בית פורומים בחדרי חרדים

הרב מטעפליק והרב גרשון לפידות:

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-2/8/2007 09:13 לינק ישיר 
הרב מטעפליק והרב גרשון לפידות:

על הרב מטעפליק יש ערך די מכובד בויקיפדיה ואילו על הרב גרשון לפידות אין ערך.
אודה למי שיוכל לתת פרטים נוספים עליו.
שניהם היו רבנים בשכונת בית ישראל, שניהם גאונים, בקיאים גדולים, וצדיקים.

יש לי כמה שאלות על מה שנכתב שם ואשמח אם החברים יעזרו לי כאן.
אביא קודם את הקטע משם:

"ספר 'דברי אהרן' התחבר בערוב ימיו על-ידי תלמידיו ובפרט הגרא"א פראג, ויצא לאור בשנית בשנת תשד"ם בשם 'חידושי הרב מטפליק', על ידי אברהם ביק (שאולי) והרב חיים אורי ליפשיץ, בהוספות רבות. הרב אברהם ביק (שאולי) היה בעלותו ירושלימה בודד ועזוב, והרב מטעפליק קירבו, וימים אחדים אף לן בדירתו, ואמר לו שמחר יכניסוֹ‏ לישיבה של הרב הראשי. ואכן התקרב ביק להרב קוק, עד שהיה למזכירו. לימים נתגלה שכבר באותם ימים היה ביק זה שתול בקירבת הרב מטעם מפלגת הפק"פ (המפלגה הקומוניסטית של פלשתינה), ואחר כך ירד מן הארץ והפך עורו.

תלמיד נוסף היה לו, רבי יוסף שאול אלישר, בן בנו של הראשון לציון לארץ ישראל יעקב שאול אלישר בעל "ישא ברכה", והוא הכניס בספרו "ויוסף שאול" עשרים ושנים סימנים של "חידושי הגאון מטפליק". הספר יצא לאור בירושלים בשנת תש"ב. הרב שלמה יוסף זוין כתב במדורו בקורת ספרים שבעיתון הצופה מאמר בקורת על הספר, שנדפס לאחר מכן בספרו "ספרים וסופרים" (ח"ב עמ' 403). במאמר זה היתה בקורת רבה על הספר, וגם עקיצה על ששמו פותח באות "ו", שלא כנפוץ בספרים הנדפסים: "וי"ו החיבור בראשיתו של שם הספר מורה על המחבר, שממשפחת הסטי"ם הוא...". באותה שבת הלך הגרש"י זוין לכותל, ועבר בדרכו דרך שכונת בית ישראל ופגש את הגאון מטעפליק. אמר הגאון מטעפליק להרב זוין: אברך, התדע את פירושו של מאמר חז"ל הכל תלוי במזל אפילו ספר תורה שבהיכל? אמר הרב זוין - כן. ספרי תורה רבים יש בהיכל וכולם שוים זה לזה. התמזל מזלו של ספר תורה, מוציאים אותו וקוראים בו. לא התמזל מזלו - הרי הוא נשאר בארון. השיב לעומתו הגאון מטעפליק - לא. לא זהו פירוש מאמרם. אלא כך הוא הפירוש: ספרי תורה רבים יש בהיכל וכולם שוים זה לזה. התמזל מזלו של ספר תורה, מניחים אותו בארון לנפשו. לא התמזל מזלו, מוציאים אותו ו"מבקרים" אותו, ומגלים בו בעיה באות ו, ומביאים לתינוק שאינו לא חכם ולא טיפש שיאמר עליו "מבינות"...

עד כאן:

והשאלות:
א: הרב אברהם ביק (שאולי) שהיה מזכיר של הרב קוק והיה קומוניסט. מי מכיר ?
הוא הקומוניסט הוציא לאור ספר בשנת תשמ"ד על הרב מטעפליק ?? משהו פה לא כל כך מסתדר לי. 
הוא עדיין חי בתשמ"ד ?

ב:  מה הביקורת של הרב זוין שקוראים לספר ומתחילים באות ו' ? למאי נפקא מינא באיזה אות מתחילים את השם ?
ומה פירוש המשפט: ""וי"ו החיבור בראשיתו של שם הספר מורה על המחבר, שממשפחת הסטי"ם הוא" , הכוונה לחתימה: ס"ט, ספרדי טהור ? ואם כן ? ברור שהרב אלישיר היה ספרדי טהור. לא כל כך מובן לי הענין. מה בדיוק הביקורת של הרב זוין ?

ג: "אמר הגאון מטעפליק להרב זוין: אברך,"
אברך ? נדמה לי שהרב זוין עלה ארצה בתרצ"ד והיה כבר מעל גיל ששים.

ד: מי שיכול להכניס כאן קורות חיים של הרב גרשון לפידות, אודה לו.

יום טוב.

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/8/2007 09:29 לינק ישיר 

הרב זוין  נולד תרמ"ו ועלה תרצ"ה לפי ויקיפדיה, וא"כ היה בן 49. נו מילא, אולי אפשר לקרוא ליהודי כבן חמישים אברך. הרב מטעפליק היה אז בן 65.  תרשו לי לפקפק בכל הסיפור הזה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/8/2007 09:54 לינק ישיר 

אם אני לא טועה, הרב ביק חזר בו, חזר ארץ ועסק בתורה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/8/2007 10:05 לינק ישיר 

אם כך צריך לתקן זאת בויקיפדיה. שם השאירו אותו בחו"ל כשעורו הפוך ...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/8/2007 11:29 לינק ישיר 

ספרן,
וור אר יו מן ???
ווי ניד יו היר !

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/8/2007 13:14 לינק ישיר 

תמונה מפורסמת של הרב מטעפליק, רבי שמשון אהרון פולנסקי זצ"ל עם האדמו"רים לבית רחמיסטריווקה זי"ע שהיה נכנס אליהם תדיר.
משמאל נראה הרה"ק ר' דוד טווערסקי שהיא הסבא רבה של הרבי דהיום שליט"א שנקרא על שמו. הוא טמון בביה"ח בסנהדריה. מימין הוא אביו של ר' דוד, ר' נחומטשע זי"ע, בתווך הרב מטעפליק.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/8/2007 13:15 לינק ישיר 

נדמה לי שהתמונה צולמה בקבר רחל או בכותל.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/8/2007 13:46 לינק ישיר 

ר' שמשון אהרן פולונסקי מטעפליק

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/8/2007 13:55 לינק ישיר 

יישר כח חיים של, מאיפה לקחת התמונה ?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/8/2007 14:18 לינק ישיר 

סרקתי פעם מספר וערכתי את התמונה. אם אזכר מאיזה ספר התמונה - תקבל עדכון.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/8/2007 11:42 לינק ישיר 

ספרן,
מה ידוע לך על הרב מטעפליק ועל הרב גרשון לפידות ?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/1/2008 08:36 לינק ישיר 

אולי כיום יהיה מישהו כאן שיוכל להוסיף לנו ידיעות ?
תודה.

ויישר כח לספרן על המראה מקום.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/1/2008 10:04 לינק ישיר 

אברהם ביק היה קומוניסט ידוע.

חיבר ספרים ב"השקפה" והרבה על זקנו היעב"ץ.

הנה אחד מספריו -  מראש צורים : מתקני חברה על טהרת הקודש, שלשלת היוחסין של אבות הסוציאליזס / [מאת] אברהם ביק <שאולי>.

ייתכן שחזר בו - איני יודע. אפשר לברר פרטים אצל קרובו, מזקני תנועת המזרחי, ר' ישעיהו ביק מבית וגן.

לפי קטלוג הספריה הלאומית - נפטר ב-1990 ( תש"נ) .

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/1/2008 07:52 לינק ישיר 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/1/2008 07:55 לינק ישיר 

והנה תמונת ר' גרשון לפידות זצ"ל, מהספר של מנחם גץ, כך נפרצו החומות.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/3/2008 11:21 לינק ישיר 

שמעתי סיפור יפה על הרב מטעפליק זצ"ל,

פעם הלך וכיבד את הרב הראשי הרב הרצוג זצ"ל ובאו אליו מקנאי ירושלים בטענות ומענות, הכיצד זה הוא מחזק את הרב של הרבנות הראשית ונותן לו כבוד ?
ענה להם הרב מטעפלק, מה לעשות, קושיא אחת חמורה היתה לי ואף אחד מכל רבני ירושלים לא ידע לפתור לי אותה מלבד הרב הרצוג.
תמהו הקנאים תמיהה רבתי, הרי יש כל כך הרבה גדולי תורה בירושלים עיה"ק, כיצד יתכן ורק הרב הרצוג ידע לענות ? מה היתה השאלה החזקה ?
ענה להם הרב מטעפלק בחיוך: שאלתי היתה : 'וכי תאמר מה נאכל' ?
 ודפח"ח.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > הרב מטעפליק והרב גרשון לפידות:
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 לדף הבא סך הכל 3 דפים.