בית · פורומים · הרשם · התחברות · פתח ונהל פורום · כניסה למנהלים
בית · פורומים · ספרים וסופרים ·

ר' משה פיינשטיין: פוסק ההלכה הלא מוגדר סוציולוגית

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-27/10/2008 21:15 לינק ישיר 
ר' משה פיינשטיין: פוסק ההלכה הלא מוגדר סוציולוגית

באשכול על השות"ים כתב מישהו על גדול הפוסקים ב200 השנים האחרונות, הרב משה פיינשטיין, כי  הוא 'לא השתייך לאף מפלגה'. דומה שהגדרה זו מטיבה להבהיר לא רק את מידת השתייכותו של רמ"פ לכיתתיות החרדית (הישראלית החדשה) בת ימינו אלא מוסיפה נופך ליכולתו הנדירה של רמ"פ בפסיקת ההלכה, מעבר ליכולתו האנליטית.

בעוד בספרי פוסקים הונגרים בני זמננו, דברי הפתיחה נוטפי השמן מהוים חלק בלתי מבוטל מהתשובה, שלא לדבר על האנלוגיות המגוכחות והרצון לשמר מקובעויות חברתיות, ניכר רמ"פ בתעוזתו וביכולת המעוף השכלי המאפשרים לו לרדת לעומקה של הלכה, לצד מידת הישרות והאמת הבאים אצלו לידי ביטוי החל מהבנת המקור התלמודי ופרשניו וכלה ביישום הרעיוני והפרקטי של הדברים כפי שהם משתקפים במציאות בת ימינו.

ניקח לדוגמה את פסקו המפורסם על תרומת זרע (מגוי) שהחריד את קנאי רבני הונגריה אשר מיהרו לשלוח אליו מכתבי מחאה זועמים בלבוש של תשובה הלכתית (ומקעקע כל קדושת ישראל...ומלבד זאת יש בזה טעם נסתר הכמוס עמדי...) ואילו הוא, לא נחרד ולא נבעת, עמד והוכיח בחרב ובחנית כי ביאה משמעותה 'ביאה' ולא 'הבאה' (של ילדים) וכי גם אם הדברים אינם מוצאים חן בעיניהם, אין לכך שום קשר עם איסור תורה, כמנהגם הרע לתלות כל מנהג סרק ביסודות התורה. נציין גם את העדר כפיפותו לגדולי בני ברק, כמו בעניין חב"ד, כאשר עמד כחומה נגד הניסיונות הפוליטיים להחרימם ואף נענש על כך שה'יתד' שלל ממנו (זמנית, כנראה שבשלב מסוים הוא שידר מקברו מסר כי שינה דעתו) את תואר ה'מראנוס' הנכסף (למותר לציין כי ממרום דעתו הוא הביט עליהם כעל עדת ילדים זבי חוטם).
 
מפעימה במיוחד היא מידת הכבוד הרב אותו הוא רוחש לשואלים ה'פשוטים' מה שאיפשר לו להעניק להם מענה הלכתי הולם, דבר שהשפיע על המשך קיום המצוות שלהם..

אכן, גדול בישראל שאין בדורותינו כמוהו.

תוקן על ידי למשל ב- 27/10/2008 21:16:45תוקן על ידי למשל ב- 27/10/2008 21:21:38
דווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-28/10/2008 08:49 לינק ישיר 

http://www.bhol.co.il/forum/topic.asp?topic_id=2505865&forum_id=1364דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > שירה ספרות ופרוזה > ספרים וסופרים > ר' משה פיינשטיין: פוסק ההלכה הלא מוגדר סוציולוגית
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר