בית · פורומים · הרשם · התחברות · פתח ונהל פורום · כניסה למנהלים
בית · פורומים · בחדרי חרדים ·

חדשות המוזיקה החסידית - גליון 20 - ניסן

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-6/4/2003 22:02 לינק ישיר 
חדשות המוזיקה החסידית - גליון 20 - ניסן
מצורף קובץ

בס"ד * חדשות המוזיקה החסידית * גליון מספר 20 * ב' ניסן התשס"ג * www.chasidinews.com *

חודש טוב!
אנחנו החודש עם סקירה של הדיסקים החדשים שיצאו לאחרונה וכאלה שבדרך, הופעות שיתקיימו בחודש הקרוב, כתבת פרופיל על להקת התפוצות, סקירה של הדיסק החדש של אלי גרסטנר- "ואישי ישראל" ושל הדיסק החדש של עזרא גטנו- "שבילי הגן", כתבה שניה בסדרה על תופעת הקרליבכיסטים, צבי פיבקו סוקר מופע ענק שהתקיים לאחרונה בשוייץ, אתר מומלץ ועוד. מקווים שתהנו מהעיתון.
תגובות, מנויים וכל מה שעולה לכם בראש לשלוח ל: webmaster@chasidinews.com .
מערכת "חדשות המוזיקה החסידית"

--------------------------------------------

מקבץ חדשות

בשיתוף עם "מוצ"ש חסידי עם אריאל וולף" בערוץ 7


** ערוץ הטלוויזיה הדתי "תכלת" יתפח בעז"ה במוצש"ק הקרוב (תזריע). בערוץ יהיה ניתן לצפות בהרבה קליפים מיוחדים שהוקלטו במיוחד עבור הערוץ. בפתיחת הערוץ במוצש"ק ישודר קליפ מושקע ביותר של גבריאל חסון וכן קליפ של יידל. שווה!!!

** "אבינו" -כך נקרא האלבום הרביעי והחדש של שלומי דקס. באלבום 6 לחנים של איצ'י באלד ולחנים של איצ'י וולדנר, ישי לפידות וגדעון לוין ("מה רבו"). העיבודים וההפקה של איצ'י באלד. כולל השירים: מה רבו, אין לנו, אשר ברא, אם אשכחך, שומר ישראל. בנוסף מצורף גם דיסק בונוס לצפיה במחשב של השיר "אם אשכחך". בקרוב בארץ.

** זמר חדש בשם ברוך עבוד (ה'שוואקי' הבא) באלבום בכורה בשם "נצור". לחנים: הרב עקיבא המניק, מרדכי דרזדנר, יוסף חיים בלוך, אלי לאופר ומשה רוטברג. עיבודים: משה לאופר. הפקה: שרולי נכפולגר. כולל: אשר ברא, אני מאמין, עוד ינובון, עוד ישמע, אשת חיל, תורה ועוד. הפצה: גל-פז.

** ליפא שמלצער יוצא באלבום חדש "ליפא בדרך". באלבום 10 שירים חדשים מלחניו של ליפא. כולל: מי שאמר, חפץ חיים, אבינו מלכנו, וכל החיים ועוד. עיבודים: ישראל לאם ורובי בנט. הפצה: גל-פז.

** "הכל לטובה" - כך יקרא כנראה הדיסק חדש של דדי גראוכר. באלבום לחנים של איצ'י וולדנר, אלי לאופר, ישי לפידות, משה לאופר ודדי עצמו. עיבודים: משה לאופר. מקהלה: אלי לאופר. כולל השירים: ברכה עד בלי די, כל מאן דעביד, ברוך ה' ועוד. דיסק אופטימי. באלבום יכלל כנראה גם שיר חדש בלחן של משה לאופר במילים "לזרעך נתתי את הארץ הזאת" שנכתב לכבוד יהודי חברון. הפקה של יוחי בריקסמן. הפצה: נועם הפקות.

** "על הברכיים" סינגל קאוור חדש של טל שגב ותזמורת שלהבת. מילים: ישי לפידות וטל שגב. לחן:טל שגב. שירה:גלעד פוטולסקי וטל שגב. הפקה: אולפני צוללת ת"א.

** הזמר נועם מיכאל יוצא באלבום בכורה הנקרא "בקרוב אצלכם". באלבום מחרוזות שירים מוכרים ואהובים המושרים באירועי שמחות. וכמובן, עם הלהיט שכבש את המצעדים ברדיו "יתן ה' את האשה" שהולחן על ידי ישי לפידות שגם מצטרף כזמר אורח לשיר זה. ההפקה והעיבודים החדישים נעשו על ידי אופיר סובול. הפצה: גל-פז.

** "ונאמר לפניו" - אלבום שני מלחניו של יהושע האנשטטר עם הסולן ירמיהו דמן וילד הפלא יוסי שטאהל. עיבודים: משה מונה רוזבלום בלווי תזמורת של 60 נגנים. כולל השירים: אמר רבי בנימין ועוד. הפקה: יוסף משה כהנא. בקרוב בארץ.

** סדרת ניגוני בית דז'יקוב. סדרה של 3 תקליטורים עם מיטה הניגונים של חצרות האדמו"רים לבית דז'יקוב זיע"א - הכוללים נעימות ולחנים עתיקים וערבים שהושרו לא רק בחצר החסידיות אלא גם ברחבי גליציה בשנים שלפני השואה וחלקם גם בימינו אלה. בתקליטורים שפע של מנגינות לשבת, ימים נוראים, חגים ומארשים שחוברו לרגל שמחות וארועים שהיו בחצרות האדמו"רים. אחד הניגונים "לקל אשר שבת" נקרא "שיר המלאכים" שכן לפי המסורת הושר לראשונה ע"י החוזה מלובלין זיע"א בליל שבת קודש באומרו ששמע שיר זה ממלאכי השרת. הלחן הפך להמנון של חצר החסידות. הניגונים מושרים ע"י מקהלת חסידי ויז'ניץ בני ברק ומקהלת רננו חסידים סערט-ויז'ניץ חיפה. העיבודים של משה מונה רוזנבלום ורובי בנט. הפצה: גל-פז.

** ארי גולדווג הזכור לנו מפרחי מיאמי ומלהקת "רוח ונשמה" בקרוב באלבום סולו ראשון בשם "לישועתך קיווינו". באלבום יהיו 11 שירים. 10 שירים בולחנו ע"י ארי עצמו. באלבום יש גם שיר בשם "עלינו" שבו ארי שר בדואט עם עצמו, כילד- והלחין אותו בגיל 10, וכן יכללו 2 שירים באנגלית. באלבום סגנונות שונים: הורה, פריילאך ורוק. עיבוד: ג'ף הורביץ. הפצה: גל-פז.

** רגוע 2 של עמירן דביר כבר מוכן ויצא לחנויות בקרוב. אפרופו עמירן דביר, הוא עובד עכשיו על אלבום חדש של מחרוזות חתונות (מחרוזת רוק, מזרחי, חסידי, רגש וכו') שבו מארחים: דדי, ישי לפידות, מנדי ג'רופי ועוד. בקרוב.

** בהמשך להצלחה של "די דאנס" - דוד פדידה יוצא עם "די דאנס 2 - הורה". באלבום מיטב להיטי ההורה החסידיים בעיבוד דאנס חדשני. הפצה: גל-פז.

** "מאימתי קורין את שמע?" דיסק חדש של הזמר והמלחין אבי ברק. הדיסק עובד והופק ע"י אבי ברק לזכר אימו. הדיסק מכיל את השירים: "מאימתי קורין את שמע" ו"שיר המעלות ממעמקים". הדיסק נמכר ב-10 שקלים תרומה ל"חסדי נעמי".

** יוסי גולדשטיין יוצא בקרוב באלבום ווקאלי חדש של ניגוני חב"ד. מיוחד לימי ספירת העומר.

** אפרים מנדלסון הקליט 2 שירים חדשים "אתה בחרתנו" ו"מלך" עבור האלבום מונה 4 של מונה רוזנבלום שיצא בקרוב.

** ההכנות לתקליטור חב"ד ספיישל 3 שיצא לקראת ל"ג בעומר, החלו כבר בימים הללו. בתכנית ביקור באתרים המקודשים לחב"ד בחברון, ראיון עם הזמר החסידי מנדי ג'רופי ועוד.

** עזרא היידו הסולן של להקת מערבא מכאן יוצא בשלושה סינגלים חדשים (בינהם השיר "אשת חיל") עיבודים: הנרי פרויטט.

** אלבום בכורה לזמר חדש בשם גבריאל חביב - "אחרי האמונה". הפקה מוזיקלית של גבריאל חסון. כולל השירים: משיח בא, אשירה לה', שימו לב לנשמה, עולם נפלא וכן 3 פתיחים מוזיקליים שהולחנו ע"י גבריאל חסון.

** נגן החצוצרה אריק דווידוף שזכה לפרסים רבים הוציא אלבום שלישי עם נעימותיו הכוללות נעימות קלאסיות וחסידיות (מי האיש, ידיד נפש, תהא השעה הזאת). דיסק מרגיע מאוד. הפצה: גל-פז.

** לאחר המתנה ארוכה הגיעו לארץ האלבומים הבאים: "הטובים שבטובים 2" של גדעון לוין (שמארח את מרדכי בן דוד, יידל, דדי, שוואקי עוד) , "נשיר ביחד" של יוסי רוז ו"אהה" של גי גי הופמן. הפצה: גל-פז.

** הופיע שירו לו גליון 12: ראיון עם מבקר המוזיקה החסידית- חנוך וינדרבוים, ראיון עם חיים ישראל, מנחם טוקר מרכיב ממשלה מאנשי המוזיקה החסידית, סיקור של הופעה 'שטה' במיאמי, ראיון מרתק עם החזנים לשולשלת בית הרשטיק, דבר תורה של אלי לאופר, שיחה מוזיקלית עם ר' חיים בנט על "מגילת בודפשט", ראיון עם האיש והמצלמה- נתן אבגי, כתבה מצולמת על ההופעה למען ארגון "שמחת הלב", והטורים הקבועים של: ארי גל, קובי סלע, בעל קולמוס הלב, שעשוענים ועוד.

**חוב קטן לפורים. אמנם לא הגיע לארץ, אבל נפתלי פינקל הוציא אלבום לפורים עם מחרוזת רוק-ישיבתי, מחרוזת מארש ועוד.

--------------------------------------------

הופעות
* מוסיקה ונשמה במערת אסף. מופעים שבועיים במערת אסף שע"י קבר דוד המלך בהר ציון שבירושלים.
במוצ"ש תזריע - יופיע עופר חתוכה בשירי ארץ ישראל. במוצ"ש מצורע - יופיעו להקת המושב (מאור מודיעין) ולהקת עומקא דליבא של יזהר שמאי. פרטים וכרטיסים: 053-628282.

* מוצ"ש הגדול תשס"ג של ערוץ 7. השנה יופיעו: דדי גראוכר, שלומי דקס, גדעון לוין, יידל ורדיגר, ניר קפטן ונפתלי גולד, המדרגות, חיים ישראל ונועם מיכאל. בלווי תזמורת "ענבי הגפן" של יואב. המופע יתקיים במוצ"שק מצורע בשעה 22:00 באולמי "הדר בשרתון" סיטי טאוור, רמת גן.

* הופעות פסח בחברון. הופעות עם: מנדי ג'רופי, אהרון רזאל, תזמורת איילת השחר עם נתן אביעד, אבי פיאמנטה, עדי רן, דקלון, משה גיאת, להקת רבע לשבע, יוסף קרדונר, נפתלי אברמסון, סיני תור, עקיבא מרגליות, שמואל קרישר והמדרגות. ימים ראשון ושני, י"ח-י"ט ניסן, ג'-ד' חוהמ"פ תשס"ג החל מהשעה 10:00. הכניסה חופשית. לפרטים והסעות: 1-800-400-456.
--------------------------------------------

פרופיל: להקת התפוצות

רשימת הקרדיטים של אברהם רוזנבלום, המנצח והסולן של להקת הרוק הקלאסית האמיתית היחידה של המוסיקה היהודית, להקת ישיבת התפוצות, מתחילה רחוק בשנות השישים בפילדלפיה, שם הוא וחבר מהשכונה פרנק סטאלון התחילו להקה בשם "וואלנטיין", להקת רוק מחוזית אזורית פופולרית שנפתחה להרבה הופעות בעלות שם גדול שעברו דרך העיר – שיקגו, אמא אדמה, אחרי עשר שנים, ברנש חבר, דייב ואן רונק, ואחרים. הוא העפיל במעלה כביש ניו ג'רזי לניו יורק סיטי, איפה שהוא ועוד חבר מ"וואלנטיין", קרל ווילקנפלד, התחילו להקה חדשה בשם "פריהנד", ותיכף הופיעו בכפר גרינוויץ' במקומות כמו כפר גסלייט, קפה ווה, הפינג'ון, ושער הכפר האגדי. בשנות השבעים המוקדמות, אברהם עבר לירושלים, מקום בו המוסיקה שלו לקחה משמעות ומטרה חדשה לגמרי. בעקבות זה שהוא מצא את שורשיו היהודיים, הוא נהיה בחור ישיבה דתי, ויחד עם חברי כיתתו, התחיל להקה ששינתה את מסלול המוסיקה יהודית המודרנית. בלהקה היו חברים: רובי הריס, גדליה גולדשטיין, אברהם רוזנבלום, בן ציון סלומון, שמחה אברמסון וטד גלסר.

להקת ישיבת התפוצות היו כנראה החלוצים הראשונים של מוסיקת כלייזמר "ארץ ומזרחי", שילוב של מקצבי מוסיקה רוק-ארצית אמריקאית, משולב עם "ניגון" חסידי. הם היו מפורסמים בכל ישראל ובעולם להופעותיהם הזוכות בפרס בפסטיבלי השירים החסידיים בישראל בשנים 1977, 1978, ו1980-, וסיורי כביש בשלוש יבשות. המוסיקה שלהם הידהדה בכל ירושלים ליותר מעשור, מאיפה שהם בנו הליכה בעקבותיהם בינלאומית של אלפים של תיירים ותלמידים שהתקבצו לקונצרטים במוצאי שבתות בקבר דוד המלך של הר ציון.

חברי הלהקה נפגשו בשנות השבעים המוקדמות בישיבת התפוצות (בעבר שם הלהקה), ישיבה לחוזרים לתורה ("בעלי תשובה" או "בעלי בתים") הממוקמת על הר ציון, בעיר העתיקה של ירושלים. זה היה בשנות מלחמת ויאטנם / וודסטוק שהרבה אנשים צעירים ברחבי העולם היו שואלים על הערכים והתקנים של חברה מבוססת, והיו מחפשים "להידלק" ברוחניות. הרבה יהודים צעירים ראו את הנס בניצחון מלחמת ששת הימים של ישראל ב1967-, ובהשתלטות והיבנות מחדש של ירושלים. אלה שהעפילו לישראל הרבה פעמים הועסקו ע"י רבנים שונים ואישויות מצטיינות עם ההודעה "לבדוק את התורה!" הרבה ניסו.

במשך עשר שנים, להקת ישיבת התפוצות היתה פופולרית מאוד עם תלמידים ותיירים מכל רחבי העולם שהתקבצו לקונצרטים של "מלווה מלכה" במוצאי שבתות, שהתקיימו באתר קבר דוד המלך, על הר ציון. הם הקליטו הרבה מאוד אלבומים ושירים, והיו הופעה גדלות בסיבובים בינלאומיים ליותר משני עשורים.

כיום, אברהם רוזנבלום ממשיך את המסורת עם חבילה חינוכית מבדרת מקסימה ומלהיבה שמביאה ביחד את ההתרגשות של קונצרט מוסיקה עם אנרגיה גבוהה עם נסיון יהודי מרגש מקורי שמדבר אל היהודים מכל הסוגים והגילים – מהצעירים לדור הרוק הקלאסית. אם בקונצרט מלא עם להקת התפוצות המחודשת, או בעשיית ההופעה ה"חופשייה ואישית" הלבבית שלו, החום והכנות של אברהם תמיד זורחים דרך.

"האלבום האחרון שלהם, "אם אשכחך ירושלים" לוקח את המושג תפוצות לשלב חדש. זהו אלבום רוק בן-זמנינו ממריץ שמשלב את האלמנטים הכי טובים של קול הסימן מסחרי שלהם עם רגש שוטף החלטי". – כך אומר מבקר המוסיקה, סם אש

--------------------------------------------

סקירת דיסקים 1

הפעם בחרנו לסקר את הדיסק החדש "ואישי ישראל" של אלי גרסטנר שיצא לאחרונה ב'גל-פז'.


לאחרונה, אלי גרסטנר עמל ללא לאות. בחודשיים-שלושה האחרונים, הוא הספיק להקים להקה חדשה - "מנוחה", שאמורה להחליף (?) את "להקת ("יהא שלמא") החבר'ה", ולהוציא איתם דיסק. בנוסף, אלי גם הוציא דיסק משל עצמו (בו הוא שר לבד) - שזהו הדיסק השלישי שלו כזמר יחיד, וכבר אומרים שהוא עובד על אלבום חדש לחבר'ה...

אך צריך לדייק: כאשר אנו כותבים "אלי גרסטנר הוציא דיסק", הכוונה היא כפשוטו. הבחור פשוט מוכשר. רובו ככולו של הדיסק שייך לו: ההפקה, הלחנים, השירה, העיבודים (ביחד עם ישראל לאם מתזמורת "נגינה"), ואם זה לא הספיק, הדיסק גם הוקלט באולפן הביתי של אלי....


הדיסק בן עשרת השירים שבו, נפתח בשיר הנושא, "ואישי ישראל". שיר זה התפרסם בעקבות שליחתו לתחנות הרדיו כמה ימים לפני הגעת הדיסק לארצינו, מה שגרם לכניסתו למצעדים. שיר זה, שיר נחמד. בכל אופן, זהו שיר אמריקאי טיפוסי (ככל שיריו של גרסטנר), שהפך ללהיט באופן מסויים. אם להשוותו ל"יהא שלמא" - שזהו להיטו הקודם - השיר "ואישי ישראל", פחות טוב ממנו, ותפס פחות את הציבור בארץ.


גם השיר "סימן טוב", קצבי, שעובד במיוחד ע"י לארי גייטס וגם הוא שודר יחסית הרבה (בין השאר במצעד של ערוץ 7), אמנם השיר לא הפך ללהיט כמו "ואישי ישראל" אבל זהו שיר בהחלט לא רע... השיר האחרון, "ארץ ישראל", הינו שיר עם מילים מקורויות, שכתב אלי גרסטנר (באנגלית כמובן). על הכותל, המשיח, הגאולה ועל כך ש'בין אדם לחברו' זה הפתרון לגאולה.


יתר השירים, חלקם קצביים, וחלקם שקטים. התחושה שמאזיני הדיסק מקבלים, שאין כאן חידושים מופלאים בעולם הזמר החסידי. בסך הכל זהו "עוד דיסק", עם שירים בסגנון אמריקאי, האופייניים כ"כ לגרסטנר. אם כי- דיסק מוצלח ביותר ודומה לדיסקים הקודמים של אלי.

עוד דבר שמאפיין את הדיסק הזה - אורך השירים. השירים כאן יחסית ארוכים - בסביבות 5 דקות מינימום לשיר אחד. מה שמהווה מצד אחד יתרון שהשיר לא נגמר מהר, ומצד שני- תחנות הרדיו לא כל-כך אוהבות שירים ארוכים....


תוכלו לבקר באתר של אלי גרסטנר www.eligerstner.com לשמוע דגימות מהשירים.--------------------------------------------

סקירת דיסקים 2

הפעם בחרנו לסקר את הדיסק החדש "שבילי הגן" של עזרא גטנו שיצא לפני כחודשיים ב'מולד הלבנה'.

הדיסק שלפנינו, "שבילי הגן", יצא כבר לפני חודשים מספר, אך רק לאחרונה התחיל להימכר בחנויות. בדיסק זה עזרא גטנו משמש גם כזמר, גם כמלחין של כל השירים, גם כמעבד (יחד עם שניאור גודינגר), גם כגיטריסט, ואם זה לא מספיק, אז הוא גם כתב את שיר הנושא: "אגדת הגן", השיר היחיד שמילותיו לא לקוחות מהמקורות.


הדיסק הזה הוא משהו קצת מיוחד, שלא הכרנו עד כה, אך משלב בתוכו אלמנטים שונים ומגוונים שכבר הכרנו בעבר. עזרא מעיד על עצמו, שכל שיר נכתב מחומרים אחרים, עם מניעים שונים, ותוך סיטואציות שונות, והוא מבקש מהשומעים, שלמרות שהכל מוגש לנו ביחד, נתייחס לשירים כאילו כל אחד ואחד עומד בפני עצמו.


אז מה מחכה לנו בדיסק?

כאמור, שיר הנושא שבדיסק, הינו "אגדת הגן". שיר שמילותיו עמוקות במקצת ובעלי משמעות רחבה המתארות בדרך משל את העולם הזה כשבילי הגן, שלאט לאט ההולכים בו עוזבים, עד שיבוא המשיח במהרה, ניפגש כולנו בחזרה בגן (לאחר תחיית המתים). שיר זה מבטא בצורה הטובה ביותר שיכולה להיות (לפחות במה שהכרתי עד היום), את השאיפה והציפייה לגאולה שאצל כל יהודי.


החיבור והקישור שישנו בין השירים הוא די בולט לעין. בכל השירים מבוטאת תפילה ובקשה ("שמע קולינו"- שיר 3, "ונח מצא חן"- שיר 6) כלפי הקב"ה שיגאלנו ("אגדת הגן"- שיר 1, "כי לישועתך קיווינו"- שיר 2), שיפתח ליבנו בתורתו ("וטהר ליבנו"- שיר 4), שיאמר לצרותינו די ("אתה תקום"- שיר 8), שיתגלה לנו ("דרכיך"- שיר 7, "אל מסתתר"- שיר 9) ושיבנה את בית המקדש ("בנה ביתך"- שיר 5). אגב, כל השירים שקטים ורגועים מאוד, כאשר פה ושם יש קצת קצב. אין אפילו שיר אחד קצבי - משהו שכבר הרבה זמן לא נתקלנו בו.


ישנם שירים, בהם ניתן לראות ניסיון חיקוי מסויים לר' שלמה קרליבך. אני מתכוון בעיקר לשריקות בפה ולשירת ה"נָי נָי נָי..." שעזרא מבצע במספר שירים, ולליווי הגיטרה שלו. כאשר, ברוב השירים הגיטרה היא כלי הנגינה העיקרי, ו"מאחורה" יש ליווי של סקסופון, פסנתר ופראקשן. באופן כללי, צורת השירה והלחנים של גטנו, מזכירים לפעמים את השירים השקטים של עדי רן או חיים דוד. למרות שקצת קשה, לענ"ד, להגדיר את גטנו כ"קרליבכיסט".


המוזיקה שברקע, לאו דווקא מנוגנת ע"פ הלחן, אלא ישנם קטעים (ולעיתים בכל השיר) שזוהי כעין מוזיקת רקע או ליווי שהולחן בנפרד ו"הולבש" על השיר. בגלל המקצב השקט והרגוע של השירים, הם לא מכילים הרבה מוזיקה והרבה כלים, אך התוצאה יצאה לא רע בכלל. מי אמר שחייבים תזמורת מרובת נגנים וכלים?. ישנם גם כמה שירים, כמו למשל "וטהר ליבנו", שהפתיח נשמע כאילו נלקח מפס-קול לסרט מתח.

האמת חייבת להיאמר, שלא כ"כ הרגשתי הבדל גדול בין הלחנים והעיבודים שבין שיר לשיר. הסגנון והביצוע דומים מאוד זה לזה. כמו למשל בשירים: "שמע קולינו"-"וטהר ליבנו", או "ונח מצא חן"-"דרכיך"-"אתה תקום". אך בכל זאת, כאמור, כל שיר עומד בפני עצמו ומיוחד לעצמו.


באופן כללי השירים יחסית ארוכים - ממוצע של למעלה מ- 6 דקות לכל שיר.

ביחס לשירים "רגילים", יש כאן ברוב השירים פתיח די ארוך, אבל אורך השירים נובע מהעובדה שבכל שיר המילים חוזרות על עצמם פעמים רבות - 5-6 פעמים ואף יותר. לעיתים זה כבר נהיה מעט ארוך מידי, אך כמעט בכל חזרה יש "חידוש" מסויים, אם מעט בלחן, אם בקצב ואם בעיבוד. השיר האחרון, מספר 10, הוא בעצם ניגון, וכך הוא אף נקרא, שגם אותו, כמובן, הלחין ועיבד עזרא.


בקצרה אתייחס גם לעטיפת הדיסק: ברקע ישנו ציור יפה של יצחק גלעדי, ובו נראה שביל בתוך יער סבוך, כאשר בקצה השביל ישנו ספסל ריק, ובסוף נראה "הסוף שבקצה המערה" (שזה בעצם מה שמבטא השיר "בשבילי הגן", ובמידה סמויה, גם כל השירים האחרים שבאלבום.

--------------------------------------------

סיקור הופעות

מרדכי בן דוד בהופעה בשוויץ
הקהילה היהודית בציריך שבשוויץ חיכו בציפייה לכ"ח אדר א'. זה היה היום של הקונצרט היהודי עם מרדכי בן דוד, להקת מטאליש וחיליק פרנק. הסיבה לקונצרט היתה פסטיבל השיר החסידי העשירי שמתקיים אחת לשנתיים וגם עשרים שנה של פעילות חב"ד בשוויץ. חב"ד פתחו את המרכז הראשון שלהם במקום קטן בציריך. הוא גדל מאוד מהר ועבר מקום פעמיים. עכשיו יש לו מרכז יפה, אחד מהיפים באירופה. הוא גם פתח עוד 3 סניפים בערים אחרות בשוויץ ועוד מעט עוד אחד יפתח!

אולם הקונצרט היה מלא בכ1400- אנשים הכל הסגנונות השונים. הקונצרט התחיל עם להקת מטאליש. הם ניגנו "רוק-חסידי", מנגינות מאוד יפות גם מר' שלוימה קרליבך. הקהל, חלק גדול אינו דתי הושפעו מהעובדה שאנשים עם פראקים ופיאות ארוכות יכולים לעשות מוסיקה כזאת טובה.

אח"כ מרדכי בן דוד עלה לבמה. השירים שלו יצאו "מעומקא דליבא", כמו תמיד. הוא שר כמה מהשירים היפים הישנים שלו וכהפתעה הוא קרא להבן שלו, יידל, לבמה! האנשים כולם היו מודהמים מהמוסיקה. לבד מהלהיטים הישנים והחדשים שלו כמו "כי לא ייטוש", "שיר השלום", "קול דודי", "מאמינים", "אלוקים", "רק שבת אחת", "ביום מן הימים", מרדכי בן דוד גם הביא ניגון מהלהיטים הכי גדולים שלו כמו "ניגון רש"י" ו"שמחם". הוא גם שר את "רחם" של שוואקי. יידל שר שירים מהאלבום האחרון שלו כמו "אם תחנה", "כי אורך ימים" וגם הלהיטים שלו "הרחמן הוא יזכנו" ו"שירו למלך". חלק גדול היה דואט מיידל ומרדכי בן דוד. עם ההופעה הגדולה שלהם, לא פחות מכמו הקונצרטים הגדולים כמו האסק, הם באמת חיממו את הלבבות של הקהל.

היה משהו לכולם, גם למעריצי כלייזמר. חיליק פרנק הוא נגן קלרינט חסידי צעיר. הוא המנצח של פסטיבל הכלייזמר במירון, שמתקיים כל ל"ג בעומר. הוא ניגן על הקלרינט שלו בערך 20 דקות, הרבה אנשים מאוד התרגשו ומחאו כפיים כל הזמן.

הקונצרט היה הצלחה גדולה. זה חיזק ושימח יהודים שוויצריים. אף אחד לעולם לא ישכח את הקונצרט הזה! כתב: צבי פיבקו


--------------------------------------------
סליחה, אתה קרליבכיסט?
בכתבה הקודמת סיקרנו את תופעת ה"קרליבכיזים". ה"קרליבכיסטים" מחולקים לשני סוגים: חובשי הכיפות הסרוגות, ובני הישיבות החרדיים. כתבה שניה בסדרה.


בני יפה
מסופר על חסיד שהחל לשיר "אשא עיני" של קרליבך, בטיש חסידי באחת החסידויות בניו-יורק. לפתע, שיסה אותו אחד החסידים שקרא: "נו, קרליבך, תתבייש לך". שמע הרבי את הוויכוח, והורה לחסידים לשיר את השיר. לאחר שסיימו החסידים לשיר את השיר סיפר להם הרבי סיפור: בתקופה שר' שלמה קרליבך למד ב"ליקווד", והתחבר לחב"ד, התקשה בהבנת אחד הסוגיות והלך את בית-הקברות של העיר, שם פנה בתפילה לבורא עולם שיאיר עיניו בסוגיה. שם הלחין ר' שלמה את השיר "אשא עיני", ששרתם זה עתה, סיים הרבי את סיפורו.

אישיותו של ר' שלמה, מאז ומתמיד הייתה שנויה במחלוקת. הציבור החרדי לא אהב אותו בלשון המעטה, אך תמיד שר את ניגוניו.

בתקופה ההיא שר' שלמה צמח, עדיין לא הייתה קיימת התופעה (המבורכת?, נושא לעוד כתבה) של הזמרים שצצים כפטריות לאחר הגשם, היו ממש מעט זמרים בתקופה ההיא כמו ר' בן-ציון שנקר, ליבל'ה השל, המוזיקה ששלטה הייתה בעיקר 'מוזיקת חצרות', כלומר שירי חסידים – ולכן הפצעתו בשמי המוזיקה של ר' שלמה היוותה אטרקציה גדולה ומוזיקה חדשנית. זו הסיבה שניגוניו של ר' שלמה הפכו תוך זמן קצר לנכסי צאן ברזל.

מאיפה זה צמח?


בתקופה שלאחר מכן, לאחר שר' שלמה התחיל בסבב ההופעות שלו – הוא קומם עליו רבים, אך מאידך, סחף רבים אל דרכו.

לפני כמה שנים, התגוררתי בסמוך למשפחה שחזרה בתשובה על-ידי ר' שלמה קרליבך, מהופעה אחת שהם הוקסמו בקסם היהדות. הם לא היו עוד זוג חילוני. הם היו זוג אינטלקטואלים, יפי נפש תושבי הקיבוץ 'מגדל' שלשפת הכנרת. בתחילת שנות ה-70 הופיע ר' שלמה'לה בקיבוץ הנ"ל, ובקסמו הנדיר הראה להם את היופי שבדת – והתוצאה, הפתיעה מעל ומעבר. יותר מחמש משפחות, כולל משפחות עם ילדים – חזרו בתשובה, והתגוררו בשכונה בה גרתי אני.

אותם חוזרים בתשובה הפכו לחסידי 'קרליבך' המתונים.

מאיפה זה צמח?


הקבוצה השניה של חסידי 'קרליבך' דיברנו אודותיהם בכתבה הקודמת, אך לא הרחבנו עליהם את היריעה מספיק, הם אלו שנטלו את הנהגתו של קרליבך, בלבוש, בהתנהגות ובמוזיקה. חברי קבוצה זו הם ה'פריקים' של קרליבך.

הקרליבכיסטים החרדים


הקרליבכיסטים החרדים הם דווקא מהקהל ה'ישיבישער' יותר. כלפי חוץ הם ישללו את קרליבך מכל וכל, את שיטתו, את הנהגותיו, אך לא את המוזיקה שהנחיל לעם. אין סעודה שלישית בישיבה סטנדרטית שלא יושרו בה לפחות 3 שירים של קרליבך. כך גם בתזמורות המלוות את שמחות תלמידי-הישיבה, ובאירועי הישיבה. לדוגמא, בסיומה של כל חתונה, מנגנת התזמורת שירי רגש, כשלפחות 50% מהשירים הם של ר' שלמה קרליבך ז"ל.--------------------------------------------------------------------------------

אתר מומלץ

הפעם בחרנו לסקר את האתר המחודש של החבר'ה http://www.thechevra.com

למרות שכבר סיקרנו את האתר הזה בעבר (גליון 11), האתר שינה את פניו לחלוטין כך ששוה סיקור נוסף. באתר יש פרופיל של כ"א מהחבר'ה, דוגמיות מכל שיר שלהם ואפשרות קניה של האלבומים, אפשרות להוריד את התווים של השירים, ספר אורחים, כתבות שהתפרסמו על החבר'ה. אפשר גם להצטרף למועדון של החבר'ה וליצור איתם קשר לשמחות. ציון: 8+

--------------------------------------------

מערכת "חדשות המוזיקה החסידית" מברכת בברכת מזל טוב את כל אנשי המוזיקה החסידית שהתארסו והתחתנו לאחרונה
יובל סטופל, אודי אולמן, שי שיף, איתן דובקין, מנחם טוקר, דני זילבר, ידידיה מאיר.
יהי רצון שתזכו להקים בית נאמן בישראל ותמשיכו לשמח את עם ישראל!!

--------------------------------------------

חדשות המוזיקה החסידית

כותבים ומשתתפים: יוסי אשרי, שניאור ג'רופי, להקת התפוצות, חיים שמעיוביץ, דוד פרוידיגר, בני יפה, עזרא גטנו, אלי גרסטנר, פיני פרוינד, מיכל קורן, החבר'ה. תודה מיוחדת ל: אריאל וולף, קובי סלע, מנחם טוקר, מולד הלבנה, בני יפה, פרסומי ניסא, יוסי אייזנטל, נועם הפקות, אלי דולינסקי, סטודיו רוט, חסידי ברשת, שרון דניאל הפקות. תודה גם ל: אלעזר פרץ, עוזר דרוק, THE JERUSALEM MUSIC NETWORK , עמותת נב"ל, שימחעס ארועים, בחדרי חרדים.


--------------------------------------------

לפרטים על חבילת פרסום אטרקטיבית פנו עוד היום ל: webmaster@chasidinews.com

כי הפרסום ב"חדשות המוזיקה החסידית" - עובד !!!
דווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-7/4/2003 22:39 לינק ישיר 

עדכון קטן לגבי מוצ"ש הגדול:
המופע יתקיים בהדר דימול ויידל לא יופיע שם.

בהודעת SMS לכתוב ABEN ולא כפי שפורסם.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > חדשות המוזיקה החסידית - גליון 20 - ניסן
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר