בית · פורומים · הרשם · התחברות · פתח ונהל פורום · כניסה למנהלים
בית · פורומים · בחדרי חרדים ·

בד"ה: ר' צבי קפלן, בנו של מחבר 'שקעה חמה'.

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-2/12/2012 20:21 לינק ישיר 
בד"ה: ר' צבי קפלן, בנו של מחבר 'שקעה חמה'.

הערב נפטר ר' צבי קפלן זצ"ל, בגיל 90.
המנוח היה בנו של ר' אברהם אליהו קפלן, המשורר הישיבתי הנודע בעל 'בעקבות היראה'. מחניכי סלבודקה וחברון.
ר' צבי היה בן שנתיים כאשר נפטר אביו הגדול בפתאומיוות בגיל 34, בעת ששימש ראש ביהמ"ד לרבנים בברלין.
לימים עלה ר' צבי לארץ עם אמו, ולמד בישיבת חברון בירושלים. היה ממקורבי ראש הישיבה ר' יחזקאל סרנא, וידו לא מה מידו. יחד הקימו את הוצאת 'השכל', שפרסמה את פירושו של הרב סרנא לספר הכוזרי, למסילת ישרים ועוד. 
ר' צבי ההדיר את כתבי אביו הגדול בספר 'בעקבות היראה', ובתוכו השיר המפורסם 'שקעה חמה'.
כמו כן כתב הרבה על תנועת המוסר, ביחוד נודע ספרו 'שיטין', על גדולי המוסר. פרק ממנו ניתן לקרוא כאן:

http://www.daat.ac.il/daat/history/tnuot/novardok-2.htm

ר' צבי היה סופר פורה שכתב מאות מאמרים בנושאי יהדות, מוסר, פרשת שבוע, חסידות, מעל דפי 'הצופה' במשך שנים רבות.

ויקיפדיה על אביו:

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/12/2012 20:30 לינק ישיר 

המנוח הוא בן דוד שני של הרב לנדא מב"ב.
הרבנית מינה לנדא, אשת ר' יעקב לנדא זצ"ל, היתה אחות מאם של ר' אברהם אליהו קפלן בעל 'שקעה חמה'.

מצד אמו, היה נכד למשפחת ברוידא, מבעלי המוסר של 'קלם'.
ביתמותו, פרשו עליו כל ה'סלבודקאים' את חסותם, בעיקר ר' יחזקאל סרנא ור' דוב מעיני, הרב ממגדיאל, וכן רבי יצחק הוטנר. הם גידלוהו כבן.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/12/2012 20:33 לינק ישיר 

ההלויה תתקיים הלילה בהר המנוחות בשעה 22:30 בבית ההספד קהילת ירושלים.
יושבים שבעה ברחוב הגלגל 64 מעלה אדומים.
זמני תפילות:
שחרית 7:15
מנחה: 16:15
ערבית 17:05.

בנו הוא ר' אליהו קפלן, מלמד בישיבת מעלה אדומים.

פרטים נוספים על מורשת משפחת קפלן אצלי: shlomotiko@gmail.com

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/12/2012 20:50 לינק ישיר 

בד"ה

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/12/2012 21:19 לינק ישיר 

אם אינני טועה אביו זצ"ל נולד לאחר פטירת אביו ונקרא על שם אביו אברהם אליהו.
לפני מספר שנים פירסמה קרן רא"ם קובץ מספריו הגיגיו הן בעניני מחשבה והן בעניני הלכה.זהו קובץ נפלא.
סגנון שמימי כמו שתלמידי ישיבות ליטא אימצו לעצמם והתוכן כולו הגות עמוקה מני ים.
כמו הסב שנפטר בגיל 34 גם הבן [ אביו של הרב צבי זצ"ל] שנקרא על שמו נפטר בפתאומיות בגיל 34.
חבל על דאבדין.
זרע קודש.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/12/2012 23:09 לינק ישיר 

שלויימלע
המנוח הוא בן דוד ראשון של הגאב"ד הגר"מ לנדא שליט"א.
כפי שציינת אביו היה אחיה של אמו הרבנית מינה ע"ה אשת
הגאב"ד זצ"ל.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/12/2012 03:15 לינק ישיר 

בד"ה.

(תמונתו פורסמה פעם ע"י הניק "דער_ליטואק")

והנה מש"כ הפרופ' דוד אסף ב"עונג שבת"

ב. שקעה חמה

והנה, המנגינה של 'שחקי שחקי' שימשה גם את הרב אברהם אליהו קפלן (1924-1890), שהיה מגדולי תנועת המוסר בליטא.

בשנת 1907 חיבר קפלן שיר ושמו 'תפילה', שהותאם ללחן זה. זהו שיר נוגה של חיבוטי נפש מיוסרת וכיסופים לאל. הוא מוכר ומושר בעולם החרדי, במיוחד הליטאי, בשם 'שקעה חמה'. ספק גדול אם באותה עת יכול היה קפלן – אז נער בן שבע עשרה בישיבת סלובודקה (ששכנה בקוֹבְנה) – להכיר את 'אני מאמין' של טשרניחובסקי ואת המנגינה שיוחסה לשלונסקי. הדעת נותנת שגם הוא הכיר את הניגון הרוסי העממי, שהיה כנראה נפוץ, ועל פיו כתב את השיר.

שירו המקורי של קפלן ידע הוספות והשמטות – הנוסחים השונים מובאים כאן.

᥿

לא הצלחתי למצוא ביצוע 'אשכנזי' של השיר, ולמרבית העניין דווקא פייטן ספרדי שר אותו:

שושן מספר שם שהכיר את השיר בנעוריו, כאשר למד בישיבה ליטאית...

בעלי התוספות

תגובות שקיבלתי:

כתב לי ד"ר שלמה טיקוצינסקי:

אני כמעט בטוח שהרב קפלן לא כתב את השיר ללחן כלשהו. הלחן הודבק מאוחר יותר, בישיבות בישראל.

ראיינתי את בנו צבי קפלן בנושא זה (כן, עדין חי לאוי"ט, בן 89), והוא אמר שאביו כתב את השיר בנעוריו, ברגע של ייאוש, ובכלל לא הועיד אותו לפרסום ובוודאי שלא להלחנה.

צבי מצא את השיר בכתבי אביו והדפיסו בספר 'בעקבות היראה'. הוא הראה לי את כתב היד המקורי של השיר, וזה הנוסח המודפס. כל שאר הנוסחאות שנמצאות בוויקיפדיה – הם הבלים שנוצרו בישיבות. והסיבה לריבוי הנוסחאות: דמותו של רא"א קפלן 'מושתקת' במידה רבה בישיבות עקב 'חטאו' שהלך ללמד בבית המדרש לרבנים בברלין, ובשל בנו, שהוציא לאור את כתביו שגם הוא פרש לחוגי המזרחי רח"ל.

לא ברור מי וכיצד הביא את השיר הנ"ל לישיבות החרדיות. יתכן שהיה זה צבי קפלן בעצמו בעת לימודיו בישיבת חברון בשנות הארבעים. מאז עובר השיר מפה לאוזן ומועתק מיד ליד עם שיבושים האופייניים להעתקות. זה כל הסיפור. איש אינו טורח לעיין בספר 'בעקבות היראה' של צבי קפלן 'המיזרוחניק'.

מדי שנה בשנה בשבת 'חזון' עורכים התלמידים בישיבת 'קול תורה' שבשכונת בית וגן שבת 'שקעה חמה'. הם שרים את השיר בכיסופים ואחד הרבנים מעביר שיחה מוסרית על פיו. מישהו הראה לי את הטקסט מתוכו הם שרים, ואכן זו העתקה משובשת של הנוסח המקורי, שנובעת פשוט מתוך אי-היכרות עם המקור.

ובעניין טשרניחובסקי: א"א קפלן הכיר גם הכיר את טשרניחובסקי, לפחות בסוף ימיו בברלין. בנו מספר תמיד רכילות עסיסית בשם אמו עטל קפלן, שפעם אחת ראו קפלן ואשתו ברחוב בברלין את טשרניחובסקי הולך יד ביד עם גברת אחרת שאינה אשתו. טשרניחובסקי הבחין בכך, חצה את הכביש וביקש מהם שלא יספרו לאשתו.

בכלל, הרב קפלן הוא אחת הדמויות המרתקות שיצאו מסלבודקה. הוא כתב הספד על הרצל ונאם אותו בפני חניכי 'צעירי ישראל' בטלז. חומר רב מתוך ארכיונו הגיע לידי ומשוקע בדוקטורט שלי ובעתיד אולי אף אכתוב עליו מאמר מיוחד.

בעקבות היראה דברי מחשבה

הערה שלי: קשה לי להאמין (על אף שאנו דנים בעקבי השיר 'אני מאמין') כי קפלן הצעיר כתב מבלי משים שיר שמשקלו מותאם הפלא ופלא ובמדויק ללחן של 'שחקי, שחקי'. ייתכן שאמנם לא ייעד אותו לפרסום, אך בוודאי כתב אותו על פי הלחן.

אכן מעניין לבדוק מתי חדר השיר לישיבות. הספר 'בעקבות היראה' נדפס לראשונה בתש"ך וגם טיקוצינסקי מסכים שהניגון עבר מפה לאוזן עוד קודם לכן.

הכרתי את צבי קפלן היטב. לפני עשרים וחמש שנים גרתי ברחוב אברבנאל 31, שתי קומות מעליו...

ארי חיטריק שלח לי קישור לאתר 'הזמנה לפיוט' ובו שומעים את 'שחקי שחקי' (שר יאיר הראל) משולב עם 'שקעה חמה' (שר חיים לוק). באתר שם כתוב: 'אין ידוע לאיזה מן השירים הותאמה המנגינה לראשונה'.

ובאותו עניין:
דיון על השיר ועל הרב קפלן, שהתנהל בפורום החרדי 'עצור כאן חושבים'

http://www.bhol.co.il/forum/topic.asp?cat_id=4&topic_id=991502&forum_id=1364&upd=1

ועוד על השיר בפורום של "אוצר החכמה" כאן:

http://www.otzar.org/forums/viewtopic.php?f=7&t=5582

מאמר של ר' צבי ז"ל בסגנונו המיוחד, על ישיבות המוסר בליטא:
http://www.daat.ac.il/daat/history/tnuot/novardok-2.htm

תוקן על ידי ספרן ב- 03/12/2012 03:44:21

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/12/2012 04:28 לינק ישיר 

המנגינה יוחסה לשלונסקי?
שלונסקי היה אמן המילים, אבל לחן?!

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/12/2012 04:53 לינק ישיר 

[ תמונת ר' צבי קפלן ז"ל הנ"ל התפרסמה ע"י הניק דער_ליטואק כאן:

http://www.bhol.co.il/forum/topic.asp?topic_id=2128411&forum_id=17526]

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/12/2012 04:59 לינק ישיר 

גלאגוזים כתב:
המנגינה יוחסה לשלונסקי?
שלונסקי היה אמן המילים, אבל לחן?!

בערכו בויקיפדיה אכן מיוחס לאביו של שלונסקי

"הושפע מאביו, אשר היה ציוני רוחני ובעל כישורים מוזיקליים (חיבר בין השאר לחן על מילות שירו של שאול טשרניחובסקי, "אני מאמין"), ומאמו, צפורה, שבצעירותהּ הייתה פעילה בתנועה הסוציאליסטית. למד עם קרובו מנחם מנדל שניאורסון בחדר."

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A9%D7%9C%D7%95%D7%A0%D7%A1%D7%A7%D7%99

תוקן על ידי ספרן ב- 03/12/2012 05:03:42

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/12/2012 07:06 לינק ישיר 

"עם שוקו או בלי שוקו?" זה מה שעבר לי בראש כשראיתי את האשכול הזה. מסתבר שמישהו הקדים אותי - ‎http://www.bhol.co.il/forums/topic.asp?topic_id=2731339&whichpage=&forum_id=21067#R_10

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > בד"ה: ר' צבי קפלן, בנו של מחבר 'שקעה חמה'.
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר