בית פורומים בחדרי חרדים

בין הזמירות למרק, משיח על טרקטור לבן

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-5/10/2005 23:03 לינק ישיר 
בין הזמירות למרק, משיח על טרקטור לבן

http://www.nrg.co.il/online/11/ART/991/786.html

משיח על טרקטור לבן


הוא חזה את אסון התאומים ארבע שעות לפני שהתרחש, הוא ידע היכן מונחים צינורות תת-קרקעיים מבלי לחפור באדמה, הוא ראה את נפשו של אדם לפני שזה פצה פה. מצד שני, הוא לא למד תורה באופן מסודר, מעולם לא הוסמך לרבנות, הבטיח שההתנתקות תבוטל והעלה את חמתם של גדולי הרבנים. קבלו את ניר בן-ארצי, הרבי מלובביץ' של הציונות הדתית: משיח עם כיפה סרוגה. או נוכל

אבישי בן חיים
3/10/2005

זוהי מעשייה, לא מהאגדות אלא מכאן ועכשיו על אודות סוג של אדמו"ר חובש כיפת ענק סרוגה, כחול עיניים ועטור זקן עבות. איש פשוט שלא למד תורה בצורה מסודרת, ודאי לא קיבל הסמכה לרבנות, עבד כטרקטוריסט בנווה דקלים והחל להתפרסם בכוחותיו העל-טבעיים על סמך שמועות כי זיהה במבט על היכן קבורים צינורות מים וכך לא פגע בהם עם הטרקטור.

איש שצבר לו חסידים רבים, חולל סערה בציונות הדתית והואשם בהקמת כת ובהתחזות לנביא ולמשיח. לאחרונה התייצב בחזית רבני ה"היה לא תהיה" ונתפש כדמות הרבנית שסיפקה את ההבטחה הנחרצת ביותר שלא תהיה התנתקות.

איש, שאחרי כל המסכת שעבר, היום כמעט בלתי אפשרי למצוא רב שייצא נגדו בפומבי, כשם שכמעט בלתי אפשרי למצוא מישהו מחסידיו הקרובים שיגיד בחדרי חדרים "הוא לא המשיח". שמו נודע לתהילה כבעל כוחות ראייה מופלאים והוא נקרא בפי רבים: הרב ניר בן-ארצי שליט"א. אחד ממחוללי התסיסה המשיחית והציפייה המיידית לגאולה הלוהטים ביותר בישראל ובעולם היהודי בכלל, ומי שהמלחמה נגדו עוררה דיון חריף ומרתק בשאלות יסוד דתיות: איפה עובר הקו שבו הופכת הציפייה המשיחית היהודית למסוכנת ולאסורה ומי מחליט על הקו הזה? מי ראוי להיות משיח? ומה הקריטריונים להנהגה רבנית בעם היהודי: יכולות רוחניות או יכולות בלימוד תורה?

"לפני כמה שנים הייתי עם צוות טלוויזיה אצל הרב ניר בן ארצי", נזכר כתב בכיר מאוד בישראל. "לקראת סוף הפגישה הוא עצם את העיניים ואמר:'אני רואה מטוסים נופלים ובתים גדולים נופלים'".

אנשי הטלוויזיה לא הבינו למה בן-ארצי מתכוון והוא מצדו לא הסביר. ארבע שעות אחר כך שמעו לתדהמתם על פיגוע הטרור במגדלי התאומים בארצות הברית. באופן מעורר סקרנות, מתברר שגם בין מבקריו הקשים של הרב ניר בן-ארצי כמעט ואין חולקים על כך שהוא בעל יכולות לדעת נסתרות. באופן עוד יותר מעורר סקרנות מתברר שהם אפילו לא חולקים על עצם ההנחה כי יש בעולמנו אנשים עם כוחות ראייה פלאיים ויכולת לדעת נסתרות.

הבאבא טרקטור
דרכו של בן-ארצי אל התהילה ואל ההכרה הציבורית לא היתה פשוטה. מתישהו במחצית השנייה של שנות התשעים הוא הסעיר את גוש קטיף ז"ל. בבירת הגוש, נווה דקלים, החלו ללחש על הטרקטוריסט שמסוגל לזהות במבט על ובדרך פלאית איפה בדיוק מתחת לאדמה יש צינורות מים ולא פוגע לעולם בתשתיות תתקרקעיות. הניסיון לאתר את מי שהיו אז אחראים לעובד בן-ארצי, כדי לברר את אמיתות הסיפור, לא היה פשוט.

אחרי מעבר בין בתי המלון שבהם עדיין זרוקים מפוני גוש קטיף נמצא אחד מהם שהבהיר: "דווקא היו מקרים שניר בן-ארצי פגע לנו בצנרת של מים, בכבלים של חשמל ובתשתיות תת-קרקעיות". עם זאת, הוא הדגיש כי הטרקטוריסט בלי הזקן ועם הכיפה הקטנה יחסית "היה אחד ממפעילי המחפר הכי טובים שהכרתי, הוא היה עם הרגישות הכי גבוהה לכלי, ידע לעשות גישוש בצורה הכי מדויקת. אבל זה בגלל הניסיון הרב שלו על הטרקטור, לא בגלל שהוא ראה מתחת לקרקע". גם תומכיו של בן-ארצי לא משתגעים על סיפור הטרקטור, שהדביק לו פה ושם את הכינוי "הבאבא טרקטור", ומדברים על הליך רוחני ממושך ומורכב שעבר רבם החל מראשית שנות התשעים.

כך או כך, השמועות על יכולותיו של הטרקטוריסט למצוא אבידות, להבחין בנסתרות ולאתר צינורות עשו להן כנפיים. אחד מבכירי רבני גוש קטיף שתקף אותו בחריפות, השלים בעצב בשבוע שעבר: "זה שהוא ידע מהטרקטור מה יש מתחת לקרקע זה נכון, זו עובדה".

הרב בן-ארצי התחיל לצבור לו חסידים ומעריצים מבני המקום. בראשם התייצב הרב שמואל שוקרון, דמות רבנית מכובדת, ראש האולפנא המקומית לבנות, רב בית הכנסת הספרדי בנווה דקלים והרב האזורי של המועצה האזורית אשכול.

תושבים עם בעיות שונות ומשונות הופנו לבן-ארצי, שזה מכבר חדל לעבוד כטרקטוריסט והחל לקבל קהל בחנות קטנה למוצרי טבע באשקלון הסמוכה. רבים רבים מתושבי הגוש פקדו את בן-ארצי, כמו גם אנשים ממקומות אחרים שביקשו לחזות בפלא. ביניהם היה אחד שהפך למתנגד חריף שלו. "באתי אליו עם בעיה רפואית מסוימת", הוא מספר, "לא אמרתי כלום והוא ידע במדויק מה הבעיה הרפואית. עד כאן בסדר. אבל אז הוא שאל אותי אם אני רוצה לראות את הבאבא סאלי? אמרתי שכן. הוא אמר: 'הנה אתה רואה. נכון שאתה רואה?'. לא ראיתי כלום, אבל אמרתי שכן. אחר כך עצם עיניים ושאל אותי: 'אתה רוצה לראות את יצחק רבין?', אמרתי: 'כן, בטח'. אמר לי:'הנה אתה רואה אותו'. ראיתי את רבין כמו שאתה רואה אותו עכשיו. זבובים ראיתי".

ייתכן שזה יכול היה להסתיים בזה, בעוד רב שמחלק ברכות ומשיא עצות בכל נושא, ששמו הולך לפניו גם כבעל "כוחות ראייה" יוצא דופן. בדומה למשל "לחלבן", הרב חיים כהן, מקובל חובש קסקט ונטול זקן מגבעתיים שעובד לפרנסתו במחלבה. אבל חסידיו של בן-ארצי רצו יותר וראו מול עיניהם משהו גדול יותר, הרבה יותר.

בשנת 98' הם הקימו את עמותת "תלמי גאולת עם ישראל" וקבעו את מעוזה במושב תלמים שבחבל לכיש, שבו גדל בן-ארצי מאז נולד ב-57'. יחד עם רבם חרשו החסידים הנלהבים את הארץ לאורכה ולרוחבה וערכו אינסוף כנסים, שבהם מסר בן-ארצי לציבור הרחב את בשורת הגאולה הקרבה. חסידיו רבו והלכו. נלהבים מהרב החדש, נלהבים מהגאולה הקרבה, נלהבים מהמשיח שכבר מתדפק על הדלת, רק עוד טיפה מתמהמה ואוטוטו מתגלה.

סביב בן-ארצי החלה לתסוס תסיסה משיחית אישית חסרת תקדים בציונות הדתית. רבים דיברו על כך ששמעו מבן-ארצי כי המשיח בפתח, אחרים סיפרו כי שמעו ממנו שהוא מבשר המשיח והיו שדיווחו כי אמר להם שהוא הוא המשיח בעצמו.

לקראת פסח תשנ"ט (99') הציפייה המשיחית הגיעה לשיאים שהעם היהודי הכיר כמותם רק פעמים ספורות בעבר. המימרה הידועה "בניסן נגאלו ובניסן עתידין להיגאל" קיבלה משנה תוקף. אנשים היו משוכנעים שזהו, הנה זה קורה. היו שרכשו בגדים חדשים, נשים התהדרו בשמלות יפות, הכל כדי לקבל בכבוד את פני המשיח שאמור להגיע בשביעי של פסח.

אינה יכולה להתחתן
בין תושבי גוש קטיף היו מי שניסו לעצור את הסחף, ניגשו לרבנים והתחננו על נפשותיהם של תושבי הגוש: "לא מספיק אנשים בגוש קטיף נפלו עם עוזי משולם והוא (משולם) עוד היה הרבה יותר ברמה?", שאל אחד הפעילים המרכזיים נגד בן-ארצי ונדחה בטיעון כי הרבנים חוששים שמתקפה על בן-ארצי תצטייר כמאבק של אשכנזים נגד ספרדים. למרות שם משפחתו, בן-ארצי הוא בן למשפחה טוניסאית יוצאת ג'רבה, שעברתה את שמה מבוכריץ.

החוששים פנו לרבנים מבחוץ וביקשו את עזרתם נגד בן-ארצי. אחד שנרתם למשימה היה הרב שלמה אבינר, רב היישוב בית אל וראש ישיבת "עטרת כהנים". הרב אבינר השתכנע בסכנה וניכר כי גם התגרה אינטלקטואלית להתפלמס עם התופעה. הוא פתח במלחמת איגרות נגד בן-ארצי. האיגרות כללו האשמות חמורות: בן-ארצי "מנתק את מעריציו מחיים נורמליים"; "חסידיו הקרובים נמצאים במתח נפשי תמידי לקראת בוא המשיח המצופה בימים הקרובים ועסוקים מאוד בזה, מה שפוגע בתפקוד המשפחתי התקין"; הוא "גובה תשלום מכובד" בניגוד להתנהגות רבנית ראויה; "לעתים הוא מורה לאנשים לא לציית לרופאים, לבצע ניתוחים או להימנע מהם וגורם נזקים", בין היתר "הורה לחדול לתת תרופות לילד, מה שהסב לו נזק רב".

בשנים ההן ליוו את בן-ארצי לא מעט האשמות שלפיהן סיכסך בין זוגות בעצותיו ובאבחנותיו, עד כדי פתיחת תיק גירושים. הרב אבינר כתב אז: "לנשים הבאות לקבל עצתו, יש והוא מדגיש באופן סמכותי את מגרעות בעליהן וכתוצאה מכך נוצרים סלידה וריחוק והקשר בין בני הזוג מתרופף". וגם: "יש והוא מודיע לבני זוג החיים בשלווה שאינם זיווג מן השמים וכך מופר שלום בית". ועוד: "מזווג זיווגים כולל לנערות צעירות מאוד ומפרק זיווגים. לרווקה מבוגרת הוא הודיע שעל פי שורש נשמתה אינה יכולה להתחתן".

רמה של בית ספר
בראש עמדה כמובן המשיחיות: אנשיו של בן-ארצי נושאים דרשות בבתי הכנסת שבהן הם מסבירים כי הוא "המשיח המקווה", טען הרב אבינר. עוד קבע כי על סמך העדויות שאסף: "יש מחסידיו שטוענים שהוא מסוגל כרצונו להיות רואה ואינו נראה". הרב יעקב אריאל, רב העיר רמת גן ומחשובי הרבנים של הציונות הדתית, התיישב בחול המועד פסח וכתב גילוי דעת: "למרות קדושת המועד אני רואה הכרח לכתוב גילוי דעת זה". הוא התייחס לבשורה המשיחית החדשה שיצאה מחבל עזה ותקף: "וכבר נכווינו קשות מאותו ש"ץ שר"י (שבתאי צבי, שם רשעים ירקב - א.ב.ח) שדימה שהוא 'משיח' כביכול והיה לו 'נביא' כביכול מעזה (נתן העזתי-א.ב.ח) והטעו רבים מישראל, ביניהם גם תלמידי חכמים חשובים".

גם איגרת של הרב אבינר הסתיימה בציטוט שהודגש כי הוא "חובר בשעתו נגד שבתאי צבי שם רשעים ירקב": "והיא שעמדה לאבותינו ולנו. שלא משיח אחד בלבד עמד עלינו לכלותנו. אלא שבכל דור ודור עומדים עלינו כמה מבלבלים לכלותנו והקב"ה מצילנו מידם", נכתב אז על גדול משיחי השקר שידעה היהדות, זה שהסעיר וסחף יהודים רבים עד התאסלמותו ב-1666 וחלקים מהעם היהודי אף אחר כך.

אבל הסיפורים על אודות יכולותיו של בן-ארצי לשבת מול אדם שאותו הוא פוגש בפעם הראשונה בחייו ולדעת עליו פרטים אישיים נכונים, לפרט אותם אחרי ההקדמה "מהשמים אומרים לי ש. . ." או "רגע, אני אשאל" הלכו וגברו. הרב אבינר ניסה להסביר: "מה שמספרים עליו שהוא יודע מעצמו מסתריו של אדם העומד מולו - אינו רוח הקודש".

אם לא רוח הקודש, אז מה כן? כמה אפשרויות: "או מיומנות פסיכולוגית, או נוכלות מכוונת, או מין רוח של טומאה. בין כך ובין כך אין לעצותיו שום ערך של תורה". את התלהבותם של אלו שחזרו מהרב בן-ארצי נפעמים מהעובדה שידע עליהם פרטים אישיים חסויים מעברם ניסה הרב אבינר לצנן בהסבר מקורי: "אותם פרטים כבר ידעתם לפני כן, לכן לא היתה לכם תועלת בגילויים".

גם אל הרב הספרדי הראשי דאז, הרב אליהו בקשי דורון, הגיעו עדויות בנושא ושאלות האם מותר לשמוע את בן-ארצי. הרב בקשי דורון ניסה להבין מי הם בעצם רבותיו של בן-ארצי וממי הוא למד תורה. הוא הזדעזע לשמוע מאחד ממקורבי הרב, שבן ארצי לא למד תורה בצורה מסודרת, אך הוא מקבל אותה ישר מן השמים כמו משה רבנו. הוא תקף בחריפות את בן-ארצי ואת השוואת השכלתו התורנית לזו של משה רבנו, ובשמו התפרסמו מודעות רשמיות שבהן נכתב: "מי שמכונה ניר בן-ארצי ממושב תלמים אינו תלמיד חכם ובוודאי שאינו משיח ואין לו חלק בתהליך הגאולה, דעותיו אין בהם דעת תורה ואין לשמוע לעצתו, יש להתרחק ממנו ומדעותיו".

מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, צירף את חתימתו לגילוי הדעת. גם הרב אבינר באיגרת נוספת, עוד אחת מתוך 36 שכתב בנושא ושקובצו לספר בשם "בין אור לחושך - בין חכמים אמיתיים לאדמו"רים מזויפים", טרח להתייחס "לטענה שיש לו רוח הקודש והיא המדברת מתוך גרונו". הוא קבע על בן-ארצי: "אחר ששמעתי שתי קלטות מהרצאותיו, אוי ואבוי לנו אם לזה ייקרא רוח הקודש, לדברים שטחיים שיביישו ילד קטן שלומד בתלמוד תורה". באיגרת אחרת הדגיש את עמדתו כי בן-ארצי הוא "ברמה של כיתות נמוכות של בית ספר יסודי", וכי "אין מדובר בתלמיד קטן שלא הגיע להוראה, אלא בעם הארץ גמור שלא למד מאומה, שלא מסר נפשו על לימוד תורה בישיבה ואף לדרגת תלמיד לא הגיע".

לקינוח, היו מי שדאגו להפיץ מכתבים בכתב ידו של בן ארצי עם טעויות כתיב כמו: "יש לך משפחה שזקוקים לך ואוהבים אותך ארבה". הרבנים ניסו להסביר לציבור הנלהב כי גם אם אכן יש לבן-ארצי יכולות ראייה רוחנית, לא זה הקריטריון שהופך אדם לרב חשוב ומנהיג בעם ישראל, אלא קריטריון אחר: לימוד תורה.

"אז אם יוכח שלאורי גלר באמת יש כוחות על-טבעיים נעשה אותו לרב הראשי?", תהה הרב הראשי בקשי דורון. אין כאן השוואה והדברים לא דומים, ובכל זאת מעניין לאזכר את אחד משורשי המחלוקת החריפה בין החסידים למתנגדים בשליש האחרון של המאה ה-18: המתנגדים הליטאים, ובראשם הגאון מוילנא, זעמו על העובדה שהחסידות הורידה את לימוד התורה ממעמדו כמסלול היחידי בדרך למעמד רוחני של יהודי חשוב, בטח מנהיג.

הכת חוזרת בה
הרב יוסף קפאח, חתן פרס ישראל, כתב על בן-ארצי: "אין לי ספק כי האיש הזה נוכל רמאי, כי נפשו ממשקע הקליפות קורצה וכל הנפתים הפונים אליו או מתחשבים באמריו הינם עובדי עבודה זרה". הרב קפאח, מחשובי רבני תימן, שנותרו נאמנים לרציונליזם של הרמב"ם ומגדולי הרבנים בדור האחרון, ביכה את התופעה בגילוי דעת מיוחד משלו: "ומי יגלה עפר מעיניך רבנו משה בן מימון (הרמב"ם) שתבוא ותראה היאך בני אדם בדורנו גרועים מדור אנוש כפי שכתבת".

תומכיו של בן-ארצי הכחישו את הטענות נגד רבם, דחו את מתקפת הרבנים החשובים והסבירו כי "אף רב מאלו שתקפו את בן-ארצי לא פגש אותו ואף רב שפגש אותו לא תקף אותו". עוד טענו, כי בן-ארצי נפל קורבן לדינמיקה הקבועה, אשר מגלגלת התגייסות רבנים למלחמה בתופעה מסוימת: "הלכו לרב אבינר והוא החליט להוציא גילוי דעת נגד הרב ניר. עם גילוי הדעת של הרב אבינר הלכו לרב בקשי דורון, והוא אמר: 'אם רב כל כך חשוב חתם גם אני חותם'. לקחו את גילויי הדעת של שניהם והלכו לרב קפאח, לקחו את שלושתם והלכו לרב נבנצל, לקחו את ארבעתם והלכו לרב אריאל" וכו' וכו'.

אנשים מגוש קטיף מספרים על אווירת פחד ואימה ששררה אז נגד אלו שרצו לדבר נגד בשורתו המשיחית של בן-ארצי. הרב אריאל ניסה להרגיע: "משיח שקר לא מסוגל לעשות רע לאיש", כתב . שמונה מחשובי הרבנים בגוש קטיף, ובראשם הרב האזורי של חבל עזה, יגאל קמינצקי, פירסמו גילוי דעת חריף: "אנו רואים סכנה חמורה בנהירה אחר ניר בן-ארצי. . . הדרכות שונות שניתנו על ידו גרמו לנזקים כבדים עד כדי פגיעה בשלום בית וכדומה". ועוד הוסיפו: "אנו מאמינים באמונה שלמה בביאת המשיח, אולם אין בין זה לעניינו של ניר ולא כלום, וכל ההפחדות בעניין זה חורגות מדרכה של תורה ואין בהם ממש".

אל הרבנים יצאה הודעת הרגעה כתובה של בן-ארצי, שבה הכחיש כי הוא רואה את עצמו כמשיח וכנביא. בעקבותיה מיתנו חלקם את התבטאויותיהם נגדו, חלקם פחות. הרב אבינר באיגרת תשובה לשואל בנושא ההכחשה של בן-ארצי ביקש להסיק את המסקנות: "אם הכת חזרה בה מטענותיה אז מה יש להם לחפש אצלו? הרי כבודו מודה שאינו תלמיד חכם. . . אם כך: גילויים מן השמים אין לו, חוכמת התורה אין לו - אז מאיזה כוח הוא נותן הדרכות?".

אחד מהמרתקים ברבני נווה דקלים, הרב שמואל טל, ראש ישיבת "תורת החיים" הקיצונית יחסית, ששמו נודע כמי שבתחילה התלהב מדמותו ומיכולותיו של בן-ארצי, דיווח לציבור: "עלי אישית הוא איים שאם לא אפרסם את שמו ייגרמו לי נזקים חמורים". בגילוי דעת הוא התייחס לאיומים שיצאו מחוגו של בן-ארצי כי אלו שלא יכירו בו ובגאולה ייפגעו קשות: "מתפרסמים שוב איומים והפחדות בשמו בנושא ההכרה בגאולה. מכיוון שכולנו מאמינים בגאולה וכולנו מאמינים שהיא עשויה לבא בקרוב ממש, אינני רואה דרך אחרת להבין את האיומים מאשר תביעה להכיר במרכזיותו של ניר בן-ארצי בתהליך הגאולה. . . לעשות עצמו משיח. ואף שהפעם הדברים לא נאמרים במפורש".

הרב יוסף זיני, רב שכונה ד' באשדוד, פירסם פסק הלכה חריף שעל פיו כל אדם שהולך לבן-ארצי "פסול לעלות לתורה בין בחול ובין בשבת ויינו יין נסך ובשרו בשר נבלה". בנוסף קרא "להרחיק משדות ההוראה והחינוך כל מי שמפנה אנשים אליו או מזכירו כמשיח או כבעל מופתים וכד', כי הוא זורע בנפשות צעירות יסודות אמוניים המנוגדים לי"ג עיקרי האמונה של עם ישראל והדבר לא פחות מסוכן מהמיסיון, כי כאן הלבוש החיצוני הראה דתי וגם דתילאומי, מפני הכיפה הסרוגה שעל ראשו של הטרקטוריסט".

הרב זיני הסביר את פריחתו המהירה והמדהימה של בן-ארצי בכך שחסידיו ערכו עימו "תפילות וטקסים המוניים, בשעות מיוחדות ביום ובלילה, באווירה מיסטית המשאירה רושם רק על הדמיון של ההמון והנשים". עוד הסביר כי "מכיוון שהביקור אצלו ניתן תמורת תשלום, נאספו כספים רבים ותרומות שלשם הכשרם הועברו למוסדות תורה, לכוללים ציוניים, לגרעינים תורניים ובפרט לגופים שבראשם עומדים רבנים מפורסמים בציונות הדתית, שבגלל תרומות אינם מוכנים לפרסם שהאיש נוכל, עם הארץ מוחלט, שקרן ומפחיד ציבורים בהודעות שווא על אסונות".

עשר פעמים ניר
כמה כסף באמת צברה מאז העמותה של בן-ארצי "תלמי גאולת עם ישראל"? קשה להעריך. מה שברור, מדובר באימפריה לא קטנה. בוקר-בוקר, כך מספרים, הוא משכים בארבע וחצי לטבילה במקווה. בערך בתשע וחצי לאחר תפילה ולימוד יומי, בעיקר של משנה, גמרא וזוהר, הוא מתחיל לקבל קהל. על פי ההערכות, מדי יום נכנסים אליו בין 15 ל-45 מבקשי ברכה או הדרכה מכל רחבי הארץ. לבאים מוסבר כי "כדי שהדבר 'יהיה כלי מחזיק ברכה' צריך לתרום" וכי תרומותיהם הולכות למטרות של"'תורה, צדקה וחסד".

אנשים אמידים ובעלי עסקים שעומדים בפני עסקאות גדולות משאירים סכומי כסף נכבדים. חלקם תורמים סכומי כסף גדולים, גם בלי קשר לביקורים אצל הרב. דמות בולטת ביניהם היא רעיה שטראוס, מבעלות שטראוס-עלית. האנשים הרגילים, ששואלים "כמה?", משאירים בדרך כלל 130 שקל (בין ההסברים: בגימטריה עשר פעמים אהבה), ולעתים 260 שקל (בין ההסברים: בגימטריה עשר פעמים ניר).

הגון להדגיש כי אנשים מבחוץ שהגיעו לבן ארצי להתברך, סיפרו כי תרמו עשרות שקלים בלבד ואיש לא עשה להם פרצוף, להפך. גם אחד שנתן 12 שקל התקבל בחום רב ובמאור פנים. אנשים שאומרים שאין ביכולתם לתרום, או שניכר עליהם שהם כאלה, מוכנסים לבן-ארצי בכבוד ובחינם.

מה זה אומר אימפריה לא קטנה? כ-50 משפחות מחסידיו הקרובים של ניר בן-ארצי מרוכזות במושב תלמים, שם ממוקמת גם לשכת ה"רב" ומשרדי העמותה. לשכות נוספות של בן-ארצי ממוקמות בטבריה ובתל אביב, והוא מגיע אליהן בתכיפות. בקריית החינוך שהקימו אנשי בן-ארצי בתלמים פועלות: ישיבה גבוהה, מכון לחוזרים בתשובה, מכון להכשרת רבנים, מדרשה לבנות, גני ילדים ובית ספר תורני. העמותה מפעילה מוסדות נוספים ברחבי הארץ, בהם עשרה בתי מדרש קהילתיים.

רב חשוב ומתנגד קבוע וחריף לפולחן אישיות תקף אותם בטענה כי ברוב שמות המוסדות משולבות אותיות שמו הפרטי של ניר בן-ארצי. כך למשל שמות ארבע הישיבות הגבוהות הן: "רינת ישראל", " אל ישורון", "נר ישראל" ו"ניצני אורות". מוסדות אחרים זכו לשמות: "נר ישורון", "אריאל ירנן", "רון יה", "רינת יה" וכיוצא באלו. התוכנית לפתוח מכינה קדם צבאית נדחתה לפי שעה. העלון התורני השבועי מופץ מדי שבת באלפי בתי כנסת בעשרות אלפי עותקים. ארגון הצדקה "עולם חסד ייבנה" נמצא במגמת הרחבה ופיתוח, כשעל הפרק הקמת רשת מסעדות לארוחה חמה לנזקקים.

עזה, שרון והמשיח
תוכנית ההתנתקות העמידה במבחן קשה את מיתוס "כוחות הראייה" של בן-ארצי. ככלל נראה שהאמונה בכוחם המיסטי של הרבנים ובכוחות הראייה שלהם ספגה חבטה לא פשוטה בחודשים האחרונים. לפני ביצוע ההתנתקות ניתן היה למצוא בכל מקום חובשי כיפות ששמעו על הרב הגדול ההוא שהבטיח שהתוכנית לא תצא אל הפועל, או על המקובל החשוב ההוא שהצהיר: "אם תהיה התנתקות אל תקראו לי יותר 'הרב', תקראו לי בשמי הפרטי". המאמינים נתלו במיוחד בהכרזתו של הרב מרדכי אליהו "היה לא תהיה" שלובתה על ידי חסידיו, אף כי הוא עצמו, כשנשאל בפומבי האם זו הבטחה, דווקא השיב חד-משמעית: "לא, אני לא מבטיח, אני מתפלל". נבואת בן-ארצי שלא תהיה התנתקות היתה לאורך כל הדרך הנחרצת ביותר.

כבר בפסח האחרון הוא הוציא "איגרת על ביטול הגזרה". לא פחות. בדומה לכל פסח קודם, מאז התגלותו, הודיע הרב בן-ארצי: "יהודים יקרים, יש שעת רצון ועזרת שמים גדולה בפסח הזה". ה"איגרת לתושבי גוש קטיף ולכלל עם ישראל מהרב ניר בן-ארצי שליט"א נשיא תלמי גאולת עם ישראל" עוררה התרגשות לא מעטה והבטיחה: "אף על פי שכבר מכינים תשתיות, שכונות ובתים בשביל יהודי גוש קטיף, ועוד הכנות רבות וגדולות, אסור שיהודי חלילה יחשוב, זה הסוף. כל הפעולות האלה הן לא לחינם ולא טעות. . . כל אלה הן הכנה לפרץ גדול של עולים חדשים שיבואו בהמוניהם וימלאו את כל השכונות והבתים".

ההתנתקות בוצעה, העולים החדשים לא הגיעו ואפילו ההבטחות של מינהלת סל"ע בדבר הכנת התשתיות למען מגורשי גוש קטיף הכזיבו. ובכל זאת, תומכיו של בן-ארצי דוחים את הטענה כי נבואתו נכשלה ומפנים אל ההערה המסייגת שהופיעה בסיום האיגרת על ביטול הגזרה: "מובטחים אתם, כשתפעלו בדרך זו, תהיו באמונה ותחזרו לחיוך ולשמחה, תהיו בהתעודדות וכוחות חזקים של תורה ותפילה - ה' יהיה עמכם, תיגאלו מן הצרה ותתבטל כל התוכנית וכל הגזרה".

גם בשבת האחרונה של גוש קטיף, לאחר שהתושבים כבר קיבלו צו שמורה להם לפנות את בתיהם עד יום ראשון מוצאי תשעה באב בחצות, נותרו חסידי בן-ארצי משוכנעים שהנס עומד להתרחש. בעמוד הראשון של העלון שלהם הוכרז: "מן השבת הזו אנו מביטים בהשתאות על כוחו וגבורתו של בורא העולם, המחולל את נס עצירת תוכנית הגירוש". בן-ארצי, במדורו הקבוע "פי צדיק יהגה חכמה" כתב: "צריך להכניס הרבה מאוד שמחה של קדושה לשבת שלפני ט' באב. . . אנשי גוש קטיף, יהודים יקרים, אשריכם שנבחרתם להביא גאולה שלמה ומשיח. . . תראו בקרוב מאוד ישועת ה', הכל יתהפך מצרה ומצוקה לישועה וגאולה".

את התשובה לשאלה כיצד הגיעו למצב שבו החרב כבר מונחת על הצוואר, סיפקו העלונים עוד קודם לכן: "בורא עולם מוביל את המהלך לרגע האחרון, כדי שלא יהיה כל ספק מי עצר וביטל את הגזרה". רק לאחר שישוכנעו סופית "כל הריאליסטים ובעלי ההיגיון הרם והנישא כי המצב בלתי הפיך והגירוש הוא עובדה מוגמרת. זה בדיוק יהיה העיתוי המתאים של בורא עולם להפוך את הקערה על פיה, בלי שלאף בן אנוש יהיה פקפוק קל שבקלים מי חולל את הנס. זו תהיה אבן הפינה של ההכרה הגדולה במלכות ה', לקראת הופעתה הגדולה והמושלמת, כאשר בקרוב מאוד יתגלה משיח בן דוד".

אחרי שההתנתקות כבר יצאה לפועל נכתב תחת הכותרת "מעזה יצא מתוק" כי "בקרוב ישוב עם ישראל בגאון אל מרחבי חבל עזה, כשהם נקיים וטהורים מכל צר ואויב, טומאה וזוהמה". בן-ארצי הסביר: "כל מה שקורה עכשיו בארץ ישראל ובעולם שייך להופעת מלכותו של ה' בעולם בזמן הקרוב". ופירט: "האזור הזה של רצועת עזה, חאן יונס, רפיח וכו' - כולו חולה ונגוע ומלא ריקבון של רוע וסט"א (סיטרא אחרא, השטן - א.ב.ח). . . המקום הזה ירפא ויהיה חלק בריא של אדמת הקודש, ארץ ישראל, וגוש קטיף יחזור להיות חלק מארץ ישראל השלמה בידי עם ישראל".

וגם: "הקב"ה מטהר את העולם לקראת הגאולה וכעת אנו רואים את הסימנים לכך בכל מיני מקומות, כשהקב"ה משתמש בים וברוח לטיהור העולם". והתחזית של הרב בן-ארצי להמשך: "כיוון שזיכוך העולם מתקדם במהירות, צפויים להמשך מקרים קשים כגון התרסקות מטוסים ודברים שונים ומשונים. . . קריסת השלטון ואובדן המנהיגות של הפרלמנטים, הנשיאים וראשי הממשלות בעולם כולו. . . לאחר שבכל העולם תהיה קריסת 'הסדר הישן' והכל יסתבך וישתבש - יבוא הקב"ה ויקים את העולם מהריסותיו, לסדר האלוקי של הגאולה".

בן-ארצי נודע כבעל חיבה מיוחדת לתחזיות ענק אפוקליפטיות על אירועים מדיניים, קריסת משטרים ואסונות טבע. מחפשים תחזית של בן-ארצי שתאפשר לכל אחד לבחון את טיב "כוחות הראייה" שלו? הנה היא, תחזית חד-משמעית, ברורה ובת בדיקה: לפני כשנתיים הופץ "מסר מהרב ניר בן-ארצי שליט"א" שבו נכתב "אין מלך בשר ודם שיהיה אחרי שרון. מסתיימת תקופה ישנה, נכנסים בשבוע הקרוב לתקופה חדשה של נסים גדולים לעם ישראל, להתגלות אורו של משיח".

לא נראה שבן-ארצי פירש את תחזיתו לשרון בפגישתם ערב ההתנתקות, שאליה הגיע מלווה בח"כ יחיאל חזן מהליכוד, אחד מאלה שפוקדים אותו בתלמים. חסידיו ומקורביו המוסמכים ביותר של בן-ארצי הסבירו בפומבי כי משמעות התחזית היא כי הגאולה קרובה, קרובה ממש, והמשיח עומד להתגלות, וכי ראש הממשלה אריאל שרון הוא ראש הממשלה האחרון של מדינת ישראל וכי אחריו תבוא הגאולה וימלוך עלינו המשיח.

עד שסוגיה זו תתברר ניתן להניח כי כוחו של בן-ארצי ילך ויגדל. רבנים ואישי ציבור חשובים, בהם בכיר רבני הציונות הדתית, הרב הראשי לשעבר וראש ישיבת "מרכז הרב" הרב אברהם שפירא, ימשיכו לקחת חלק בכנסים שהוא עורך. הרב מרדכי אליהו, מי שנחשב בעצמו לבעל "כוחות ראייה", ימשיך להשיב לשואלים ש"כן, אפשר ללכת אל הרב בן-ארצי" ולשלול את האפשרות כי מקור כוחותיו מ"כוחות הטומאה". למסקנה זו הגיע הרב אליהו לאחר בחינה שערך לבן-ארצי כבר באמצע שנות התשעים, והיא שיכולה להסביר איך לא קרס הרב בן ארצי מול המתקפה הרבנית.

וחסידיו של הרב בן-ארצי? אנשי ציונות דתית, שרבים מהם, איך ניחשתם, יוצאי יחידות קרביות וקצינים ביחידות מובחרות? הם ימשיכו בעבודת שטח לעשות עבורו נפשות ולהסביר לכל שומע כי הדרך לגאולה עוברת באהבת ישראל. כנראה שבזה הם טובים במיוחד. מתנגדים פוטנציאלים רבים מסבירים היום כי בפועל העמותה והרב בן-ארצי עושים המון דברים חיוביים ולכן אין סיבה לתקוף אותם. איכשהו כמעט כל מי שמעידים על חסידי בן-ארצי, בכלל זה רבים ממתנגדיו, מציינים את העובדה שמדובר באנשים טובים במיוחד. הרושם העולה הוא בערך כזה: אם מישהו מכם נתקע עם פנצ'ר באוטו ובלי ג'ק באמצע לילה גשום בלב יער ומייחל לעזרה, שווה לו לקוות שברכב הבודד שיחלוף במקום השומם ישב אחד מהחבר'ה של הרב בן-ארצי. מעניין, שמשום מה דברים דומים אפשר לומר גם על חסידי תנועה משיחית אחרת: חב"ד.

בעמותת "תלמי גאולת עם ישראל" לא מתכוונים לתת סיבות להצית מחדש את המחלוקת. בכיריה סירבו, באדיבות רבה יש לציין, להגיב על הכתבה והסבירו כי הם "עוסקים בהפצת אור ולא בגירוש החושך".

גם הרבנים המרכזיים שנטלו חלק במלחמה הגדולה בבן-ארצי העדיפו לא להדליק את האש מחדש. הרב אבינר נתון בעצמו תחת מתקפה קשה המנסה לערער על מעמדו הרבני ועסוק במלחמותיו, ובכל מקרה מדגיש כי יצא נגד התופעה ולא נגד בן-ארצי אישית. הרב בקשי דורון ביקש לא להתבטא בנושא. הרב יעקב אריאל אמר: "אני לא חוזר בי, אבל היום אני אדיש לנושא. בעבר אמרתי מה שאמרתי, זה לא מחייב אותי היום. הדברים צריכים בדיקה מחודשת". הרב יוסף דיין מאשדוד אמר: "אני כבר לא מתעסק בזה, הוא לא מגיע לאשדוד, אבל הפסק שלי נגדו בעינו עומד כי הבורות והטיפשות היו ונשארו הסכנה הראשונה של מדינת ישראל".

והרב יגאל קמינצקי מגוש קטיף, עדיין תקוע עם משפחתו בבית מלון בירושלים, מסביר בעייפות: "היום יש לנו מלחמות אחרות". לכאורה הכל שקט, אבל ניתן להניח שהפרק הקטן והמסקרן שנוסף לכרך ההיסטורי העמוס בנושא המלחמות הפנים-יהודיות בין רציונליזם למיסטיקה, בין חובת הציפייה למשיח לבין הפיכתה לגורם מערער סדרי יהדות תקינים - הוא לא הפרק האחרון.דווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-5/10/2005 23:37 לינק ישיר 

מספר הלוטו הוא גם יכול לחזות ?דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-5/10/2005 23:41 לינק ישיר 

הנ"ל מסוכן מאוד.
שרלטן אבל להטוטן.
זהירות לא בבא ולא בובה.
כתבה נכונה.
ואפילו עדינה מאוד.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-6/10/2005 00:53 לינק ישיר 

כשיהיו לו מאה אלף חסידים וחשבון בנק שמן לא יתיחסואליו
בזלזול, ותיווצר שושלת חסידית חדשה.
פעם התבדחו אצל החסידים--מה גדול יותר אות או מופת?
התשובה--אות .כי אפילו מי שאינו יודע צורת אות יכול לעשות מופת!דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-6/10/2005 01:03 לינק ישיר 

אויש.. איזה שטויות היום כל טרקטוריסט הוא רב וכל גלגל
טרקטורון הוא שטריימל.

שיקח את ההוא מהכותל שתוקע עם השופר הארוך שיהיה משב"ק הצופר אצלו בטרקטור.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-6/10/2005 13:25 לינק ישיר 

לבנאדם יש יכולות מסטיות, וזה בדוק.
בזמנו הביאו אותו לרבי שלמה פישר, יהודי שמבין בענינים האלו, כדי שיחווה עליו דעה.

לאחר חקירה ובדיקה הודיע ר' שלמה, שזהו בדיוק כמו המקרה המובא בשו"ת הרשב"א - יהודי פשוט מאד, שביום בהיר אחד החל לחזות עתידות ולפענח צפונות. הרשב"א הסביר שזה יתכן בהחלט שאדם פשוט יקבל לפתע כוחות מיוחדים.

אך כמובן, דעתו אינה דעת תורה, קדושתו אינה קדושה, ויש להתייחס אליו בדיוק כמו שהוא - אדם פשוט ונחמד, אפילו לא חכם במיוחד, שמשום מה קבל מתנה משמיים.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-6/10/2005 13:41 לינק ישיר 

חברה, כל עוד אין תגובה בענין מפעל הפיס

הכל שטויות
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-6/10/2005 14:38 לינק ישיר 

חזי

גם לי יש
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-6/10/2005 14:54 לינק ישיר 

יעקב

לא רק לך יש כוחות מיוחדים , אלא לכל אדם יש את הכוחות המיוחדים שלו שבהם הוא צריך לעבוד את הקב"ה.


קבל את האמת ממי שאומרו.
ניכרים דברי אמתדדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > בין הזמירות למרק, משיח על טרקטור לבן
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר