הפוך לדף הבית גמ"ח קופונים
בית · פורומים · הרשם · התחברות · פתח ונהל פורום · כניסה למנהלים
בית · פורומים · עדת תימן · הטלית התימנית השחורה בארץ ישראל, מחזירים עטרה ליושנה.
שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-23/10/2007 13:59 לינק ישיר 
הטלית התימנית השחורה בארץ ישראל, מחזירים עטרה ליושנה.

לק"י

דברי הקדמה:

חז"ל התעטפו בטלית שחורה בשבת, קל וחומר באמצע השבוע. וכך כותבת הגמ' (שבת דף קמז ע"א): "המנער טליתו בשבת חייב חטאת", וחז"ל מסבירים שם, שמדובר בטלית שחורה חדשה. וכן 'עולא' ראה את רבנן ב'פומבדיתא' מנפצים טליתותיהן השחורות בשבת.

מנהג הטלית השחורה הקדומה הישתמרה בעיקר במרכז תימן (ראה בהרחבה בספרו של הגר"י יוסף קאפח, הליכות תימן, בפרק "מלבושים ותכשיטים", עמ' 187. 'יהודי תימן – אלפיים שנות תרבות ומסורת', הוצאת מוזיאון-ישראל (ירושלים), עמ' 78, ובו יש תיעוד מלא של כל החפצים שהשתמשו בהם יהודי תימן (צילום של תערוכה שהתקיימה במוזיאון בשנת תשס). ראה גם באלבום צילומי-תמונות 'צנעא וסביבתה', יחיאל חייבי, עמ' 15,16).

בתחילת המאה ה- 20 הגיע לתימן הטלית האשכנזית הלבנה בעלת הפסים הכחולים או השחורים ('השאל'), והחליפה את הטליתות התימניות השחורות בשבת. רק בעיר צנעא נכנסה הטלית הלבנה בגלל יוקר מחירה (ראה 'יהודי תימן – אלפיים שנות תרבות ומסורת', הוצאת מוזיאון-ישראל (ירושלים), עמ' 79).

קיימות 3 סוגי טליתות תימניות:
(1) 'שמלא בלדי' - טלית דקה ועדינה בצבע שחור לגמרי, לשבת.
(2) 'שמלא מכטרא' - טלית עבה שחורה עם פסים דקים בצבע חום ולבן, ליום חול.
(3) 'שמלא עמרניא' – טלית עבה בצבע חום או בורדו כהה, ליום חול.

דרך עשיית הטלית השחורה ('שמלא'):

1.קונים אריג מצמר בצבע שחור. אני מכיר מקום אחד שמוכר אריג מצמר, והוא: אריגי ילין, רח' נחלת בנימין 21, ת"א. טל' 5163587-03.

2.יש לבחור בחנות אריג מצמר נקי, לא מעורב. עדיף לבחור צמר עבה, מיכוון שכך נראה כעובי הצמר הטלית הרגילה (הלבנה). הצמר שקניתי היה יבוא מאנגליה.

3. הצמר שנמצא בחנות - בא בגלילים, שרוחבם 1.5 מ'. עדיף לא לגזור את הרוחב, מיכוון שהצמר נוטה להיפרם (מקסימום לקפלו את רוחב הטלית עליכם). מידות האורך – עפ"י שיקול דעתכם. עדיף לקנות מידה יותר ארוכה בחצי מטר מהטלית הרגילה, שיהיה לך רזרבות במידה ותטעה בהמשך.

4.יש לפרום את 2 צדדי אורך האריג כ- 10 ס"מ. השורות הראשונות קל לפרום, אתה מושך חוט אחד אחרי השני, לכל הרוחב. אך בהמשך, מאוד קשה לפרום עקב הסתבכות חוטי האריג אחד בשני. לכן השתמשתי בסיכת-ביטחון, ופרמתי אט אט, קטע קטע. לוקח הרבה זמן לפרום בקצוות אורך הטלית (כשבוע ימים), לכן אני נמנע לעשות 'שמלות' למכירה. צריך הרבה סבלנות !

5.בתימן, הטלית המקורית השחורה לא היתה שזורה בקצוות הטלית, אלא השאירו את החוטים פרומים בלבד. בכל התמונות של הטליתות שחורות - החוטים לא היו קלועים.

6.בחרתי לעשות 'שמלא מכטרא' (טלית שחורה עם פסים דקים בצבע חום ולבן) – עקב יופייה. לכן הצטרכתי לעשות פסים דקים, חום כהה ולבן לכל אורך הטלית. הטלית הרגילה – הפסים לרוחב, ואילו ב'שמלא מכטרא' - הם לאורך.

7.כדי שהפסים יהיו עבים ובולטים, נזקקתי לקחת את ה'שמלא' למתפרה שתעשה לי פסים של 'אימרה', ע"י מכונה מיוחדת שנמצאת בד"כ בכל מתפרה רגילה (כתובת המתפרה שעשיתי שם את הפסים: ברח' אסף שמחוני 4 פתח-תקוה, טל' 9326197-03).

8.עפ"י תמונה של 'שמלא מכטרא', המרחק בן פס לפס (פעם חום כהה, ופעם לבן) כ– 20 ס"מ. אך יש להתחיל את הפס הראשון והאחרון – 5 ס"מ מקצה האריג. כך נראה המרחקים בפסים טליתו של מארי סעיד קחזם מכפר מוג'מה, בנפה 'בני מטר', צמוד לעיר צנעא (דרומית מערבית אליה). הופיע בספר 'החלוץ מתימן', מחבר סעדיה בן עודד מסורי, עמ' 63.

9.אך ה'שמלא מכטרא' של צנעא - המרחק בן פס לפס (פעם חום כהה, ופעם לבן) היה כ– 10 ס"מ. כך נראה המרחקים בפסים ב'שמלא מכטרא' בספר 'יהודי תימן – אלפיים שנות תרבות ומסורת', הוצאת מוזיאון-ישראל (ירושלים), עמ' 78, ובו יש תיעוד מלא של כל החפצים שהשתמשו בהם יהודי תימן (צילום של תערוכה שהתקיימה במוזיאון בשנת תשס). ראה גם באלבום צילומי-תמונות 'צנעא וסביבתה', יחיאל חייבי, עמ' 15,16.

10.כדי לתלות את הציציות בכנפות ה'שמלא', יש קודם לעשות חור קטן עם סיכה ולהרחיבו. לא לגזור בשום אופן חור באריג - הוא יפרם ויתקלקל !

11.יש לקחת מסרגה עבה להשחילה בתוך החור, ולתפוס ציצית אחת ולהעבירה דרך החור. כך לשאר הציציות.

12. ב'שמלא' לא היה עטרה, וכן לא ריבועים בכנפי הטלית.

קיימים עוד 2 אנשים צעירים שמתעטפים בטלית שחורה תימנית, אחד בבני-ברק והשני בהרצליה. אני נוהג להתעטף עם השמלא בראש-העין, בכל התפילות.
הרה"ג עזריה בסיס (רב העיר ראש-העין) ראה את ה'שמלא' שעשיתי, ומרחוק חשב שהיא מקורית. רק כשהתבונן מקרוב ומישש את האריג - הבחין שמדובר בחיקוי מדוייק !
כל זקן מראש-העין שראה אותי עם ה 'שמלא' ברחוב או בסוכת-אבלים או בבית-כנסת - חשב שמדובר ב'שמלא' מקורית, וכן החמיא לי על יופייה של ה'שמלא' !

.

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/10/2007 19:23 לינק ישיר 

נשמע מרתק:)

יש מי שמוכר כאלו טליתות ?

אולי תעלה קצת תמונות לפורום ,שנראה במה המדובר .

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/10/2007 00:46 לינק ישיר 

תמיר תעלה תמונה שנבין על מה אתה מדבר.

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-28/10/2007 12:01 לינק ישיר 

לק"י

מתפללים תימניים עם טליתות תימניות שחורות ('שמלא').

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/10/2007 12:03 לינק ישיר 

לק"י

שימו לב למתפלל בצד שמאל, הוא מתעטף ב'שמלא מכטרא' - טלית עבה שחורה עם פסים דקים בצבע חום ולבן (ליום חול).

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/10/2007 12:39 לינק ישיר 

תמיר היקר,

אם יש לך מצלמה דיגיטאלית ,תצלם את השמלא , ותעלה לפורום.

נשמח במעשי ידיך להתפאר :)

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-30/10/2007 01:49 לינק ישיר 

אין אפשרות להשיג את זה בחנות נוסח תימן ברחוב בירנבוים (השומר) בבני ברק!?!

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-10/11/2007 21:10 לינק ישיר 

לק"י

לתמיר שבוע טוב ומבורך

הכל טוב ויפה (והייתי גם רוצה לעשות לעצמי טלית כזו) אבל אתה לא מתבייש לשבת כשאתה לבוש שחור וכולם לבושים לבן ונועצים בך עיניים?!?, ובמיוחד כשאתה אורח...איך אתה מסתדר עם זה?...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/11/2007 03:58 לינק ישיר 

דור, ואל יבוש מפני המלעיגים . אני במקרים כאלה אומר " יסירו עינד אומהום... וכליני אסקא"

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-11/11/2007 08:46 לינק ישיר 

לק"י

לדור, חודש טוב.

אינני מתבייש בכך מכיוון שכך נהגו אבותינו, וקיימים הרבה זקנים שזוכרים את ה'שמלא' בתימן.
כמו כן, הינני מרגיש כשליחות הסברתית על הטלית המקורית בתימן לדור החדש ש'לא ידע את יוסף'.
חשוב לי להדגיש, שאני מתעטף עם ה'שלמא' רק בימי השבוע ולא בשבת.

דרך אגב, אני מתכנן להכין לי טלית תימנית לבנה לשבת, עם פסים שחורים כמו בתימן. לא כמו הטליתות שנמכרות בשוק כ'טלית תימנית'...

.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/2/2008 20:02 לינק ישיר 
מספר שאלות

שלום וברכה ראשית כל, תמיר, כל הכבוד על היוזמה. חשבתי על עשיית שמלא, אבל נתקלתי במספר בעיות. הראשונה: כדי שטלית תהיה חייבת מדין תורה בציצית היא חייבת להיות מצמר רחלים או מפשתן. איך אתה יודע מאיזה צמר עשויי האריג הזה? השנייה: ע"פ הרמב"ם והרבה ראשונים הציצית צריכה להיות ממין (כלומר בצבע) הטלית. מה עושים המקרה זה? אני יודע שבתימן הציציות היו לבנות והשמלא שחורה... תודה משה

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-10/4/2008 22:27 לינק ישיר 

אינני תימני אך אני גאה שיש לי אחים כמוכם! מאידך גיסא זה מצער לראות שהרבה מבין עדתכם עזבו את מורשת אבותם, קיצצו הסימנים, הורידו הטליתות.

גם אני מאוד הייתי רוצה לראות טלית תימנית אמיתית. תעלה לנו תמונה אם תוכל.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/3/2009 01:46 לינק ישיר 

לא רואים את התמונות.. (כי הם כנראה בהעתק הדבק, ועדיף להעלות כקובץ..)

מה טעם לטלית שחורה...? יש סיבה, ? הרי כל צבע כשר. ומה ההבדל בין מקורי לחיקוי.?

ואיך כולם שכחו מזה? ולא רואים מי שלובש כך..?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-6/4/2009 15:19 לינק ישיר 

לק"י

אם ברצונך תשובה, תגיב בפורום אלמדרש באשכול הרלוונטי:

http://hydepark.hevre.co.il/topic.asp?topic_id=2435782&forum_id=20067

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-7/4/2009 01:12 לינק ישיר 

תודה . ..... (גם שם לא רואים את התמונות..).
וחבל שזה לא ב"בחדרי חרדים", ...... כי בהייד פארק קשה לבור את המוץ מהתבן. ....

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > עדת תימן > הטלית התימנית השחורה בארץ ישראל, מחזירים עטרה ליושנה.
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר