדיקה במקפיאים ראיתי שמכניסים גם בשרים בכשרות רגילה .

שבת-

נחזור לאחד המלונות מהצפון. בשבת בבוקר, שואל אותי הטבח האם אפשר לפתוח קופסה של רסק עגבניות , שאלתי אותו בני בשביל מה רסק עגבניות ? ולתדהמתי הוא אומר לי שצריך רסק עבור הספגטי שהכין לפני השבת, ועוד הוסיף ואמר שכל שבת הוא לוקח רסק ומוסיף לו תבלינים וירק עלים ומניח על הבעלך. וזה מעשה שבת גמור.[ לח, אינו מבושל, הנחה לכתחילה].

ובמלון השני שבצפון הייתי בשבת, כי הייתי צריך להכשיר את המלון, מייד במוצ"ש משום שכבר ביום ראשון האורחים צריכים לאכול, לכן לקחתי אוכל מהבית ופלטה, וסידרו לי חדר עבור השינה, אך בבדיקה ביום שישי אני רואה שיש מצלמות בכל המלון, ואם אני נשאר שם אני לא יכול אפילו לצאת מהחדר לתפילות כי הכל מצולם, לכן הלכתי למלון אחר [רק לשינה] שכבר היה בכשרות ברמה גבוהה יותר מהפעמים האחרות שסיפרתי לכם, החלטתי שזו הזדמנות טובה לבדוק את ההכשר הזה. נכנסתי למטבח בשבת בבוקר, ואני רואה שהטבחית ממלאת מים מהברז לתוך סיר, ומניחה אותו על הפלטה ושמה בו ביצים קשות לחימום. מייד הלכתי למשגיח שישב בבית הכנסת ללמוד  , אמרתי לו שילך למטבח ויראה את הביצים, כשחזר, אמר לי שהיא לא ידעה שיש בישול במים, וכן ראיתי שם שחיממו בורקס חלבי בתבנית ללא סימון חלבי.

דבר נוסף שקורה במקומות רבים זה שהגויים מוסיפים מים למיחם בשבת , לכן כשאני הולך לשבת אני סוגר את המכסה בניילון נצמד, ומסמן במדבקות, כדי שלא יפתחו.

לפני סיום אני רוצה לספר על אולם באזור המרכז , שרבים וטובים ויראים מגיעים לשמחות שמתקיימות שם  [אומנם יכול להיות שחלקם לא אכל שם], כשמתקשרים לאולם ומדברים עם המשגיח המקומי ושואלים אותו באיזה בשרים משתמשים במקום הוא אומר שרק בבד"ץ העדה החרדית, הרב רובין , ולנדא. אומנם כשאני השגחתי במקום כמה פעמים, ובנוכחות עוד משגיחים לקחתי משם פתקאות של בד"ץ, שארית ישראל, הרב רובין , לנדא, הרב מחפוד, שחיטת חב"ד, עטרה , קהילות, רבנות ירושלים מהדרין, וכן כבד אווז שאין עליו מהדרין. לגבי הכבד אווז, באחת הפעמים שהייתי אמר לי המשגיח המקומי שכבר יותר הוא לא מכניס כבד אווז. והסביר לי במשך כשעה שכבר אין מהדרין ולכן הם יותר לא משתמשים בכבד אווז, לאחר שהוא הלך בשעה 16:00 הגיע הצולה כבד [יהודי חרדי שמגיע רק לצלות כבד], ואני שומע שאומרים לו שיש לצלות כבד אווז, למחרת שהגיע המשגיח אמרתי לו הרב ...... אתמול אחרי שהלכתם, הביאו לצולה  לצלות כבד אווז, תשובת המשגיח כך: "רגע, זה היה בכמות קטנה לא ?! אה, זה רק לטעימות.

לגבי הבשרים, יום לפני האירוע שלנו, בקשתי מהמשגיח השני שילך לראות איזה בשרים הם הפשירו בשבילם [כי לאירועים שלנו אסור להם לפתוח בלי שאנחנו שם] והוא ראה כחצי משטח בהשגחה של רבנות ירושלים מהדרין, אמרתי לו שיצא שלא יראו אותו. למחרת אנחנו מגיעים בבוקר, וכל המשטח היה מופשר בעגלות לאחר שהסירו ממנו כל סימן כשרות מזהה . לאחר חיפושים שלי ושל המשגיח הנוסף, מצאנו פלומבה אחת ששכחו להוציא של הרבנות ירושלים , כשהגיע המשגיח שאלתי אותו מה הכשרות של העופות האלו , ענה לי שזה "קהילות".

וכן כשבררתי אורז שברר אותו משגיח, ומצאתי אותו נגוע מאד [בעשרות חרקים מסוגים שונים] הראיתי את זה לשף של המטבח - קר, שעמד בהלם מהמראה. למחרת, כשהגיע המשגיח והשף אמר לו שאתמול מצאנו חרקים באורז , אמר למה לא לקחתם את האורז שלי שבררתי אתמול, הראיתי לו שאת החרקים מצאתי באורז שלו, וכך היתה התשובה שלו "תראה לי , אה, הבהלת אותי זה חרקים של קיץ, חשבתי שמצאת חרקים של חורף  " ואני חייב לציין שהאורז הזה יצא לאורחים שלו.[ והוא סובר שאין איסור לאכול חרקים של חורף בקיץ ושל קיץ בחורף].

דבר נוסף: באחת הפעמים שהיה צריך לצלות כבד לאירוע שלנו [ לאחר הכשרת רשתות], ראיתי שהכבד עומד בתוך שקית הניילון יותר מ - 48 שעות בתוך מוהל, דבר בעייתי מבחינת כבוש כמבושל, והרב שליט"א אמר שלא להשתמש בזה, לטענת המשגיח, אנחנו אשמים שלא באנו אתמול, אבל בכל זאת הוא הוציא את הכבד לאורחים שלו.

ישנם עוד הרבה מאד בעיות, וכמעט כל המשגיחים שהיו שם מצאו בעיות, השבוע אמר לי אחד שהיה שם שבדק את הנפה ומצא שם חורים , ועוד כאלו שמצאו עופות בכשרות רגילה וכו', המשגיח המקומי נמצא שם שנים , ובמקום להעמיד אותו על מקומו , משגיח חיצוני שתופס בעיות -  פוסלים אותו מלהגיע להשגיח, וכן אותי פעמיים ניסו לסלק באמצע אירוע. אני חייב לציין שאני מגיע למקום רק כדי לנסות לעזור לבעל האירוע שסגר כבר עם האולם , ושלא יכול לבטל , ולכל מי ששואל אותי - כולל בזמן אירוע, אני אומר בדיוק מה קורה שם , ושכל אחד יעשה את השיקולים שלו האם לאכול או לא.

צריך לציין שזה רק חלק קטן מהדברים שמצאתי ובכל נושא ישנם עוד הרבה מקרים , ומה שצריך זה לדעת שלפני שהולכים למקום מסוים, חוץ מלבדוק את הכשרות צריך גם לבדוק את המשגיח במקום ואת הפיקוח עליו. בחלק מהמקרים שציינתי לעיל מדובר בכשרויות מהודרות, שאפילו שם המשגיחים לא היו עושים את עבודתם כראוי, ובטח שצריך לשים לב כשהולכים לאירועים שהכשירו מקומות לא מהדרין , ששם גם במידה ועשו את הכל לפי ההוראות עדין מסתמכים על קולות . ושלא נדבר שבמידה ולא עשו את ההוראות שנכשלים בהרבה דברים , ראוי לכל אדם שעושה אירוע שיעשה רק במקום שיש בו כשרות מהדרין כל השנה , שכך הצוות של המטבח לא מחפש לרמות מה שאין כן במקומות שמכשירים, שהצוות יודע שהיום אתה פה, מחר אתה הולך, ולא יעשו לו שום דבר במידה והמשגיח יתפוס אותו . ומניסיון של שנים אנשי המטבח מנסים לרמות ולהכניס דברים שלא מהדרין שהם משתמשים בהם כל השנה.

כמו כן בכל מטבח תעשייתי יש טעויות ומכשולות וא"א לסמוך על הטבח שיצליח להשתלט על הכל והערה זו כוללת גם מטבחים של ישיבות.

בתפילה לה' שלא תצא תקלה תחת ידנו, ושלא ניכשל ולא נכשיל אחרים.

בכבוד רב

המשגיח ביקש שלא לפרסם את שמו לכן הורדתי את השם

תוקן על ידי יאד ב- 17/07/2012 22:56:31

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-18/7/2012 00:43 לינק ישיר 

עבודה יפה! כתוב ברגישות ובנחישות...
מה שמחזק את הקביעה שלעיתים לא המותג הוא הקובע אלא הש.ג -המשגיח בשטח הוא הקובע.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-18/7/2012 09:37 לינק ישיר 

לארבל45 שמתי לב שכל דבר שלא נראה לך משום שאתה כנראה שייך לכשרות כל שהיא אתה תוקף ללא גבולות, אני מעיד על מה שכתוב למעלה שלא שונה שום דבר וכל מה שראה כתב, המשגיח שכתב את זה מקובל מאד על הרבה רבנים ונותני כשרויות [מכל החוגים] שמכירים אותו ואפילו שולחים אליו אנשים , ויודעים שהוא מוצא משהו הוא מדווח לא על מנת לקנטר, אלא על מנת  לתקן . חבל שבפורום יש אחד כמוך שבמקום לתת פידבק אתה טוען שמפוברק, חוץ מזה אני לא מכיר אותך , אך בוודאות אני אומר לך שכאיש שטח הוא בכלל לא סופר אותך כתבת על אי דיוקים ולא אמרת אפילו דבר אחד.
כתבת שהוא לא יודע דברים בסיסים בכשרות ולא פירטת מה.
רק תדע שאחד מגדולי ישראל אמר לאורחים שבאו לשאול אותו על המשגיח שהוא אחד מ4 המשגיחים הטובים בארץ, אני מקווה שאתה גם אחד מה 4 האלו שאתה פוסל כך.
תראה שאותו משגיח כתב בסוף מכתבו שראוי תמיד לעשות לכתחילה במקום מהדרין ולא במקומות מפוקפקים.
אני מקווה שהוא לא יראה את התגובה המגעילה שלך ושיורידו את זה מהפורום [וכן אותך] הפורום לא נועד לשקרים לדעתי, אלא על מנת לעזור לאנשים לקבל ידע על כשרות וכשרויות .
מקווה שתחזור בתשובה ותתנצל על מה שכתבת, ותדע להאמין גם לאנשים אחרים ולא רק לך, ולפחות על תקרר אנשים אחרים ותלמד לא להגיב על כל דבר [כולל על זה]  

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-18/7/2012 19:44 לינק ישיר 
מאמר שכתבתי על הפעלת בית מלון בשבת

כשר לפסח בהשגחת הרב אלישיב

במילים אלו פורסמה בשנה שעברה סמוך לחג הפסח, מודעה מטעם חברת תיירות לנופש פסח במלון נובוטל ירושלים ובתוספת הכיתוב גלאט למהדרין לא שרויה! אציין כי מלון זה הינו בכשרות רגילה של רבנות ירושלים וכבמטה קסם מלון זה  "וכל" המלונות בארץ נהפכים לכשרים למהדרין לחג הפסח, ע"י חברות התיירות והנופש, אך על כך בהמשך.

נחזור לנובוטל. האם באמת הרב יוסף שלום אלישיב נותן כשרות למלון נובוטל ? ברור קצר העלה את המובא להלן:

בקיצור
פניתי אל המלון ובקשתי הבהרה או מסמך - לגבי הכשרות הלז,
והם הסבירו לי -שאכן יש להם במלון משגיח מטעם הרבנות-
ששמו------- [הפרטי] אלישיב
בקשתי שיעבירו אותי אליו ולאחר שהועברתי למטבח
חיפשו אותו במשך דקות ארוכות (איזה ביזיונות היה לשמוע את הצעקות וההמולה איפה אלישיב--איפה אלישיב  וכ"ו ועוד  פרט פיקנטי  כולם צעקו את שמו  וכל הקולות היו נשמעים ערביים   -- וזה למהדרין בישול ישראל גם לדעת הב"י  כמו שהובהר לי אח"כ)
לאחר שקיבלתי את הסלולארי של הנ"ל שוחחתי עמו ומתברר שהוא משגיח די חדש ולא מנוסה. שאלתי אותו כמה שאלות לגבי כשרות ונהלים והתשובות היו ממש ביזיונות
דוגמא קטנה-הוא אמר שהם ללא חשש שרויה ח"ו ואחרי כמה שאלות שאלתי אותו באיזה קמח ישתמשו לשניצלים  והוא ענה בביטחון "שמורה למהדרין וודאאאאאי" !!! 

פנית לסיכום לחבר ברבנות י"ם [מקור בכיר] והוא חזר אלי לאחר בירור
"
שזה מינוי של הליכודניקים ,הבעיה ידועה ,הנושא בטיפול, "

חשוב לומר כי נתינת כשרות לבתי מלון הינה "מקצוע בפני עצמו" וכשרות למלון הינה דבר מסובך וביותר בעניין שבת וחג . וזה שאדם תלמיד חכם או ראש ישיבה לא הופך אותו למבין בכשרות בתי מלון.  בית מלון שהעובדים בו רגילים לעבוד לפי רמת כשרות רגילה לבא ולהגיד כי בין רגע עשרות עובדים יתרגלו לשינויי עבודה ויעבדו לפי קריטריונים של מהדרין וזה כולל את עובדי המטבח שאינם יהודים, מסופקני. שלא לדבר על מערכות המלון שלא תמיד בנויים לכך כגון מכונות השטיפה, קיטור משותף מנגנוני שבת וכו'  וכו'.

ישנם אנשים שחושבים שכשרות מתחילה ונגמרת בבשר. הבאתה בשר מהדרין או גלאט אזי המלון הופך לגלאט כשר. והציבור מטומטם ולכן הציבור משלם וכך כולם עובדים על כולם.  בעניין הגלאט כאמור, הבשר שהוא מהדרין"גלאט לא הופך את ההכשר כולו למהדרין. כשרות מהדרין מחייבת בנוסף לבשר ולמרכיבים האחרים גם כלים ובישול מתאימים.עברתי על כמה פרסומים של חברות הנופש לקראת הפסח והשתוממתי על כישרון היצירתיות של כותבי הפרוספקטים המצאת סיסמאות כשרות נבובות וחסרות תוכן. "כשרות רבנות –מוצרי מהדרין". "גלאט למהדרין –שרויה" (אם זה שרויה אז איך זה מהדרין? יש כאלו המחמירים בשרויה, וכשרות מהדרין תוחמת את כולם ? לחברות הנופש פתרון), "גלאט למהדרין לא שרויה", "כשרות רבנות מוקפדת" וכו'.

וכבר נאמר בתורה "ויהי בדרך במלון ויפגשהו ה'  ויבקש המיתו"(שמות ד,כד), כך שלהיות במלון וק"ו בפסח זה לא כ"כ פשוט.

בית מלון זה לא בית פרטי, ויאמר באופן ברור, מי שהולך לאכול בחוץ הוא יורד ברמת הכשרות. אי אפשר לצפות מחמש מאות עובדים בבית מלון ומי איזה אחמד או מוספטא וכדומה שהם ידעו בדיוק כל דבר  על בשר חלב וכדו'  וכבר היה מקרה של משגיח שלא רצה להיות בכל בישול במטבח אז הוא לימד את הגוי שמה שנאכל חי אין בו משום בישול גויים  ופעם שראו את הגוי מבשל קישואים, אמר הגוי להגנתו כי הוא אוכל קישואים חי  , ואת זה חי וכל הלאה. לדעתי מי שמקפיד באמת ישנם מספר מועט ביותר של בתי מלון בארץ שניתן לאכול בהם.

אם התפתחות הטכנולוגיה יש בעיות נוספת שצריכים להתמודד איתם.

ואמנם, ישנם יזמים המארגנים חופשות, שהם אולי אנשי עסקים אבל ידיעתם בכשרות איננה מספיקה. קורה שאין להם שום רשות לנהל כשרות, מהם חושבים שדי להביא בשר כשר ולהשתמש בכלים שישנם ויביאו ברגע האחרון משגיחים יראי שמיים המסתמכים על העובדה שהכלים של המטבח וגם המערכת כשרים למהדרין ולכן הם מדקדקים רק במוצרים שנכנסים למטבח. אנשים כאלו מטעים את הציבור.

נתמקד במאמרנו זה בענין הפעלת המלון בשבת והבעיות הכרוכות בכך.

מכונות מיץ: בבית שמים תרכיז  ומים ויש מיץ. במלון ישנם כל מיני מכונות וצריך לדעת שחלקם חשמליות וחלקם בעיתיות שכל פעולה או ידית יוצרים מעגל חשמלי , לכן יש לבדוק את כל מערכות המיץ ודרכי פעולתם!  או לדאוג שזה מכונות מכאניות או מסודרות מראש לפעולה בשבת.

צריך גם לבדוק שאין מכונות מיץ שצצות באמצע השבת או החג (שאז מישהו הביא וחיבר לחשמל) .

בבית יש מיחם שבת , במלון צריך לתת מים חמים למאות אנשים, איך יש כמויות כאלו של מים חמים לכולם ?  לפעמים מרוב שהציבור לוחץ, כי עכשו הוא רוצה קפה חם זה יוצר לחץ במלון ומגיע לחילול שבת. שנה שעברה שערב פסח היה בשבת.  אנשים באו לבית מלון וציפו שיגישו להם לחם. ובית מלון עם עשרות רבות של כלים חייב להתארגן כמה ימים לפני פסח ולהיות כבר כשר. ואנשים דרשו בשבת לחם והפעילו לחץ גם על המשגיח  שיביאו להם לחם. את הקבוצה לא עניין כלום הם לא אוכלים מצה הם רוצים לחם, אי המלון כשר לפסח ? לא חשוב. הציבור רצה כמו שיש לו בבית.

יש מכונות של קפה, עם היתר לשבת של המכון הטכנולוגי. אנו מבטלים את המערכת החשמלית לפני שבת והמכונה הופכת למכאנית =מצב שבת. יש לדאוג לכך. ובחלקם לא להשתמש בשבת.

עכשו, יש דין של החזרת מים חמים ולפלטה וכדו'. יש מקומות שיש בחדר האוכל פלטות ואז  המלצר לוקח את הקנקן ומסתובב בין האורחים ואח"כ מחזיר לפלטה, האם מותר? זה בעיה של פנייה ממיחם למיחם, אולי זה כבר קצת צונן ואז אסור להחזיר. צריך להיות מודע לדברים האלו. האם יש מיחם , איך מעבירים את המים החמים וחזרה בחדר האוכל. קורה שמכונה מתקלקלת או מנגנון שבת לא עובר ותמיד יש מים חמים איך זה ? צריך הרבה מקצועיות בנתינת כשרות לבית מלון. צריך ללמד את המלצרים שחלקם לא יהודים איך עושים דברים כאלו בשבת, ואם הם רגילים לצורה מסויימת של עבודה אז בפסח הם יתרגלו לשנות סדרי עבודה ? מסופקני.

למכונות קפה בד"כ אין מנגנון שבת וצריך לבדוק שלא משתמשים בהם בשבת. ולשים לב למכונה שהיתה קרה ופתאום נהייתה חמה.

יש מיחמים ענקיים שכל כמה זמן מחמים את המים באופן קבוע  ואז הוצאה של מים לא גורמת שום פעולה. יש לוודא שמצב זה אכן מופעל ויש על שעון השבת ומנגנון שבת נעילה לפני שבת שלא יבוא לשחק אם זה.

יש מיחמים שנמצאים לא במטבח אלה בפינות במלון לקבוצות שונות. איך מגיעים לשם מים בשבת? מהמיחם המרכזי ? או שלא נותנים למלא בשבת שוב.  ואם נגמר שם מי יערוב לנו שבלילה מישהו מוסיף מים ? איך פותרים את זה? . סוגרים עם מנעול את פתח המיחם לפני שבת!

איך שוטפים כלים במלון? יש מאות אנשים, ויש מכונה חשמלית. ואנו באים תמיד יש צלחות נקיות , אז מישהו ניקה, ואיך? בד"כ גויים מפעילים, ואז זה יותר קל, כי הגוי יותר נוח לו להפעיל מכונה מלשטוף ביד והגוי על דעת עצמו שוטף במכונה כי זה יותר נוח לו ואז זה מותר. אך יש לבדוק שיהודי לא מפעיל את זה.

במלונות מהדרין לא מאשרים אותה מכונה לשטיפת בשר וחלב. בכשרות רגילה מקילים באותה מכונה שיש שטיפה במים חמים וחומר פוגם.  וצריך לבצע תהליך הכשרה בין שטיפה של בשר וחלב (יש מכונות שיש בהם מנגנון כזה)  וזה תהליך של 45 דקות. ואז באה קבוצה ואין להם צלחות והציבור מלחיץ את המלון, נו, אנו רעבים ועלולים לקצר הליכים. ואז מלון עם מכונה אחת איך הוא יהיה מהדרין בפסח ?  במלון מהדרין חייבים להיות כמה עובדים גויים במטבח בשבת.

מה עם קרח בשבת ? יש מכונות שמיד שמוצאים קרח אז מתחיל תהליך חדש, אז צריך שרק גוי יוצאי קרח ממכונה כזאת. כי פסיק רישא בגוי מותר. או לוודא איך המכונה עובדת !

יכול להיות שכל העובדים שחלקם יהודים ,באים למשמרת בשבת כדי לשרת אותנו , חוץ מהכנת האוכל יתכן שיש מעגלי משנה שמחללים שבת.

בעיה נוספת, אכלו מאתים איש בחדר האוכל, השטיח בחדר האוכל התלכלך, איך ינקו אותו? זה לא כמו בבית אם מטאטא. רוצים להקפיד על יוקרה במלון אז משתמשים בשואב אבק! (אחרי שהאורחים הלכו...) אז רק לגוי מותר לעשות זאת (וגם זה בהתרים מסוימים, שלצורכי רבים מותר להגיד לגוי ואדעתא דנפשיה הוא עושה ,רק רומזים לו שמאוד מלוכלך וזה הנאה לא ישירה וכו' ). לא ברור לי שניתן להשגיח על כל עובד אחזקה שמחליף מנורה או מפעיל שואב אבק.

במלון אנו צריכים לתת אוכל , אבל לא כמו בבית. ארוחת ערב זה משעה 7 בערב עד 9

או יותר. צריך לדאוג לאוכל חם לכולם למקדימים ולמאחרים. איך עושים את זה? מוציאים מהתנור למתקן עם מים חמים (באנר)  ולשם הוא מוכנס. צריך להקפיד שהתבנית לא תהיה כולם במים כי זה בעיה של הטמנה. האם יש מכונות כאלו לבשר וחלב ?  אם הגוי מגיש לך ,ניחא, אך בהגשה עצמית יתכן בעיה של מגיס!  כי בבית לא מוצאים את המרק מסיר שהוא על האש ,אלא מורידים מהפלטה ואז מוציאים.

וצריך ללמד את המלצרים דיני העברה מהמטבח למתקן החימום ושלא יניחו את התבנית על הרצפה וכדו'.  יש לנעול את קופסת בקרת החימום של המכונה כדי להופכה לגרוף וקטום.

אנו נכנסים למלון אחרי תפילת שחרית ומקבלים שניצל ואורז חמים , איך ? בכשרות רגילה  יש שעון שבת שמדליק את התנור בשעה מסוימת. והגוי מכניס לתנור לפני שהשעון שבת מדליק אותו. בכשרות מהדרין כל האוכל לפני השבת נמצא כבר בתנור בצורה ששומרת עליו שלא ישרף !   האם תנור במלון של כשרות רגילה שלא בנוי כך, מה יעשה בפסח שהרי הוא פתאום נהיה גלאט למהדרין !.

בסירי קיטור עם דופן כפולה שבאמצע מים חמים, צריך לנעול אותם שלא יוסיפו מים במהלך השבת לצונט.

צריך לברר שכל תנור וכדו' נסגר אם מנעול מנגנון השבת בו.

אם יש בישול בקיטור במלון, האם זה נפרד לבשר וחלב?

מה קורה ששעון שבת לא הדליק, תקלה שקרתה ויש אלף איש שצריכים לאכול?

מי רושם את הנכנסים לחדר האוכל? מי רושם הזמנת אקסטרה של שתיה בחדר האוכל ? אז נכון שבמלון חפץ חיים חילקו לאורחים חרוזים צבעוניים שמסנים אקסטרות. אך במלון דניאל תגיד לתיירים  תסמנו חרוזים, זה לא יעבוד.

יש שרצו לאמר שגם זה אדעתה בנפשיה של הגוי, מצידי שיזכור בעל פה (או עדיף שישכח...) אך לא תמיד כלום גויים.

ומי מזין למחשב את כל זה ? שמיד במוצ"ש הכל כבר מוקלד. אז גם שהגוי רשם אך מי יושב בלילה ומעדכן את המחשב?

עין אלקטרונית, בכל מיני מקומות,שמדליקה חשמל במסדרון או בחדר מדרגות וכדו' צריך לנטרל גם את זה.

יש מקומות שמעלים עגלות אוכל במעלית בין חדרי אוכל וכדו' מי מעלה את זה?

מה עם הסקות וחימומים ומיזוג. אז נכון שהכל חולים אצל צינה... אך מי מפעיל את כל זה ואיך.

מקררים במלון מיד בפתיחת  וסגירת הדלתות מערכות מתחילות לפעול (בניגוד למקרר בבית שלא בטוח שכל  פתיחת דלת תפעיל את המנוע" מדחס)  צריך לדאוג למצב שבת!

ניירות ניגוב צריך לדאוג שבמתקן יש מגבות מופרדות שלא יהיה בעיה של מחתך.

מאמרנו עסק בשבת במלון. לא נגענו בדברים נוספים, של הכנת האוכל וחומרי הגלם ובישולי גויים ועוד ועוד.

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-19/7/2012 05:21 לינק ישיר 

"כתב המ"א יש להיזהר שלא לחתוך הזנגווי"ל רק בסכין חדש, ואותן שאינן זהירים בזה יוצא קלקול מזה שחותכים זנגוויל [שהוא דבר חריף] בסכין של בשר ודכין אותו במדוכה ונמצא המדוכה בלוע מבשר ואח"כ דכין בתוכו בשמים ואוכלים בחלב", ע"כ.

יש להעיר שאמרתי את זה למפקח שלו , ומה שקיבלתי תשובה שזה מדובר בפסח, כמובן שהוא טעה אבל לא הסכים להודות בטעויות. מאז אותו מקרה לא נתתי להם להשתמש בדברים חריפים בדיטור, אלא רק בחיתוך ידני

לא הכרתי את המשנ"ב הזה, אבל זכור לי שבחכמת אדם מותיר בצ"ע האם לאסור משום שהחריף בולע אבל מבליע, לכך אין הוכחה.  

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/7/2012 06:54 לינק ישיר 

איל45 בדבר הזה יש מחלוקת אבל התשובה של המפקח בלי לבדוק על זה חבל, כל הכשר וכל אדם יכולים לטעות אבל צריך לקבל ולתקן ולא לשלול.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/7/2012 08:08 לינק ישיר 

דרך אגב באותו נושא של הבצל המפקח גם טען שאף פעם לא אוכלים בצל ביחד עם גבינה לכן אין בעיה, כמובן שזו תשובה שאדם נלחץ ולדעתי לא חושב כך באמת.

חריידישער קיבלתי את ההודעה שלך בפרטי פשוט אני לא יודע איך להחזיר בבקשה תשאיר לי שם את הפלאפון שלך ושמך ואחזור אליך.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/7/2012 09:32 לינק ישיר 

למסטוגי500
שלום וברכה !!!

לגבי מייחמים וסירים כגון צולאנט.חמין וכדומה אני לדוגמה סוגר היטב ע"י ניילון נצמד ומסמן במדבקות שלי שלא יפתחו, בנוסף אני כותב על הסיר במידה ויפתח האוכל יזרק

לגבי מדיח בשבת צריך להכין לפני שבת סבון נוזלי ורשת לניקוי הכלים ואז במידה והגוי מעדיף לשטוף במכונה הוא עושה את זה בשבילו.

לגבי הבלמרי [יבש . רטוב]  אני נוהג להניח מערב שבת תבניות מים [וגם גזר במים כדי שיהיה ממש תבשיל] ובשבת אנו מחממים רק אוכל יבש שיושב מעל התבנית עם המים בצורה רוחבית . כמובן שבמידה וניתן להכניס את האוכל מערב שבת לארון חימום סגור עדיף, וכן אורז ניתן לשים בתוך הסיר של הצולנאט בשקיות [ולחורר את השקית כדי שלא יהיה טומן. אוכל לח אנו לא נותנים בכלל לשים על זה .

צריך להזכיר גם שברגע שפתחו את ארון החימום [מתי שהמנורה של הטרמוסטת נדלקת] אנו לא סוגרים את הארון אלא משאירים לפחות 10 סמ' פתוח, ניתן לשים מלקחיים על הדלת. את כפתורי ההפעלה אני מכסה ע"י נייר כסף ודבק ומדבקות ועושה חור קטן היכן שהמנורה של הטרמוסטת כדי לראות מתי לפתוח.

לגבי האורות והמזגנים שבחדרים שנכבים ע"י עין אלקטרונית, בעדן אין זכרון ישנה מערכת כזו ויש שליטה חלקית רק על חלק מהביניינים שניתן לכבות ע"י המחשב, בחלק שלא ניתן יש לעטוף את העיינית בנייר כסף וכדומה וכן לשים לב בכל המלונות.

לגבי המקררים ישנם מקררים עם צג דיגיטלי שברגע שאנו פותחים מיד המעלות מתחילות לעלות , אין להשתמש במקרר כזה בשבת אלא עם יעבוד ע"י שעון שבת

תוקן על ידי יאד ב- 19/07/2012 09:39:06

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/8/2012 21:21 לינק ישיר 

סליחה על האיחור.אבל לגבי אותה מערכת כשרות שנותנת כשרות באותו מקום.מה שאותו משגיח כתב פה.הדברים נכונים ויותר גרועים. והרבנים חשובים ראו את זה ושמעתי שעוד משגיחים מתלוננים בעוד מקומות על דברים נוראיים.שאפילו ברבנות רגילה זה לא עובר ואם עובר אז בקושי רב.ואם הציבור ידעו במה מדובר אחד "הבדצים"הכאילו חשובים יפול מדרגה גבהוה לדרגה נמוכה מאד.ותשאלו אותי למה לא מפרסמים את אותו בדץ.א,הרבנים יודעים במה מדובר ואומרים לכל הקהילות שלהם להפסיק לאכול ומי שחי קצת בנושא יודע. וב,המשגיחים שדיברו עם הרב של אותו "בדץ"וניסו להסב את תשומת ליבו זכו לחוסר תגובה וכן בתגובה מפקחי אותו בדץ איימו עלייהם בפשקיוליים ועוד.ה ירחם.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-12/10/2012 08:14 לינק ישיר 

בקשר לאחת הכשרויות שכתובות למעלה, באחת הרבנויות עשו בדיקה לתותים לקונדטוריה ומצאו את התותים שבכשרותם נגועים מאד ולא קיבלו את את התותים , מדובר ברבנות שלא קיבלה תותים בכשרות שנחשבת למהודרת 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-21/10/2012 00:15 לינק ישיר 

ואותה כשרות שנחשבת מהודרת יש בלגן עכשיו בקשר לדגים והם עושים הכל שהציבור לא אדע זאת

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-6/11/2012 09:30 לינק ישיר 

מה שכתב מושי11 על בעיות בדגים
מברור שעשיתי מדובר בדגי סול שאותה הכשרות מייבא מסין [שידוע כנגועים מאד], ולא כותבים את ארץ היבוא
מבחינה חוקית בגלל שאורזים בארץ לא חייב לכתוב את ארץ היבוא.
השאלות בנושא הם:
א. האם מספיק מדגמי בדבר זה?
ב. מה קורה עם הדגים במידה ופוסלים את המשלוח? בחוץ לארץ מעבירים לגויים בארץ מה עושים לזרוק זה הפסד גדול למייבא [זה נותן לחץ גדול על הכשרות
ג. למה לא כותבים את ארץ היבוא שכל אחד יחליט האם הוא סומך על הבדיקה או לא?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/12/2012 20:06 לינק ישיר 

האם נכון הדבר שלרב רובין בירושלים אין משגיחי כשרות רק נאמני כשרות?
ומה קורה בחפץ חיים שהרבנים כתבו במכתב שחולק בתיבת דואר ועוד האם זה בגלל בעיות כשרות? [רק שם נכתב המילה ועוד]

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > כשרות > סיפורי כשרות שקיבלתי מאחד המשגיחים ממולץ מאד
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר