הפוך לדף הבית גמ"ח קופונים
בית · פורומים · הרשם · התחברות · פתח ונהל פורום · כניסה למנהלים
בית · פורומים · חבלי משיח · ענין יציאה חוצה לארץ ישראל
שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-13/4/2009 17:18 לינק ישיר 
ענין יציאה חוצה לארץ ישראל

מוכרת וידועה חשיבותה של ארץ ישראל לעם ישראל
ובכל זאת במיוחד בתקופת החגים מרבים אנשים לצאת מחוצה לה
ואף חוגגים את יציאת מצריים שכל יעודה דרך מתן תורה אל ההגעה לארץ ישראל ובנית בית המקדש (על פי תבנית "דיינו" מההגדה)
וכן חוגגים את ראש השנה באומן וכן הלאה
(כפי שתשימו לב, אני מתכוון דוקא לכאלה שהולכים לחגוג את החג בחו"ל ולא לברוח ממנו חס ושלום - והמבין יבין)

ההלכה מתירה לאדם לצאת לחוצה לארץ מסיבות מאוד ברורות
ומעבר אליהם לכאורה אסור לצאת
אם לא מוצא כלה בארץ, אם אינו מוצא מלמד ראוי בארץ, אם יש סחורה ממנה יתפרנס משם או להציל מידי עכו"ם ובכל אילו מיד יחזור לארץ
(על פי הרמב"ם)

בימינו הוסיפו לכל זה כביכול קברי צדיקים, האם זה טיעון מספיק טוב לצאת חוצה לארץ ישראל?
האם זה נכון
לבקר אצל ר' נחמן באומן, או במזיבוז', או אצל הבעש"ט, וכן נסיעה לארה"ב ל770
ולהיות על הציון של צדיק זה או אחר

גם הרבי מלובביץ וגם ר' נחמן דיברו רבות על מעלת ארץ ישראל, והחשיבות של זה בתהליך הגאולה וכן צדיקים אחרים
האם הם התירו ש"יעלו" אליהם לרגל דווקא בזמנים צריך להיות בארץ ישראל?
לדוגמא: בליקוטי הלכות, דברים הנהוגים בסעודה מביא ר' נתן את חשיבות ארץ ישראל דוקא בימים הנוראים וכן הרבי מלובביץ אמר פעם שאם היה מגיע לארץ ישראל הוא לא היה יכול שוב לצאת ממנה ולכן לא בא בגלל העבודה שהיתה לו שם
כלומר מי שמגיע לארץ כבר אינו יכול לצאת אותה

או שדוקא להיפך, היות והצדיקים הם שם, אותו מקום בו הם נמצאים זה בחינת ארץ ישראל וגם שם אפשר להיות, דוקא בתקפות בהם נמצאים שם

חוות דעתם לכאן ולכאן יתקבלו בברכה

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/4/2009 17:57 לינק ישיר 

כל שנה הסוגיה הזאת נדרשת מחדש וכבר יצא מר"ן עובדיה יוסף והרב אבינר ועוד רבים בבבקשה 'עדינה' תוך ביאור ההלכה שאין לצאת את ארץ ישראל אפילו לא לקברו של ר' נחמן מברסלב הקדוש זכותו יגן עלינו, שעכשיו לא רק חסידי ברסלב מגיעים לאומן אלא הרבה מתלמידי הרב עובדיה יוסף.

אני מדגיש נאמר ב'זהירות' ש"אם אין צורך", או "רצוי", או "כדאי" , "חשוב לדעת" ובשום אופן לא בהוראה חד-משמעית כהלכתו שאין לנסוע לאומן או ברוקלין או כל מקום אחר במיוחד כשעם ישראל חוגג את חגיו. ונראה כי הזהירות נובעת מהקשר ההדוק של היהודים לצדיקים קדושים שאמרו בחייהם שמי שיבקר בקברותיהם יזכה לרוח של קדושה ויש בכך סגולה גדולה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/4/2009 18:16 לינק ישיר 

רוב הפוסקים סוברים שמותר הנה ברכי יוסף ויש עוד פוסקים

ברכי יוסף אורח חיים סימן תקסח

אף אם יושב בארץ ישראל ונפשו אותה להשתטח על קברי הצדיקים בח"ל, או יושב ירושלם ורוצה ללכת על קברי צדיקי שבארץ ישראל, שרי לילך אדעתא לחזור

הבעיה מתחילה כאשר רוצים להעמיד שחייבים ללכת לאומן וזה אינו נכון כי כל מה שרבי נחמן אמר והזהיר שיבואו אליו לאומן הוא לאנשי אוקראינה ורוסיה ולא לאנשי ארץ ישראל

משנה מסכת כלים פרק א

עשר קדושות הן ארץ ישראל מקודשת מכל הארצות ומה היא קדושתה שמביאים ממנה העומר והבכורים ושתי הלחם מה שאין מביאים כן מכל הארצות
אין שום חיוב לאף אחד מאנשי ארץ ישראל ללכת לאומן
יש ענין גדול לנסוע לאומן זה וודאי מנהג חסידות יש שם הרבה קדושה אבל אין חיוב

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/4/2009 18:33 לינק ישיר 

יעקב

אכן, אין ספק שמי שמגיע לציון של צדיק שאומר שמי שיגיע אל ציונו הוא יוציא אותו או יציל אותו וזו סגולה גדולה, ולכן נזהרים לא לאסור, השאלה אם זה עומד כנגד קדושת ארץ ישראל (ההפסד ביציאה מן מארץ מול הרווח של הסגולה בציון הצדיק)
אך יותר מכך בזמן חגי ישראל שכל מהותם זה בארץ ישראל אם שייך בכלל לצאת מהארץ

המשקיף
מה עם הדברים שנאמרו בשם רבינו שאומן (ציון רבינו) זה עצמו בחינת ארץ ישראל, והיכן שנמצאים 10 מישראל גם שם בחינת ארץ ישראל (ליקוטי הלכות)?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/4/2009 18:43 לינק ישיר 

אני לא נוסע לציון של צדיק בחו"ל , יש מספיק בארץ, יש סגולה גדולה בביקור בציון רבי שמעון בר יוחאי הקדוש זכותו תגן על עם ישראל, אני יכול להבין יהודים שקשורים בנימי נשמתם לרבי נחמן מברסלב ומקבלים עידוד גדול מהרבנים שלהם לנסוע לאומן גם לקבל קדושת מקום (למרות שקדושה קיימת רק בארץ ישראל) במיוחד שאין איסור משום פוסק בענין זה.

השאלה של זמן חגי ישראל - בחג הפסח לא יודע על ברסלבים שיוצאים את הארץ ,שהחג מדבר על גאולה חירות ושיבת העם לארץ ישראל אחרי נדודים במדבר ,זה חג שחוגגים בארץ ישראל נטו וכל היוצא יש בכך הפסד גדול וגם הייתי מעיז להגיד לא כשר. בראש השנה אחרי אלול לא רואה בזה הפסד ורבנים לא יוצאים נגד התופעה בחריפות.

תוקן על ידי יעקב_בר ב- 13/04/2009 18:42:14

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/4/2009 19:01 לינק ישיר 

זו רק בחינה  לא ארץ ישראל
בכלל אדמק שלא יצא מפה שאני חס ושלום נגד נסיעה לאומן בכלל לא
אני בעצמי הייתי שם בראש השנה ברוך ה' זכיתי
יש לי ענין אחר שמכניסים כאילו זו חובה וזה לא

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/4/2009 19:09 לינק ישיר 

הרבנים שלהם מכניסים להם שזה חובה. תלמידים עושים מה שהרבנים אומרים. מר"ן עובדיה יוסף חושש כי אומן הפך להיות לא רק לברסלבים.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/4/2009 19:26 לינק ישיר 

זה באמת לא רק לברסלבים

יש שם מנין גדול של חב"ד (כן חב"ד) בראש השנה
אישית למרות קרבתי לברסלב (אשתי מגדירה את עצמה כזאת וכבר היתה שם)
אינני מוכן לצאת לחוץ לארץ בשום אופן

אך נוסיף שאלה לשאלה
אם מישהו כבר מצא היתר לצאת לקברות צדיקים
האם זה יתיר לו גם לבקר/לטייל במקומות בדרך או שעליו
להגיע ישירות לציון לשטוח את תפילתו ולחזור מיד
(ידוע שמי שמגיע לראש השנה לאומן, גם מבקר בגן סופיה ומקומות אחרים בדרך
ובנסיעה לציון אדמורי חב"ד גם מגיעים ל770 שאין שם קברים
אלא בית מדרש
וכן בנסיעות לספרד וצרפת (גאוני ספרד) מבקרים גם באתרים אחרים במדינות אלה
מה דעתכם על כך?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/4/2009 20:19 לינק ישיר 

יש איסור כלשהו על יהודי לנסוע לטייל בעולם ? שהרי יהודים רבים חיים בחוצה לארץ בגלל
עסקים ואינם עולים לארץ ישראל הקדושה (אלא לביקורים בלבד..).

אם יש היתר הלכתי לבקר בגן סופיה ומקומות אחרים בנסיעה לאומן, למה שלא יעשו את זה.
לא מכירה הלכה שאוסרת טיולים בחו"ל.

אגב, אני אישית ניסיתי פעם אחת לנסוע לחו"ל, אחרי יומיים חזרתי לארץ ישראל ואמרתי שלעולם
לא אעזוב את הארץ.

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-13/4/2009 20:55 לינק ישיר 

אם נסעו מטעמי קדושה מה ענין לבקר במקומות אחרים אלא אם נותר זמן פנוי לטיסה חזרה , יבקרו בבית מדרש קרוב יתפללו ויחזרו הביתה. מאידך גיסא באין הלכות ברורות יש לראות את זה כהיתר.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/4/2009 20:57 לינק ישיר 

אם הרמב"ם אוסר יציאה לעולם מן הארץ (הלכות מלכים פרק ה' הלכה ט') מלבד הדברים שהבאתי לעיל, וגם אז רק על מנת לחזור מיד. מסתמא שאסור לטייל

לכאורה לא צריך לזה הוראה מפורשת

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/4/2009 21:14 לינק ישיר 

לא מכיר שחור-לבן בהלכות. מי שהולך לפי איסורי הרמב"ם לא יסע ,מי שנוהג לפי הלכות ברסלב וחב"ד יסע , עובדה שנוסעים ואפילו פוסק הדור מר"ן עובדיה יוסף לא תוקף את הנסיעות מסתבר הוא יודע למה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/4/2009 23:53 לינק ישיר 

הינה תשובה שמצאתי לשאלת הטיולים  בחו"ל

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-14/4/2009 00:17 לינק ישיר 

זה אומר שאין תשובה אחת, אי אפשר לאסור על יהודי שמשתוקק מאד לבקר בציון ר' נחמן מברסלב, והוא מרגיש צורך נפשי להגיע למקום, גם לגבי חסידי חב"ד שנוסעים לציון, ואם הם מרגישים צורך לאכול במסעדה כשרה וגם לראות יופי של עיר מסויימת - אי אפשר למנוע מהם
וזה נקרא, ממה שהבנתי "יצא ללא רשות".
רש"י מסכת מועד קטן דף יד עמוד א
מפני שיצא שלא ברשות - כלומר: הואיל ולא יצא ברשות אחרים, אלא ברצון עצמו - לאו אנוס הוא.
לשוט - אם יצא שלא לצורך, ולא יצא אלא כדי לשוט בעולם ולראותו, וחזר במועד.
למזונות - שיצא לחזר אחר מזונות, שאין לו מזונות וחזר במועד אחריהן - דברי הכל מותר לגלח במועד, לפי שיצא באונס.
להרויחא - שיש לו נכסים הרבה, ויוצא כדי להרויח יותר.

אני אישית מתקשה עם הידיעה שיהודים רבים נמצאים בחו"ל לצרכי פרנסה וכו', במיוחד היום
כשאנחנו נמצאים במצב רוחני כל כך ירוד וכל כך זקוקים לכל יהודי שיעלה ויישב את הארץ.

אבל יש בי הבנה (לא קבלה) לסיבות מסיבות שונות של יהודים שמרגישים כאן מחנק, בעיקר
בגלל שחיתות שלטונית שמקשה על יהודים לנהל את חייהם, במיוחד משפחות. מתפללת שיבוא
היום והיהודים מכל קצוות העולם יתקבצו ויבואו לישראל.

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-14/4/2009 11:21 לינק ישיר 

אדמק כתב:
הינה תשובה שמצאתי לשאלת הטיולים  בחו"ל

נכון מאד וחשוב שהרוב שוללים. זמן רב מדברים על העלאת עצמותיו של ר' נחמן מברסלב לישראל ,ושל כל הצדיקים , הגיעה זמן גאולתם גם , ואז תראה את החסידים בהילולות ובחגים בישראל ליד ציון הרבי.
אתה שואל על אומן ואני שואל על שכם שהיא חוצה לארץ כבר ,ויש איסור לנסוע לקבר יוסף ובכל זאת הברסלבים מגיעים בשקט בשקט בלי המולה גדולה להשתטח על הקבר הקדוש ,מה אגיד ומה אומר שדווקא שהם מגיעים לשם אני אומר חזק וברוך ,שהם יהודים נפלאים שמקדשים את השם כשבסכנת נפשות מגיעים לקבר יוסף.

חג שמח.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-14/4/2009 17:54 לינק ישיר 

שכם אינה חוץ לארץ, אלא ארץ ישראל ממש

אני מקוה שאמרת זאת בציניות
גם אם אין אנו אוחזים בשטח זה
לא נפקע ממנו קדושת ארץ ישראל

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > חבלי משיח > ענין יציאה חוצה לארץ ישראל
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 לדף הבא סך הכל 2 דפים.