בית · פורומים · הרשם · התחברות · פתח ונהל פורום · כניסה למנהלים
בית · פורומים · עצור כאן חושבים ·

האם החרדים הם המגזר האלים ביותר בציבור היהודי?

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-16/2/2017 15:57 לינק ישיר 
האם החרדים הם המגזר האלים ביותר בציבור היהודי?

האשכול נפתח בעקבות אשכול אחר בו עלתה השאלה האם הדת גורמת לאלימות, והאם התנהגות הסיקריקים בי-ם וכו' היא אלימה או מונעת מאידיאל וכו'.
אז אודה על האמת שאצלי הכל התחיל אחרי גל האירועים האלימים בישיבת פוניבז' בתחילת 2015 (פוניבז' בוערת: עשרות התפרעו, ראש ישיבה הוכה), שהיו המשך לגלים קודמים. מאז אפילו אני התחלתי לשים לב שהחרדים הם מגזר אלים – ובד"כ יש לי חיבה מוזרה לציבור הזה + כמה עשרות בני דודים ראשונים ושניים ב'קסבה' של כת החזון איש זצ"ל...
למען הסר ספק, "מגזר אלים" הכוונה ביחס למגזרים אחרים בציבור היהודי – הצברים (מצביעי לפיד), המזרוחניקים (ד"לים), המזרחיניקים (פרענקים), הרוסים והאתיופים (אם כי לגבי השניים האחרונים ייתכן שיחלקו עליי בציבור החרדי על הכללתם בציבור היהודי...)
כמובן שהאלימות הזאת בולטת עוד יותר בשל התדמית ה'גלותית' שמיוחסת לחרדים + המסורת שונאת-האלימות של רוב קהילות ישראל מאז החורבן בערך.
בקיצור, מאז פוניבז', כל פעם שנתקלתי בכתבה על אלימות חרדית + היה לי כוח, העתקתי את ה-
url ושמרתי – והתוצאות של שנת 2016 לפניכם. רק שלוש הערות מתודולוגיות לפני כן:

א) האשכול כולו מבוסס על הכללות גסות – אין מה לעשות...  

ב) "אלימות" הכוונה לאלימות 'סטנדרטית' – לא הפגנות או צעקות 'שאבעס' מצד אחד, ולא רצח או פגיעה מינית (השקולה לרצח) מצד שני. כמו כן אין הכוונה לאלימות אינדיבידואלית, אלא קבוצתית.

ג) חסרים כמובן הנתונים על אלימות במגזרים אחרים – אבל המוציא (את העין) מחברו עליו הראיה... אז הרימו את הכפפה והוכיחו שתופעות כאלו קיימות גם שם.

תוקן על ידי אברם_העברי ב- 16/02/2017 16:23:22

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/2/2017 15:59 לינק ישיר 

תאריך

סוג אירוע

כתבה

7/1/2016

התפרעות וחסימת כבישים

לקראת הדיון המכריע בעליון: מאות חרדים התפרעו בירושלים – השוטרים התעללו במפגינים

בעקבות החלטת בית המשפט בירושלים לנתח את גופת נכדו של ראש עיריית בית שמש, משה אבוטבול, יצאו מאות חרדים למחות כנגד הנתיחה. ב-17:00 הדיון המכריע. עורך הדין: "המשפחה מבקשת שלא לנתח"

21/1/2016

תקיפה אלימה

זעזוע ביבנאל: אחד מרבני הקהילה נחקר בחשד לאלימות

הרב משה קורץ, אחד מחשובי הרבנים בקהילת ברסלב ביבנאל, נחקר במשטרה בחשד שפעל באלימות כנגד פעיל המתנגד לבן המוהרא"ש. זעם בחסידות: 'בושה שמזמינים משטרה לרב' 

9/2/2016

התפרעות ותקיפת שוטרים

אלימות באשדוד: עשרות חרדים הפכו ניידת של משטרה צבאית
צוות של משטרה צבאית שהגיע לשכונה חרדית באשדוד נתקל בהתנגדות של עשרות חרדים שהתפרעו במקום. כוחות משטרה גדולים הוקפצו לזירה, פיזרו את ההמון וחילצו את השוטרים. לא דווח על נפגעים באירוע. המתפרעים יידו אבנים לעבר ניידות המשטרה, שספגו נזק

22/4/2016

התפרעות ותקיפת שוטרים

חרדים הפכו ניידת שהוזעקה על אלימות במשפחה

שוטרים שנקראו לבית שמש בעקבות דיווח על אלימות במשפחה, נאלצו להזמין תגבורת אחרי שהתקהלו במקום מאות חרדים מתפרעים, שהפכו את ניידת המשטרה

10/5/2016

התפרעות ותקיפת מכבי אש

מודיעין עילית: קיצוניים תקפו את הכבאים

צוות כיבוי אש שהוזעק לשריפת קוצים במודיעין עילית, נאלץ לסגת לאחר שהותקף באבנים על ידי קיצוניים חרדים

12/5/2016

התפרעות ותקיפת מכבי אש

יום העצמאות: חרדים התפרעו ברחבי ירושלים

במהלך פעולות כיבוי דירה, בשכונת מאה שערים שבירושלים, הודבקו מדבקות בגנות המדינה על רכבי כבאים. אתמול הותקף צוות כבאים באבנים ובברזלים בשכונת הר חומה בבירה

23/5/2016

התפרעות וחסימת כבישים

מודיעין עילית; חרדים קיצונים פוצצו כנס של אמנון יצחק, אלימות וחסימות כבישים.
כנס של הרב אמנון יצחק התפוצץ כעת במודיעין עילית. כ300 מפגינים חרדים פוצצו את הכנס ומפגינים מחוץ לאולם הכינוסים.

כוחות משטרה מנסים להשליט סדר כרגע ללא הצלחה. אלימות בין פעילי הרב למפגינים. הכניסה לעיר חסומה. אלימות קשה בין המפגינים.

5/7/2016

תקיפת רב

קללות, הפגנות וחרמות: כך נלחמים החרדים בישיבה שמלמדת לבגרות

חברי מועצה חרדים בירושלים פתחו במאבק נגד הישיבה התיכונית "חכמי לב" שמשלבת לימודי גמרא ומסלול בגרות... בשנתיים האחרונות מפגינים פעילים חרדים, חלקם מזוהים עם הסיעות, מול ביתו, מקללים אותו, מפיצים עליו פשקווילים ומחרימים את ילדיו.

10/8/2016

התפרעות ותקיפת מכבי אש

צוות כיבוי אש הותקף באבנים בככר השבת

בפעם השנייה: צוות לוחמי אש שעסק בכיבוי פחי אשפה בכיכר השבת, הותקף בבלוקים ואבנים

19/8/2016

התפרעות ותקיפת שוטרים

בעקבות מעצר עריק: מאות חרדים התפרעו בירושלים ובבית שמש

תשעה חשודים בהתפרעות נעצרו במהלך המחאה נגד מעצר בן 18 שלא התייצב לשירות צבאי. במהלך ההפגנות הבעירו חרדים צמיגים, חסמו כבישים ויידו אבנים לעבר שוטרים. בבית שמש נפצע שוטר קל

25/8/2016

התפרעות באומן

מהומה באומן: עצורים ופצועים בפינוי דוכן לא חוקי בכיכר פושקינה

שני חסידי ברסלב נעצרו במהלך התפרעויות סמוך לקברו של רבי נחמן מברסלב באוקראינה בגלל פינוי דוכן לא חוקי. לדברי החסידים, השוטרים איימו ש"לא יהיה פה ראש השנה" (בעולם)

8/9/2016

תקיפת רב

חרדים קיצונים התפרעו בביתו של רב העיר קריית גת

המשטרה עצרה הלילה שלושה חרדים המשתייכים ל"נטורי קרטא", שפלשו לביתו של הרב הבלין המשמש גם כראש ישיבת חב"ד והפרו את הסדר הציבורי על רקע תמיכתו בסוגיית גיוס בני הישיבות. השר ליברמן: "מדובר בחציית קו אדום"

21/9/2016

תקיפה אלימה

מגישת הטלוויזיה הגיעה למאה שערים והותקפה באלימות

מגישת הטלוויזיה הילה קורח הותקפה במאה שערים במהלך צילומים לסדרה חינוכית בה היא משתתפת. קורח, שהגיעה בליווי מאבטחים והתלבשה בצניעות: "ממש פחדתי"

2/10/2016

תקיפת רב

הרב חשין הותקף על ידי תלמידי הרב ברלנד באומן

המחלוקת בברסלב מגיעה עד לאומן - במהלך תפילת שחרית הבוקר הותקף הרב חשין, אחד מרבני ברסלב העומד בראש המתנגדים לרב ברלנד

5/10/2016

התפרעות באומן

התפרעות ומכות בטיסה לאומן

נוסעים התפרעו והלכו מכות במהלך טיסת ישראייר לקייב. אחד הנוסעים: "המכות החלו בחסות האלכוהול". קברניט באל על שהיה עד למקרה דומה: "אם תופעות אלו ימשיכו החברה תאבד מטוס עקב התנהגות שלוחת רסן זו"

6/10/2016

התפרעות באומן

ראש השנה של חסידי ברסלב באומן: ונדליזם, שוד ואלימות בין חצרות

כ-30 אלף חסידים מישראל ביקרו בראש השנה בקברו של רבי נחמן באוקראינה. אנשי הנציגות המקומית של משרד החוץ אמנם נדרשו להתמודד עם מקרי אלימות רבים, אך שליח המשרד טען כי נרשמה ירידה במספר התקריות ביחס לעבר

10/10/2016

תקיפת חיילים חרדים

חיילים חרדים הותקפו במאה שערים: "ציונים החוצה, געוואלד"

אוטובוס של לוחמי גדוד נצח יהודה נקלע להפגנת מחאה בירושלים, והם נאלצו לרדת וללכת ברגל. המפגינים החרדים צעקו לעברם: "חרדקים". החיילים הגיבו בשירה ובריקודים

21/10/2016

התפרעות ותקיפת שוטרים

עשרות חרדים תקפו שוטרים בירושלים

שוטרת פונתה לבית חולים ושוטר נוסף טופל במקום לאחר שהותקפו בידי חרדים ברחוב הטורים בבירה

30/10/2016

תקיפת חיילים חרדים

ביצים וחיתולים - על חיילת שהדריכה במאה שערים

חרדים התקיפו חיילת שהדריכה סיור בירושלים. אביה הנסער כתב לנשיא: "עם כל הכבוד לחזון השבטים, איך אפשר לחיות עם אנשים שמתנהגים ככה?". ריבלין הצליח לרגש את האב בתשובתו

6/11/2016

תקיפת רב

גאב"ד יבנאל הובהל לבית חולים; "צועקים לי 'כלב מסריח', מוציאים לשון"

הקרב על השליטה בקהילה ביבנאל שובר שיאים • הגאב"ד, הרב משה קורץ, הובהל לבית חולים לאחר שהתמוטט בביתו. הגאב"ד כתב לאחרונה: "צועקים לי 'כלב מסריח', ילדים מוציאים לי לשון" • כל הפרטים על המאבק שקורע את הקהילה ביבנאל

7/11/2016

תקיפת רב

הרב הותקף ותלמידיו מתגוננים: "הוא פעל לבקשת הרב אויערבך"

תלמידיו של הגר"צ שינקר מגיבים לפולמוס שמנהלים הפלגים באשדוד בעקבות ההשתוללות בהספד שנשא - וכפי שפורסם ב'בחדרי': "ראש הישיבה אינו צד לסכסוך, לא יתכן שנאום של רב קהילה בבית מדרשו ייחשב כהתערבות במחלוקת"

12/11/2016

התפרעות וחסימת כבישים

בושה: עשרות חרדים התפרעו כי לא הורשו להיכנס בליל שבת לקבר רחל

המפגינים ניסו להיכנס אל מתחם 'קבר רחל', הסגור בשבת בכל דרך • משנכשלו - חסמו כבישים וזרקו אבנים לעבר רכבים • נזק נגרם לשמשת רכב. לא היו נפגעים • שניים מהמפגינים נעצרו

23/11/2016

תקיפת רב

זפת בפתח, דבק מגע במנעול: פורעים התנכלו למנהל ישיבה

פורעים בעלי חזות חרדית הגיעו בשעה 3:00 לפנות בוקר אל פתח ביתו של מנחם בומבך, איש חינוך תושב העיר החרדית ביתר עילית, שפכו זפת שחור בכניסה וסתמו בדבק מגע את מנעול הבית • הסיבה להתנכלות המתמשכת: מסגרת ישיבתית מיוחדת שהקים עבור צעירים חסידיים

7/12/2016

תקיפת רב

קו האש: בן ישיבה שסולק יזם הצתת רכב ראש הישיבה?

ההצתות בבית שמש: גורמים בישיבת 'אור לישרים' טוענים: תלמיד הישיבה שסולק יזם את הצתת רכב ראש הישיבה

18/12/2016

התפרעות ותקיפת שוטרים

השוטרים הותקלו באבנים, ונסוגו מהקסבה בבית שמש

שני מפגינים נעצרו הלילה בבית שמש החרדית בעקבות הפרות סדר וגרימת נזק במהלך הפגנות לאחרונה בעיר; בעקבות מחאה מידית של תושבי השכונה - נמלטו השוטרים על עקבותיהם

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/2/2017 16:01 לינק ישיר 

המסקנות שלי הן אלו:

א) למגזר החרדי יש הרבה מאוד חזיתות – גם פנימיות וגם חיצוניות: בפנים יש מאבקים עם 'פורצי גדר' מבחינה דתית, עם יורשי אדמו"רים ורבנים, עם פרענקים וחוזרים בתשובה ועוד. בחוץ יש מאבקים עם בית המשפט, עם הצבא, עם המשטרה ועם המדינה.

ב) חלק מהאלימות מבוצעת על ידי נערים וגברים שטופי מוח, אין דרך אחרת לתאר את זה. לכן קשה לראות בזה פעולה מתוך אידיאל או בחירה חופשית, כמו למשל (אם אפשר להשוות) המחתרת היהודית בזמנו.

ג) השערת המחקר (למי שירים את הכפפה [השנייה באשכול הזה]) היא שיש קשר בין דיכוי הרגש שקיים בכמה וכמה היבטים המגזר החרדי, לבין התפרצויות האלימות העונתיות האלו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/2/2017 16:15 לינק ישיר 

לענ"ד הבעיה של האלימות אינה מיחדת את החרדים. יש אלימות בארץ ובעולם בכל המגזרים. במידה זו או אחרת

הבעיה היא שהם עושים זאת לשם שמיים. עם כל המפרשים ומקדימים לשם יחוד לאלימות שלהם.  הם לא חושבים שהם עושים מעשה רע, להפך הם משוכנעים שמצווה גדולה בידם.
כפי שנאמר אצל - ואנשי סדום רעים וחטאים לה'=  בשם ה'

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/2/2017 16:16 לינק ישיר 

אברם
נניח כדבריך, אמנם הודית שהוצאת את הרצח מהמחקר, אבל אני לא חושב שזה נכון.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/2/2017 16:27 לינק ישיר 

טוב, שכחתי לציין משהו שנראה היה לי ברור מאליו - אין הכוונה לאלימות יחידנית \ אינדיבידואלית! הכוונה לאלימות "מגזרית" שנעשית על ידי קבוצות של אנשים. מדובר על אירועים שבסיכום הכולל שלהם השתתפו אלפי אנשים.
ושוב, תמצאו מגזר אחר שיכול "להתהדר" בכך שאלפים מאנשיו היו מעורבים בקטטות, זריקות אבנים, הצתות וכו'.
(נ"ב - הוספתי עכשיו להערות המתודולוגיות הבהרה בנושא...)

תוקן על ידי אברם_העברי ב- 16/02/2017 16:28:01

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/2/2017 16:30 לינק ישיר 

לשיטתם, הצבא והמשטרה הציונית הם חפצא של אלימות, ולעומתם, האלימות החרדית מחווירה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/2/2017 16:45 לינק ישיר 

יפה! אז אם בפלפול עסקינן, אף אני אתרץ שאלו מפעילים אלימות נגד כותים (דפו"י: 'גויים'), ואני מדבר על אלימות נגד יהודים, רח"ל!
וא"ת, ומה עם פינוי עמונה, כיסוח האתיופים וכו?! וי"ל שהרי אלו אינם בגדר יהודים כנודע, מקסימום גר תושב...

תוקן על ידי אברם_העברי ב- 16/02/2017 16:45:38

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/2/2017 17:07 לינק ישיר 

כפי שכתבת אתה מתבסס על הנתונים של מגזר אחד בלבד. זה כמובן מתודולוגיה מאוד טיפשית. הטענה שהמוציא מחברו עליו הראייה היא כמובן טיפשית.
גם אם היית משווה למגזרים אחרים, התבססות על סיקור תקשורתי היא כמובן מתודולוגיה מטופשת. בסיקור התקשורתי אפשר להשתמש כדי ללמוד את דעתה של התקשורת על מגזרים מסוימים אחרי שיש לנו נתונים אוביקטיביים, נניח מהמשטרה.
גם אם היית עושה את כל זה, כלומר מחקר בסיסי, כל הרעיון העומד בבסיס המחקר הוא מטופש להפליא. כשאתה מדבר רק על אלימות 'מגזרית', אבל לא לוקח בחשבון איזה מגזר הוא הכי מגזרי, אז אולי יש לך מהימנות אבל לא תוקף (ע' בויקיפדיה בערכיהם אם צריך). אם נניח שהנתונים יראו את מה שאתה אומר, אי אפשר יהיה להסיק שהמגזר החרדי הוא הכי אלים כי די ברור שהמגזר החרדי הוא הכי מגזרי. אני מניח שאף אחד לא יופתע אם יתגלה שהציבו החרדי מקיים יותר אירועים המוניים מכל ציבור אחר והוא מגובש יותר מכל ציבור אחר, כך שבהחלט לא יפתיע לגלות שהוא גם מקיים יותר אירועים ציבוריים אלימים. זה כלל לא מוכיח שהוא יותר אלים.

לפני שאתה הופך את עצמך לאנתרופולוג מומחה הייתי ממליץ על קורס בסיסי (ואפשר יותר) בשיטוח מחקר במדעי החברה. יש גם קורס של האו"פ אם אתה רוצה ללמוד באופן עצמאי.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/2/2017 18:56 לינק ישיר 

מה, אז אתה אומר שכל המחקר העצום שערכתי הוא לא מדעי ולא אוכל לקבל עליו דוקטורט?!...
אבל פטור בלא כלום אי אפשר, אז הנה מקבץ הידיעות שלדעתך כנראה נעלמו מעיני הציבור והתקשורת האינטרנטית גם יחד, למרות שהם מתרחשים מדי שנה (!) במחזורים של 3-4 פעמים בשנה (!) כל שנה (!) -

בלעדי ב'בשבע'!

* מאות מתנחלים יצאו מיישוביהם והשליכו אבנים על כוחות צבא שהגיעו לפנות מאחז * עשרות בחורים מישיבת ההסדר "גומל ד"לים" התפרעו וחסמו כבישים עקב פינוי זבל שהתרחש בשבת * ראש ישיבת "מרכב הזב", הגר"י שפירא, נאלץ להימלט מאירוע שנכח בו עקב התקפה פתאומית של חבורת בוגרי ישיבת "קבורת חמור" המתחרה * עשרות נערים מהישיבה התיכונית "בני כוזיבא" הפכו אמבולנס שבא לפנות קופאית ערביה בהריון מהסופר המקומי *

בלעדי ב'ידיעות נגט'!

* מאות אתיופים יצאו מהגטו בנתניה והשליכו אבנים על כוחות משטרה שהגיעו לעצור חשוד בגניבה * עשרות נערים אתיופיים מתיכון 'אורט' התפרעו וחסמו כבישים עקב התבטאות גזענית של ראש העיר * הרב הראשי של יהודי אתיופיה, הגר"י הדנה, נאלץ להימלט מאירוע שנכח בו עקב התקפה פתאומית של חסידי ישיבת "הקייס הקדוש" המתנגדים לחידושיו ההלכתיים * עשרות אתיופים מעריצי בוב מארלי פוצצו הופעה של "קפה שחור חזק" עקב התנגדות לקו המלודי המערבי מדי שמוביל הצמד המצליח *

בלעדי ב'ווסטי'!

* מאות רוסים מאשדוד השליכו אבנים על כוחות משטרה שהגיעו לקנוס את חנות 'טיב טעם' על פתיחתה בשבת * עשרות נערים רוסיים (אחד מהם אוקראיני)  מתיכון 'שבח מופת' התפרעו וחסמו כבישים עקב התבטאות גזענית של ראש העיר * שרת (חוסר) הקליטה נאלצה להימלט בסופיה-לנדרובר משוריין עקב התקפה פתאומית של בדלנים אוקראינים מראשל"צ, שמחו על כיבוש קרים בידי הצבא הרוסי * עשרות רוסים מעריצי ולדימיר ויסוצקי פוצצו הופעה של ארקדי דוכין עקב התנגדות לשיתוף הפעולה הבזוי, לטענתם, עם ה"פרענק" ישי לוי * 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/2/2017 19:10 לינק ישיר 

הבנתי. אתה אומר שזה היה ידוע גם בלי לאסוף את הנתונים. עכשיו רק נשאר לשאול למה אספת אותם.
וכמובן שגם נשארה השאלה על הסקת המסקנות אבל זה כנראה עניין שולי מדי עבורך.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/2/2017 19:49 לינק ישיר 

אעזוב את ההתכשתויות דלעיל.
לגופו של ענין, מדוע שאדם יהיה סובלני כלפי דעה שונה?
תיתכנה מספר אפשרויות:
אמנם הוא מאמין בדרכו, אך הוא מבין שתתכננה גם דרכים אחרות שגם הן מוצדקות.
אין לא כוח לכפות את דעתו, ואז הוא סובלני בעל כורחו.
הוא בטוח שהוא הצודק, אך ברוב חסדו הוא מאפשר לאידיוט האחר להשציע את דעתו, והוא מלמד עליו זכות שהוא אידיוט.
הוא סובר שאין ערך לדעה או אמונה שהתקבלו בכפיה.

איזו אפשרות אדם חרדי יכול לאמץ?
האם תיתכן דרך אחרת מוצדקת? אולי בשאלה האם חייבים להכניס שעועוית בחמין של שבת. ובמקומות מסוימים גם זה לא כי כל מנהג תוקפו כנדר ופורץ גדר ישכנו נחש.

חוסר כוח. בדרך כלל זו הייתה הסבה המרסנת, אבל זכינו לשוב לארצנו ואין איסור התגרות בציונים, בפרט שהם די נוחים.

הזולת אידיוט, בוודאי, אבל אני החכם מחוייב לאלפו בינה. לא תעמוד.

האם יש ערך ךאמונה או דעה שהתקבלו בכפיה? בוודאי, כופין אותו עד שיאמר רוצה אני, ובסך הכל אני מגלה ת רצונו הפנימי.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/2/2017 21:01 לינק ישיר 

(אברם - 
בסוגריים: מומלץ למסור את העיתונים שלך לחוקרי המקרא, שיבדקו כפילויות ושינויי סגנון בין העיתונים השונים, ויקבעו באיזה שנה בדיוק נכתבה כל מילה, ולאיזה מקבוצות המאמינים (או הכופרים) היא שייכת.)

כולם
כמו שכתב יש, צריך קודם כל להכיר את הציבור החרדי. בניגוד לדימוי שדבק בו, לפי דעתי דווקא יש בציבור החרדי מקום גדול לרגש. אנשים לא מבינים את זה מכיוון שהם עסוקים ברגשות מקומיים קטנים, כמו התלהבות מהנאות החיים והערצת כוכבי קולנוע. הציבור החרדי יודע לעשות את זה מצויין - אבל מתעל את הרגשות האלה למקום הרבה יותר רציני: קידוש ההנאות - כמו בטיש או בעיסוק "לרומם את בית אלוקינו" - תראו למשל את ארון הקודש בפונוביז', או - במקום הערצת כוכבי קולנוע - יש הערצת רבנים. תראו כמה מסתובבים סביבם. זה נכון - זה לא עניינים שכליים. אבל בדיוק כמו שחילוני מבין שהרגש הוא חלק מהחיים - ולכן הוא בונה בשבילו "היכלי תרבות" וכדומה. כך בדיוק הדתי צריך להבין שהרגש הוא חלק מהחיים - ולתת לו מקום של כבוד. מה לעשות, כל אדם - תשאלו אפילו את פרויד - יש לו קצת "תוקפנות" פנימית. מי שלא בקי בפסיכולוגיה עלול לחשוב שמדובר על "אלימות" אבל זה לאו דווקא. גם אסרטיביות נחשבת לביטוי של "תוקפנות" במשנת הפסיכולוגיה. ובמקרים מסויימים - זה עלול להגיע לכדי אלימות, אבל צריך להיות מודע לכך שגם אם תוקפנות שבאה לידי ביטוי שאינו ראוי - עדיין עצם ה"תוקפנות" היא חלק חשוב מנפש האדם, ויש לה "שורש בקדושה". אני לא מצדיק ח"ו אלימות. אבל אני אומר שכשמוצאים תוקפנות אצל ציבור מסויים, צריך להיות מודע שלא עצם התוקפנות היא הבעיה, אלא הביטוי של בצורה לא ראויה. העובדה היא, שדווקא היום, אנו רואים שאם אין תקיפות ושלטון ביד רמה אז נוצרת אנרכיה. ועוד כל מיני צרות. אז שוב - אני לא בא לומר מה צריך לעשות בפועל. אני רק נותן נקודה למחשבה. כי אני יודע שרוב האנשים לא מבינים מי זה הציבור החרדי, ובקשר אליו יש להם כל מיני דעות לא מבוססות, שבעצם מראות לא על בעייתיות רגשית בציבור החרדי - אלא דווקא על בעייתיות רגשית באותו אחד שמייחס לציבור החרדי דברים שאין בו, ולא מייחס אליו דברים שיש בו (כלומר אינו מבין את הערך שהציבור החרדי מכיל ונותן).

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/2/2017 06:09 לינק ישיר 

החרדים אינם המגזר האלים ביותר בציבור היהודי, אלא בציבור שבמדינת ישראל.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/2/2017 08:08 לינק ישיר 

אין ספק שממשלת ישראל אשמה בהתנהגותם הפרועה של החרדים.

מעולם לא שמעתי שהיו חרדים שהתפרעו במדינות הגויים, אלא א"כ הם נחמנים באומן

תוקן על ידי נישטאיך ב- 17/02/2017 08:12:23

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/2/2017 08:26 לינק ישיר 

בעל - אוקיי, זו באמת עובדה מעניינת שבתיאוריה היהודית יש מקום לא קטן לכפייה (ואוסיף את מה שכתבת במקום אחר לגבי דין "מורידין ואין מעלין") - אבל אני מנסה לתהות על הפרקטיקה. במילים אחרות, לא על התיאולוגיה, אלא על הסוציולוגיה: איך פתאום החרדים הפכו לסקטור שממנו יוצאים אלפי (!) מתפרעים, ואין פוצה פה! (האמת שיש כמה, למשל ה'שונאים' פצחו בנהי וקינה על ביזוי התורה וכו' אחרי המתקפה עליהם מצד ה'מחבלים' - אבל זה לא הפריע להם לפעול באלימות גרועה יותר אח"כ...)

אליקים - טוב, לגבי העדר הרגש בחברה החרדית, זו רק השערת המחקר שלי, וכבר בא יש3 ורמס ברגל גאווה את כל התשתית המתודולוגית שבניתי, אז אפשר להעלות השערות אחרות... למשל הדיסוננס החזק מדי בו נמצאת החברה החרדית בין אוסף האמונות המקודשות שלה לבין המציאות, שגורם לצורך עז להראות עד כמה אנו בזים למציאות וכו'.
לגבי האלימות כשורש בקדושה וכו' - בסדר, זה תמיד נכון (תשאל את ישי שליסל למשל).

נישטאיך - נכון! אגב 
במקור התכוונתי שהכותרת תהיה "בארץ ובעולם", אבל אז נזכרתי שבארה"ב למשל, לא רואים חרדים מתפרעים מול שוטרים - מעניין למה... אם כי אלימות פנימית אני מניח שיש.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > האם החרדים הם המגזר האלים ביותר בציבור היהודי?
מנהל לחץ כאן לשחרור האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 4 5 6 לדף הבא סך הכל 6 דפים.