בית פורומים בחדרי חרדים

חדשות המוזיקה החסידית - גליון 14

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-9/10/2002 09:05 לינק ישיר 
חדשות המוזיקה החסידית - גליון 14

בס"ד * חדשות המוזיקה החסידית * גליון מספר 14 * א' מר חשוון התשס"ג * www.chasidinews.com *
חודש טוב!
אנחנו שמחים להגיש לכם את הגליון הארבע עשרה של "חדשות המוזיקה החסידית". בגליון הפעם יש סקירה של הדיסקים החדשים שיצאו לאחרונה, מידע על הופעות, כתבת פרופיל על הזמר דב שורין, כתבה על הדיסק החדש של ר' משה צבי ויינטרוב - "לשמוע", סקירה של ההופעות בחברון בסוכות, אתר מומלץ ועוד. מקווים שתהנו מהעיתון.
תגובות, מנויים וכל מה שעולה לכם בראש לשלוח ל: webmaster@chasidinews.com מערכת "חדשות המוזיקה החסידית"

---------------------------------------------

מקבץ חדשות

בשיתוף עם "מוצ"ש חסידי עם אריאל וולף" בערוץ 7

** אברהם פריד באלבום חדש בשם "אבינו מלכנו" - אלבום נוסף של נגוני חב"ד כהמשך ל"האפ קוזאק" ו"ניגון הבעש"ט". המיוחד באלבום הזה הוא שיש הרבה מחרוזות. הפצה:גל-פז.
** לאחרונה יצא סינגל חדש עם השיר: "פתחו שערים" של ר' חיים בנט בביצוע תזמורת "איילת השחר" עם הסולן איציק וייס.
** הופיע! תזמורת "שירת הלב" מציגה: "הבט נא" בביצוע טובי הזמר החסידי: אפרים מנדלסון, חיים דוד סרצ'יק, דב הנדלר, יצחק ריס ועוד. לחנים: אברהם מזרחי. עיבודים: דניאל בן סימון.
** 3 חבר'ה מארה"ב בשם 'לב טהור' שהוציאו דיסק ווקאלי לפני מספר חודשים עכשיו בדיסק חדש "לב טהור 2" הפעם עם מוסיקה. כולל: אשר ברא, רפאנו ,אחינו, אם אשכחך ועוד. הפצה: גל-פז.
** אלי גרסטנר בקרוב באלבום חדש שיקרא "ואישי ישראל". בעז"ה יצא בחודש הקרוב.
** חסידישקייט 21 לחודש תשרי בחנויות: יעקב שוואקי בשיר "פתאום משיח יבוא" מהדיסק החדש שלו, יהודה דים בשיר "לולי תורתך" מתוך "הוי משיח", יהודה צ'יק עם "אפתח פי בשירה", חיים ישראל ויצחק אשוואל בדואט מיוחד "בגן של החיים", יעקב זינגבוים בשיר "יפה נוף", אריה גלזר בסינגל חדש "תעלה קדושה", מיכאל שטרייכר בשיר "אין ערוך לך", הרב עידו וובר בפינת ההלכה, דוד החקיין ועוד.
** שיר חדש של הרב הלל פלאי שיבוצע כנראה ע"י מרדכי בן דוד על מילים: "לא יהיה לך עוד השמש לאור יומם, ולנגה הירח לא יאיר לך, והיה לך ה' לאור עולם אלוקיך תפארתך". אפרופו בן דוד בשיר חדש "זכות אבות" שבוצע בבכורה עולמית בחברון.
** הטובים שבטובים 2 של גדעון לוין יצא בעז"ה לקראת חנוכה. בניגוד לדיסק הקודם בדיסק הנוכחי גדעון שר בדואט עם כל זמר. כמו כן בדיסק יהיו 3 לחנים של אלי לוין (בנו של גדעון). בין השירים: "אין כל עצב" של אלי לוין שמבוצע בדואט עם יידל ורדיגר, "אל תקצוף" של גדעון שמבוצע בדואט עם יעקב שוואקי, "הבט" בביצוע של מרדכי בן דוד, "מקדש מלך" (שנכתב לפני 25 שנה) בביצוע של דדי. עוד משתתפים: מנדי וולד, ישראל ויליגר ועוד. שווה לחכות...
** אודי גפן הוציא סינגל חדש בשם "אב הרחמים". בעקבות המצב הקשה בארץ.
** אברימי רוט עובד על אלבום חדש בלחנים של: הרב הלל פלאי, ר' יוסף צבי ברייער, שלמה קאליש, מונה רוזנבלום וגם לחן של רוט עצמו. פרטים בהמשך.
** אריה גלזר בסינגל חדש "תעלה קדושה" מתוך אלבום עליו עובד בימים אלה. הלחן של אלי לאופר, והעיבוד של משה לאופר.
** 100 אחוז - אלבום חדש של גי גי פריד. כולל השירים: מי יעלה של מנדי וולד ואחת שאלתי של שלומי דקס וכן ניגוני חסידיות צאנז, ויז'ניץ , סטאמר ועוד.. ניגוני ליל שבת ועוד. הפצה: גל-פז.
** הזמר עופר לוי בדיסק חדש "שמע בני" (לציבור הדתי). כולל השיר "תניא" (עם ט'), לדעתנו- הרס את השיר...
** מיטב הניגונים אל תוך נשמה - אלבום חדש של ניגונים חסידיים אינסטרומנטלים בהפקת ובהפצת גל-פז.
---------------------------------------------

הופעות
** טקס אנשי השנה של רדיו קול חי בהנחיית מנחם טוקר יתקיים אי"ה במוצש"ק לך לך, י"ג חשון תשס"ב בתיאטרון "היהלום" ברמת גן. יצוח וניהול מוזיקלי: עמירן דביר ותזמורתו. הכניסה למוזמנים בלבד. פרטים נוספים בתכנית מוצ"ש חסידי חי ברדיו קול חי. פרטים נוספים בטל. 03-6757465 .

---------------------------------------------

פרופיל: דב שורין

דוב שורין הוציא את אלבומו הראשון ב1980-. אלבומו, הקרוי "קול אהבתי", הואפל ע"י אלבומו החדש של אברהם פריד שמתחיל להיות סופר-כוכב אמיתי. שורין הלך ממוסיקה לרדיו ונהיה הצלחה מידית ושליח של הרדיו החרדי בניו-יורק. הופעותיו הליליים בנו קהל מאזינים מהיר של 100,000 בבורו פארק וווילאמסברג, מ1981- עד 1984.

דוב התפרסם ע"י הג'ינגלים שלו לפירסומות לכל דבר משטיחים ועד חנויות פיצה. כל התהילה הזאת לא עצרה את דוב מלעזוב פתאום את הכל ולעבור לישראל. בשנה ההיא 1985, דוב עשה את אלבומו השני "חקל תפוחין – בשדה התפוחים המקודשים", אך כיוון שהוא היה עסוק בעלייה שלו, לא היה לו לא זמן ולא כלי רדיו כדי לדחוף את המוסיקה שלו עצמו. בישראל הוא קיבל את הערוץ המסורתי ברשת האוזניה בתעופות אל על ג'מבו 747 וכך הוא התפרנס בשנותיו הראשונות בישראל, בשעה שגר ביישוב מעלה עמוס בגוש עציון. הוא גם המשיך לעשות תכניות לאמריקה, עבד למשך כמה שנים עם אישיות הרדיו החילוני, ברי פרבר.

ב1990- הוא התחיל תכנית ליילית בשפה האנגלית בערוץ 7 בחצות, ששרדה עד אמצע 1994 כאשר, אחרי שגולדשטיין הרג 29 ערבים במערת המכפלה, שורין הואשם, ע"י השר יוסי שריד על היותו ההשראה של גולדשטיין והופעל לחץ על ערוץ 7 עד כדי פיטורו של שורין. הוא אז החל לדווח 'חדשות' להופעות רדיו יהודיות אחרות באמריקה, שבזאת הוא ממשיך היום.

כל אותו הזמן שורין המשיך להלחין שירים, בסגנונו של ר' שלמה קרליבך והשפעות חילוניות אחרות כמו החיפושיות, הדלתות, דיילן ואפילו נרוונה. אחרי שר' שלמה נפטר דוב פתח, בכיכר ציון, מרכז מצטיין של בית מסוג אהבה ותפילה ושם הוא התחיל את להקת כיכר ציון והתחיל להוציא לאור עוד אלבומים של המוסיקה שלו. הוא עשה אלבום דינמי, הקרוי "אוהב ה'", אשר מציג שיר פראי "תפוחים דוקרניים" על ילד שעובר מסמים לתורה. הגירסה הראשונה של זכרני נא, שהיום מושר בכל רחבי הציבור, הופיע באלבום. יתכן שאלבום זה, הפעם הראשונה שמישהו שר בגאון – אני אוהב את הקב"ה, היה ההשראה לשיר, הקדוש ברוך הוא אנחנו אוהבים אותך – אנחנו אוהבים אותך ה', והסטיקרים שעכשיו כ"כ פופולריים. אחרי אלבום זה בא האלבום "יחי כיכר ציון". אז "אתה נמצא איתי / שלמה קרליבך ודוב שורין", תכנית של שירים וסיפורים. בשנה האחרונה דוב הוציא את "פורים אקס. טי. סי. (X T C)" מסיבת מיקס של שירים לפורים.

לאחרונה דב הוציא את אלבום הכי גדול לבינתיים, "נקמה" – נקמה תנ"כית שהם שירים הקשורים למהומה של מצב בו אנו מוצאים את עצמנו היום. השיר הגדול הוא "זכרני נא" שמתחיל להיות אחד מהשירים הגדולים בישראל, והוא מושר ע"י חיילי גולני בדרכם למלחמה. דוב חושב שהשיר השלישי הוא השיר הכי חשוב לעתיד – "מה שעשית יעשו לך, שכרך יחזור על ראשך, כי קרוב יום ה' על כל הגויים. יום הספירה קרב." אלבומו מופץ ע"י גל פז. דוב מדבר ברדיו גם כאן וגם באמריקה, הוא היה די. ג'יי. יהודי במשך כבר 20 שנה. דעתו הענוותנית על אלבומו היא שזה פשוט התקליט הטוב ביותר של השנה. בחסדי ה', אי אפשר לעלות עליו, אולי רק להידמות לו.

אפשר לשלוח אי-מייל לדוב ב- dovshurin@yahoo.com .

---------------------------------------------

סקירת דיסקים

הפעם בחרנו לסקר את הדיסק "לשמוע" של ר' משה צבי ויינטרוב שיצא לפני מס' חודשים בגל-סטאר.


לפני חודשים ספורים, הוציא ר' משה צבי ויינטרוב דיסק חדש, יפה, ומרגש. לאחר תקופה ארוכה, בה הוא השתתף בסולן וכבר מקהלה בדיסקים שונים, סוף סוף הוציא ר' משה צבי ויינטרוב דיסק ראשון.

בשונה מדיסקים אחרים, לא נשלחו לרדיו סינגלים מדיסק זה, ואף כמעט לא פורסם לפני כן שהדיסק עומד לצאת, אם כי רבים חיכו ש"מאורע" זה יתרחש, אך כאשר הוא יצא, נערך מסע פרסום רציני (יחסית לדיסק חדש) ברחבי הריכוזים החרדיים, וגם בעיתונות.

זהו אלבום של ניגונים ושירים חסידיים, שחלקם חוברו לפני כמה שנים, ומושרים בחצרות שונות, אך לא הוקלטו עדין לאלבומים, וחלקם שירים חדשים לגמרי. כל השירים, כמובן, מושרים בהברה חסידית. כל העיבודים (היפים מאוד) בדיסק, נעשו ע"י ר' דוד קאליש.


הדיסק מתחיל בשיר "היטיבות", במילים מתוך "שיר היחוד לשבת", שהולחן לפני שנים אחדות ע"י וינטרוב, ומושר בחצר חסידות סטריקוב, חצרו של מ"צ וינטרוב, והתחבב במיוחד ע"י האדמו"ר שליט"א. זהו שיר שקט ויפה.

השיר השני, "לשמוע" חובר בשנת תשנ"ה לרגל חנוכת בית המדרש "קול יעקב" של חסידות סטריקוב, עם מילים מתוך תפילת שלמה המלך, לאחר בניית המקדש. השיר מושר בעיקר ע"י הסולן דניאל מושקוביץ, ובשילוב מקהלה גדולה. מושקוביץ, בעל קול נפלא, בשילוב הלחן של וינטרוב, מצליח להפוך את השיר לשיר יפה במיוחד, אולי היפה בדיסק., אך ודאי שהוא הארוך ביותר (כמעט 7 דקות).

לאחר מכן, מופיעים (לא ברציפות) 2 לחנים חדשים של הרב שלמה קאליש, מלחינם של שירי חסידויות רבות, בעיקר בעלזא, למילים "אמת אתה הוא ראשון", ו"אשרי מי". לחנים אופיניים מאוד לשיריו של קאליש ולסגנון שירי בעלזא הסוחפים.


שיר מרגש מאוד נוסף, הוא השיר "דירה בירושלים", שמזכיר במקצת את השיר "מאמ'ע רוח'ל" מתוך "פילהרמונה 2". השיר מוקדש לזכרו של סרן אריאל חובב הי"ד, שנרצח בפיגוע ע"י המחסום בכניסה לעפרה, לפני כחצי שנה. בזמנו פורסם סיפור מיוחד שנקשר בין אריאל חובב, וינטרוב, קבר רחל, והשיר הנ"ל. בברית לבנו של חובב, שהתקיימה בקבר רחל, הופיע וינטרוב ושר את השיר הזה. גם כאן, בשיר "דירה בירושלים", שהולחן ע"פ לחן של ר' יוסל'ה רוזנבלט, זהו כעין שיר-סיפור, עם מילים מרגשות מאוד, תוך שילוב של מילים מהסליחות, סיפור על הרבי מלעלוב, ועוד מילים בשילוב יידיש, שאת כולם חיבר וליקט מ"צ וינטרוב, וכמובן גם שר אותו. המילים בשיר מאוד מרגשות!!! משך השיר: למעלה מ-6 וחצי דקות.


במצעד השנתי של ערוץ 7 שמעתי את המונח "שיר פיגועים קלאסי". מושג זה, מתאים מאוד לשירים רבים בדיסק הזה, אך בעיקר מתאים לשיר הזה, "דירה בירושלים". תוכן השיר הוא על כך שחתן מתחתן בשמחה גדולה, ונכנס לביתו החדש, אך לחתן שיושב במרום אין דירה, ובניו מחכים כבר בכליון עיניים להגיע אל המנוחה ואל הנחלה, ושיאמר לצרותינו די.


שיר נוסף שיש לו מילים שאינם מהמקורות, זהו השיר "גלות", עם מילים שרובם ככולם ביידיש, שמבוסס על הפסוק במשלי "ותקם בעוד לילה ותתן טרף לביתה", שמרמז על סיום הגלות ובוא הגאולה. גם זה שיר יפה מאוד שהולחן ומושר ע"י משה צבי עצמו. כמו"כ, ישנם עוד 3 שירים בלחנים של וינרוב, ועוד מחרוזת אחת של שירי שמחה, שזהו ריקוד חסידי עתיק.


בקיצור, למי שאוהב את סגנון המוזיקה הזה, הדיסק חובה!! וגם למי שלא - מומלץ מאוד!!

הערה: הנ"ל נכתב מזווית ראייתו (ושמיעתו) של הכותב בלבד, ואינו שואף להוות פרסומת, או כל אמצעי שיווקי אחר. הנ"ל לא נכתב על דעת שום צד ו/או גורם הקשור/ים בהפקתו, הוצאתו ושיווקו של האלבום. המערכת.

---------------------------------------------

סיקור הופעות

הופעות סוכות בחברון
אם מישהו חשב שהפיגוע שאירע שם יום קודם יעצור את ההמונים מלהגיע לחברון - אז הוא טעה ובגדול. עשרות אלפים (להערכת המארגנים - 30 אלף) הגיעו להופעה של מרדכי בן דוד ברחבת מערת המכפלה.
ההופעה התחילה בשעה שלוש בערך, בקריאת פרק תהילים לעילוי נשמת היהודי שנרצח שם ביום הקודם, ולרפואת בניו הפצועים.
ראשונים הופיעו בן ציון סלומון ומשפחתו (בהרכב מלא, כולל התינוק החמוד שעמד על הבמה ומחא כפיים), והרקידו את הקהל בשירי קרליבך סוערים. לאחר ששרו את שירם החדש על האושפיזין, הגיע מלך הזמר המזרחי דקלון, שביצע (בפלייבק. לאן נעלמה התזמורת המהוללת?) כמה מלהיטיו, וסיים עם "שבחי ירושלים" הנודע. ואז הגיע ישראל פרנס, ששר מחרוזת מרגשת של שירי הימים הנוראים, המשיך עם "אל הנער הזה", וסיים חיים דוד סרצי'ק עם ניגון היממאאי.
כשהמתח בקהל כבר הגיע לשיא, ובעיתוי מושלם - עלה על הבמה גדול הזמר החסידי בכל הזמנים - מרדכי בן דוד. הוא התחיל עם "שמחם" הישן והטוב, עבר ל"פתחו לי" (שיר מאוד מרגש שכמעט גרם לי לבכות) המשיך עם סדרת להיטים מדהימה שכללה גם שיר חדש ביידיש, ולא שכח לומר דברי תורה ווורטים, ואפילו סיפור ממקור כמעט ראשון על החפץ חיים זצ"ל (תחילה ביידיש, ואחר כך, כשהקהל הודיע למב"ד שאינו מבין, גם בעברית...). מב"ד גם ביצע את שירו למלך (יידל עושה את זה טוב יותר...), ולבסוף נענה להפצרות הקהל ושר את "מאמינים בני מאמינים" ואת "חברון". ההופעה הסתיימה קצת אחרי שש, אבל הפיזור, בעיקר לירושלים, ארך זמן רב מאוד,וההסעות האחרונות יצאו (להערכתי) בסביבות שבע וחצי.
בסופו של דבר, ההופעה הזאת הוכיחה ששום דבר לא יעצור את עם ישראל - לא התרעות חמות ולא מרצחים שפלים- והוא בכל זאת יבוא לעשות שמח. יישר כח לכל הזמרים (שאגב הופיעו כולם בהתנדבות) ולשנה הבאה בירושלים. כתב: אליהו פלדמן.
הכתבה באדיבות אתר חסידי ברשת - מורשת http://www.moreshet.co.il/chasidi

---------------------------------------------

אתר מומלץ

הפעם בחרנו לסקר את האתר של עמירן דביר ותזמורתו http://www.amirandvir.com

האתר הוא לא כל כך חדש ולא הכי מעודכן (למשל, אין שם כלום על הדיסק "רגוע" שיצא לפני שנה). אבל מה שכן יש באתר: אפשרות להרויד את השיר "הוא יברך" מהדיסק הראשון שלו, תמונות של עמירן דביר עם כל מיני זמרים אורחים, פרטים להזמנות, ספר אורחים נחמד ועוד. אתר נחמד, אם כי כדאי שיעודכן. ציון 7+

---------------------------------------------

תודות

אריאל וולף , פירסומי ניסא , קובי סלע , THE JERUSALEM MUSIC NETWORK , שניאור ג'רופי , מנחם טוקר , עמותת נב"ל , נועם הפקות , שרון דניאל הפקות , חסידי ברשת , מולד הלבנה , פיני פרוינד , בחדרי חרדים , שימחעס ארועים , חסידי מיוזיק.דווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > חדשות המוזיקה החסידית - גליון 14
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר