בית פורומים בחדרי חרדים

מעריב מעז להכתיר את 20 הרבנים החשובים

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-12/8/2004 13:17 לינק ישיר 
מעריב מעז להכתיר את 20 הרבנים החשובים

http://www.nrg.co.il/online/11/ART/766/967.html

NRG יהדות גאה להציג: 20 הרבנים החשובים


אלה 20 הרבנים החשובים ביותר בישראל. גדולי תורה וענקי הלכה וקבלה שיוקרתם עצומה בקרב צאן מרעיתם, ולא פחות חשוב, מי שבכוחם לקבוע מה נאכל, איך נתחתן ועל מה נריב. פרויקט מיוחד של מוסף סופשבוע ו-NRG יהדות

אבישי בן חיים ורועי שרון
12/8/2004 10:44
עולם הרבנות פורח. אלפי רבנים מוערכים, נערצים וסמכותיים פועלים בינינו. אבל מי הם הגדולים והמשפיעים מכולם? בהרכנת ראש וביראת כבוד, עם קורטוב יומרנות, ניסה NRG יהדות ומוסף סופשבוע, לדרג את 20 הרבנים החשובים ביותר בישראל.

בשקלול הדירוג נלקחה בחשבון לא רק שאלת היוקרה, המעמד התורני ומידת ההערכה של הציבור כלפי חשובי הרבנים, אלא גם מידת השפעתם בפועל על החיים במדינה. כלומר, לא רק השפעתו של הרב בתוך הציבור החרדי והדתי, אלא משמעותה והשלכותיה על כלל הציבור: יחסי דת ומדינה, עיצוב הקונפליקט הדתי-חילוני והשיח הציבורי בישראל.

"צדיקים נסתרים", שכשמם כן הם, ולמדנים גאונים, מסוג "עוקר הרים וטוחנם זה בזה", שלא יצאו מדל"ת אמות בית המדרש, איבדו נקודות. כך גם רבנים, ראשי ישיבות ואדמו"רים חשובים, שקולם לא נשמע בסוגיות ציבוריות העומדות על הפרק. לפיכך נעדרים מהרשימה רבנים שנחשבים גדולי תורה עצומים, אבל פעילותם ההנהגתית והשפעתם על הציבור נמוכה יחסית, כמו הרב עדין שטיינזלץ, הפרשן הפופולרי, והרב אהרון ליכטנשטיין, ראש ישיבת הר עציון.

נעדרים ממנה גם כאלה שלמרות תפקידיהם הרשמיים הבכירים לא זוכים להערכה מספקת בציבור הדתי והחרדי, עד כדי הכללתם ברשימה, כמו הרב הראשי לשעבר, הרב אליהו בקשי דורון, או הרב הראשי הנוכחי, הרב יונה מצגר.

אל קו הגמר הגיעו 15 רבנים אשכנזים וחמישה ספרדים. 13 רבנים חרדים (פחות או יותר), עם יתרון בצמרת לרבנים הליטאים על פני האדמו"רים החסידיים, מול שבעה רבנים דתיים לאומים, שגם אם יש מי שיחלקו על יוקרתם התורנית, לפחות של שניים מהם, הרלבנטיות שלהם לחיים הציבוריים והדתיים גבוהה ומשמעותית.


1. הרב יוסף שלום אלישיב, 94מנהיג הציבור הליטאי. מי שמכונה "מרן פוסק הדור", הזוכה להערכה עצומה וחוצת גבולות בציבור בשל גדלותו התורנית. הרב אלישיב מחזיק בעמדת כוח שבסופו של דבר מאפשרת לו להיות בעל המילה האחרונה בכל הקשור לפוליטיקה ההלכתית הפנים חרדית, ובכל הקשור לדרך התנהלות החרדים מול ישראל החילונית. גם בש"ס הגדולה נושאים עיניים אל החלטותיו ומתקשים לפעול בניגוד להן: החרדים ייכנסו או לא ייכנסו לקואליציה עם טומי לפיד? הרב אלישיב יחליט (שלא). יהיו הקלות בגיור? הרב אלישיב יחליט (שלא). גיוס כלשהו של חרדים לצה"ל או לשירות לאומי? הרב אלישיב יחליט (שלא).

גם השאלות ההלכתיות הגדולות, בסופו של דבר, יגיעו אל סמטת ביתו הצרה, ברחוב חנן 10 בירושלים, סמוך למאה שערים. כך למשל, פסק ההלכה שלו שאסר חבישת פאות, בשל החשש שהשיער המרכיב אותן הובא מהודו ושם נגזז כחלק מפולחן עבודה זרה. הפסק חולל את הבלתי ייאמן ונשים רבות בציבור החרדי המירו את פאותיהן בשביסים ובכובעים עד להסדרת העניין. בעייתו העיקרית: מתמיד עצום, אוהב ללמוד יותר מדי, ומתקשה להתיק את עיניו מהגמרא ולפנות זמן להנהגת הציבור.

2. הרב עובדיה יוסף, 84מנהיגה הרוחני של ש"ס. האיש שהכי הרבה אנשים מתכוונים אליו כשהם אומרים "מרן". בעל עמדה פוליטית חזקה, במיוחד מכוח העובדה שלמרותו סרים חברי הכנסת של ש"ס. בנוסף, בעל השפעה גדולה בהנחלת דרכו ההלכתית. סידורי תפילה על פי פסיקותיו הם הנפוצים ביותר בבתי הכנסת הספרדיים, ספרי ההלכה שלו וכאלה שנכתבו על פי פסיקתו זוכים לתפוצה חסרת תחרות. כמעט ואין חולק על היותו פנומן תורני שקשה למצוא דומים לו. למרות זאת הוא "רב שטח" שיורד אל העם לאינספור דרשות.

שתי סיבות דוחקות את הרב עובדיה מראש הרשימה: ראשית, בתוך עולם התורה החרדי, ובניגוד לספרדים שמסוגלים להעריך גדולי תורה אשכנזים (כולל הרב אלישיב), האשכנזים ובפרט הליטאים מסרבים להכיר בגדלותו העצומה של הרב עובדיה. שנית, הרב עובדיה יוסף אמנם אינו חושש מאיש במגרש ההלכה, בו הוא מרגיש גדול מכולם, ולא בכדי, אבל הוא עדיין חושש, במקרים רבים, לצאת נגד גדולי התורה האשכנזים במגרש היותר משמעותי, מגרש ה"השקפה".

למרות התבטאויותיו השנויות במחלוקת ולמרות הנזק שמסבה לו ההתנהלות של ש"ס בשנים האחרונות, במבחן ספרי ההיסטוריה והמחקר שייכתבו בעוד 50 שנה באוניברסיטאות ובמבחן פסקי ההלכה והספרים שיילמדו באותה תקופה, הרב עובדיה יוסף עשוי להעפיל מקום אחד קדימה.
3. הרב מרדכי אליהו, 75מנהיגה הרוחני של המפד"ל. הרב אליהו דוחה את התואר הזה, חלקים במפד"ל דוחים אותו, אבל אם יש מישהו שמתקרב לתואר המנהיג הרוחני של הציונות הדתית, אותה מייצגת המפד"ל, זה הרב אליהו. בפי רבים הוא הוא "מרן". הרב הראשי הספרדי לשעבר זוכה ליוקרה רבנית חריגה בחוגים נרחבים, ובין היתר נחשב לאחד מגדולי המקובלים בדור. מבין רבני הציונות הדתית מדובר בדמות התורנית הבכירה ביותר שפעילה בענייני ציבור ופוליטיקה, רב ספרדי שחולל פלא גדול שאין לו אח ורע, והפך לרבם ולמנהיגם של אשכנזים לא מעטים.

מעמדו מכפר במעט על העובדה שהוא הספרדי היחידי מבין רבני הציונות הדתית הנכללים ברשימה, ואפילו מבין אלה שהיו מועמדים אליה. למרות שהרב אליהו הוא לחלוטין אינו תלמיד של אבי הציונות הדתית התורנית, הרב קוק, הוא מאמין ענק באידאולוגיית "אף שעל". מעצב דרך בציונות הדתית ומהמשפיעים ביותר על היווצרותו של הזרם החרדי-לאומי.


4. האדמו"ר מגור, הרב יעקב אריה אלתר, 65האדמו"ר מגור. המנהיג החסידי המשפיע ביותר, מתוקף היותו מנהיג החסידות הבכירה בעולם החרדי, חסידות גור, ובמקביל גם נכלל ברשימת האנשים העשירים בארץ. בניגוד למנהיגי הליטאים, מנהיגי הספרדים ומנהיגי הציונות הדתית ובניגוד לאדמו"רים של פעם, עוסק בעיקר בעניינים פנימיים ולכן פחות מוכר בציבור החילוני, וממילא פחות משפיע.

למרות כל אלה, מדובר באיש החזק באגודת ישראל החסידית שבצוותא עם דגל התורה הליטאית מרכיבה את סיעת יהדות התורה. ראש הסיעה המשותפת, ח"כ יעקב ליצמן, הוא נציגו של האדמו"ר.5. הרב אהרון לייב שטיינמן, 92המנהיג הליטאי השני בחשיבותו. במקרים רבים, בהפנייתו של הרב אלישיב, משמש גם כחורץ הגורלות הראשון. כוחו רב עוד יותר בעולם הישיבות, שם הוא מכונה "מרן ראש הישיבה" ומתפקד כמרן של בני ברק הליטאית. הדמות המכריעה ביותר בכל העניינים הקשורים בישיבות ובבני ישיבות. מסומן כיורש ה"צעיר" של הרב אלישיב.


6. הרב אברהם שפירא, 91המנהיג הרוחני של הציונות הדתית. לצדו של הרב מרדכי אליהו, עימו כיהן גם כרב ראשי בין השנים83' ל-93', נחשב לבכיר הרבנים הציונים-דתיים. למד בישיבת חברון החרדית והגיע אל "מרכז הרב", ישיבת הדגל של הציונות הדתית המשיחית, הורתה של גוש אמונים ותנועת ההתנחלות, ובשנים האחרונות עומד בראשה. ביחד עם הרב אליהו ועם תלמידיו ותלמידי הרב צבי יהודה קוק, יוצאי מרכז הרב, לרב שפירא יכולת להניע ואולי גם להשבית גייסות, ביום פקודה, למשל בפינוי היישובים.7. הרב חיים קנייבסקי, 75בנו של הסטייפלער, הרב יעקב ישראל קנייבסקי. עד לפטירתו ב-85' היה האב חשוב הרבנים הליטאים, ונותן הגיבוי העיקרי למנהיגותו של הרב אליעזר שך. בשנים האחרונות הולך ומתעצם מעמדו של הרב קנייבסקי כ"צדיק ליטאי", כמעט חסידי, שיוקרתו חורגת בהרבה מתחום הציבור הליטאי. מדי שנה צובאים רבבות על ביתו כדי לקבל ברכה, וסיפורי עם על תוצאות ברכותיו רווחים בציבור.

הרב קנייבסקי הוא גם המתחרה העיקרי של הרב עובדיה יוסף בדור הנוכחי, בשאלה מיהו בעל יכולות הזיכרון הלימודיות הגדולות ביותר. משקיף מהצד ובקיא במיוחד מסביר: "ב' אחרונים' (גדולי התורה של הדורות המאוחרים) הרב עובדיה הכי חזק, ב'חז"לים' הרב קנייבסקי הכי חזק, ב' ראשונים' (גדולי התורה של דורות קדומים יותר) המצב לא ברור. אולי תיקו".

8. הרב יששכר דב רוקח, 56האדמו"ר מבעלז. זכה לכינוי "האדמו"ר הינוקא" לאחר שסומן לתפקיד כבר בגיל תשע. בחלוף תשע שנים, בהן התנהלה החסידות ללא אדמו"ר, התמנה לעמוד בראשה בפועל ב-66'. תחת הנהגתו השתקמה באורח פלא החסידות מוכת אימי השואה והפכה לאחת החזקות והגדולות ביותר. לרשותה עומדת מערכת כשרות, חינוך וישיבות עצמאית. מעורבותו של האדמו"ר בחיים הציבוריים בישראל מתבטאת באמצעות שליחו בכנסת ובפובליציסטיקה הפולמוסית, ח"כ הרב ישראל אייכלר.9. הרבי מלובביץ', נפטר (?) בגיל 92רבי מנחם מנדל שניאורסון. אכן, הרשימה הזו עוסקת ברבנים חיים בלבד, אבל יש גם חריגים. בהיעדר יורש, האדמו"ר האחרון של חב"ד, שנפטר בג' תמוז תשנ"ד, אחרי שהבטיח שהגאולה והמשיח כבר כאן, הוא עדיין נוכח ופעיל בחיים הציבוריים בישראל. קשה להתעלם מנוכחותו הפעילה, "ממש", כמו שאוהבים לומר החב"דניקים.

חסידיו ממשיכים להתסיס מתח משיחי ומשחררים הצהרות פוליטיות בשמו. רבים מהם מבטיחים שהוא עוד ישוב. לפעמים אפילו נוצר הרושם, שלאלה המתעקשים שהוא עדיין חי, יש על מה לסמוך.

10. הרב יצחק כדורי, בן 100 ומשהו"זקן המקובלים". למרות החצר המבולגנת, המסוכסכת והלא מסודרת, יוקרתו בציבור המאמינים גדולה משל כל מקובל אחר. אפילו מתחריו קובעים שהוא גדול המקובלים בדורנו, בקיא עצום בספרות הקבלה, ואחד מאלו שיש עליהם "הוכחות" כי הם בעלי מופתים ויכולות השפעה, שם למעלה. מצד שני, הרב כדורי נטול השפעה בהחלטות הפוליטיות של ש"ס, מה שלא פוגם בעוצמה האדירה וביוקרה הכמעט חסרת תחרות בחלקים רחבים בציבור החרדי, הדתי ובעיקר המסורתי.11. הרב דב ליאור, 69רבה של קריית ארבע וראש ישיבת ההסדר במקום. ממייצגי הזרם הקיצוני, הן בלאומיות והן בהקפדה על הלכה בציונות הדתית. המעניק העיקרי של לגיטימציה תורנית לחלק מקיצוני הימין. מוערך מאוד בשל רמתו התורנית, גם בעיני חרדים רבים, ונחשב לדמות התורנית הבכירה בין רבני יש"ע.


12. הרב שלמה אבינר, 61רבה של בית אל וראש ישיבת עטרת כהנים. מההוגים הדתיים המקוריים ביותר בין רבני הציונות הדתית ובכלל. בעל השפעה ציבורית גדולה, המקפיד להתעסק בשלל תחומים-מאבק על ארץ ישראל, חיי משפחה, עניינים שבינו לבינה ודילמות של גיל הנעורים. אופטימי בלתי נלאה.


13. הרב שלמה עמאר, 56הרב הראשי הספרדי לישראל. ראשון רבני מרוקו שהגיע לכס הראשון לציון של מדינת ישראל, זה שהפך למשכנם הכמעט קבוע של חכמי עיראק. מתוקף יוקרת תפקידו, אליו נבחר ברוב מרשים, והתפקיד הנלווה אליו (נשיא בית הדין הרבני הגדול) וגם בשל קרבתו ליו"ר ש"ס לשעבר אריה דרעי, הולך וצובר מעמד כיורש אפשרי לרב עובדיה יוסף.
14. הרב יובל שרלו, 46ראש ישיבת ההסדר בפתח תקווה. בעל גישה דתית-ציונית יוצאת דופן, יש שיגידו אמיצה להפליא, ויש שיתעקשו - קונסרבטיבית להפליא. מוביל קו פשרני הדוגל, למשל, בפעילות מעורבת לבנים ולבנות בתנועת הנוער בני עקיבא, "לכתחילה". מדובר בבשורה דתית לא מבוטלת. היום עומדות בפני כל ציוני דתי שתי אפשרויות: להתבטל בפני החרדיות או להפוך לחרדי לאומי.

הרב שרלו מציע לחובשי הכיפות הסרוגות אלטרנטיבה, והיא להפוך חלק מהנורמות המתונות בציונות הדתית לדבר האמיתי, ולהכניס אותן למסגרת ההלכה. הרב שרלו ניצב על הכוונת של בכירי הרבנים בציונות הדתית, שמאוד לא מרוצים מפעילותו. הוא מתוקשר ביותר, ויחד עם חבריו לארגון הרבנים "צהר" מטלטל מחשבתית את הציונות הדתית, תוך התעקשות מוצלחת, פחות או יותר, שלא להפוך לאיש שמאל דתי, "מימדניק", כזה שבמקביל למתינות דתית מוותר גם על אידאל ההתיישבות בארץ ישראל.15. הרב ישראל מאיר לאו, 66הרב הראשי האשכנזי לשעבר. הדמות הרבנית הכי ממלכתית בישראל. דוברה הרהוט של הדת היהודית ובעל פוטנציאל כיבוי השריפות הגדול ביותר שלה בשעותיה הקשות. שולט בווירטואוזיות בשלוש שפות חשובות: עברית, אנגלית ופוליטיקלי קורקט, שרבים מהרבנים לא מכירים כלל. הדברן הכי גדול, שבאורח פלא לעולם אינו מחליק בלשונו.

אם לא די בכך, הרב לאו מחזיק בביוגרפיה יהודית מפוארת: ילד קטן ניצול שואה שהגיע לארץ ישראל, למד בישיבות המובחרות קול תורה ופוניבז', ופסע במסלול הרבני עד לכס הרב הראשי. נקודות החולשה שבלעדיהן היה ניצב גבוה יותר ברשימה: לרב אין קהל דתי מוגדר ובנוסף יוקרתו בקרב החילונים גדולה הרבה יותר מיוקרתו בעולם התורני.

16. הרב יצחק טוביה וייס, 78גאב"ד העדה החרדית. לכאורה, מנהיגו של פלג קטן וקיצוני, אנטי ציוני. למעשה, האיש שבחתימתו יוכרעו דברים משמעותיים לגבי יחסי חילונים-דתיים, למשל, האם יתחדשו המהומות בכביש בר אילן. יחד עם האיש החזק ב"עדה החרדית", הרב גרשון שטממר, ימשיך להלחיץ את החרדים האחרים ולהשגיח עליהם כל אימת שיחייכו לציבוריות הישראלית, ויקשה עליהם להתקרב לישראליות.

כך למשל ימשיכו אנשי העדה החרדית להציק לאנשי הזרם המרכזי בציבור החרדי, לתקוף אותם על השתתפותם בבחירות ל"כנסת המינים", לבקר את העובדה שהם נהנים מתקציבי המדינה, או שלל עניינים נוספים שיש בהם משום ערעור חומות הגטו החרדי. ועוד לא דיברנו על הבד"צ היוקרתי והכלכלי, בד"צ העדה החרדית שבשליטתו, וכוכבי הבד"צ, רבנים בעלי שם כמו הרב משה שטרנבוך, הרב משה הלברשטאם, הרב מאיר ברנדסדורפר, בעצמם מועמדים ראויים לרשימה רחבה יותר.


17. הרב מוטי אלון, 44ראש ישיבת ההסדר הנחשבת, ישיבת "הכותל". הכוכב הגדול של הדרשות הפומביות בציונות הדתית. מדי שבוע שומעים אלפים את דרשותיו הקבועות בבית הכנסת ישורון בירושלים, באוניברסיטת בר אילן, בישיבת הכותל, פעם בחודש כיושב ראש החוג לתנ"ך בבית הנשיא, וגם בטלוויזיה. מייסד תופעת הטישים החסידיים, הגלותיים לכאורה, בקרב הציונות הדתית, זאת כחלק מהמגמה לנסות להעניק תשובה לצורך הגואה בחוויה דתית פרטית, בתוך ציבור שהעלה על נס את הפעילות הכללית, בעיקר למען מפעל ההתנחלות. ראש תנועת "מבראשית", תנועה חברתית רוחנית, שפועלת גם בציבור החילוני ומנסה להדגיש את הערכים המשותפים.

הרב אלון הוא מועמד קבוע, וסרבן קבוע לא פחות, לעמידה בראש רשימת המפד"ל לכנסת. גם מבקריו מודים כי מדובר בגדול המורים לתנ"ך דהיום.18. הרב אמנון יצחק, 50גדול המחזירים בתשובה בדורנו (תואר אותו הוא חולק עם הרב ראובן אלבז, ראש ישיבת "אור החיים" ). מאחוריו עומדת האימפריה של ארגון "שופר", שלא מפסיקה לעבוד ולהשפיע על חלקים בציבור הישראלי. מיליוני קלטות וידאו ואודיו עם הרצאותיו ודרשותיו חולקו בשנים האחרונות ברחבי הארץ. כוכב עצרות בעל יכולות מוכחות להחזיק קהל שעות רבות.

השפעתו של הרב יצחק על הציבור הישראלי לא מסתכמת בהחזרה בתשובה של חילונים. להפך. דווקא חרדים, דתיים ומסורתיים רבים מוצאים דרכו חיזוק גדול לעמדותיהם ולאמיתות היהדות. רב שמסוגל ללמד סוגיה גם בהלכות סטנד - אפ. למרות שבשנים האחרונות קשה מאוד לתפוס אותו בהתבטאות אסורה, הפך בעיני רבים לסמל הגדול של הפונדמנטליזם החרדי המאיים, והזין את הקונפליקט הדתי-חילוני. מנגד, ובעיני רבים לא פחות, "הרב אמנון" הוא הסמל הגדול ל"רב שיכול לענות להם".


19. הרב צבי טאו, 67מרבני ישיבת מרכז הרב. מי שהיה תלמידו הקרוב של ראש הישיבה, הרב צבי יהודה קוק, ובמאבק על ירושתו של הרב צבי יהודה הפסיד לרב אברהם שפירא. לפני כשבע שנים התפלגה ישיבת מרכז הרב ומאז עומד הרב טאו בראש ישיבת "הר המור".

הפילוג , שאירע על רקע ההאשמה כי בישיבה יוזמים לימודי חינוך והוראה מסמיכים, מעיד על גישתו של הרב טאו המתנגד ללימוד חיצוני כלשהו בישיבה, ודוגל בלימודים "ישראליים" בלבד. לא להתבלבל, לא "ישראליים" במשמעות המונח היום. בנוסף, נחשב לאחד האידאולוגים של ה"ממלכתיות" הציונית-דתית, גישה המעניקה ממד גדול במיוחד של קדושה למדינת ישראל ומוסדותיה וחוששת לערער אותם.

20. רבי נחמן מברסלב, נפטר בגיל 38מנהיג חסידות. אינו עימנו כמעט 200 שנה, אך בהיעדר יורש אין מנוס אלא להכליל ברשימה את אדמו"רם של מי שמכונים "החסידים המתים". אחראי על תנועת החזרה בתשובה עצמאית ופופולרית, שמצליחה להגיע לבניה היקרים של ישראל החילונית. אחראי גם להגות דתית שממשיכה לתסוס, ולנסיעות ההמוניות של עמך ישראל וסלבריטיז לקברו באומן.

המפורסמים בממשיכיו הם אנשי הנ נח, האוחזים בפתק "נ נח נח נחמ נחמן מאומן", מייסודו של רבי ישראל אודסר, אך הם לא מהווים את הזרם המרכזי. בנוסף אליהם פועלים חסידיו של הרב אליעזר שיק, "הצדיק מיבניאל", חסידיו של ראש ישיבת "שובו בנים" הרב אליעזר ברלנד, חסידיו של מקורבו הרב ארוש, ראש ישיבת "חוט של חסד", וחסידיו של הרב אלעזר קניג מצפת. וכן, כמעט שכחנו אבל לא, חסידי ברסלב המקורית, אשר בהנהגתם בולט הרב יעקב מאיר שכטר.

הבאים בתור לרשימת ה-50לטובת יודעי החן מוגשת רשימת שמות הרבנים הנוספים, שמן הסתם היו מתמודדים על מקום בכיר, איפשהו ברשימת 50 הרבנים החשובים בישראל. שקלול החשיבות מורכב מצירוף של יוקרה תורנית עם עמדת השפעה, גם בקרב ישראל החילונית.

ש"ס וספרדים:
הרב ראובן אלבז. חברי מועצת החכמים של ש"ס, חכם שלום כהן והרב שמעון בעדני. הרב יהודה עדס. רבני משפחת טולידאנו, הרב נסים והרב גבריאל. בניו של הרב עובדיה יוסף, הרב דוד יוסף, הרב יעקב יוסף, הרב יצחק יוסף והרב אברהם יוסף. כדאי לשים לב גם לבן הזקונים, מי שהשפעתו היום גדולה משל ארבעת אחיו הבוגרים גם יחד, אך עדיין נמצא בשלב חובת ההוכחה התורנית, הרב משה יוסף, האיש החזק בש"ס. הרב משה צדקא, הרב בן ציון מוצפי, הרב יצחק פרץ, הרב מאיר מזוז, הרב דניאל זר, הרב יוסף עזרן, הרב משה מאיה, הרב בקשי דורון.

ליטאים:
הרב משה שמואל שפירא, הרב מיכל יהודה לפקוביץ', הרב שמואל אויערבך, הרב דון סגל (אחיו של איש הטלוויזיה ישראל סגל), הרב נסים קרליץ, הרב חיים גריינמן, הרב נתן צבי פינקל, הרב שמואל דויטש, הרב ברוך מרדכי אזרחי, וראשי ישיבת פוניבז', הרב גרשון אדלשטיין והרב ברל פוברסקי.

חסידות:
הרב שמואל הלוי ואזנר, האדמו"רים מויז'ניץ, מאמשינוב, מערלוי, מצאנז ומסדיגורא, וכמובן האדמו"רים מתולדות אהרון ומתולדות אברהם יצחק. הרב שאול אלתר, הרב מרדכי אשכנזי, הרב משה יהודה ליב לנדא, הרב אשר וייס, הרב יצחק דוד גרוסמן.

מקובלים ובאבאות:
הרב דוד בצרי. האבוחצירות: "הבבא ברוך", רבי אלעזר אבוחצירא, רבי דוד אבוחצירא, רבי יקותיאל אבוחצירא, "הרנטגן" הרב יעקב איפרגן, "החלבן" הרב חיים כהן, הרב יעקב הלל, הרב בניהו שמואלי, הרב עקיבא רבינוביץ', הרב יעקב עדס, הרב יורם אברג'יל, הרב חיים פינטו ושני נציגי הציונות הדתית: איש המחתרת היהודית לשעבר, הרב ישועה בןשושן, והרב ניר בן-ארצי.

ציונות דתית:
בראש עומד הרב זלמן מלמד, שמי שעדיין לא מכיר בוודאי ישמע עליו ביום בו תגיע סוגיית סירוב הפקודה אל רגע האמת. הרב יעקב אריאל, הרב אהרון ליכטנשטיין, הרב נחום רבינוביץ', הרב חיים דרוקמן, הרב אליעזר מלמד, הרב צפניה דרורי, הרב אלי סדן (ראש מכינת הקד"צ בעלי ומפקדם הרוחני של מאות קציני צה"ל), הרב יהודה עמיטל וגם הרב דוד דודקביץ', בעל התואר הלא רשמי "הרב של נוער הגבעות". היחיד שמסוגל להרגיע אותם. וגם זה לא בטוח.

דווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-12/8/2004 13:25 לינק ישיר 

למה אתה מתעצבן?

בחרו את הרב שלך נמוך מידי ?דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-12/8/2004 13:29 לינק ישיר 


יצא יותר יפה ומכובד ממה שציפיתי ממעריב.
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-12/8/2004 13:31 לינק ישיר 


מכובד זה לא

.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-12/8/2004 13:33 לינק ישיר 

אין לי מושג מה הם רוצים, ונראה לי שיש שם את כל רבני הארץ המוכרים!!! מכל המגזרים.
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-12/8/2004 13:42 לינק ישיר 

העיתון והכתבה לא מיועדים לציבור החרדי או הדתי,
הכתבה נכתבה עבור הציבור המסורתי, חילוני ששומע מדי פעם את שמות הרבנים או נתקל בחסידהם ןרוצה להבין מי הם
מה רע בכתבה זו??
ולהיפך לפחות בכתבה הזאת אין תמונות לא צנועות

מי שלא יכול להתאפק ורוצה לראות גם את התמונות


דרך אגב העיתון עצמו (סופשבוע) נמצא כבר מאתמול בחנויות העיתונים ובסיסי צהל כמובן שהוא ימכר רק ביום שישי

מנויים מקבלים את סופשבוע כבר ביום חמישי על מנת להקל על השליחים

תוקן על ידי - דוד10 - 12/08/2004 17:05:35דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-12/8/2004 13:49 לינק ישיר 

הכי אני אוהבת את כותרת המשנה:

NRG יהדות גאה להציג: 20 הרבנים החשובים


זה גאווה זה?!דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-12/8/2004 13:52 לינק ישיר 

הערה לזה שכתב מעלי:

לצד הכתבה המהוללה, ישנה פרסומת שלא ממש מתאימה, בלשון המעטה.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-12/8/2004 13:59 לינק ישיר 


ראשית הגז צודק,

כשקראתי את הכותרת די נבהלתי . במיוחד לאחר שקראתי ב'משפחה' של השבוע (מבט/ י. רוזנבלום) את הכתבה המעוותת במעריב על התייחסותו של הגרי"ש אלישיב למחלת הסרטן.

בפועל, אולי עצם הרעיון 'לדרג', כביכול, את הרבנים פסול, אך ההתייחסות לרבנים בכתבה היתה די בסדר.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-12/8/2004 14:10 לינק ישיר 

אני לא ראיתי שיש דירוג.

יש כאן רשימת רבנים בולטים, ועוד כמה שלא בולטים מספיק כדי להימצא.

אם היה ניסיון לדרג רבנים, אי אפשר היה.

***********************
:) לא מחייך? לא קונה!דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-12/8/2004 15:49 לינק ישיר 

אני באופן אישי פגוע מאוד מהרשימה ולא אסתיר זאת.
היכן רשכבה"ג מרן זצוק"ל??
הזכירו פה שני צדיקים (לובוויטש וברסלב)
והרב שך לא משפיע יותר?? הרי הוא נפטר לא מזמן!!דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-12/8/2004 15:51 לינק ישיר 

רוז, אתה.. באמת רציני?דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-12/8/2004 15:52 לינק ישיר 

את לא פגועה?דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-12/8/2004 15:53 לינק ישיר 


יהודה,

בגוף הכתבה מוסבר שמאחר ולשניהם לא קם 'יורש' הם נמצאים ברשימה, ואילו לרב שך יש הרבה (מדי?) 'יורשים' ולכן הוא לא ברשימה.
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-12/8/2004 16:12 לינק ישיר 

הרב דון סגל.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-12/8/2004 16:47 לינק ישיר 


אומרים שגם הרב מצגר היה ברשימה אבל אז הגיעה ההוראה של בכירי "מעריב" למוחקו.

כזכור, "מעריב" הוביל קמפיין מכוער נגד הרב מצגר עם כל העדויות על...
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > מעריב מעז להכתיר את 20 הרבנים החשובים
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 לדף הבא סך הכל 3 דפים.