בית פורומים בחדרי חרדים

מכתב הגאון ר"ד לנדאו על הקמת דגל

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-9/11/2007 14:58 לינק ישיר 
מכתב הגאון ר"ד לנדאו על הקמת דגל

בזמן הקמת מפלגת דגל התורה וכל המאורעות שמסביב זה, כתב הגאון רבי דב לנדאו שליט"א, מכתב לגרב"ש דויטש שליט"א, ובו הסביר באופן יסודי מאוד את התנגדותו למהלך הזה. עד כמה שאני זוכר הוא כתב שם שאין הולם לחינוך בני ישיבות ובני תורה, לערב אותם במלחמות הרחוב, להשתתף בהקמת מפלגות ובמלחמה פוליטית בשוק החיים. שזה יפגע בעדינות נפשם ובהתמסרותם לתורה, ושזה רעיון פסול לטעון, שאין להשאיר בידי בעלי בתים את הנהגת העולם החרדי, אלא שבני התורה, יעשו הכול בעצמם, יפעילו מפלגות, יבנו קריות ושיכונים, יסדרו מקומות עבודה, וידאגו להחזקת עולם התורה, על כל צרכיו.

לאחרונה הזכיר מישהו כאן את המכתב הזה באחד האשכולות, והנני מבקש מאוד, האם מישהו יכול להעלות את המכתב הזה, לפורום כאן. אם יש עדיין נימוקים וחששות מפני הפצתו ופרסומו של המכתב הזה, אנא
בבקשה ממנו ישלח אותו באישי. מרגיש אני שזו אחת התעודות החשובות מאוד בימינו. דומה גם, שמחבר המכתב, הגאון הנ"ל, יצא בלא פגע מהצגת עמדתו, שהייתה אז נגד דעת תורה הרשמית.

נא ונא, ויתברך מן השמים 

היסורים הכי גדולים של איוב, נגרמים לו ע"י אלו שאומרים שאיוב לא היה ולא נברא.

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-10/11/2007 18:51 לינק ישיר 

אכן יהודי של תורה בטהרתה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/11/2007 00:00 לינק ישיר 

חחח יצא בלא פגע...
שנה הוא לא יצא מהבית,כעבור שנה הוציאו אותו על אלונקה אחרי התקפת לב קשה,וזה נקרא בלי פגע...
הגר"ד שליט"א למד בדרך הקשה,שבב"ב,כמה שאתה יותר צודק,אתה חייב יותר לשתוק,כי אף אחד לא רוצה לשמוע מה נכון,רוצים רק "דעת תיירה"!
ואם למישהו זה מזכיר את סדום,ה"ז על אחריותו בלבד.

"...ואמרו לו  "תתעודד בננו ,  המצב יכול להיות הרבה יותר גרוע " ,
ואכן הוא התעודד,והמצב באמת נהיה הרבה יותר גרוע."

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/11/2007 00:12 לינק ישיר 

הפשע והחוצפה היה שהגר"ד לנדא כתב מכתב אישי ולא לפרסום אותו כתב לר"ש דויטש, ובא מישהו חבר של ר"ש דויטש והחליט להתנקם בהגר"ד לנדא ופרסם את המכתב ואף כתב כנגדו ביתד נאמן. ותקופה קצרה לאחמ"כ נפטרה אשתו וביקש את סליחתו של הגר"ד ולא מחל לו עפ"י המבואר בשו"ע הלכות יו"כ.

ועד היום אותו אחד סובל צרות ואין לו זרע של קיימה. ומחוייב מליוני דולרים בכל מיני נפילות שהפיל ונפל.

תוקן על ידי גלגלת ב- 11/11/2007 0:16:41

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/11/2007 01:01 לינק ישיר 

הג' ר'ד לנדא שייך "לגוארדיה הישנה"  שהמנטרה שלהם היתה "אסור לערב ישיבות ובחורים
בפוליטיקה" בחורים צריכים לשבת וללמוד--וראשי הישיבות הם של כולם ולא של חוג זה או אחר
בעיקר שהם מתקיימים מכספי צדקה של כל הציבור. התורה הזאת נשכחה מזמן, ועל זה נאמר
בפסוק "וחצרות--ודי זהב".
אגב הוא למד בצעירותו בישוב החדש.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/11/2007 10:20 לינק ישיר 

עזבו בלא פגע, עם פגע- תכל'ס תוצאות בשטח!
העובדה שאני ואתם ,יושבים ומכלים את זמננו כאן, במקום לשבת וללמוד היא בלא ספק- תוצאה- עקיפה אך ברורה- של העובדה שדבריו לא זכו להתיחסות ראויה.
האיש היחיד שאמור לכעוס עליו הוא דוד10

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/11/2007 11:38 לינק ישיר 

הרבה יותר מעניין זה המכתב של הר' שמואל אויערבאך בתגובה למכתבו של הגרד"ל

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/11/2007 13:45 לינק ישיר 

ערבוב רשויות יש בכאן.
הגר"ד שליט"א היה ידיד מופלא של ר"ש אויערבאך,מאחר ושניהם עילויים נוראים,ור' שמואל היה מבין הבודדים שר' דב מצא בו שותף להבנה ולעמקות.
המכתב היה מכתב פרטי,שבו הגר"ד שליט"א שפך את מרי שיחו על הפוליטיקה החרדית הארורה,שמכלה כל חלקה טובה בעולם הישיבות.
בתוך דבריו כתב הגר"ד שליט"א בזה"ל:
"ואם תאמר כבר הורה זקן?(כוונתו למרן הגרא"מ שך זצוק"ל)אף אנו קרינו ושנינו,ושימשנו ת"ח,ומעולם לא ראינו כזאת,שהפוליטיקה תיעשה נחלת בני הישיבות...וכו' וכו'.
זה היה המשפט שעשה את הכותרות.
המכתב נגנב מר' שמואל במקווה,והועבר לידיו של ר"ש דויטש,שהחליט שזה נכלל בקטגוריה הארסית "ביזוי כבוד התיירה" שפירושו ביתדית העזת לחשוב?וחמור יותר העזת לומר מה שאתה חושב?לא יעזור לך שאתה אחד מגדולי רה"י שבדור,ושאתה גאון נורא בזכות עצמך,והגרוע ביותר,שברוב חוצפתך אתה גם ידיד ורע להגר"ח גריינימן שליט"א,ולכן אחת דינך להמית במיתה משונה,תוך בזיונות וחרפות ויסורים שאין לתארם(מי שמכיר את שפלות הרוח ואת הענווה הנוראה של הגר"ד שליט"א,יחד עם נחבאותו אל הכלים,יבין על מה אני מדבר).
הגר"ש אויערבאך נהיה ממש אויס מענטש מכל הסיפור,ותקופה ארוכה הוא הרבה לשלוח שליחים לגר"ד שליט"א בבקשת מחילה,ולבסוף אמר הגר"ד שהוא מוחל לו,אך אינו רוצה לראות את פניו יותר.
הלוואי שאנשים כאלו היו מנהלים את הפוליטיקה בציבור החרדי,אולי אז היה ערך כל שהוא לביטוי "כבוד האדם וחירותו..."

תוקן על ידי תיתי_לי ב- 11/11/2007 13:56:23

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/11/2007 13:55 לינק ישיר 

מה שהערפדים הללו לא הבינו,שכאשר מרן הגרי"ז העניק את ההסכמה המפורסמת למרן הגרא"מ שך זצ"ל,בא למרן הגרי"ז אחד מהיוצמכים הללו(זה לא התחיל מהיום...)ואמר לגרי"ז "הרי הוא חולק הרבה על האבא{מרן הגר"ח}"? וענה לו מרן הגרי"ז "הוא היחיד שמבין את דברי האבא,ולכן הוא היחיד שיכול לחלוק עליו"!!!
ואחרי המעשה הידוע של התערבותו של מרן הגרא"מ שך בסכסוך בין הגר"מ קוטלר שליט"א למשפחת מרן הגרי"מ פינשטיין זצוק"ל,היתה חתונה של אחד מנכדי הגרי"ז זצוק"ל,וישבו שם אחדים מבני המשפחה,ודיברו סרה במרן הגרא"מ שך זצוק"ל,ופתאום התפרצה לחדר הרבנית פינשטיין תליט"א (כן...האמא של...זאת שהיתה הנפגעת הראשית מכל הסיפור)וצעקה לעברם "אם האבא {מרן הגרי"ז} היה שומע אתכם מדברים כך על ר' לייזר,הוא היה שובר לכם את כל העצמות"!

תוקן על ידי תיתי_לי ב- 11/11/2007 13:56:04

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/11/2007 13:58 לינק ישיר 

תיתי לי

לטענתך ר"ש אויערבאך היה "אמין" ושמר א"ז במכנסיו, רק לפתע בא מישהו וגנב לו את המכתב במקוה? כסף הוא גם גנב?

טוב, ואז בא ר"ש אויערבאך והוציא מכתב פשקוויל נגד גדול הת"ח בדור הגר"ד לנדא ופרסם עליו דברי נאצה ביתד נאמן תוך כדי חילול ה' נורא!

אחרי שגונבים לו את המכתב במקוה, זו התגובה שלו?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/11/2007 14:09 לינק ישיר 

מכתב הגר"ד לנדו שליט"א בענין הבחירות לעירית ב"ב – תשמ"ט

בס"ד כ' כסלו תשמ"ט
למעכ"ת מכובדי הגאון ר' שמואל דויטש שליט"א.
שוכט"ס.
אני מצטער כי עלי להסב עגמ"נ לכבודו בדברי הבאים. אך כמדו' שבנידון זה חל הכלל הנודע "ההכרח לא יגונה", ובמלוא מובנו, ואקוה כי כב'  יבין לרוחי וידונני לכ"ז.
ותוכן הדברים ושרשם הוא הבחירות המעותדות לבוא לעירי' פה בעירנו ב"ב. והנה בשוחחנו בירושלים נגעה השיחה גם בנושא זה ועל דא בלבד קאתינא השתא.
ידע כב' כי אם יוחלט כעת עוד פעם לצאת כאן בעירנו לרשימה נפרדת לעירי' אז המצב יהא כזה, ח"ו, שמערכת הבחירות האחרונה לכנסת שהיתה כאן תהא כשחוק לגבי מה שצפוי - בל אפתח פי לשטן - במערכת הבחירות המעותדת הזו.
ואומר עוד גלויות, ובאופן כללי ונחרץ. אינני מבין בכלל את כל הגישה הזו הגורסת כי על עולם התורה להיות תקיף וחזק ולוחם, היודע להגן על זכויותיו בתוקף, ויודע להשיב מלחמה השערה, ואוי לו למי שבא להצר צעדיו ולמנוע דבר - המגיע לו - בעדו.
לא! לא זו צורתו הראוי' והנכונה של עולם התורה. הוא אף פעם לא הי' כך בעבר, ואין זו הצורה שיש ל"הלבישו" בהווה ולהבא!
עולם התורה לפי מיטב הכרתי, והכרת אחי ורעי, חייב להיות רוחני, נעלה ועדין, צנוע ומצטנע, ולא המוני ותוקפני, מופיע ומתבלט, לוחם ואלים! לא!
וכל זה אף במחיר הפסדים, ויהיו אפילו מאת מונים יותר מההפסדים הצפוים לנו אם לא נהא תקיפים תוקפניים ואלימים כיריבינו ומתנגדינו.
אנחנו לא נלך להתאבד – מבחינת כל המהות הרוחנית העצמית שלנו - כדי להשיג עוד ועוד הישגים פה ושם, לתקן עוולות הנגרמות לנו, ולקבל את כל מה שמגיע באמת לנו, וכל זה במחיר התאבדות רוחנית ומהותית. לא נעשה זאת גם למען הוריד את הרב החבד"י וראש העיר הגוראי מכסאותיהם, או אפילו כדי לחזק את "שארית ישראל". כן, אפילו לשם כך לא כדאי להתאבד!
מה באמת סבורים: האם אכן, באמת, כדאי לשם כך, לשם כל זאת, להשחית את הנשמות, ולהורידינו, אותנו ואת בנינו ובנותינו, לדיוטות תחתונות כ"כ מבחינת ערכיות מוסרית ונפשית, להסתאבות חברתית ופרטית מבחינת התנהגות יהודית ותורתית.
והעיקר – הוא רק "לנצח"! רק זה העיקר, והשאר הוא חסר משמעות לגביו לגמרי, האכן כן הוא?!
האם באמת כדאי לשם כך להכניס את כולנו לקלחת גיהינומית זו של מלחמות ומריבות נוראות, ושל חרב איש ברעהו?!
האם בזה נחנך את ילדינו, ונשחית את כל עולמינו עולם התורה, על שנאה ואויבות על אלימות ותוקפנות, על אנחנו עוד "נראה להם" לכל מי שמפריע לנו, או אף, אינו צועד עמנו בדרך מלחמתינו?
הזאת תהא צורתו הרוחנית של עולם התורה בדור הבא, ובמקום ציבור תורני נעלה ומרומם, ניהפך לציבור אלים וחשוף זרוע מלחמה – כדי לטרוף זרוע אף קדקוד של כל מי שמצר צעדינו או שאינו נושא חן בעינינו?
ומה אאריך עוד בדברים והרי הכל כ"כ גלוי פשוט ומובן. ואין צריך לפנים אך צריך לבפנים. למעשים ופעולות, ובמרץ ותושי'. אחת היא המוטלת עלינו בשטח זה כיום. לפעול בהחלטיות, בחכמה ובתבונה, ובכל האמצעים הנאותים והראויים, למען הקמת רשימה משותפת אחת של כל החרדים פה ב"ב לבחירות לעירי', מתנגדים וחסידים, ליטאים וגוראים, ויז'ניצאים וכו', ויהא אפילו דבר זה כרוך בויתורים בלתי נעימים, ואף מכאיבים, כהנה וכהנה, הכל כדאי, ובלבד כדי להגיע למטרה הכרחית זו שהיא ממש בציפור נפשינו, נפש עולם התורה פה ב"ב.
אינני יודע מה ליעץ לכבודו בזה אך בודאי הוא יודע היטב את המצב מבפנים ומבחוץ, ועכ"פ יותר טוב ממני, ואת אשר ניתן לעשות למען המטרה החיונית הנ"ל, למען הקמת רשימה מאוחדת, וכאמור, אשר בזה תלוי' כל הצלתינו מרדת לשחת המחלוקת והמלחמה וכל הכרוך בהם.
ואוסיף עוד:
חש אני ומרגיש כנחוש בהחלטתי שהחלטתי, בל"נ, שאם בכ"ז תתקבל ההחלטה האומללה לצאת ברשימה נפרדת, לפעול בענין מבחינתי, וככל רק אשר יהא בידי, ועם חברים לדעה [אשר ברור לי כי רבים רבים המה, ואף אותם שעדיין לעת עתה אינם מוכנים להביע דעתם בפומבי ובברירות], והדברים כמובן ייאמרו ויעשו באופני הסברה ונימוק שיכליים ורגשיים, מאוזנים ונאותים, מהוגנים והגיוניים, ייאמרו ויושמעו בע"פ ובכתב, ביחיד וברבים, כמתאים וכנדרש.
ובודאי – אחשוב עוד – כי אזי, מצב מחודש זה, שמתוך עולם התורה, מאיזה מקום שהוא – יהא אשר יהא – ואולי מכמה מקומות, תצא קריאה המנוגדת והמתנגדת – בטיעון הגיוני ורגשי – לדרך הנקוטה כעת הסבורה שרק כך, שרק על המלחמה ואי הויתור מושתת עולמינו, מצב קיומן של דעות מוגדר וקיים זה, שלא ירתע מכל מהביע את דעתו בכל הנ"ל [אם למרות הכל תתקבל ההחלטה הבלתי מתפשרת בשום אופן על קיום רשימה נפרדת לבחירות לעירי' פה] בבהירות ובהחלטיות לא יסב כ"כ נחת – ואולי גרוע מזה – לכל הסבורים כי אין דעת ופה וכתב לאותם בעולם התורה המשוכנעים בכל ליבם ועומק הכרתם, כי הדרך הנקוטה בזה אינה הדרך הנכונה. לא. לא ולא!
יש עוד להאריך בכ"ז, אך לא זה המקום. אולם סבורני ומשוכנע אני כי עיקרי הדברים ברורים ומחוורים למעכ"ת, ואין צורך לפרט למבינים.
ואוסיף בזה עוד ב' דברים:
א.    מכתב זה נכתב בלא שנתיעצתי מקודם אודות כתיבתו עם זולתי, אלא כולו מיזמתי ומחשבתי בלבד.
ב.    לא איכפת לי, ואדרבה אשמח (עד כמה שניתן לשמוח בהקשר דברים עגום ומדכא זה) אם יראנו מר למכתבי לכל אשר יחשוב לנחוץ להראותו. ואקוה שישא עמו רק תוצאות חיים ופרי אמת, ואך טוב וחסד, שלום ושלות השקט יבואו לכולנו בעקבותיו ובעקבות כל פעלי העושים והמעשים למען השלום. אכי"ר.  

בברכה דוש"ת דוב לנדו

הוספה:
אקוה כי בעקבות הדברים הנ"ל לא יטענו נגדם טענות ידועות ברוח המוסכמות והמפורסמות. כגון: כבר הורה זקו. או, למשל: כך דעת תורה. או, אסור להתנגד אפי' בכי הוא זה לדעת גדולי הדור. או כל מיני חידושי הלכות שנתחדשו לאחרונה, וגם לא לאחרונה, בסוגית ימין שהוא שמאל ושמאל שהוא ימין וכיוצ"ב. ואם בכ"ז יטענוך, אומר רק זאת בלבד: כל אותם דברים טובים ונחמדים מוכרים לנו היטב ומאז ומתמיד. במחילה, לא היום נולדנו, ואיננו נערים וקטנים, לא מבחינת הגיל ולא מבחינת הכרתינו את הנושאים הללו לא מהיום ולא מאתמול. ובודאי ובודאי שלא עתה יאלפונו דעת ובינה בהם [וכבוד המאלפים במקומם מונח] במה שבוננו אותנו היטב היטב רבותינו הקדושים מצוקי ארץ אשר את מימיהם הנאמנים שתינו בצמאון, וממקור תורתם הנשגבה ותבונתם העמוקה והגות ליבם הטהור זכינו לשאוב כל חד לפום שיעורא דילי'. ודמותם הקדושה ואמרותיהם הנשגבות וקדושת הנהגתם הנפלאה, עוד גם כעת וכיום עומדים וניצבים כחיים לנגד עינינו,מלהיבים את רוחינו, תוססים ושוקקים בקרבינו, ומנווטים את דרך חיינו בתורה, באמונה, בקיום מצות, ובהשקפה תורנית בריאה ומלאה בהירה ויסודית. יבינו זאת כל אלה שלא זכו לכל זאת!

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/11/2007 14:10 לינק ישיר 

קרדיט תפוז חרדים

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/11/2007 14:19 לינק ישיר 

ובכן, החבר'ה כאן ובראשם גלגלת, הפציצו כאן שקרים היסטוריים ברמה הכי בסיסית וראשונית. המכתב אינו פרטי ואדרבה! הכותב מ ב ק ש להפיצו! וזה ממוען להגרב"ש דויטש ולא להגר"ש אוירבך

בקיצור, חברה-לייצים, לכו עשו שיעורי בית לפני שאתם משחררים את חרצובות מקלדתכם.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/11/2007 14:20 לינק ישיר 

נו תיתי לי?

התאוריה שלך על ר"ש אויערבאך וסיפור המקוה התנפצה לך בפרצוף, הא?

תסביר לי איך מכתב  לר"ש דוייטש שעובר לידיים של ר"ש אויערבאך ואח"ז עוד מעיז לכתוב פשקוויל ביתד נאמן נגד גדול הת"ח שבדור וגורם בזה חילול ש"ש נוראי? איך?

חד משמעי

כנראה לא קראת לעיל מי טען מה בקשר לנמען

תוקן על ידי גלגלת ב- 11/11/2007 14:22:19

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/11/2007 14:24 לינק ישיר 

גלגלת,

התבייש לך!

אל תעז לדבר על סלפנים!

א ת ה ולא אחר כתבת כאן שהמכתב היה מכתב אישי ולא לפרסום, והנה נתגלה קלונך!

אתה בכזה גיל נמוך שאפילו בושה אין לך???

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/11/2007 14:33 לינק ישיר 

חד משמעי

זה הרגע האשמת אותי שאני הוא זה שאמר כי המכתב היה מיועד לר"ש אוירבך, הסבתי את תשומת לבך כי אדרבה, אני הוא שהתעקש כי המכתב נשלח לר"ש דוייטש ולא אוירבך! ועתה מתבייש הינך להודות בטעותך?

אכן, גם אני שגיתי בכך שזכרתי שהמכתב היה פרטי ואינני רואה כל בושה להודות בטעותי.

מה שחשוב זה התגובה הפשקווילית שכתב ר"ש אויערבאך כנגד הגאון הנ"ל שכנראה אינה מביישת את הפשקווילים שחד משמעי נוהג להפיץ נגד גדולי הדור.

נס שלא זרקתם גביעי לבנים על אותו גאון ות"ח.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > מכתב הגאון ר"ד לנדאו על הקמת דגל
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 לדף הבא סך הכל 3 דפים.