בית פורומים בחדרי חרדים

חינוך מיני במגזר החרדי

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-23/5/2006 13:59 לינק ישיר 

בקשר לקטע הזה:

"בבי"ס החסידי בירושלים הופיעו אתמול מספר נשים מזרחיסטיות והרצו לילדות על חובת זהירות והתרחקות מגברים "אפילו דוד או חבר של אבא" אמנם עד כדי אזהרה מפני האבא עצמו לא הגיעו. אין ברירה, צריכים גם לתת אמון במישהו."

התבקשתי למסור:

רוב הנשים שהיו שם היו נשים חרדיות.

דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-23/5/2006 15:20 לינק ישיר 


לא הבנת דוד.

מי שמדברת - אוטומטית היא "מזרחיסטית".
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-23/5/2006 16:04 לינק ישיר 


פתרונות הקסם המתעופפים כטילי קסאם נראים מזהירים כששובל של אש מאחריהן אך כשהם נופלים על הריצפה רואים שמדובר בחלקי ברזל חלוד הדבוקים על ידי בטון.

החינוך הזה שאתם מציעים הוא יפתור את כל הבעיות? בחוג החילוני ניתן חינוך כזה ו... מה התוצאות כולנו יודעים.

והמעשים שנעשו ב"נתיב מאיר" ועוד ישיבות תיכוניות ואולפנות וסניפי "בני עקיבא" היו נמנעים אם היה ניתן חינוך והסברה כאלה ואחרים? לעיתים דווקא ה"חינוך" הזה פותח אפיקים.

ואלו שהעלו בעיות של שלום בית שונות וכו' זה כבר קשור להדרכת חתנים וכלות, וזו כבר בעיה אחרת.
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-23/5/2006 20:24 לינק ישיר 

במחילה מפותח האשכול.

א. הבעיות שהעלת אכן קיימות במידה זו או אחרת. אך מדוע הינך חושב 
כי הפתרון שהינך מביא (חינוך מיני???) הוא אכן הפתרון ? 
מה השכלתך ומה ניסיונך והצלחתך בחינוך ?  
עם כמה סוטים ר"ל שוחחת וכמה מהם אכן הצלחת להציל ולגאול מחוליים ?

ב. לידיעתך, בציבור החרדי בהחלט יש חינוך גדול ונפלא בנושא זה.
אמנם לא תחת השם המפוצץ "חינוך מיני" ולא בצורה שהחילונים 
 'המחנכים הדגולים' והמצליחנים (במבחן התוצאה) מתווים. 
אך יש חינוך חזק ועצום לצניעות, הן בתחום  הלבוש הן בדיבור והן במעשים.
 החינוך ב"ה מוכח, והעובדה שלצערנו קורים מקרים ר"ל. אינה מוכיחה
כי השיטה איננה נכונה.  אלא היא מוכיחה כי לא תמיד ולא כל ההורים
אכן מקפידים וזנהרים לבצעה.

ג. ככלל, ביהדות יש תורה ויש גדולי התורה שהם המחנכים ומתווים
את דרכה של התורה בכל דור ודור, על כל המשתמע מכך. 
יתכן וזה אינו מתאים לתפיסת עולמם (או יצרם) של אנשים מסויימים או אפי' של
הרבה אנשים. אך מה לעשות, זה רצונו ודרישתו של בורא העולם. 

וסליחה עם פגעתי במישהוא
     

תוקן על ידי - זוטון - 23/05/2006 20:27:07דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-23/5/2006 21:01 לינק ישיר 

אכן יכול להיות שיש טעם ללמד לילדינו כללי התנהגות בסיסות, בנושאי מין, אך מדובר בתהליך שיכול להתהפך לבומרנג, ואסביר את דברי:

א' ברגע שאתה מספר לילד אפילו בעדינות איזה דברים נוראים יש בעולם, אתה מסכן את הילד שיצר הסקרנות שלו יתעורר בנושאים מיניים, בבחינת מים גנובים ימתקו.

ב' ברגע שאתה אומר לילד שאבא שלו מסוגל להיות מסוכן (גם אם אתה אומר את זה בעקיפין ובצורה אחרת) ויכול להזיק לך  אתה הורס את האימון וההערכה של ההילד באביו ובסביבה הקרובה שלו, והרי כל כל המסורת של היהדות בנוי על יחס של כבוד והערכה להורים. האם זה לא יגרום מצב של יצא שכרו בהפסדו. בל נשכח שמדובר בס"ה בילדים שיש להם טבע להקצין דברים.

אני מודע לזה שהמצב איך שהוא עכשיו גם לא כ"כ פשוט, אך אסור להתעלם מפן האחר ומהבעייתיות שבדבר.


תוקן על ידי - micahel222 - 23/05/2006 21:05:53דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-23/5/2006 21:18 לינק ישיר 

עומק - לא כל אמא יכולה לעשות את זה???????????.
כל אמא צריכה! לדבר עם ילדיה על הגוף שלהם, ובפרט אמא לבנות צריכה לכוון נכון את בנותיה גם ברמת הידע האנטומי של מערכות הרביה בגוף, וגם של התהליכים המתרחשים בו.
אסור! שהשיחה של האחות בביה"ס או של חברות יקדימו את השיחה של האמא.
וגרוע מזה - לפעמים אמא מתייחסת להתבגרות של ביתה בצורה כל כך איומה, היא לא מעבירה לה את השמחה
בגוף, את היופי שיש בגוף, את הכרת התודה שלנו לקב"ה על כל איבר ואיבר שיש בגופינו, על כך שהוא ב"ה מתפקד כמו שצריך.
בהתנהגות כזו (של בת יענה ממש) האמא גורמת נזקים אדירים לבת שלה, והדבר בא לידי ביטוי מאוד כשהיא ערב חתונתה, ולפעמים גם 20 שנה אח"כ.... וד"ל... דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-24/5/2006 07:57 לינק ישיר 

בס"ד,

למגיבים בעמוד הנוכחי:


לא ראיתי בכל האשכול איזה נסיון לטפל בפסיכופתולוגיה אלא רק לעורר על נושא החינוך והאזהרות הראויות בנושאים הרגישים הללו.אין כאן הרצאה מתוחכמת על התגברות על תחלואי העולם החברתי,אלא חוד מחט קטן האמור לפוצץ את הבועה שאנשים חיים בה.

כפי שכבר ציינו כאן,אין השלב הראשון בדרך הפעולה,אלא בהכרת החיוב והצורך בזה והכשרתו לביצוע,תוך ניטרול השקפה וסברות מטעות שגורמות לשתיקה שאחריה בכיה.

אם אכן כבר הרבנים שליט"א עוסקים בזה ומפצירים בכל תוקף על העניין,אז אשכול זה אינו אלא תזכורת להביא למודעות הציבור.בכל אופן לא ראיתי עד היום איזה קונטרס הדרכה להורים ולילדים עצמם על חינוך לילדים ואזהרות מפני סוטים והבאתם למודעות לאיברי גופם ואחריותם.על גבולות הסמכות של ה"מלמד" ועל ההרחקה מפני עטורי זקן חייכנים המציעים להישמט איתם לסימטה אפילה וכו'.ככל שהבערות או חוסר ההבנה גדלים,כן גדל הצורך בפירוט.וזה עדיין לא נעשה ולא נדרש.לא שמעתי על כנס הדרכה להורים לגבי צניעות הילדים ושמירתם מפני זרים או מכרים גם אם בשם רבנים וקרובי משפחה יכונו.

למותר לציין שחלק לא מבוטל מהמעשים הנוראיים נעשים "בתוך המשפחה" יש מי שיאמר רובם.תרבות ההשתקה והפחד מפני הכבוד,הורסת כל חלקה טובה,ומניחה פרצות רבות שכל איש שפל ורע מעללים יכול לחדור דרכן.ועוד ועוד דברים רבים שהתרבות המפוחדת החוששת לכבודה יותר מאשר לשלום ילדיה המיטה עלינו.

אין להתנחם שממילא גם ככה זה אצל החילונים,זה מפלט לבורחים מאחריות.ככלל צריך לעשות את הנכון והראוי,בלי קשר למצבן של חברות אחרות.בין היתר גם בגלל השוני שבתנאים החברתיים הנהוגים בכל אחת ואחת.

אולי מכאן תצא קריאה לרבנים למחנכים לעיתונאים ולסופרים להתחיל לעסוק בסוגיא זו ולעצור את תהליך ההתנערות מאחריות,ראשיתו בצניעות שאינה במקומה וסופו בבורות מוחלטת.

יש  מי שיש בו מספיק אומץ וגבורה להרים את הכפפה? בלי להסתתר אחרי אקרובטיקה דיאלקטית של אפולוגטיקה עבשה העולה באושרם של הבנים והבנות שלנו?


דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-24/5/2006 08:56 לינק ישיר 

תל תלית,

מה שכתבתי לעיל זה ציטוט ממה ששלחו לי.לא דעתי האישית.אני בהחלט מסכים איתך.זה מה שהגבתי לה:

אינני טוען שהחינוך בנושאים הללו מוטל רק על האם.אלא שהאם מוכשרת יותר להעביר את הדברים.אב שידבר עם בתו בנושאים הללו,עלול לגרום לה טראומה עם גישה שאינה עדינה דיה.צריך להבין שנושאים אלו רגישים ביותר במגזר החרדי,וככל שנאחז בכלים עדינים יותר ויותר,כן ייטב.ואין כמו עדינות של אמא אוהבת להרצאת דברים מעין אלו.לבת- מפני ההבנה הטובה לנפשה כבת מינה.ולבן- מפני הקרבה היתירה שילדים חשים בגילאים מוקדמים לאמא.ואינם חוששים לשאול מה שאולי יחששו מהאבא.בפרט כשהאבא הוא דמות סמכותית או נוקשה שאינה מתירה "עבירות".אצל האמא יקל להם להבין דבר על בוריו בצורה מספקת.

אין ספק בכלל,שאם האמא אינה מוכשרת לזאת,מטעמים שונים,שהחוב מוטל על האבא.הברירה היא בין הטוב פחות לטוב ביותר.אבל הימנעות טוטאלית היא פשע גמור.

כהערת אגב,אעיר שאם האם בושה לדבר בנושא הזה,צריך לבדוק היטב מה הן הנסיבות.לא תמיד הבושה היא חיובית.לעיתים היא טעות תרבותית שאין בינה ובין הוראת התורה ולא כלום.
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-24/5/2006 09:01 לינק ישיר 

כל אחד מאלו המתבטאים בעד, רק צריך לתת לילדים לקרא את הנכתב כאן, והם יבינו הכל.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-24/5/2006 10:04 לינק ישיר 

יש כאן כמה מגיבים שפשוט אין להם הבנת הנקרא!!! מה לכם כי נזעקתם?

לא הולכים ללמד את הילדים היקרים שלנו שום דבר שאינו נוגע לבטחונם האישי, אומרים להם רק שלא יתנו לזרים לפתות אותם! הזרים כוללים גם קרובים. מי שנוגע באיזורים אינטימיים בגוף, או קורא לילד הצידה, בלי נוכחות אחרים, יש לברוח ממנו ולספר להורים מיד!

מבוגר שאין לו כוונות רעות, לא יקרא לילד לבוא איתו, כי הוא מודע לכך שהילדים הוזהרו, וגם כמובן לא יגע בילד בצורה אינטימית.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-24/5/2006 10:41 לינק ישיר 

עומק - אתה צודק שגם אבות יכולים ללמד את בנותיהם את היחס לגוף, וידוע שרב חסדא לימד את בנותיו והדריך אותן בהדרכות אינטימיות לפני נישואיהן (לגדולי האמוראים).
העניין הוא שאם מראש ההתיחסות של האמא לגוף שלה עצמה (!) ואפילו לא התייחסות מילולית מפורשת, היא התייחסות של גועל מהגוף, אז זה עלול לעבור לבנותיה.
ועוד משהו - כל מה שהצעת לגבי חינוך מיני וכו' זה יופי. אבל - וזה מה שמרתיע כאן הרבה - זה לא חינוך מיני. זה חינוך בסיסי לכבוד האדם וגופו.
אם תוריד את "השם המפורש" והמאיים "מיני" יהיה יותר קל לאנשים לבלוע את "הצפרדע" הזו.
דרך אגב, אתה לא חושש שמללמד ילד על זה שיש לו גוף ששייך לו והוא ברשותו וצריך לשמור עליו וכו', תרד יכולתו של ההורה או המלמד לתת לילד עונשים גופניים??? זה דבר מסוכן מאוד, לא?דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-24/5/2006 11:37 לינק ישיר בכל אופן, כדאי ללמוד וללמד את דברי האחרונים בנדון, כמובא בספר נשמת אברהם על השו"ע:

הלכות מאבד ממון חבירו בידים ומוסר ומלשין*:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

סימן שפח  דין ניזק נשבע ונוטל

 

סעיף ט  ) אסור למסור לישראל ביד עכו"ם אנסים, בין בגופו בין בממונו ואפילו היה רשע ובעל עבירות ואפילו היה מיצר לו ומצערו. הגה ודוקא בדברים בעלמא אבל אם מסרו, מותר למסרו דהרי יוכל להרגו בדין במקום שיש חשש שיחזור וימסרנו לאנסים או אם אי אפשר להציל עצמו בדרך אחר, אבל אם אפשר להציל עצמו בדרך אחר הוי כשנים שמסרו זה את זה וכל מי שהפסיד חבירו יותר חייב לשלם המותר בנזק שלם. וכל המוסר ישראל לעכו"ם, בין בגופו בין ממונו, אין לו חלק לעולם הבא.

 

נשמת אברהם

                               

                (א) אסור למסור. ילד או תינוק שהובא לבית חולים עם תסמונת של "הילד המוכה", דהיינו עם שברים מרובים בגולגולת או בגפיים או עם דימומים באברים הפנימיים, עקב מכות או בעיטות קשות, או עם כוויות קשות מאש, חשמל או מים רותחים וכו', שנעשו באכזריות ובמזיד ע"י אחד או שני הוריו, אסור, אחרי הטיפול המושלם, להחזיר אותו לביתו כי אז ימשיכו להכות בו עד המוות. בגלל סכנת הנפשות הממשית, על הרופא להודיע לבית המשפט ואז ע"י צו בית המשפט מעבירים את התינוק למשפחה אומנת או למוסד. נראה שאין בזה שאלה של מוסר מכיון שמדובר בסכנת נפשות של ממש ולהורים דין של רודף, ויתכן שמותר גם אם מעבירים את התינוק, בלית ברירה, למשפחה או למוסד לא דתי. אך כמובן יצטרך בית דין לעשות הכל שביכולתו לדאוג לזה שהילד יועבר למשפחה או מוסד שומר תורה ומצוות. ובמיוחד בחוץ לארץ על הבית דין לדאוג שלא יועבר הילד למשפחה או מוסד של עכו"ם. והסכים אתי הגרש"ז אויערבאך שליט"א.

                ואמר לי הגרי"ש אלישיב שליט"א שמותר לרופא להודיע לשלטונות אפילו כשקיים ספק (בתוץ לארץ) שילד יישלח למשפחה או מוסד של גויים אך אחרי כן עליו לעשות בכל יכולתו לדאוג לזה שהילד יימסר למשפחה או מוסד יהודיים.

                וכתב לי הגרא"י וולדינברג שליט"א: דאם קיימת ממש חשש מבוסס שהוריו ישובו קרוב לודאי להכותו שוב, ועוד יותר מזה, ועד למות, במקרה כזה, שמכיון שהרופא רק מוסר על המצב למשטרה ובבקשה לראות להציל את התינוק מידי הוריו, אזי חייב לעשות זאת כדי להציל נפש אחת מישראל ממות, ומה שיעשה אחר מיכן המשרד הממשלתי כדי להצילו הרי הרופא בזה רק בבחינה של גורם בלבד, ואין לפני עור ממש כי הרי לא בטוח במאה אחוז שיעבירו אותו דוקא למוסד של עכו"ם, או לא דתי, ונוסף לזה גם התינוק עד שיגדל איננו עובר עי"כ שום עבירה, וכשיגדל הרי יתכן גם שיחזירוהו למקום שיוכל לשמור על יהדותו, עכ"ל.

                ואם מדובר על מעשה אונס, למשל, כשהאב אונם את בתו הקטנה פעמים חוזרות, הרי גם כאן יש לאב דין של רודף ונראה שהדין יהיה כפי שבמקרה דלעיל. וכתב לי הגרש"ז אויערבאך שליט"א: כאשר יקום איש על רעהו ורצחו נפש כן הדבר הזה והוא ממש רודף אחר עריות, עכ"ל. וכן כתב לי הגרא"י וולדינברג שליט"א: לדעתי הדין בזה כפי שהעליתי בשאלה הקודמת, כי הרי דין רודף אחר הערוה כדין רודף אחר חבירו להרגו, והבא על בתו הרי הוא מחייבי כריתות, והגם שהיא קטנה אבל הוא חייב על כך, ומן החובה להפרישו מזה, ויעוין במשנה למלך פכ"ד מהל' שבת ה"ז מה שהוקר אם ברודף אחר אחת מכל העריות אם היה זה בשבת אם מחללין את השבת בשביל הצלתו מן העבירה, וכן בספר מחזיק ברכה להחיד"א ז"ל או"ח סי' שלט ס"ק ה יעו"ש (וזהו נוסף על מה שיש חיוב להציל את הקטנה מנזק פיזי ונפשי), עכ"ל.

                וממשיך הגרא"י וולדינברג שליט"א וכותב: על המקרים האמורים בא כבודו בשאלה נוספת בנוגע לדין מוסר וכו'. תשובה: אפילו אילו לא היתה ערוה עליו שחייבים על זה כרת, גם כן היה מותר למוסרו, הן כדי להציל אותה מפגיעתו וגם לרבות כדי להציל אותו מרשעתו זה, ומה שכבו' מצטט ממה שפסק בחו"מ סי' שפח סע' ט שאסור למסור אפילו הוא רשע ובעל עבירות, אין לו ענין לעל כגון נידוננו, דבשם אין המדובר שבא הדבר כדי להציל אותו מרשעתו, אלא שרוצים למסור אותו בשביל דבר אחר ורוצים לנהוג בו זלזול בגלל זה שבין כך הוא רשע ובעל עבירות, ומשא"כ בכגון נידוננו שרוצים עי"כ להציל אותו מלהוציא לפועל זממת רשעתו, ולכן שפיר מותר. אמרנו שמותר זה גם בכדי להציל אותה מפגיעתו בה, כי אין זה דומה גם למה שנפסק בשו"ע שם שאסור אפילו היה מצר לו ומצערו, דבכאן הרי פוגע עי"כ בגופה ובנפשה, ויעוין בשו"ע שם בסע' ז שנפסק ברמ"א די"א דאדם המוכה מחבירו יכול לילך לקבול בפני עכו"ם אע"ג דגורם למכה היזק גדול, והש"ך בס"ק מה כותב בכעין החילוק הנ"ל דשאני היכא שמוסר כדי שלא יוסיף להכות דמותר ע"ש, ומקרה כזה שלפנינו הוא יותר גרוע מהכאה וא"כ יכולים למוסרו הן מפני שזה דומה למכה, והן כדי שלא יוסיף עשות זאת, ובית דין אביהם של קטנים, עכ"ל.

                ואם מדובר על מעשה אונס בבית ספר של קטנים, כשהמורה מבצע מעשה מגונה בנערים או בנערות הקטנות. נראה שבמקרה של נערים ששוב מדובר על מעשה שיש בה משום מיתת בית דין, ויש לו דין של רודף שיהיה מותר למוסרו וכבשני המקרים הקודמים. אך גם במקרה שמדובר על מעשה מגונה בנערות, נראה שיהיה מותר לרופא שמגלה את הדבר, להודיע עליו למנהל בית הספר ואם בכל זאת לא נעשה דבר, יהיה מותר לו להודיע למשטרה, אפילו בחוץ לארץ, כי מכיון שמדובר על מי שמיצר לרבים, אין כאן איסור של מסירה 1 ואדרבה חייבים לעשות זאת כדי שאותו מורה לא ימשיך בדרכו הרעה לא בבית ספר זה ולא בבית ספר אחר. וברור שבכל המקרים אין לרופא לנקוט שום פעולה בלי שהוא קודם כל משוכנע שהדבר נכון ולפני שהוא מתייעץ עם מורה הוראה מובהק, כי בנפשו הוא.

                ואמר לי הגרי"ש אלישיב שליט"א שאין הבדל בין נערים ונערות כי מדובר בכל אופן על פגיעה נפשית חמורה וכן סכנה לרבים. והנה כותב הב"י 2 בשם הרשב"א: עוד גדולה מזו שהרי רבי אלעזר ברבי שמעון תפס גנבי בהרמנא דמלכא ועניש להו 3 וכן רבי ישמעאל ברבי יוסי 4 ואע"ג דאמר ליה רבי יהושע בן קרחה חומץ בן יין וכו' וכן אמר ליה אליהו לר' ישמעאל בר' יוסי, מ"מ לא נשוי להו כטועין גמורים בדינים מפורשים אלא שמחמת חסידותן היה להם להמנע מלענוש על מה שלא חייבה תורה וזהו שקראוהו חומץ בן יין לומר שלא היו נוהגין בחסידות כאבותן ואילו היו טועים גמורים ועושים שלא כדין לא קראום אלא טועים גמורים חלילה וחס לגדולי ישראל וחסידי עליון כמותם, ועוד תדע לך מדאמר ליה ר' ישמעאל לאליהו מאי אעביד הרמנה דמלכא הוא ואהדר ליה אליהו אבוך ברח לעסיא וכו' ואילו היה איסור גמור מאי קאמר הרמנא דמלכא הוא ואליהו נמי לימא ליה (פסחים כה ע"ב) מאי חזית דדמא דידך סומק טפי אלא ודאי כדאמרינן שכל שהוא ממונה על כך מן המלך דן ועושה כאילו במשפטי המלוכה כי מלך במשפטים אלו יעמיד ארץ ע"כ קצרתי מתוך תשובת הרשב"א הנזכרת, עכ"ל של הב"י. ועל זה אמר לי הגאון שליט"א שכל שכן הוא בשאלתנו כשמדובר על דבר שהוא הרבה יותר חמור מגניבה, שודאי מותר קודם כל למסור על הדבר למנהל בית הספר ואם בכל זאת שום דבר לא נעשה בענין, גם למשטרה ואפילו בחוץ לארץ, עכ"ד.

                וכתב לי הגרא"י וולדינברג שליט"א: ומהאמור לעיל, הדבר פשוט כבר ממילא, שגם בשאלה ג' שמפרט כבו' במכתבו, על מקרים ידועים של התעללות מינית של מורה בבית ספר לילדים, שמותר למוסרו, ועוד בקל וחומר, מכיון שמדובר גם באדם שמצר את הרבים ומצערן, כנפסק בחו"מ שם סע' יב וכפי שמציין שפיר כבו' במכתבו.

                עוד כתב לי הגאון שליט"א: על כל האמור נראה לי להוסיף לשם הבהרה עוד שתי נקודות והמה:

                1. בודאי כוונת כבו' בשאלתו הנוספת בנוגע לדין מוסר, הוא לא בנוגע למסירה אפילו לערכאות של ישראל, דבכה"ג בודאי מותר מכיון שאין כח בית דין לכך, אלא שאלתו היא בנוגע למקרה של מסירה לערכאות של עכו"ם, וכדמודגש בחו"מ שם סע' ט בלשון: אסור למסור לישראל ביד עכו"ם וכו'. ורק גבי מסירת ממון בידי אנס כתוב בסע' ב שם "בין אנס עכו"ם ובין אנס ישראל", ע"ש.

                2. גם בערכאות של עכו"ם, נראה שיש חילוק בזה בין מדינות פראיות לבין מדינות נאורות, וכדמצינו שמחלק בכזאת הערוך השולחן בחו"מ שם סע' ז, שמעיר וכותב שכל המדובר בדיני מסור בש"ס ופוסקים הוא בכגון מדינות הרחוקות שלא היה לאיש בטחון בגופו ובממונו מפני השודדים והאנסים הגם שנשאו עליהם שם משרה כידוע גם היום מאיזה מדינות מאפריקה וכו', ומשא"כ במלכי אירופא. ומוכח מהערוה"ש שם שלא כוון בדבריו רק משום שלום מלכות כי מפרט והולך לדוגמא גם שמות של מדינות שהיו מרוחקים מרחק רב מאד ממקום מגורו ומהמלכות שהיה חי בקרבה כדיעו"ש. כאמור כתבתי זאת לשם הבהרה כללית בנושא זה של מוסר, עכ"ל של הגרא"י וולדינברג שליט"א.

 

 

                               

1. חו"מ כאן סע' יב לפי גירסת הש"ך והגר"א.

2. חו"מ סוסי' שפח.

3. ב"מ פג ע"ב.

4. שם פד ע"א.

 

 
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-25/5/2006 12:21 לינק ישיר 

http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/426/952.htmlדדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-25/5/2006 16:01 לינק ישיר 

בכל מקרה, איך ובאיזה גיל מסבירים לילד/בחור את גודל חובת השמירה וגודל עוון הפגם רח"ל בלי לעורר אותו באופן שלילי?
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-25/5/2006 18:41 לינק ישיר 

השאלה  היא  לא  באיזה  גיל?

השאלה  היא  מי  האיש  המתאים  בעל  הסברה  נכונה    לדבר  עם  בחורים  על  נושא  חשוב  זה?דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > חינוך מיני במגזר החרדי
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
לדף הקודם 1 2 3 לדף הבא סך הכל 3 דפים.