בית · פורומים · הרשם · התחברות · כניסה למנהלים
בית · פורומים · בחדרי חרדים ·

תעודות כשרות של לנדאו- בלי המלה 'כשר'

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-13/4/2003 17:24 לינק ישיר 
תעודות כשרות של לנדאו- בלי המלה 'כשר'

בס"ד

כתחליף להכשר הרבנות מחלק הרב לנדאו הכשרים אישיים

הכשרות היא אחד הנושאים החשובים ביותר, לפחות לאלפי האנשים בנגב המנסים לשמור על ההלכה. אם עד היום חשבתם שהנושא הזה פשוט, שרק צריך להכנס לחנות ולהסתכל על הקיר כדי לראות את התעודה ולהרגע, כנראה שטעיתם.

נושא תעודות הכשרות בבתי העסק בארץ פרוץ ומלא בשרלטנים. אחת התרמיות הנפוצות היא הצגת תעודות 'מכירת החמץ'. הלקוח, שאינו מצוי בנבכי עסקי הכשרות, מניח כי מדובר בהכשר לעסק, מה שרחוק מהמציאות. עצם זה שבעל עסק ביצע מכירת חמץ לא מעידה על רמת הכשרות במטבחו. כמו כל דבר פופולארי, גם נושא ההכשרים הפך לעסק מסחרי. בארץ מצויים כמה סוגי הכשרים, מלבד ההכשר הבסיסי של הרבנות הראשית, המדורגים על פי יוקרה. למשל ההכשר הנפוץ, הבד"צ של העדה החרדית או 'הרב לנדאו'- מבני ברק. ככל שההכשר קפדני יותר כך הוא יקר יותר.

בבאר שבע מתגלמת התופעה בדמות תעודות השגחה שמנפיק הרב ישראל יעקב לנדאו,רב בית הכנסת הוותיק שברחוב האבות, אחד הראשונים בעיר.

פעילויותיו של לנדאו מגוונים וכוללים מקווה טהרה, עזרה לנזקקים, יעוץ לבני זוג ובוררות בין בעלי עסקים. בנוסף, אחד התחומים בהם לנדאו ידוע בעיר, הוא האלטרנטיבה שלו להכשר שמעניקה הרבנות.

לדברי בעלי עסקים שהשתמשו בשירותיו בעבר, ההשגחה הייתה רק 'על הנייר'. מרגע חתימת ההסכם עם הרב לא הגיע איש לבדוק את הנעשה במטבח העסק, אולם את הצ'ק הקפיד לנדאו לגבות בקביעות בסוף כל חודש.

בראיון בלעדי ל'זמן הנגב' מסיר הרב את מעטה החשאיות מעל עיסוקיו הרבים, אך כשזה מגיע לנושא הכשרות הוא לא מפרט את התנאים לקבלת החותמת המיוחלת. לנדאו גם אינו מסכים לפרט את טווח המחירים שהוא גובה. "זה אישי ומשתנה מאחד לשני".

איך מקבלים אצלך תעודת כשרות?

"זה לא לפירוט בעיתון, רק לשיחה אישית. צריך לבדוק כל עניין לגופו".

איך אתה נותן תעודה בפועל?

"אני עובר אישית בעסקים. אצלי העניין הוא לא רק ביקור הכשרות, אלא אני מפתח יחסים אישיים עם אלו שאני בודק אצלם. אני לא בא בתור טורף ומאיים. הכל בדרכי נועם".

לפי בעלי העסקים שתעודת כשרות הבד"צ של לנדאו תלוייה להם על הקיר, לנדאו לא מעסיק משגיחי כשרות וכמעט לא מגיע לבדוק בצורה מסודרת.

בעל שתי קונדטוריות שעבד עם הרב בעבר, (השם שמור במערכת) סיפר על יחסי המשגיח- מושגח כפי שמתבטאים אצל הרב לנדאו:

איך היה לעבוד איתו?
"זה ממש מורכב, ואפילו לי יהיה קשה להסביר".

מה ההבדל בינו לרבנות?

"אם אתה יודע מה זה משרד הדתות וגוף דתי, אז הרבנות היא חלק מזה. הרב לנדאו לא מוכר באף אחד מהגופים האלה. כשאני הולך לעבוד עם אולם אירועים, הם דורשים הכשר ולנדאו לא נקרא בשבילם הכשר".

למה?

"הוא לא מוכר במשרד הדתות. לא כל רב יכול לתת הכשר".

למה חזרת לרבנות?

"כי הבנתי שכולם מתייחסים אך ורק לתעודות שלהם ולא לשל לנדאו. גם אני אומר לך מראש, אני לא מחשיב אותו כי זה סתם תעודה".

מה זאת אומרת?

"אתה בא, חותם לו על הוראת קבע ונגמר הסיפור. הוא הגיע אלי, הסתכל בחצי עין, לא התעמק בכלום, קח תעודה ושלום. הוא קובע לך את הסכום להוראת קבע ולהתראות. הוא בא פעם בחודש וזה הזמן , אם יצא לו לעבור ולבדוק, הוא בודק. אם לא- לא".

אז לפי מה שאתה אומר, אם הוא לא היה מגיע לאיזור הוא יכל גם שלא לבדוק כל החודש?

"נכון. הוא לא היה בודק. אין לו משגיחים".

גם ברבנות התשלום על התעודה היה בהוראת קבע?

"ברבנות אתה משלם אגרה שנתית, מקבל חשבונית, משלם משכורת עם תלוש למשגיח כשרות, הכל מוכר לך ומתואם. אצל הרב לנדאו התשלום רשום בתור תרומה לעמותה, כך שזה במרכאות 'כסף מת', בלי שום תלוש משכורת".

יכול להיות שהרב לנדאו סמך עלייך שתקיים את התנאים לבד גם כשהוא לא נמצא?

"אני חילוני גמור. אני לא שומר כשרות או שבת גם בבית. מתוקף תפקידו הוא חייב לבצע את העבודה שלו. כי אם חס וחלילה אני אופה חלבי בתנור פרווה, זו אשמתו של המשגיח".

כשאנשים רואים תעודת בד"צ שלו, זה עוזר למשוך קונים?

"מבחינת חילונים כן, כי לא מעניין אותם איזה בד"צ הם רואים. אבל האוכלוסיה הדתית לא תקנה במקום שיש עליו תעודה של לנדאו. כשלי היתה תעודה שלו לא הגיע אלי הציבור הדתי".

למה עזבת אותו?

"ראיתי שהרב לנדאו זה סתם חארטה. בגלל שיש לי לקוחות מאוד דתיים לי באופן אישי זה הפריע".

איך מתבצע ההליך עם הרבנות?

"מגישים בקשה לרבנות, מגיע מפקח שבודק אם מבחינה תברואתית אפשר לתת לך. הוא מבקש הפרדה מוחלטת של חלבי ופרווה בכל המקום. אח"כ מגיע לסיור ובודק אם ביצעתי את כל מה שביקשו, ואז אני מקבל את התעודה, עם משגיח צמוד שמגיע כמה
פעמים ביום למאפיה".

בעל עסק נוסף שעבד עם הרב: "קשה להשיג תעודה מהרבנות, אבל עם לנדאו זה מאוד פשוט, זו סתם תעודה. רק להרים אליו טלפון, הוא קופץ לביקור, סוגר איתך את הפרטים ושלום על ישראל. מדי פעם הוא קופץ לביקור, אבל זה בכלל לא משהו מכביד". קלי קלות, הא? 'זמן הנגב' החליט לברר.

פיצה 'זמן הנגב' למהדרין כתב 'זמן הנגב' נכנס לאחד העסקים בעלי תעודת ההשגחה של לנדאו. הוא שוחח עם בעל העסק וביקש להתייעץ איתו בנושא קבלת כשרות.

זמן הנגב: מה תיעץ לאדם שרוצה לפתוח פיצריה תוך שבוע והרבנות עושה לו בעיות?

בעל העסק: "אין שום בעיה, תגיע מחר, אני אטלפן לרב שמטפל בנו"

זמן הנגב: איזה רב?

בעל העסק: "לנדאו. אתה לא מכיר אותו? הוא ידוע מאוד בבאר שבע".

זמן הנגב: לא תהיה שום בעיה? הוא לא ישב לו על הראש?

בעל העסק: "אמרתי לך כמה פעמים שלא תהיה שום בעיה, אתה מבין למה אני מתכוון, אני לא צריך לפרט. אני אתקשר אליו והכל יסודר".

זמן הנגב: והכשרות שמקבלים נחשבת?

בעל העסק: "בד"צ. זה הכשרות הכי גבוהה שיש, אין יותר טוב מזה".

זמן הנגב: הוא לא בא ובודק?

"אמרתי לך, אין לך מה לדאוג, נצלצל אליו ותהיה לך כשרות".

הרב לנדאו מגיב. "אני נותן 2 רמות כשרות- הכשר למהדרין והכשר פשוט יותר. לא את רצון החוק".

אולם ברבנות הראשית לא חושבים כך, שמו של הרב לנדאו זכור ברבנות הראשית ולאו דווקא לטובה, רפי יוחאי, מנהל היחידה הארצית לאכיפת חוק הונא ה בכשרות אמר השבוע ל'זמן הנגב': "הרב לנדאו אינו מוסמך להנפיק תעודות כשרות. היועץ המשפטי של הרבנות הראשית קבע כי זה מנוגד לחוק. הציבור שרואה את תעודות ההשגחה הללו מוטעה כי שמו של הרב מזכיר שמו של רב ידוע מבני ברק. יחידת האכיפה הגיעה בעבר לבאר שבע ונתנה קנסות בסכום של 1.000 ש"ח לביקורת פתע. במקרים רבים, כשהתעודה אינה מוסרת, פותחים בהליכים משפטיים, יש אנשים שהסתבכו עם עיקולים בגלל זה".

לנדאו: "אני לא נותן תעודת כשרות אלא תעודת השגחה. בשנת 98' פרקליטת המדינה והיועץ המשפטי לממשלה קבעו שאין בכך עבירה על החוק, כי זו לא תעודת כשרות.

ואמנם, בתעודות שהרב מעניק לא מופיעה המילה 'כשר', בתעודות רשמיות בהן הוא מופיע כחמש פעמים. מצד שני, ברור לכל בעל עסק, משגיח או לקוח, שהסיבה היחידה שבעלי עסקים משלמים על התעודות היא כי הן משמשות כראיה לכשרות.

לנדאו: "כל אחד יודע שרב חרדי כמוני לא יתן שיכנס משהו מפוקפק לעסק. הציבור החרדי לא צריך את המילה כשר כדי שהוא ידע שיש השגחה".

השאלה הנשאלת היא איך הרב מסוגל, ביחד עם העיסוקים הרבים שהוא מצהיר עליהם, ללא כל משגיחים, לבצע כל זאת ובצורה רצינית.

הרב לנדאו: "מעבר לכשרות יש לי השפעה חיובית על בעלי עסקים. ככה אני גורם להם לפתח זיקה חיובית לדת". כדוגמה הוא מביא אחד מבעלי המקומות שהוא לדבריו אתאיסט. "אבל כשאני מגיע הוא שם כובע".

אם הוא אתאיסט, איך אתה יכול לסמוך עליי ושישמור כשרות?

"הכסף אין לו ריח. במצב היום- גם %2 קונים נחשבים משהו. בשביל המחיר הפעוט הזה לבעל העסק, לא שווה לו להתעלם מהאחוז הזה".

"פעם לסדר 'מהדרין' היה סיפור גדול. לי מספיק שהמקום ירכוש כלים מתאימים, והמוצרים יהיו בהשגחת בד"צ".

איך אתה יכול לסמוך על בעל העסק?

"הם לא יעשו לי את זה".

איך אתה יכול להיות בטוח?

"בגלל יחסי האמון והכבוד שהם רוחשים לי".

ממה מתפרנס כבוד הרב?

"יש לי אח באמריקה שעוזר לי, ויש כל מיני יהודים טובים שמפעם לפעם עוזרים. גם אישתי עובדת, אבל אצלנו אין כזה דבר שאישה תביא את הפרנסה. זה שכל ששת הילדים שלי גדלו ברמה מעל לממוצע זו זכות שהקב"ה משלם לי בגלל שאני משרת את הציבור". ב'שירות הציבור' הרב לנדאו מתכוון לעסקי הדת הענפים שהוא מנהל בעיר. "הפעילות שלי בבאר שבע היא רב גונית. עיקר העיקרים הוא להורות לעם השם את דבר השם".

מה זאת אומרת?

"יש כאן ציבור שהתחזק בשנים האחרונות. הם צריכים רב שיורה אותם"

לנדאו מגדיר את עצמו כ"רב שההלכה היא נר לרגליו, לא תוצאות אחרות. בלי שאכפת לי אם זה מוצא חן בעיני השלטון המקומי".

מה זאת אומרת?

"רב רשמי הוא פקיד ממשלתי. הקהילה שלי לא מקבלת גרוש ממשרד הדתות. מי שאוהב את התורה לא צריך את זה. אני מתנהג לפי כללי ההלכה בלי למרוח אני רב אותנטי בלי שום משחקים" ואנשים אוהבים את זה. חוק במדינת ישראל מחייב כל עסק המעונין בתעודת כשרות לקבל אותה מן הרבנות המקומית. רב העיר, הרב יהודה דרעי מפרט את התהליך:

"רבנות באר שבע מעניקה כמאתיים וחמישים תעודות כשרות בכל העיר, שליש מהם כשרות 'למהדרין'. ההכשר הזה מקובל על כל גווני הקשת, כמעט מכל העדות ומכל החוגים. כולם נותנים בו אמון גבוה מאוד. זה שרות שכמעט ולא כרוך בתשלום. יש אגרה, ותשלום של ההשגחה האקסטרה שהעסק צריך, או על התוספת של הבד"צ גובים הוצאות עקיפיות- השגחה יותר צמודה, מוצרים וכו'.

מה הדרישות לקבלת כשרות?

"מגיעים למחלקת הכשרות ברבנות, פותחים תיק, שולחים אחד מארבעת המפקחים שיש לנו בעיר, כל משג יח אחראי על מגזר מסויים- מגזר בתי מאפה, בשר, אולמות. בודקים אם האדם באמת הכשיר את המקום. אם זו כשרות מהודרת אני עורך ביקור כדי לאשר. אם זו רגילה אנחנו מסתפקים במפקח. מערכת מסודרת כפי שכל מערכת ממלכתית צריכה להיות. יש לנו למעלה מ-130 משגיחים".

אם אצלכם זה לא כמעט ולא עולה כסף, למה אנשים פונים לרב לנדאו?

"אצלנו יש ביקורת, אצלנו יש קריטריונים, אצלנו יש דרישות. אתה לא יכול לקנות בשר ממי שאתה רוצה, או פירות וירקות. השגחה יותר צמודה".

תופעת ההכשרים של הרב לנדאו קיימת בבאר שבע מזה שנים. גורמים דתיים בעיר טוענים כי הרבנות נמנעה במהלך השנים מלטפל בעניין מטעמים פוליטיים.

ח"כ יעקב מרגי לשעבר יו"ר המועצה הדתית: "יש רב בעיר שהיה אמור לטפל בנושא לא עושה זאת. בעבר ניסיתי לפעול באכיפתהזה. כנראה מסיבותיו האישיות הוא החוק אבל הסמכות היא בידיים של הרבנות הראשית".

גורם בכיר ברבנות באר שבע אישר את הטענות: "במשך שנים הרבנות העדיפה שלא להלחם בתופעת התעודות הפיקטיביות. במקום להלחם בכשרות הפיקטיבית להרחיב את מעגל הכשרות הממלכתי"

יש הרבה בד"צים פיראטים בבאר שבע?

"בב"ש, בכל מאו ת בתי האוכל, אין שום בד"צ פיראטי חוץ מלנדאו. הוא לא בד"צ פיראטי שקם היום. הוא קיים כבר כמעט עשרים שנה, זאת כמעט תופעה מושרשת. יש לנו המון מה להגיד בנושא של לנדאו. הוא מבצע כשרות פיראטית, לא רצינית. הוא מעניק תעודות איך שבא לו בלי לבדוק ובלי להצדיק את התעודה שהוא חותם עליה".

מחלקת הכשרות של הרבנות בבאר שבע בתגובה: "על פי חוק הונאה בכשרות חל איסור מוחלט לגוף כלשהוא להעניק מתן שירות כשרות במקום שאין בו כשרות מטעם הרבנות המקומית".

הרב לנדאו מגיב על הטענות שהועלו בכתבה: "התייעצתי עם עו"ד ערן פלס והוא אמר שהתעודה חוקית לחלוטין כל עוד אני לא מזכיר את המילה כשר. זו תעודת השגחה, אני משגיח שלא יכיניסו דברים שאסורים על פי ההלכה".

ואתה לא בודק את העסק?בעלי חנויות סיפרו שאין לך משגיחים ?

"אין דבר כזה. יש לי משגיח, אני בודק. בעלי העסק לא יכולים לעשות מה שהם רוצים. מה , סתם ככה מדביקים תעודה והולכים?"

גורמים ברבנות מגדירים אותך כנותן כשרות פיראטית "האנשים האלה הם לא בני מיקוח איתי. הם לא ברמה שלי ואני לא מתעסק איתם בכלל. הם באים מעולם אחר לגמרי ולא למדו בישיבות"

(מעריב)

דווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > תעודות כשרות של לנדאו- בלי המלה 'כשר'
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר