בית · פורומים · הרשם · התחברות · פתח ונהל פורום · כניסה למנהלים
בית · פורומים · עדת תימן ·

מה היה הסיפור של שמואל יבנאלי ?

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-24/10/2007 18:50 לינק ישיר 
מה היה הסיפור של שמואל יבנאלי ?

בויקיפדיה מובא שהוא היה מאנשי העליה השניה ירד לתימן מחופש לרב,נהג בנוכלות והונאה, פרט להם על הרגשות המשיחיים וגרם להם לעלות לארץ.

מטרתו היתה בעצם למצוא פועלים שחורים לעבודה קשה במחיר מצחיק.כי חבריו שעלו מרוסיה לא יכלו או לא רצו לעבוד קשה בארץ ישראל.

וזו תמונת ה"חכם הספרדי" יבנאלי :)  :)
_________________דווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-25/10/2007 19:54 לינק ישיר 

לק"י

 

לכבוד omek04, ערב טוב.

 

שמחתי לקרא את שאלתך, כי הננו לומדים על אחד היהודים הישרים והתמימים שראיתי מימי. הנני מתכוון לחכם שמואל ורשבסקי-יבנאלי. אחד הספרים המרגשים ביותר שקראתי עד עכשיו, זה ספרו של שמואל יבנאלי "מסע לתימן".

עכשיו לשאלתך...

 

  1. כתבת: "שהוא היה מאנשי העליה השניה ירד לתימן מחופש לרב".

שמואל ורשבסקי-יבנאלי יצא מחופש לרב כדי להסוות את מטרת שליחותו מפני התורכים, שלא יחשידוהו למרגל. וכך גם נהגו השליחים בכל העולם.

וכך הוא כותב: "מטעמי זהירות, מפני הממשלה התורכית, באשר איסור הכניסה לא"י מצדה היה קיים אז באופן חוקי... נקבע שיש לשוות לנסיעה הזאת גוון דתי, וכי עלי לנסוע, כמראית עין, בשליחות מאת הרב אברהם יצחק קוק ביפו להוליך לרבני הקהילות בתימן שורת שאלות שעניני נישואים, גירושין, חיי משפחה, תפלה, בתי-כנסיות, ולקבל מהם תשובות בכתב" (מסע לתימן, עמ' 73).

 

  1. כתבת: "מטרתו היתה בעצם למצוא פועלים שחורים לעבודה קשה במחיר מצחיק".

אתה צודק, וגם התימנים ידעו זאת מלכתחילה !

וכך כתוב בכרוזים שהוא חילק בכל דרום תימן: "יכולים לעלות לא"י רק אנשים שיש להם כסף להוצאות הדרך ושהם בריאים בגופם, למען להתפרנס מיגיע כפיהם בעבודה קשה בשדה או בכרם דוקא ולא בשום מסחר ואומנות. אין א"י נקנית אלא ביסורין. האיש אשר ידבנו לבו לעלות לא"י צריך לקבל עליו את היסורין שהם בהכרח בזמן הראשון מסיבת שינוי המקום ומסיבה שבזמן הראשון אינו בקי בטיב עבודת האדמה עד שיתרגל" (שם, עמ' 207).

יבינאלי עוד פרסם בכרוז: "בני המושבות משתדלים לתת להתימנים העולים לא"י אל המושבות מקומות לדור בהם בזמן הראשון לבואם, כגון בתים, או רפתים, או אוהלים, או מרתפים וכיוצא בזה" (שם, עמ' 202)

ועד אוסיף שפורסם בעתון "יתד נאמן" ב- יט באדר תשמ"ז (מוסף "יתד נאמן"), כתבה בשם "עליית יבניאלי – תרע"א – תרע"ד", ולמרות שהינה כתבה מגמתית ללא הבאת עובדות מדויקות, שם הם כותבים: "לזכותו של יבניאלי יאמר כאן, שלא הסתיר מן התימנים את כוונת המשרד הארץ-ישראלי להביא את התימנים לארץ כדי לכבוש את העבודה הערבית ולהשליט עבודה עברית".

 

  1. כתבת: "כי חבריו שעלו מרוסיה לא יכלו או לא רצו לעבוד קשה בארץ ישראל".

אתה צודק,  ובכך הוא משבח את התימנים, ומגנה את העולים מרוסיה.

וכך הוא כותב בפליאה: "היש חלקים רבים בעמנו בין האשכנזים, הספרדים ועדות אחרות, אשר בבואם לארץ, הם ונשיהם וטפם, יסתגלו לעבודת-אדמה כמו התימנים ? (שם, עמ' 175).

 

  1. כתבת: "פרט להם על הרגשות המשיחיים וגרם להם לעלות לארץ".

אתה צודק באופן חלקי. יבניאלי עודד אותם לעלות לארץ, וציטט מתוך המקורות בשבחה של א"י, וההתיישבות בה.

אך כפי שאתה מכיר את התימנים התמימים, הם הוסיפו הילה וצבע אגדי ומשיחי.

וכך כותב יבניאלי: "התימנים היו אומרים לי: "ראינו "חכמים" באים אלינו מא"י לקבל נדבות, אבל כמוך – "מבשר" – עוד לא ראינו"" (שם, עמ' 178).

ועוד נוסיף, שיהודי דרום תימן היו שקועים במיסטיקה של ספר הזוהר והקבלה.

 

יש לי עוד הרבה מה להוסיף, אך אשאיר לפעם אחרת...

.
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-15/10/2010 16:47 לינק ישיר 
שמואל יבנאלי

בתור צאצא של שמואל יבנאלי אני חש צורך להתנצל על עוגמת הנפש שגרם. באמת הוא היה בעל מפעל ענק בישראל והיה חייב אלפי עובדים שחורים בזול למפעל ולכן רימה ושיקר. חבל שכל העולים עזבו את העבודה בהייטק בתימן אבל לא נורא. ובאמת מצבם של היהודים היום בתימן הרבה יותר טוב משל אלו שעלו לישראל. גם אני אבי וסבי המשכנו בדרכו ומעסיקים במפעלנו הענק אתיופים רוסים ועולים חדשים אחרים בתנאי עבדות. ועכשיו ברצינות: הוא הלך לשליחות לאומית בעל חשיבות רבה תוך חירוף נפשו ודבר מוזר הנקרא ציונות וללא תועלות כספיות או אישיות מהעניין בדומה לשליחי המוסד כיום. התמנים היום בישראל משגשגים מצליחים ומוכשרים והמצב בתימן לעומת זאת בכי רע. בשנים ההם לא היה עבודה ואוכל במדינה וכל פרנסה כיבדה את בעליה כמו היום. איש צדיק היה יהי זכרו ברוךדדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-28/10/2010 01:37 לינק ישיר 


לא משנה מה התכוונת, התלונות עליו הם לא על שהעלה מתימן, אלא על נוכלויות והתחזויות, לכאורה, ומכתבים מזוייפים וכו'.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > עדת תימן > מה היה הסיפור של שמואל יבנאלי ?
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר