בית · פורומים · הרשם · התחברות · פתח ונהל פורום · כניסה למנהלים
בית · פורומים · בחדרי חרדים ·

הרב (פופיק) מרדכי ארנון מתראיין...

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-18/8/2003 02:59 לינק ישיר 
הרב (פופיק) מרדכי ארנון מתראיין...

הרב מרדכי (פופיק) ארנון יעשה הכל בשביל החבר´ה מפעם. אפילו יתראיין

´רבותי, פצצה´ אלבומם של ´שלישיית התאומים´, יוצא לאור על תקליטור, והרב מרדכי (פופיק) ארנון, התאום השני שבשלישיה, מעניק לכבוד המאורע ראיון נדיר. בשאר הזמן הוא לומד תורה, שומע ביטלס, מרצה על מוסיקה קלאסית וחרד לגורל המדינה.

מאת:גיא כלב

לפני כמעט 30 שנה, בצהרי יום הכיפורים עצרה מונית בפתח ביתו של פופיק ארנון שהתגורר אז בגבעתיים, בתוך המונית ישב אז אושיק לוי שזירז אותו "קודם כל ניסע לחזית, לא משנה דרום או צפון העיקר להגיע עוד לפני השיירות הארוכות של המילואימניקים", בהמשך חברו אליהם גם מתי כספי, אילנה רובינא והטרובאדור היהודי-קנדי לאונרד כהן למסע של 400 הופעות בפני חיילי צה"ל. זו היתה הפעם האחרונה שפופיק ארנון חילל את יום הכיפורים. ביום הכיפורים הבא היה בשלבים מתקדמים של חזרה בתשובה.

מאז ועד היום הרב מרדכי ארנון כמעט לא התראיין לתקשורת, ודאי לא על התקופה החילונית שלו "פשוט השארתי את הכל מאחור וזה לא מעניין אותי", הוא מסביר בראיון נדיר שניאות להעניק ל´מקור ראשון´ אחרי לא מעט טלפונים, לרגל צאתו מחדש של אלבום של ´שלישיית התאומים´ בתקליטור. "אני אתראיין רק כדי לא לשבור לחנן (גולדבלט) ולאושיק (לוי- שני התאומים האחרים בשלישייה) את המילה, כי אם זה טוב להם זה טוב גם לי". המרחקים הגיאוגרפיים והמנטליים בין השלושה לא שברו את אחוות התאומים שלהם.

מרדכי (פופיק) ארנון, 62, גדל בנחלת יהודה. את שירותו הצבאי עשה בלהקת הנח"ל ולאחר מכן שיחק בתיאטרון חיפה ובתפקידי משנה קולנועיים.

כשהתגלגלה להקת ´התרנגולים´ והיתה ל´הגשש החיוור´ נפלט ממנה חנן גולדבלט ,כפי שמגדיר זאת ארנון ו"הציע לי להקים שלישייה כדי להראות להם´, אמרתי לו בסדר אבל בתנאי אחד, שנצרף אלינו את אושיק לוי שגם שר יפה וגם נראה יפה כדי שיהיו לנו גם מעריצות ." לוי צורף להרכב כשכיר, ולכן היה היחיד בשלישייה שהרויח כסף ולא רק השקיע.

מדוע הגשש-החיוור, המתחרים, הצליחו ואתם לא ?

ארנון: "לגששים היה מזל שהם עבדו עם אברהם דשא פשנל שהיה ועודנו איש עסקים ממולח, למשל בימי מלחמת ההתשה או מלחמת יוה"כ הוא ידע להפעיל את קשריו עם האלוף רחבעם זאבי כדי שהלהקה תופיע גם בפני קהל רוכשי כרטיסים במיגזר האזרחי, ואילו אנחנו הופענו בעיקר בפני חיילים. פשנל גם ידע ליצור לכידות חברתית בין שלושת הגששים ואילו אצלנו כל אחד משך לכיוון אחר",
אף שאת מערכוני ´שלישיית התאומים´ כתב אותו יוסי בנאי שכתב עשרות מערכונים לגששים,רק מערכון אחד של התאומים עבר את מבחן הזמן, המערכון על יחזקאל מנשה בר-אדון האלמן הנרגן, ששומר על אסנת בתו הרווקה מכל משמר עד שלביתו מגיע מחזר עם פרחים בשם מרדכי דיסקונט, בגילומו של פופיק אשר מסתבר ששם משפחתו לא רמז על מצב כלכלי משופר במיוחד.

אולם מבחינה מוסיקלית, חלק לא קטן משיריה של שלישיית התאומים נחשבים לקלאסיקה של ממש בזמר העברי. שירים כ´אנחנו לא בדרנים´ של דוד אבידן בלחן של סשה ארגוב ו´שלגיה´ שנעמי שמר תירגמה לעברית איפיינו את אלבומם הראשון של הלהקה ´הערב יוצאים´ שהופיע ב1966. השני ´רבותיי פצצה´ שכאמור יוצא עתה מחדש כתקליטור כפול, הוא פנינה של ממש. יש בו שירים של מלחינים שהיו אז בתחילת דרכם אבל בשיא יצירתם, דוגמת ´אני אוהב אותך´ של יאיר רוזנבלום ו´ניסע לים´ ששלום חנוך הלחין עוד בימי נערותו בקיבוץ משמרות למילים של מאיר אריאל. מצד שני כולל האלבום גם שירים הקרובים יותר לעולמו של הרב ארנון כיום, כמו ´צור מי שלו אכלנו´ בלחן הידוע של הרומנסה הספרדית ו´קול ששון וקול שמחה´ לפי לחן לועזי שאין כמוהו מתאים לחתונות חסידיות.

´רבותיי פצצה´ יצא בשנת 69´ סמוך לנחיתת האדם הראשון על הירח, ובתקליטור המחודש כלולים גם שירים שלא הופיעו בתקליט המקורי ושנכתבו לתוכנית טלוויזיה מיוחדת שעסקה במאורע. הלהיט המוכר משם הוא ´בלדה בין כוכבים´ (הנוגה שלחה אל הצדק חיוך...) שהיה הסנונית הראשונה מתקליט הסולו של ארנון שיצא שנתיים לאחר מכן, ´כל אחד´.

כשהזכרתי לרב ארנון את האלבום הזה הוא החל לפתע להיפתח. פתאום זה היה פופיק של פעם.עד היום, סיפר, הוא מקשיב מידי פעם לשירים שלו מאותה תקופה.גם שירים של הביטלס מושמעים לא פעם בבית משפחת ארנון. "שלישיית התאומים התפרקה מאותה סיבה שהביטלס התפרקו", הוא אומר. "המוסיקה של הביטלס עומדת במבחן הזמן בגלל שהם שאפו לשלמות וכך גם אני, בתקופת ´התאומים´ תמיד שאפתי לשלמות ולא התפשרתי ועקב כך היו לי קונפליקטים עם חנן ואושיק ובהמשך גם עם לאונרד כהן. למשל גם במוצב הכי נידח ליד הגבול התעקשתי שקומנדקרים צבאיים יאירו עלינו עם פנסים כדי שלא נופיע בעלטה למרות שהאוייב היה במרחק יריקה. ועוד דבר: כשם שאצל הביטלס הנשים ובעיקר יוקו אונו ולינדה מקרטני היו אחראיות לפירוק הלהקה כך גם אצלנו. ברגע שלכל אחד מאיתנו היתה בת-זוג קבועה הרגשנו שנמאסנו אחד על השני וכל אחד פנה לדרכו".

על מניעי חזרתו בתשובה אין ארנון מרחיב את הדיבור."אצלי לא היה מישהו מרכזי ודומיננטי שהשפיע עלי, כמו במקרה של אורי זוהר למשל".
אולם משיריו אפשר למצוא רמזים למה שהתחולל בנפשו באותה תקופה. בתקליט הסולו היחיד שלו, שהוא עצמו כתב את כל מילותיו, שר ארנון בין השאר: "אולי אפשר לברוח? אני רוצה לצאת מכאן, תנו לי לשמוח".וגם "עזוב את השטויות ושב לך בשקט, קח לך ת´זמן ותחשוב אחרת".שלוש שנים אחר כך כתב אריק איינשטיין לאורי זוהר מילים דומות במשמעות הפוכה: "עזוב את השטויות, לך תנוח.אל תחפש את מה שיש כי יש לך הרבה".

אורי זוהר חזר בתשובה שלוש שנים אחרי ארנון. משפחת זוהר, כמו גם בנות משפחת איינשטיין שחזרו בתשובה (אלונה והבנות שירי ויסמין) והנכדים המשותפים של אריק ואורי מתגוררים כיום בירושלים סמוך לבית משפחת ארנון. הרב ארנון עצמו נשוי כיום בשנית, אב לשישה וסב לשתיים.

אין לו קשר יומיומי עם אורי זוהר אלא "רק מתי שצריך" אך הוא עומד בקשר הדוק עם איקה ישראלי שהיה הראשון בבוהמה התל-אביבית של שנות השישים שחזר בתשובה. ארנון וישראלי הלומדים יחד מדי יום, אחראים לתערוכת ציורים של אמנים דתיים המוצגת עד סוף החודש ב´מקלט לאמנות´ ברחוב יהודה המכבי 7 בעיר. ההזמנה לתערוכה מבשרת שבמקום תתקיים גם הרצאה בהנחיית ארנון בנושא "מי מפחד ממוסיקה קלאסית".

כשארנון מתבקש להתייחס לאקטואליה הוא עונה: "קרו כאן דברים איומים שאפילו חז"ל לא צפו, למשל אוטובוסים מתפוצצים והכל מפני שאנחנו לא לומדים לקח. ´אנחנו´ זה גם ההנהגה הפוליטית וגם עם ישראל שמתפקר יותר ויותר. לצערי המצב במדינה דומה למשל של ה´חפץ חיים´ על כרכרה במורד הגבעה שאיננה רתומה לסוסים.
כשהכרכרה מתחילה להידרדר עוד ניתן לבלום אותה כי אין מספיק תנופה.אם אנשים מעדיפים שלא לפקוח את עיניהם אלא להמשיך ולקבל מכות אזי צפויות לנו עוד הרבה צרות, והכרכרה תתרסק".

http://www.makorrishon.net/article.php?id=1120

תוקן על ידי - גנדי - 18/08/2003 3:04:56

דווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > הרב (פופיק) מרדכי ארנון מתראיין...
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר