בית פורומים ויזניץ - אמונת ישראל

הרה"צ ר' ישראל הגר שליט"א עם הרב יוסף משה כהנא

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-11/12/2007 14:44 לינק ישיר 
הרה"צ ר' ישראל הגר שליט"א עם הרב יוסף משה כהנא

'לחיים טיש' – הסדרה שסימנה יותר מכל את המהפך ברמת הנגינה באלבומי חצרות החסידיים מקבעת את עצמה בימים אלו ע"י האלבום השלישי בסדרה – לחיים טיש 3. המפיק הבלתי נלאה – הרב יוסף משה כהנא – מנכ"ל לחיים הפקות - הוא העומד מאחורי הסדרה – בין הפקה להפקה, תפסנו אותו לראיון קצר – ובין לבין סקרנו את כל מה שלא ידעתם על 'לחיים הפקות'.

 

מאת: ברוך מן

צילומים: שירו לו / העולם החרדי

 

את "לחיים הפקות" הקים הרב יוסף משה כהנא לפני כ-15 שנה. הוא התחיל עם הרעיון של אלבומים עם גראמען באידיש, שאז היה חידוש גדול והתקבל באהדה רבה אצל הציבור החסידי ושוחרי האידיש כשגם את המילים לשירים הוא כתב. כדרכו הוא הלך מיד על הטוב ביותר כשלקח את הרב ירמי' דמן כסולן ראשי. בין האלבומים הראשונים בסדרה היו: "הייליגער שבת", "לחיים אידן", "לחיים ברודער", וכדו' - שתפסו חזק בכנותם והרגש החזק שנשזר בהם. בהמשך הוא התחיל לעבוד עם הרבה חצרות של חסידויות שונות, כמו: ויז'ניץ, נדבורנא, סקולען, בויאן, ועוד.... כחסיד בעלזא הוא הקים לתפארה וחידש את ניגוני חסידי בעלזא הישנים, וגם הוסיף עוד כעשרה אלבומים חדשים תוצרת החסידות. וככה פרסם והפיץ את ניגוני חסידותו הידועים היום בכל העולם כשירים החסידיים האותנטיים והיפים ביותר, אך ללא ספק- גולת הכותרת של האלבומים אותם הפיק היא הסדרה 'לחיים טיש' – שבימים אלו יוצא האלבום השלישי בסדרה.

 

'לחיים טיש'  בעצם היווה פריצת דרך ברמתו המוסיקלית הגבוהה...

לחיים טיש היווה פריצת דרך ברמתו הגבוהה: החל בביצועים הנפלאים של מקהלת "לחיים", כל שיר יותר יפה מהקודם. גם מקהלת הילדים "קעמפ שלווה" מוסיפה את צבעה, והשילוב של שתיהן הוא השילוב מנצח, ולכל זאת באים קולות הסולנים הנבחרים שמוסיפים כל כך הרבה רגש וחן לסדרה כולה. ביניהם: ילד הפלא אהרן הלוי, בעל המנגן ר' אייזיק האניג ור' משה שטעקל. כמובן שמעל הכל העיבודים - שע"י הרב כהנא  - עושים את העבודה ובעצם מרימים את לחיים טיש לפסגת המוזיקה החסידית. הכלים הרבים שמשתתפים נותנים את קולם והם מצטיינים בגיוון העשיר שלהם ומגביהים את רמת הביצועים לרמות נפלאות ומובחרות לכל הדעות. טיב ההפקה של "לחיים טיש" מראה, שכל שיר אפשר להפוך לפאר ויופי לאין שיעור, בהשקעה של עיבודים נפלאים, מקהלות וסולנים טובים ביותר וכמובן עם המון סיעתא דשמיא. "סוד ההצלחה של לחיים טיש הוא בבחירת השירים שנעשית בקפידה, וכמובן באופן הביצוע שלהם" – אומר הרב יוסף משה כהנא.

 

מה בעצם הייתה המטרה של לחיים טיש?

"המטרה היא לקחת שירים ידועים ואהובים שהיו מושרים ב"טיש'ן" של האדמו"רים החסידיים לדורותיהם ובשולחן השבת בכל בית יהודי, ולהפיץ אותם בהפקה מיוחדת ויפייפיה ע"י טיב הזמרים והעיבודים. ואכן הניגונים שנבחרו הם שירים של פעם, שטעמם נמשך תמיד, הם מושרים בכל הזמנים ואף פעם לא ינוס ליחם... זהו הפלא של ניגון יהודי אמיתי! ככלל זמירות ושירי השבת מעניקים את האווירה של כל השבת ומהווים בסיס איתן לכל ימות השבוע. הם מכניסים כוח לעשות את רצון ה' ולדבק בו. ע"כ "לחיים טיש" - שמביאה את אותם שירי השבת בצורה נפלאה ומקורית, ברגש רב כל כך -  התקבלה כהרף עין אצל כל העם היהודי לכל גווניו וסגנונותיו, בצורה מפתיעה לכל הצדדים!! ודווקא פשטות הניגונים היותה סיבה טובה לנפוצות שלו. כי השירים היו מוכרים ואהודים בציבור, וזה, ש"לחיים טיש" הציגה את הניגונים האלה  בהפקה כל כך מצויינת ואותנטית, חיזק את קשרי הקהל עם השירים וקיבע אותם אצל כל שכבותיו. כיום "לחיים טיש" נמצאת תדיר בכל בית יהודי, והמון הורים ומחנכים הופתעו גם מזה, שהיא השפיעה אפילו על הילדים, שפתאום מכירים את זמירות השבת ומחכים לשיר אותם בהתלהבות ובאהבה".

 

הופתעתם מעוצמת ההצלחה?

ההצלחה הגורפת של "לחיים טיש 1" הייתה הפתעה גם בשבילנו. לא האמנו לכזו תפוצה רחבה וכאלו תגובות נסערות. וכשראינו זאת, החלטנו לעלות ולהשתבח ככל שהמספר של לחיים טיש עולה, ואת התוצאות כולנו רואים בפועל!

 

המשכתם באותו רעיון עם 'פורים טיש' ואחר כך גם ב'חזנות טיש'...

אכן כן. "פורים טיש" הוא לקט ואוסף של שירים חסידיים שמחים ומקפיצים והפיק אלבום מצויין במיוחד ליום הפורים. הניגונים מושרים ע"י מקהלת "לחיים" ומקהלת ילדים וביחד הם עושים נפלאות. עוד הפקה חזקה היא "חזנות טיש" – אלבום עם שירים של קטעי תפלה וחזנות המבוצעים ע"י בעל המנגן ובעל התפלה הרב ירמי' דמן. השירים מובחרים ומיוחדים אחד אחד, והאלבום אכן הוכיח את עצמו בתפוצתו ופרסומו הרב.

 

 

הסדרה מתיקות

הסדרה "מתיקות" גם היא- רעיון והמצאה של הרב כהנא. היא מבוססת על ילדי פלא, כל אחד בזמנו, כשמקהלת הילדים "קעמפ שלווה" ומקהלת "לחיים" מלווים אותו. כמו כן משתתפים כל פעם כסולנים זמרים ידועים ומפורסמים. האלבומים שיצאו בסדרה הזאת הם: "יברך את הנערים", "אליו", "נודה לך", ו "ליבי". הם הצליחו מעל ומעבר למשוער, חלק גדול תודות לתושייתו של הרב כהנא למצוא תמיד את השירים שיתפסו את הציבור כלהיטים. ואכן את זאת אנו גם רואים בניגוני בעלזא שרבים מהם התקבלו כלהיטים הכי גדולים היום בכל העולם.

 

חסידישע אוצרות

עוד סדרה שנקלטה חזק בכל הציבור היא "חסיד'ישע אוצרות" – סדרה ווקלית של ניגונים אהובים מכל חצרות החסידויות, המושרת בצורה המותרת בימי הספירה ובין המצרים. מקהלת "לחיים" מבצעת אותם בצורה מיוחדת ומלאת חן, גם ילד הפלא אהרן הלוי ו"קעמפ שלווה" מצטרפים בהמשך ומרימים את רמת האלבומים ללא סוף.

 

"לחיים" – זה גם מקהלה, ואפילו אולפן הקלטות...

בהמשך הוקמה מקהלת "לחיים" הנודעת ברמתה הגבוהה ובביצועים המיוחדים השמורים רק לה. היא שרה בצורה מעוררת השתהות והתפעלות יוצאת מן הכלל! בגיוון ושילוב וקולות נפלאים ומצויינים. לאחר מכן גם נפתח אולפן בבני ברק ושם מוקלטים האלבומים החדשים של "לחיים הפקות".

 

הרב כהנא, תוכל לגלות קצת מה מתבשל אצלכם לחורף הבעל"ט?

בהחלט. יש כמה אלבומים חדשים בדרך, וחלקם אף אמור לצאת כבר בימים הקרובים. הראשון הוא אלבום בשם "עורה" המורכב מלחניו של הרב יצחק אונגר, מלחין החצר של ויז'ניץ ב-30-40 שנים האחרונות. האלבום מאוד מושקע ועיבד אותו בחור אמריקאי חדש בתחום ומאוד מוכשר בשם אליעזר הערש רוזנפלד. המוסיקה לאלבום הוקלטה בארצות הברית והשירה פה בארץ כשמשתתף בו גם ילד פלא מאוד מיוחד. אלבום נוסף – הוא אלבום חדש ביידש בכיכובם של אייזיק האניג, שלמה טויסיג, משה שטעקל, מקהלת קעמפ שלווה של באבוב, ילדי הפלא מאיר ליכטנשטטר ואהרון הלוי. אלבום למקהלה האמריקאית "שירה" של שרגא פייבל גאלד שעובדים על דיסק מעניין- שירים חדשים וקאוורים עם מוסיקה מלא שיצא בעז"ה במהלך החורף, אלבום חדש של בעלזא לקראת הבר מצווה של בן כ"ק האדמו"ר שליט"א בחודש אדר ועוד הפקות רבות שיתגלו בבוא הזמן.

 

הרב יוסף משה כהנא התפרסם בשמו הנודע כמחיה המוזיקה החסידית, וכיום כולנו יודעים שהוא "האיש" בתחום המוזיקה החסידית האותנטית, הוא עושה את זה בשלמות ובצורה הטובה ביותר, תוך תחושת שליחות גבוהה של קידוש שמו יתברך וזיכוי הרבים.


(חסידיניוז - www.chasidinews.com/76.htm )דווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-11/12/2007 21:14 לינק ישיר 

זה לא ניגונים של טאטי
אז לא הלך לר' מנדל.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > ויזניץ - אמונת ישראל > הרה"צ ר' ישראל הגר שליט"א עם הרב יוסף משה כהנא
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר