בית פורומים קונצרטים של חזנות

ברלה חגי- סיפור מעניין

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-15/1/2006 09:31 לינק ישיר 
ברלה חגי- סיפור מעניין


החזן הלטבי שהושפע מהזמר המזרחי חמישים שנה לפטירת החזן ברלה חגי
ברלה חגי היה חזן שהצטיין בתפילתו הלבבית. ביצירותיו הושפע מהזמר המזרחי בארץ ישראל. אחד הזמרים במקהלתו היה דניאל קמינסקי, שלימים נודע כשחקן דני קיי. אשתו לימים של ברלה חגי התלבטה האם להתחתן עם לייבל בורנשטיין, שלימים נודע כמהפכן טרוצקי, והיא בחרה בחזן...


באחרון של פסח תשי"ד, לפני חמישים שנה, על במת בית הכנסת בניו ארק-ניו ג'רסי, בעודו קורא את ההפטרה, כרע-נפל החזן ברלה חגי והוציא את נשמתו, והוא בן שישים ושתיים.
בימינו אלו, שהחזנות מסמלת יותר את "שמע קולנו" מאשר את "וטהר לבנו", ספק אם ברלה חגי, שתפילתו ויצירותיו כולן לב, היה זוכה להכרה. בעיני נחשב ברלה חגי כאחד מגדולי אמני הרינה והתפילה. נכדו של החזן, בנה של בתו פרידה, המשורר והכנר דוד שפירא, אמר לי פעם, כי על אף שסבו לא היה גבה קומה, כאשר שמע את הסבא חשב כי ענק עומד לפני התיבה. "לא פעם פרצתי בבכי בבית הכנסת, כאשר שמעתי את הסבא", סיפר לי שפירא.
ברלה חגי נמנה עם אותם החזנים שנולדו לתוך עולם החזנות. הוא נולד בדאגדו שבלטביה בשנת תרנ"ב (1892). אביו, ר' יצחק חגי, היה מורה וחזן. ברלה חגי החל את הקריירה שלו בגיל ארבע, לצידו של אביו החזן. בגיל תשע נסע עם אביו לסיבוב של תפילות בערי רוסיה. כשהתייצב קולו עבר לריגה ושר במקהלתו של החזן ברוך לייב רוזובסקי, ומשם עבר לדוינסק ושר במקהלתו של החזן רפאל יהודה רבינוביץ. בהיותו בן שמונה עשרה קיבל בהמלצת האדמו"ר מלובביץ את משרת החזן בסמולנסק.
בגיל עשרים ואחת עבר לארצות הברית. מיד התקבל כחזן בדטרויט ומשם עבר לבוסטון. הוא הוזמן לבית הכנסת המפורסם "עדת ישראל" בניו ארק שבניו ג'רסי. מנצח המקהלה היה המלחין זיינבל זילברץ. אחד מנערי המקהלה היה נער בשם דניאל קמינסקי, שלימים נודע כשחקן דני קיי.
מניו ג'רסי עבר ברלה חגי ליוהנסבורג וכיהן כעשר שנים בבית המדרש הגדול בעיר.
על אף שלא ביקר מעולם בארץ ישראל, התעניין בנעשה בשטח המוסיקה בארץ. הצטיין בקול טנור לירי עדין ובלבביות מיוחדת. הוא הושפע מהזמר המזרחי בארץ ישראל וביצירותיו השפעות רבות מצלילי המזרח. כך ב"הללו את ד' כל גויים" מההלל, "יראו עינינו" מתפילת מעריב, ועוד. בתו פרידה אמרה, כי התקליטים שבביצועו אינם מפגינים את סגולותיו הרבות, שהתגלו במיוחד בעמדו לפני התיבה. הוא הקליט כחמישים קטעים.
בשובו לארצות הברית נתקבל ברלה חגי כחזן בבית הכנסת "בית אל" בבורו פארק ושימש בכהונתו כתשע שנים, ונאלץ לפרוש מפאת מחלתו וחולשתו. המנצח בן פרידמן, שניצח על מקהלת בית הכנסת "בית אל", סיפר, כי חגי הצטיין ביותר בתפילת מנחה לחול ובתפילת נעילה. הרב ד"ר ישראל שור סיפר, כי תפילת גשם בביצועו של חגי הייתה חוויה מיוחדת. יצירותיו לתפילות קובצו בספר "תפילות חגי", שהופיע בניו יורק בשנת תרצ"ז (1938).
ברלה חגי משך גם בעט סופרים וכתב מאמרים ביידיש. בראיון לעיתונאי אמר, כי תרבות יידיש לסוגיה היא אחת היצירות המופלאות שיצר עם ישראל בגולה. ברלה חגי עסק גם בתרגום ותירגם את ההמנון הלאומי "התקוה" ליידיש. התרגום, שהוא היחידי ביידיש, מופיע בספר "יידישע פאלקס לידער" בהוצאת התקוה (ברלין 1918). הוא הקליט פרקי תפילה ושירים ביידיש ובאוקראינית.
בין הקלטותיו גם לחנו של יהודה שרת לשירה של רחל "כנרת". לאחרונה הופיעה בהוצאת "ישראל מיוסיק" הקלטה של יצירה בלתי ידועה שלו "אחינו כל בית ישראל".
כאשר פרש מכהונתו בגלל מחלתו הפקיד את גלימת החזן שלו בידי המנצח בן פרידמן וביקש כי ישאילה לחזנים שידם אינה משגת לרכוש גלימה.
יששכר טיסר, מגבאי בית הכנסת "בית אל", סיפר, כי ברלה חגי גזר על משה קוסביצקי לקבל את המשרה במקומו. בניו של חגי, יונה וגדעון, עסקו בביקורת מוסיקה. בתו פרידה הייתה זמרת.
ולסיום סיפור משעשע ששמעתי מפי נכדו דוד שפירא. זה אמר לי כי בעצם היה יכול להיות נכדו של טרוצקי. סבתו, אסתר חגי, עמדה בפני ברירה להינשא ללייבל בורנשטיין, שלימים נודע כמהפכן לב טרוצקי, או לברלה חגי, והיא העדיפה את החזן על המהפכן...


דווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > הכל סביב המוזיקה > קונצרטים של חזנות > ברלה חגי- סיפור מעניין
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר