בית פורומים ספרים וסופרים

הרבנים אורנשטיין והרב מרדכי גימפל יפה - תעלומה

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-3/9/2008 23:13 לינק ישיר 
הרבנים אורנשטיין והרב מרדכי גימפל יפה - תעלומה

לפני זמן מה הגיע לידי מכתב (כת"י) של הרב מרדכי גימפל יפה לתלמידו ר' יחיאל מיכל פינס, משנת תרמ"ד. המכתב, בן כמה עמודים, עוסק בנושאים שונים, ובאמצעו מופיע קטע מוזר ויוצא דופן מכל בחינה (הרואה כאן לראשונה את עיני הציבור).

...אשר נודע לו [=לרימ"פ] כי דברתי עם הגבאי רי"ח בוייארסקי ע"ד הרי"ה [=הרב ישראל הורוויץ, ממונה כולל הורודנא בירושלים] הנרדף על לא חמס בכפו, הוגד לי, כי אמרתי לו: "שהרבנית [=מבריסק] גורמת הרבה מזה. והלא נודע להדר"ג כי זהו עון ולא יוכל כפרו, ואלמלי לא היה ביד הממונה [=בכולל הורודנא] חטא אהבתו להרימ"פ לבד, כבר הי' ראוי לו להדפו ממשמרתו, לרדפו... [=הנקודות במקור]. עאכו"כ שגם פתקי האווילים [=פאשקווילים] ומכתבים רבים יגיעו אליו במלשינות נוראה וחשדים ... [=מילה בלתי מפוענחת] מהניכבדים ? [=סימן השאלה במקור] דתמן, ה"ה [=הלא הם] הצדיק הנשגב הרב רבי יעקב, בן לאותו צדיק חסידא ופרישא הקדוש רי"ש [=ר' ישעיה] אורינשטיין שליט"א, כידוע שאינם חשודי' לשקר חו"ש [=חס ושלום] ומפורסמים לאנשים שקטים ושלוים על שמריהם, בלתי מחרחרי ריב הם – והם החסידים האדוקים בקשרי המלחמה על הרימ"פ, מבעלי בריתה של הרבנית כו'".

סגוֹר ציטוט, ונקודה. המשך המכתב עד סופו עוסק בעניין אחר.
מה פשר הדברים? לכאורה מדובר בלעג סרקסטי להדהים כלפי הרב אורנשטיין האב ובנו, וזאת מסיבות רבות:
1. כך משמע מעצם ההקשר, המדבר על פשקווילים המגיעים "במלשינות נוראה" וכו'.
2. עשרות (ואף מאות) מכתבים של הרמ"ג יפה ראיתי, וברבים מהם מוזכרים הרבה מגדולי דורו, ולא זכור לי שום מקרה שהוא יכתוב תו"כ דיבור תארים מופלגים כאלה, ואפילו על הגדול שבגדולים. מסתבר אם כן שמדובר בתארים ציניים.
3. לא כל שכן כשנזכור את העובדה ש"הצדיק הנשגב הרב רבי יעקב" אורנשטיין, היה אז אברך צעיר כבן 25...
4. הרב ישעיה אורנשטיין אכן היה מראשי "החסידים האדוקים בקשרי המלחמה" על רי"מ פינס, והרמ"ג יפה אכן כתב במקו"א דברים חריפים על מחרימי הרימ"פ (אם כי לא הזכר שמות), ומסתבר בהחלט שדעתו עליהם תהיה שלילית. ובוודאי שמשפט כמו "אלמלי לא היה ביד הממונה חטא אהבתו להרימ"פ לבד, כבר הי' ראוי לו להדפו" וכו' נכתב בלשון סגי נהור.
5. כמדומני שאף מעריציהם של הרבנים לבית אורנשטיין, יודו שהתיאור "אנשים שקטים ושלוים על שמריהם" אינו בדיוק הולם אותם, שרוב ימיהם עמדו במערכות מרובות ומלחמות הקודש לקנא קנאת ה' וכו'.

מצד שני, אם אכן מדובר בסרקזם, היכן (בכתבי הרמ"ג יפה כמו בכתבי שאר גדולי דורו) מצינו כתיבה בוטה שכזו? ומה פשר הפתיחה הסתומה "הוגד לי כי אמרתי לו"? (הדברים עצמם מובאים במכתב עם מרכאות בתחילתם ובסופם)? למה הביא זאת הרמ"ג יפה באופן מוזר כזה, כציטוט דברים שאמר לגבאי בוייארסקי?

זאת ועוד, ישנו מכתב אחר של הרמ"ג יפה, בשנת תרנ"א (לא לרימ"פ), בסופו הוא מבקש למסור דרישת שלום ל"ידידי הרב ר' ישעי' אורינשטיין נ"י ולבנו הרה"ג ר' יעקב אורינשטיין נ"י"! (שמא יש לומר לא מדובר בסתירה, אלא שלאחר שעלה הרמ"ג יפה לארץ ישראל והכיר מקרוב את הרבנים אורנשטיין, נשתנתה דעתו ונתפייס עמם. אולם זכור לי שבערך בשנת תרמ"ד או תרמ"ג, יצא הרב ישעיה אורנשטיין למזרח אירופה בענייני שד"רות, וייתכן שכבר אז נפגש עם הרמ"ג יפה).

האם מי מחכמי הפורום יכול להשיג פשר דבר? אם בכוח הניתוח הטקסטואלי, ואם בעזרת עדויות חיצוניות כלשהן על קשר\יחס כלשהו בין הרמ"ג יפה לרבנים אורנשטיין.

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/9/2008 23:48 לינק ישיר 

הערת אגב: אולי 'הוגד לי כי אמרתי לו' זה גם בסרקזם, כלומר, לא אמרתי כך מעולם, אלא אמרו לי שכך אמרתי.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/9/2008 00:02 לינק ישיר 

אכן כך נשמע לכאורה מן הפתיחה הנ"ל, אבל אם כך הוא, והדברים אינם משקפים את דעת הרמ"ג יפה, למה לו להעתיק אותם כך במלואם, לכל דקדוקיהם ופרטיהם? ואם כך הוא, הלא היה עליו בסיום הציטוט להביע איזו מילת הכחשה או הסתייגות כלשהי! (אולי משהו כמו "וזה שקר מעולם לא אמרתיו" וכיו"ב).

[המשך הדברים,מייד  לאחר סיום המרכאות, הוא: "גם מכבר כתב לי, וידוע גם לי שאין מקום להתגנב בעזרתו של הרי"ה שיחי'", ואז כאמור עובר לעניין אחר (הקשור אמנם לענייני הגבאים וסכסוכם, אך לא לרימ"פ ולרבנים אורנשטיין)].

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/9/2008 08:47 לינק ישיר 

הרב ישעיה אורנשטיין היה מראשי ישיבת 'אוהל משה', בנו הרב יעקב היה ממנהלי הישיבה.

הרב יעקב אורנשטיין  היה מחשובי החסידים בירושלים, היה ממנהלי אחד ה'כוללים' שסייעו לנזקקים בארץ הקודש.

הרב אורנשטיין היה נחשב מגאוני הדור ההוא. היה בעל כשרון מדהים ובעל תפיסה נדירה, חיבר כמה ספרים ובהם: "עמק המלך" לרמב"ם, "כל המצוה" ועוד. היה מידידיו הקרובים של הרב יוסף חיים זוננפלד רבה של ירושלים, ויחד קבלו תורה מהגאון רבי יהושע לייב דיסקין.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/9/2008 12:19 לינק ישיר 

תודה, אבל אולי תספר לנו גם דברים שאיננו יודעים? (וגם רצוי - בלתי הגיוגרפיים. נתחיל בכך שהבן נחשב לגדול יותר מן האב, ואולי צריך להזכיר גם את הסב). ואם כבר, למה אינך מפרש  שהכולל הנזכר היה כולל חב"ד?

תוקן על ידי תכלת_דומה ב- 04/09/2008 12:22:35

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/9/2008 12:30 לינק ישיר 

למיטב הבנתי, חרף היות כמה מבכירי הפורום מחשובי חסידי **"*, הרי שבפורום זה כמו בפורום-האב - בח"ח, משתדלים להמעיט בדיבור אודות חסידות זו, מטעמים מיסטיים ואחרים.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/9/2008 13:42 לינק ישיר 

האם אשכול זה קשור לבלוג זה?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/9/2008 20:32 לינק ישיר 

ראיתי פעם מכתב בכתב ידו של ר' יעקב אורינשטיין, מזכיר וסופר כולל חב"ד,
שמוסר בו בשם רבו, המהרי"ל, שביום שיתבטל הועד הכללי, צריך יהיה לברך
'ברוך שעקר' וכו' [כמובן ... שעקר ע"ז מארצנו].

ולנודניקים ולנוקרנים הנני מודיע כבר שאין לי הפניה ואין לי צילום [איני יכול למוצאו]
ומי שלוקחים את הפורומים ברצינות הכי גמורה, כתורה מסיני, ורואים בזה
את מפעל חייהם, אינם חייבים להאמין, ואני מקווה שמסירת המודעה תחסוך 
מהצורך לנבל את הכתב, ולהעיב על הפורום. 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/11/2008 22:00 לינק ישיר 
הרב מרדכי גימפל יפה והרב אורנשטיין

http://jpress.tau.ac.il/Archive/skins/TAUHeb/navigator.asp?Pub=HLB&AW=1227469371218 חושבני יפתור את שאלתך: העיתון הלבנון מקוון באתר אוניברסיטת ת"א נומער 10מ כב באדר התרמ"ב. (100 שנה לפני 1982 למניינם)
 אמנם- אם אינני טועה, בעת ההיא הרב יפה עוד לא היה בארץ, רק תלמידו.  צריך להקיש "גימפל" בחיפוש ולפתוח את הכתבה "סופרים" - השאר - פרסומות של בנו דב  (אבא של לייב יפה הי"ד) למכירת יי"ש.

תוקן על ידי pashute ב- 23/11/2008 21:59:59

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/11/2008 22:07 לינק ישיר 

העניין ידוע, והמכתב המוזכר שם נדפס זמן קצר לאחר מכן ב'לוחות העדות', וכעבור שני דורות גם ב'מבחר כתבים' של הרמ"ג (ע"י נינו בנימין יפה). אבל תודה בכל אופן.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > שירה ספרות ופרוזה > ספרים וסופרים > הרבנים אורנשטיין והרב מרדכי גימפל יפה - תעלומה
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר