בית פורומים בחדרי חרדים

הרב אהרן קוטלר וה"מאפיה" האיטלקית

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-16/12/2010 19:51 לינק ישיר 
הרב אהרן קוטלר וה"מאפיה" האיטלקית

מתוך כתבה של שאול שיף בעיתון הצופה בתאריך ט' כסלו:

http://www.hazofe.co.il/web/katava6.asp?Modul=24&id=39414&Word=&gilayon=2573&mador=

מקור הסיפור המובא להלן הוא במכון "אסנט" בצפת המעצב את הנפש ומייצבה. איש עוד לא הפריך את אמיתותו.
במהלך מלחמת העולם השנייה, בעיצומה של ההשתוללות הנאצית הגיעו 24 רבנים לאיטליה של מוסליני ועמדו בפני הסגרה למדינותיהם. לאמור: מוות בטוח.
רבי אהרון קוטלר זצ"ל, המייסד וראש ישיבת לייקווד ומנהיגם של הציבורים הלא חסידים בארה"ב ומי שעמד בראש "ועד ההצלה" באמריקה ביקש בכל מאודו להציל את הרבנים הללו. הוא פנה לפעיל אורתודוכסי ידוע, מי שחיבר את הספר "אתיקה מסיני", ארווינג בונים, וביקש את עצתו. "מי לדעתך יכול להתערב לטובתם של 24 הרבנים" שאל הרב קוטלר. ארווינג בונים הציע את סניף ה"מאפייה" האיטלקית בארה"ב. הרב קוטלר האיץ בבונים ליצור קשר מידי עמה. אחרי שנוצר הקשר נשאל הרב קוטלר: מי ומי ההולכים לפגישה, ותשובת הרב היתה: "אתה ואני".
ויהי ערב ויהי בוקר והרב קוטלר וארווינג יצאו לדרכם לפגוש את ה"סנדק" של ה"מאפיה", ג'ו בונאנו. הרב קוטלר לא ידע לדבר בשפה האנגלית ולכן היה זה בונים שהסביר לבונאנו את בעיית 24 הרבנים הנתונים בסכנת חיים באיטליה.
ראש ה"מאפיה" שאל את בונים: "מיהו האיש היושב לידך"? ובונים ענה: "הוא ה"סנדק" של העם היהודי". "באמת" שאל ראש ה"מאפיה". "כן" השיב בונים, ואז בונאנו אמר לו: "תגיד לו שאני רוצה ברכה".
בונים פנה אל הרב קוטלר באידיש והסביר לו כי בונאנו רוצה ברכה. הרב קוטלר לא היסס לרגע ובירך: "תגיד לו שהוא יאריך ימים וימות במיטתו". בונים לבונאנו: "הוא מברך אותך בחיים ארוכים ושתמות במיטתך".
כאשר שמע בונאנו את הברכה הגיב: "זה מוצא חן בעיני". הוא הבטיח שבתוך שבועיים יפעל לשחרורם של 24 הרבנים. ואכן בונאנו מימש את ההבטחה. כ 20 שנה לאחר האירוע הזה, ב 1964, נעצרה לימוזינה שחורה ונוצצת בחזית ישיבת "ליקווד" בלייקווד, ניו-ג'רסי, ושני גברים לבושים בהידור רב יצאו ממנה אל עבר משרד הישיבה. כאשר נשאלו למבוקשם השיבו כי הם מחפשים את הרב קוטלר. הרב קוטלר (הבן) התייצב בפניהם והציג את עצמו. "לא, זה לא אתה. אנחנו מחפשים אדם מבוגר" אמרו. הרב שניאור קוטלר, הבן, (זצ"ל) הסביר להם כי מדובר באביו וכי הוא כבר אינו בין החיים מזה כמה שנים.
שני האיטלקים סיפרו לבן כי הם הם האחים בונאנו ושאביהם ייחס את אריכות ימיו לברכתו של אביו הצדיק. "עכשיו שאבא שלנו פרש מעסקיו אנחנו מחליפים אותו ובאנו לקבל את אותה הברכה".
"אני מצטער" אמר רבי שניאור קוטלר זצ"ל "אבא שלי יכול היה לעשות כדבר הזה אבל לא אני".
מאוכזבים אך מבינים נפרדו ראשי ה"מאפיה" לשלום מהרב שניאור קוטלר זצ"ל.
עבור הצלתם של 24 הרבנים מידי הנאצים, זכה ג'ו בונאנו לברכתו של מרן הרב אהרון קוטלר זצ"ל ובזכותה חי עד גיל 97. הוא מת ב 2002 בבית חולים בטוסון, אריזונה.
סיפור לא מוכר אבל יפה וביקשתי לברר אמיתותו. ראשי מכון "אסנט" מקדישים את הסיפור הזה למר אלברט פוקס. אני מעריך שהוא מקור הסיפור. אלברט פוקס הוא רואה חשבון במקצועו, שומר-שבת, התגורר עד לאחרונה בגולדרס-גרין, לונדון. דמות יחודית עם שיער גולש מאוד, עשיר המסתובב ברחבי תבל ומרצה בתחום מומחיותו: אל-קפונה.
אין מי שיאשר או יכחיש את הסיפור משום שכל גיבוריו כבר אינם בין החיים. את מר פוקס טרם הצלחנו לאתר וממנו ודאי נשמע ממי שמע את הסיפור הבלתי מוכר הזה.

תוקן על ידי איןחקר ב- 16/12/2010 20:05:39

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/12/2010 20:09 לינק ישיר 

הסיפור די ידוע, אבל את אמיתותו יוכלו אולי צאצאי משפחת קוטלר לאשר ולאמת

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/12/2010 20:10 לינק ישיר 

לא הכרתי נישמע מעניין

יותר קל למצוא מסמכים בארכיון באיטליה

לראות מי היה האחראי לשחרור הרבנים

נ.ב מה שמות הרבנים האיטלקיים שניצלו ?

מהיר חימה

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/12/2010 20:31 לינק ישיר 

לפי מה שנראה כאן
 http://www.chabad.org.il/IsraeliBranchs/Item.asp?ArticleID=58952&CategoryID=64&CityID=-1&txtBranchSearch=%E4%E6%EF++%F2%E9%F8+%E0%E5+%F9%ED+%EE%F0%E4%EC
"אסנט" הוא מכון חב"די, כך שזה מעניין יותר.

תוקן על ידי בניהו01 ב- 16/12/2010 20:33:18

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/12/2010 21:04 לינק ישיר 

יש לציין שאותו "ג'ו בונאנו" היה אחד המאפיונרים הבודדים בעולם (ואולי היחיד) שמת בשיבה טובה מתוך אריכות ימים, ולא ע"י כדור בראש.

תוקן על ידי איןחקר ב- 16/12/2010 21:16:19

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/12/2010 22:13 לינק ישיר 

שמעתי מנכד של ר' אהרון כך שהסיפור עובר שם במשפחה

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/12/2010 22:34 לינק ישיר 

מי שחובב ספרי מאפיה, ורוצה ללמוד על המאפיה היהודית בניו יורק ובאר"ב, אני מאוד ממליץ לו על הספר של ריץ כהן "יהודים קשוחים"
ספר מאוד מרתק.

קצת על הספר.
אם למאפיה יש את מריו פוזו - החיילים היהודים של "רצח בע"מ" ראויים לריץ' כהן שלהם...מרתק ורומנטי להרגיז". "נפלא...כל עמוד ראוי לקריאה שניה כדי להתענג על התיאורים..." מוסף הספרים של הניו - יורק טיימס.
ריץ' כהן, בן 32, סופר, עורך ב"רולינג סטון" ותסריטאי (סיים באחרונה לכתוב תסריט עם מרטין סקורסזה ומיק ג'אגר על תעשיית המוסיקה בארה"ב), מספר על בריונים בני דת משה של סוף המאה ה - 19 וביניהם טיפוסים כמו "ביג ייד", קיד דרופר או מונק איסטמן הגדול: על ארנולד רוטשטיין, אבי הפשע המאורגן, על תלמידיו של רוטשטיין, ביניהם באגסי סיגל, מאיר לנסקי, לואי לפקה - ואיטלקים כמו לאקי לוצ'אנו, שיישמו את תורתו והפכו את הפשע המאורגן למעין תאגיד מסחרי, "הסינדיקאט" או ה"מאפיה", ובעיקר, אל אייב רלס, פפ שטראוס, באגסי גולדשטיין, טיק - טוק טננבאום, מנדי וייס, גנגי כהן ויתר חברי "רצח בע"מ, כנופיית גנגסטרים יהודים, שהוציאה לפועל את גזרי דין המוות של הסינדיקאט בשנות ה - 30. כהן מספר את הסאגה של הגנסטרים היהודים בסגנון אישי, מרתק ומשעשע, ובמידה מסויימת של נוסטאלגיה. הרעיון של גנגסטר יהודי סותר את הדימוי הן של הגנגסטר והן של היהודי, הוא כותב, אבל היהודים הקדימו את האיטלקים בפשע המאורגן והקדימו אותם ביציאה ממנו. אנשים שגדלים על הדימוי של היהודי כפקיד בנק, רואה חשבון או בדרן בטלוויזיה מתייחסים לגנגסטר היהודי בצורה סטריאוטיפית: "מאייר לנסקי? נו, הוא היה אשף מספרים, רואה החשבון של העולם התחתון. לולא עבד עבור לאקי לוצ'אנו היה יכול לעבוד ב"צ'ייס מנהאטן בנק".

הם לא שמעו על בחורים כמו פפ שטראוס או אייב רלס, שנודעו ככנופיית "רצח בע"מ". למציאות של הגנגסטרים היהודים ומעשיהם הרעים יש משמעות חשובה בעבורי: פרוש הדבר שליהודי, כמו לכל אחד אחר, יש חופש בחירה להיות טוב או רע.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/12/2010 01:11 לינק ישיר 

גם בפרשת בריסקמן שמענו רבות על המאפייה האיטלקית

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/12/2010 08:46 לינק ישיר 

איפה הרבנים שניצלו בזכות המאפיה? או שזו אגדה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/12/2016 23:16 לינק ישיר 

מוקפץ לרגל היארצייט של ר' אהרן זצ"ל

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/12/2016 02:05 לינק ישיר 

פלא עצום שהיארצייט של ר' אהרן זצ"ל ושל המשגיח הרב ווכטפאייגעל זצ"ל חל באותו תאריך!

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/12/2016 02:56 לינק ישיר 

שאלו את אל פאצינו
והוא טוען שאבין מת מהתקף לב בגינה..

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/12/2016 11:03 לינק ישיר 

טום888 כתב:
שאלו את אל פאצינו
והוא טוען שאבין מת מהתקף לב בגינה..

נשלח מהאנדרואיד שלי

אתה עושה סלט פסטה בין פאצי'נו לבונאנו.

האחרון אכן האריך ימים ומת בשנת 2002 בשיבה טובה על מיטתו.
הנה מקור

תוקן על ידי כי_הוא_זה ב- 02/12/2016 11:12:25

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/12/2016 12:47 לינק ישיר 

http://www.bhol.co.il/forums/topic.asp?topic_id=3088279&forum_id=771

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/12/2016 18:17 לינק ישיר 

כי הוא זה..
כנראה לא הבנת
כי הדברים נכתבו בהומור.ואין כאן סלט

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/12/2016 18:49 לינק ישיר 

נראה לי כמו א'חסידישע מעיישה'
 מי הם 24 הרבנים? מהיכן הם? שמות?
אם לא הייה, צריך להאמין שיכול הייה להיות....
בסיטואציה כזו גם אני הייתי נותן ברכה, מה איכפת לי.
מקסימום, אם המאפיונר ימות מכדור בראש, מי יתבע ?

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > הרב אהרן קוטלר וה"מאפיה" האיטלקית
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 לדף הבא סך הכל 2 דפים.