בית · פורומים · הרשם · התחברות · פתח ונהל פורום · כניסה למנהלים
בית · פורומים · בחדרי חרדים ·

כינוס רבנים לדיון על סכנת האינטרנט

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-10/5/2007 08:37 לינק ישיר 
כינוס רבנים לדיון על סכנת האינטרנט

הרבנים מתמודדים עם סכנת האינטרנט

עשרות ראשי ישיבות ואולפנות התכנסו במרכז ישיבות בני עקיבא ברמות שפירא לדיון מיוחד על הדרכים להתמודד עם סכנת האינטרנט.
***************>if (sLinkData != "") document.write("עריכה
");

עשרות ראשי ישיבות ואולפנות בני עקיבא ומנהלי המוסדות בהן מתחנכים למעלה מ-20,000 תלמידים התכנסו במרכז ישיבות בני עקיבא ברמות שפירא לדיון מיוחד על הדרכים להתמודד עם סכנת האינטרנט.

בפני עשרות הרבנים ומנהלי המוסדות הופיע יונה פרסבורגר שערך מחקר מקיף על סכנות האינטרנט והדרכים להתמודד עם התופעה. מהנתונים שהציג פרסבורגר עולים מס' ממצאים: ישראל היא בין המדינות המובילות בעולם בשיעור החדירה של האינטרנט, ילדים הם הציבור הכי פגיע באינטרנט, הסכנות נשקפות מאתרי זימה, אתרי הימורים, אתרי סמים, אתרי כתות, אתרי רוע ואלימות עד מוות וכן התמכרות לגלישה.

פרסבורגר הציג בפני ראשי הישיבות כיצד חיפוש תמים באינטרנט אחר מושגים תורניים בגוגל מביא לאתרי זימה, לצד תשובות ענייניות. הוא ציין שבישראל, בניגוד למדינות המערב, לא ניתן להחיל אחריות פלילית על לינק (קישור). כמו כן חיפוש בגוגל העברי יש תמיד אתרים לא צנועים בראש הרשימה, בשונה מהגוגל הלועזי. לדבריו, הבעייה מתחילה כבר בכתות ה' ומעלה והיא הולכת וגוברת בגילאי התיכון לרבות בקרב בני הנוער הדתיים.

בתום המחקר הגיש יונה פרסבורגר לראשי הישיבות מסמך מסכם של המלצות. הוא הציע שהגלישה באינטרנט בבתי הספר תתבצע בנוכחות שני אנשי חינוך בכל כיתה ובאופן שהמורה יוכל לראות לאן התלמידים גולשים. "על צוות בית הספר להיות מעודכן בעולם המושגים המשתנה של הצעירים באינטרנט". בבית הציע להתקין תוכנות חסימה אך להגביר את ההדברות עם הילדים על הצורך להשמר מפני נזקי הרשת.

בדיון שהתפתח לאחר מכן בין ראשי הישיבות בלטו שתי גישות מרכזיות. הגישה הטהרנית אותה ייצג הרב שמעון כהן ראש מוסדות מוריה בבאר שבע ומולה גישת מוקד השליטה הפנימי אותה הציג ראש ישיבת שדה יעקב הרב שמחה לוי. הרב דוד סתו העלה גישת ביניים בנוגע לאינרטנט.

ראש ישיבת בני עקיבא שדה יעקב הרב שמחה לוי אמר כי הגישה הטהרנית הביאה אותנו למצב בוא אנו נמצאים. "הפתרון הנכון שרואה באינטרנט גם סיכוי ולא רק סיכון: בניית מוקד שליטה פנימי וזה תפקידנו", אמר.

"אני מציע להסתכל על הדיון היום כמקרה מבחן לדיון על חינוך דתי בעולם בו אנו חיים. האם התלמיד שאנחנו רוצים הוא באמת תלמיד שאין לו אלא דלת אמות של הלכה? המצגת הציגה רק את הרע באינטרנט. אני חש תחושה עמוקה של חרדה- התחרדות.
אני רוצה להציג אדם שיש לו לא רק דלת אמות הלכה אלא גם ידע רחב. אני לא מציע להתעלם משאלות היסוד אני רוצה יהודי בן תורה, אוהב השם, שומר מצוות אבל גם מחובר לחברה הישראלית ותורם לה. העמדה של בואו נסגור ונטיף, גישת הטהרנות הביאה אותנו למצב בו אנו נמצאים", אמר.

"התפקיד שלנו בתוך העולם הזה של חשיפה וחופש הוא לחסן את הילדים. לבנות מודל שנותן להם כלים. לא עוד חסימה טכנולוגית שהם יפרצו אותה בחמש דקות, אלא יכולת לבנות מוקד שליטה פנימית ולא מגדל פיקוח. אנחנו בעולם של חופש. גם הקב"ה מעורב בזה הוא רוצה בעולם הזה. בעיניי, הקב"ה מלמד אותנו הזדמנות שיש גם סכנה ליפול בה. יש פה סיכונים וסיכויים. התפקיד שלנו הוא להקנות חוסן ויכולת להתמודד נכון. אני יודע שאין אפוטרופוס לעריות ואני מכיר את האמרה על האב שהעמיד את בנו בשוק עם שק של זהובים ומה יעשה הילד ולא יחטא?".

"צריך לדעת שהילדים כבר שם. אני רוצה להוציא אותם החוצה, לתת יד לתלמידים. אי אפשר לחלץ ג'יפ שתקוע בבוץ ולהשאיר את הידיים בכיס. חייבים להתקרב לתלמידים. אני לא אומר שצריך חלילה לגלוש למקום אסור. הרציונאל הוא לתת בתלמידים אמון וזה אפשרי. איך עושים את זה? אי אפשר בכל בי"ס ובכל זמן. ראשית, ביה"ס חייב להיות מקום שמעצב זהות ולא רק מקום לימוד. צריך לדבר עם הילדים על החיים שלהם. חייב להיות עיסוק אובססיבי בנושא הבחירה, כי זה הסיפור של העולם שלנו: איך בוחרים.
צריך להפעיל תוכנית מקדימה על האינטרנט על סכנותיו אבל גם על יתרונותיו. לא רק הסכנות. בי"ס שהוא מנכר ומנוכר לא יכול לדבר על הנושא הזה עם התלמידים. צריך להפעיל גדרי ייחוד, למשל, לא גולשים לבד. יש גם מעקב טכנולוגי לאן גולשים והתלמידים יודעים על כך מראש אני לא מסתיר. יש גם ליווי חינוכי של תלמידים שנכשלו וגלשו לאן שלא צריך. זהו מהלך מדורג שכולל חתימה של התלמידים על אמנת גלישה.  מוקד שליטה פנימית זה התפקיד שלנו".

הרב שמעון כהן ראש מוסדות מוריה בבאר שבע  אמר בדיון כי מי שיוצא נגד התופעה הטהרנית מטיף למעשה לטהרנות סופר, זו מדרגה סופר טהרנית, "האם אתרי השיעורים ברשת זו הפלטפורמה הטובה ביותר ליגיעת התורה? לדעתי לא . אולי לעתיד לבוא", אמר.

"כשהתלמיד רואה שהרב מחובר לעולם של תקשורת ולאינטרנט הוא מבין שיש לגיטימציה לדבר הזה. הנה הרב שלי מצוי בסוגייה. הדיון בשאלה לאיזה אתרים נכנסים ולאיזה לא הוא כבר משני. כיצד ניתן להציג תביעה כלפי הילד כשכל ההוויה מסביבו וכל העולם החינוכי מסביבו מחובר לעולם האינטרנט. אם מערכת חינוך תדע להחדיר לא רק את המלחמה באינטרנט, אלא גם את הבעייתיות של תרבות המערב, איך מייצרים ראשי ישיבות שהם ההפך של מה שהאינטרנט משדר. יש לנו ר"מ ת"ח של פעם שאין לו טלפון נייד ויש לו דינמיקה של תורה. גם כאן, אם נצליח לייצר ת"ח שיש להם סלידה מהעניין של האינטרנט נצליח", אמר..

הרב דוד סתו אמר כי "כבר 3 שנים אני מתלבט עם ילדיי ואשתי ועד היום לא הכנסנו את האינטנרט לביתנו".

"דרכנו לא דגלה בחדש אסור מן התורה ובקביעה הקטגורית שיש דבר שלילי בעולם. לא יכול להיות שכלי שהעולם כולו עובד איתו והישיבות מפיצות את תורתן דרכו, בארץ ובעולם, לא יכול להיות שכלי שיש בו צדדים חיוביים, נאמר שהוא פסול. מעבר לכך שהוא כבר נמצא בכל מקום. ודאי שצריך לדעת שגם דברים שבמהותם הם טובים, מנוצלים לרעה. הנקודה שלנו צריכה להיות איך מנצלים אותו לטובה. גם קיימת תופעת הבדידות, היא לא רק מתחושת ריק של אנשים משועממים מקריאה ולימוד. אנשים מחפשים מפלטם באינטרנט, זה לא רק יצר". אמר הרב סתו.

"אנשים גולשים כי זה אחד הכלים שמאפשר להם להוציא את שעל ליבם ובמחשבתם וקשה להם להוציא את זה. ילד או מבוגר מרגישים שאין להם כלים במפגש עם ההורים הרב או אחרים, ואין להם כלים שיגאלו אותם מבדידותם, על כן השאלה לא רק מה עושים עם הכלי, אלא גם איך מתמודדים עם התופעה של הבדידות", אמר.

מקור: http://www.inn.co.il/News/News.aspx/162293

דווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > כינוס רבנים לדיון על סכנת האינטרנט
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר