בית · פורומים · הרשם · התחברות · פתח ונהל פורום · כניסה למנהלים
בית · פורומים · ספרים וסופרים ·

ליל שיכורים הוא הלילה...

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-18/3/2008 00:11 לינק ישיר 
ליל שיכורים הוא הלילה...

הסיפור הבא מועתק מהקדמת הספר "אוצר י"ד החיים" להרה"צ רבי יששכר דוב באב"ד מאונגוואר זצוק"ל (בהוצאת בנו כ"ק האדמו"ר מסטראפקוב זצוק"ל). 
הסיפור נסוב אודות פיוט לליל פורים (בין ה'מעריבים') המובא במחזור ויטרי.
הפיוט המוקדש לליל פורים, פותח במילים "ליל שיכורים הוא הלילה" ועד כמה שזכורה לי גירסא דינקותא, הוא די ידוע בחצרות החסידים. נדמה לי שהגה"ק רבי חיים מצאנז זי"ע נהג לאכול עדשים בליל פורים, משום שבאותו פיוט נאמר "ארור האיש אשר לא יאכל עדשים בליל פורים" (הגם שברור שלא היתה כוונתו לארירה של ממש אלא על תפארת המליצה).

לפי הסיפור, אותו סיפר כ"ק מרן מהר"ש מבעלזא זי"ע, בתקופה בה התגורר זקנו בעל ה'מעשה רוקח' באמסטרדם התמודדו השלטונות עם חיה גדולה ומסוכנת שהשתכנה בים הסמוך להולנד והיתה מכרסמת בעפר (והלא הולנד בנויה בחלקה הגדול על שפת הים) עד שחששו פן תטביע את כל יושבי הולנד. ככל שניסו להילחם בה, לא הצליחו.
היה זה בליל פורים כשעלו שרי העיר לביתו של ה'מעשה רוקח' וסיפרו לו על האיום הימי. נענה רבי אלעזר רוקח ואמר, שיש לו בקבלה שאם שותים הרבה יין בליל פורים מתבטלים השונאים. והורה להביא יין לשולחן ומקורביו הצטוו לשתות כדת, ולא יצאה שעה עד ששמעו כי נבקעה כרסה של אותה חיה עד שהאדימו מי הים מדמה. 
כשסיפר מרן מהר"ש מבעלזא את הסיפור, הצביע על מקורה של הסגולה, בדברי ה'מחזור ויטרי', בפיוט לליל פורים, שם מופיע השורה הבאה: "חכלילי עיניים מיין ואויבינו יהיו כאין בליל חג פורים".
(הוא מציין שם שאתה הסיפור שמע מהרה"צ רבי יצחק אבדק"ק אלעסק זצוק"ל, בן חתנו של מהר"ש מבעלזא).

אלא מאי, לפני זמן מה, כשהראיתי למישהו את הקטע הזה, הוא אמר לי שהוא שמע פעם שיש המערערים על מקורו של פיוט זה וטוענים שלא היה חלק מהנוסח של מחזור ויטרי, אלא שאחד המהדירים הוסיפו ממקור כלשהו (או שכתב שמו של מחבר אלמוני, כ'שם עט' לכיסוי יצירתו) וצירפו למחזור ויטרי.
כמובן שערעורים צריכים שיהא להם בסיס ואין די בעקימת אף ובאמירת "לא נראה לי" בלבד.

האם שמע מישהו מידע אודות פיוט זה ומקורו?
דווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-18/3/2008 00:38 לינק ישיר 

גם אני שמעתי ערעור בלי מקור.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-18/3/2008 00:48 לינק ישיר 

לא יודע ולא מכיר את הפיוט, אבל על פניו הרי מצות היום בשתי'ה הוא רק ביום, אין שום ענין או מצוה לשתות בלילה.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-18/3/2008 00:52 לינק ישיר 


אינני מכיר את הפיוט אבל מעניין אותי הסיפור שהוזכר על הרבי מבעלז באמסטרדם. מה מקורו של הסיפור? היכן הוא מופיע?
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-18/3/2008 00:53 לינק ישיר 

לא רק זה מה שמוזר בפיוט הזה. אם היה כתוב 'ארור שותה מים' על יום הפורים, היית מבין את זה הלכתית?דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-18/3/2008 01:37 לינק ישיר 

אח של,
כתבתי בפירוש מהיכן לקוח הסיפור.
שוב וקרא את ההודעה הפותחת.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-18/3/2008 07:08 לינק ישיר כמה פרטים כאן לא מסתדרים:

ה'שר שלום נפטר בתרט"ו, מחזור ויטרי נדפס לראשונה בתרנ"ד...

כנ"ל הקטע על הדברי חיים שנפטר בתרל"ו.


לגבי מחזור ויטרי הדברים יגעים ועתיקים, וכמדומני שחלק גדול ממה שנדפס במחז"וו מהד' הורוויץ אינו ממחז"וו גופו, מאחר והכ"י בו השתמש הינו אוסף גדול של חיבורים שהעיקיר שבהם הוא מחזור ויטרי ולכן יוחס כולו למחזור.

דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-18/3/2008 07:48 לינק ישיר 

יעקב,
מחזור ויטרי הודפס אמנם לראשונה במתכונת המוכרת לנו באותה שנה, אבל האם לא סביר מאד להניח שהיו מהדורות קודמות, בלי המבוא והסדר הנוכחי?
ידענים שבקרבנו יעמדו נא ויוכיחו.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-18/3/2008 08:32 לינק ישיר 

מדהים שפיוט כזה הוכנס כחלק מסדור התפילה.

דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-18/3/2008 08:34 לינק ישיר בזכרוני שראיתי במאמר מאת א"מ הברמן, ואיני זוכר היכן, על מסכות (=מסכתות) פורים או על שירי חול אשכנזיים (זכורים לי שני המאמרים, אך איני זוכר את מקומם), ש'ליל שיכורים' הוא אחד משירי החול האשכנזים הקדומים ביותר.

האם ידוע למישהו מקום המאמר, ומקור דבריו? 

_________________

רודולף 
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-18/3/2008 08:36 לינק ישיר 


בעל,

הפיוט לא הוכנס כחלק מסידור התפילה; לא ידוע על שום מסורה שאמרוהו בפועל איפשהו, ומחזור ויטרי - אם אכן פיוט זה הוא חלק מגוף הספר המקורי - אינו סידור תפילה שימושי, כי אם סדר תפילה.

_________________

רודולף 
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-18/3/2008 08:45 לינק ישיר 

לענין הסיפור עם ר' אליעזר רוקח מאמשטרדם, בספר "מרבה חיים" הכולל את שיחותיו של ר' חיים ברים מובא הסיפור בנוסח רציונלי מעט יותר, המעקר גם את הקשר לפיוט ואת היחס למאורע כשימוש ב"סגולה". שם מסופר שהיו אלו דגים שהגיעו בהמוניהם ותקפו את הסכר, ושמחת פורים בשתיה מרובה (כמדומה שלא מוזכר לילה) גררה את נסיגתם מהסכר במפתיע (כשכר של קיום המצוה בזמנה או משהו כזה).דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-18/3/2008 09:36 לינק ישיר 

בן איש אחד, תודה רבה.

באדמו"רי בעלזא (עד כמה שניתן להתייחס אליו כמקור, אם כי במקרה זה הוא מעיד ששמע בעצמו את הסיפור מפי כ"ק מרן מהר"א מבעלזא זי"ע) מובא סיפור דומה, שלכאורה הוא גרסא שונה של אותו סיפור.
לפי גרסא זו, תולעים לרבבות החלו רוחשות בבטן אדמת המדינה והמדענים חששו כי יפוררו אותה ויטביעוה. מלך הולנד שלח את שריו שיבקשו מה'מעשה רוקח' שיתפלל בעד שלום יושבי הולנד והוא יצא השדה לשפוך שיחו. משסיים עתירתו, יצאו מן האדמה נחילי תולעים לריבואותיהם ורחשו לעבר הים, שם ירדו למצולות. כאות הוקרה, הטביעה המלכות מטבע לכבודו של ה'מעשה רוקח' (הוא המטבע שנידון בשו"ת שאילת יעב"ץ ח"א סי' ק"ע) ואף כללה בו את המלים "הוי מתפלל לשלומה של מלכות".

בן איש אחד,
אם יש לך אפשרות לסרוק ולהעלות את הסיפור מהספר 'מרבה חיים' (שאינו בהישג ידי), אודה לך מאד.
 דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-18/3/2008 14:39 לינק ישיר 

ישנו פיוט גם לשבת חנוכה שרבים טוענים שחובר ע"י משכיל מלגלגדדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-18/3/2008 14:55 לינק ישיר 

ליודעי קרוא אנגלית http://books.google.com/books?id=YbnZlHrsA-wC&dq=davidson+parody+jewish+literature&pg=PP1&ots=R9BkKVMsWb&sig=qRv-H7AnMhjCD-60zkAJ3G42SUg&hl=en&prev=http://¬₪¸.google.com/search?hl=en&rlz=&q=davidson+parody+jewish+literature&btnG=Google+Search&sa=X&oi=print&ct=title&cad=one-book-with-thumbnailדדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-18/3/2008 14:58 לינק ישיר 

סליחה ששיבשתי את האשכול קצת. אך בספר שבלינק שבהודעה הקודמת יש פירוט על מחבר פיוט ליל השיכורים. לפי דבריו האשכול התחבר בזמן הראשונים, עיין שם.

הלינק קבלתי ממאמר שבספרים בלוג. קום. ת"ח.


תוקן על ידי אתנחתא ב- 18/03/2008 15:01:07
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > שירה ספרות ופרוזה > ספרים וסופרים > ליל שיכורים הוא הלילה...
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 לדף הבא סך הכל 2 דפים.