close
 
הפוך לדף הבית גמ"ח קופונים
25.02.2018
 
עוד בעוד באתר
לכל הכותרות
הכי נקראים הכי מדוברים

הגיבור שנאבק על השבת: שש שנים לפטירת הרב רפאל הלפרין זצ"ל

שש שנים לפטירת הרב רפאל הלפרין - כמה מסודות חייו נחשפים לאור השמש: איך הצליח לא להחזיק בכסף ולפזרו לצדקה ביד נדיבה, ועל המהפכות שהוביל להרבות שמירת שבת בישראל

17
 
הרב רפאל הלפרין זצ
הרב רפאל הלפרין זצ"ל

ערבי שבתות וחגים בבתי ישראל ההכנות לשבת המלכה בעיצומן. את האווירה מלווים צלילי מוזיקה חסידית הבוקעת אל תוככי הבתים ומכריזה כי שבת המלכה אוטוטו בפתח וכמו מכריזה: ההכנות הסתיימו.

אולי רבים לא יודעים, אבל את המיזם הגדול יזם האיש והאגדה, גיבור ישראל הרב רפאל הלפרין זצ"ל - שבשבת הקרובה ימלאו שש שנים לפטירתו.

בימים אלו המאבק על קדושת השבת בארץ ישראל וחילולי השבת ההולכים ומרבים רח"ל מדגישים לצערנו קווים של חוסר מעש ותגובה הולמת. העסקונה החרדית מבולבלת ולפעמים עולה געגוע למי שנלחם בעבר ואף ערך כנסים גדולים לזעוק את כאבה של השבת.

אין ספק שאם היה הרב הלפרין זצ"ל עמנו בין החיים, גם בכוחותיו האחרונים, היה נלחם על קדושת השבת.

מנגינת קדושת ושמירת השבת ועוצמת השירים החסידיים, ובתומם הצפירה המיוחלת, מדי ערב שבת, היו רק חלק ממפעל חייו.

בכינוס זעקת השבת ביד אליהו
בכינוס זעקת השבת ביד אליהו

בכל מקום שביקשו, ברחבי הארץ, העניק מיד מתת יד רחבה למימון התקנת צופר של שבת. כך, רגע קט לפני כניסת השבת, ישמעו כל בני העיר שירי שבת, למען דעת כי שבת היום לה'. מדובר בתוכנה משוכללת שנרכשה. היא מעודכנת לזמני כניסת השבתות והחגים לשנים הקרובות.

בעבר סיפר הרב הלפרין זצ"ל מה גרם לו לעשות את המיזם הגדול והמבורך הזה "היה זה ביום ראשון אחד, שהיתי באירופה, באחת העיירות בגרמניה נכנסתי לקיוסק פתוח. המוכר שאל אותי: מה אתה רוצה? אמרתי לו: כוס שתייה קרה. הוא הזכיר לי: יום ראשון היום, זה יום חג אצלנו, אני פה רק כדי לסדר כמה עניינים. אמרתי לו: נו, באמת, אתה כבר פה, אז תן לי שתייה. הוא כעס: אמרתי לך זה יום חג, אני לא יכול למכור לך כלום.

"יצאתי משם ותפסתי את העומק: איך הגוי הזה שומר על השבת שלו, ובארץ ישראל, לדאבוננו, אנחנו שומרי השבת עוברים בגעש ובכל-מיני מקומות שעובדים בפרהסיה בשבת כמו בחול, ושותקים.

"מעבר לזה גם ראיתי את הפן הרגשי", הוא הסביר. "מי שעובד שבעה ימים בשבוע זו עבדות לחיים. אין כמו זמן למנוחה ולמשפחה. אותו בעל עסק בטוח שהוא מרוויח, אבל זה רווח מדומה. הוא יוציא את הכסף שלו על תקלות אחרות בחיים, על רופאים ועל שאר מרעין-בישין".

או אז גמלה בליבו ההחלטה לקיים כנס ענק באיצטדיון יד אליהו בתל-אביב, כאשר על במה אחת ישבו כל גדולי התורה והחסידות. "הרגשתי שהעם רדום, רציתי לעורר זעזוע. הבטחתי להשקיע חמישה מיליון שקל לפעולות למען השבת" סיפר אז.

בקביעת מזוזה באחד מעשרות בתי המדרש שתרם בחייו
בקביעת מזוזה באחד מעשרות בתי המדרש שתרם בחייו

הרב הלפרין בכוחו הכריז: שבת היום לה'. זה החל במודעות שפורסמו בעיתונות החילונית, בהן הזכיר, כי ששת ימים תעבוד וביום השביעי שבת. הרב הלפרין פרסם כי כל יהודי שיפסיק לבשל בשבת-קודש, יקבל במתנה פלטת-שבת. וההיענות הייתה מדהימה.

את שנותיו האחרונות הקדיש לכתיבת ספריו: למעלה מחמישים ספרים כתב הרב הלפרין על שולחנו בחדר העובדה, כשהוא יוצא רק לתפילות. בכתב יד זעיר וצפוף היה רושם מהזיכרון את החידושים שחידש וכך היו יוצאים ספריו לאור ומפארים את ארון הספרים היהודי.

עם הגרמש שפירא זצל ראש ישיבת באר יעקב
עם הגרמש שפירא זצל ראש ישיבת באר יעקב

את רוב כספו פיזר לצדקה. לשאלת אנשים איך הוא נפרד מהכסף בקלות כזו למטרות צדקה. חשף פעם באורח נדיר את סוד חייו ויחסו לכסף. "בתקופתי הראשונה בעולם העסקים, הלכתי להתפלל בכותל המערבי וביקשתי מהקב"ה דבר אחד, ואני מרגיש שקיבלתי אותו.

"חז"ל אמרו כל מי שיש לו מנה רוצה מאתיים ואין אדם מת וחצי תאוותו בידו. ביקשתי מריבון כל העולמות שישחרר אותי מהתלות בכסף, שלא תהיה לי מטרה לאגור כסף. זו מחלה שלא מעט אנשים אמידים לוקים בה.

"והתפילה, נענתה. מאז, אני חש שהכסף שיש לי, אין לי כל זיקה אליו. אני בסך-הכול שומר אותו לעניין צדקה זה או אחר. מאז אני לא מצליח להבין אנשים שאוגרים מכוניות יפות, בתים ושטרות שמתקמטים ונשחקים. הרי כל אלו הם סממנים להרשים את האחר. אם אין לך שכל, אתה אוסף ואוסף כמו עכבר ששוכב על דינר זהב ואין לו מזה שום הרגשה כאשר מן הצד השני, יש לך את האפשרות לפתוח את הלב.

מורו ורבו, בעל החזון איש זצ"ל היה נוהג לומר לרב הלפרין זצ"ל "יש לך כוח מוביל, תן לו להוביל אותך".

מסע הלוויה לפני שש שנים. צילום: עוזי ברק
מסע הלוויה לפני שש שנים. צילום: עוזי ברק

וכך מטרות הצדקה חצו אצלו את כל החוגים והעדות, היה תורם לישיבות, בנה עשרות מקוואות בתי כנסת. וגם לצה"ל, ולאברך עם 19 ילדים שחייב לחתן ילדים, כולם קיבלו אצלו ביד נדיבה.

בשבת פרשת עקב כ' אב תשע"א השיב את נשמתו ליוצרה. במסע הלוויה המוני ליוו אותו אלפים למנוחות בבית החיים שומרי שבת זכרון מאיר בבני ברק, אותו הקים אביו הרב חיים יעקב הלפרין ז"ל מייסד ובונה השכונה במרכז בני ברק.

חבל על דאבדין ולא משתכחין.

 
 
אולי יעניין אותך גם
17 תגובות ב – 14 דיונים שלח הדפס
תגובות
אדם גדול. כתבה יפה. יהי זכרו ברוך. (ל”ת)
 14:54 10/08/2017
1
 
     השקיע כדי שחלק מהעם יעבדו 6 ימים בשבוע ולא יחללו ש"ש ברבים. ? (ל”ת)
 01:43 11/08/2017
 
לא נראה שהחזון איש אמר כך!!! (ל”ת)
איש 17:40 10/08/2017
2
 
זה צד אחד של המטבע..... (ל”ת)
משה 21:37 10/08/2017
3
 
חבל על דאבדין ... 
הכהן, י.ר. 01:14 11/08/2017

בשבוע שעבר נפטר אחינו, אברהם זצ"ל . משפחה של בעלי צדקה !

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
4
 
היה איש חסד עצום  
יעקב 09:43 11/08/2017

ישנו נושא אחד שלא צויין בכתבה זה החסד שלו כלפי הזולת משפחות במצוקה וכמו כן אנשים שנשרף להם הבתים הוא היה שומע על זה ותורם את הסכום להציל את המשפחה. יהי זכרו ברוך וזכותו תגן בעדנו

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
5
 
צדיק יסוד עולם!!! 
יוסקה 10:13 11/08/2017
6
 
אשריו  (ל”ת)
נוני 10:27 11/08/2017
7
 
אין בושההה ??? הלך הבנאדם! סתום, או שתפרגן. יא רעל (ל”ת)
המום!  11:04 11/08/2017
8
 
אם היה לי הייתי תורם פי 2! 
יצחק 21:34 12/08/2017

די להלל אנשים שיש להם פי מליון אמצעים מאדם רגיל!

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
9
 
היה אומן לחימה (ל”ת)
 23:32 12/08/2017
10
 
צדיק וחכם.מי שלא תלוי בכסף חי צמוד לקב"ה ומה יותר טוב מזה.  
יפה יוסף 23:35 12/08/2017

כסף לא מעושר וכסף שדוכב סתם הוא מכשול לבעליו.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
11
 
הרב הלפרין ז"ל 
שמואל 04:08 13/08/2017

חבל על דאבדין ולא משתכחין . יהודי יקר וחכם ונדבן גדול . זכיתי לרקוד איתו ליד אחד מבתי הכנסת הרבים שתרם . יהי זכרו ברוך.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
12
 
ניהל את עסק האופטיקה ברמה המקצועית הנמוכה ביותר 
שלמה זלמן 08:31 13/08/2017

בדרךהוא העסיק בעלי מקצוע ללא רשיון, וסיכן את הבריאות של עשרות אלפים. הוא צפצף על החוק לאורך כל הדרך. כל תרומות הצדקה שבאו מפרות העסק הזה הן מצוות הבאות בעבירות.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
13
 
     אתה רשע בטוח שאתה ערבי  
 15:06 13/08/2017

תתביש לך כחה מדברים על איש חסד תזהר שלא תהיה עיוור היום.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
 
     ניראה לי זה ילד מהאשה הראשונה...... (ל”ת)
 19:43 13/08/2017
 
חבל שלא הרחבתם בגודל התמדתו בתורה של גיבור ישראל הרה"ג רפאל הלפרין זי"ע  (ל”ת)
 20:19 13/08/2017
14