close
 
הפוך לדף הבית גמ"ח קופונים
23.05.2018
 
עוד בעוד באתר
לכל הכותרות
הכי נקראים הכי מדוברים

הרב לאו ימשיך מעבר לגיל 80?

חשיפת 'בחדרי': על פי היועה"מ יש דרך בה יוכל הרב לאו להמשיך בכהונתו כרבה של תל אביב. בפנים, המסמכים בפרסום ראשון

10
 

חשיפת בחדרי חרדים: הרב הראשי לישראל הגאון רבי דוד לאו פנה ליועץ המשפטי של הרבנות הראשית לישראל עו"ד הראל גולדברג, בבקשה להאריך כהונת רב עיר לאחר גיל 80, באישור רופא שימונה על ידי שר הבריאות ויבדוק האם הרב כשיר לכהן כרב עיר.

במסמכים הנחשפים כאן לראשונה מוצגת התכתבות בין היועמ"ש של הרבנות הראשית לישראל, עו"ד הראל גולדברג, ובין נציג משרד המשפטים עו"ד איגי פז.

גולדברג פונה בבקשה: "הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו פנה אלי שאפעל לתיקון התקנות. כך שניתן יהיה להאריך גיל הפרישה לרב עיר בנסיבות בהן אין מכהן רב עיר נוסף. תקופת ההארכה המבוקשת היא 5 שנים, שנתיים וחצי כל פעם, וזאת על פי חוות דעת של רופא, שמינה שר הבריאות ובהתאם להחלטת מועצה".

מדובר בבקשה שהתייחסה במקור לרבנים ביטון מבית שמש ובלוי מאשקלון, אשר בינתיים פרשו או נפטרו. נכון להיום, הנושא רלוונטי רק לרבה של תל אביב יפו, הגאון רבי ישראל מאיר לאו, הזוכה לפופולאריות רבה בעיר אך גילו הוא 79, ועל פי התקנות בעוד כשנה הוא אמור לפרוש.

בתשובתו של עו"ד איגי פז, הוא שולל את הרעיון להאריך את גיל הכהונה, אך מותיר פתח באמצעות הפיכת רבני ערים לנבחרי ציבור, מה שידרוש קיום בחירות תקופתיות והתאמה של הגוף הבוחר את הרבנים.

"לגופו של התיקון המבוקש כפי שציינת, העסקת עובדים מעבר לגיל 80 היא בעייתית מאוד, ולמיטב ידיעתי, כמעט ולא קיימת, כידוע גם לעניין רבני עיר, הכוונה החקיקתית היא להגביל את תקופת כהונתם דווקא. לפני שנת 74 לא חלה מגבלת גיל כלל כל כהונתם של רבני עיר; תקנות 74 צמצמו את הגיל המקסימלי לגיל 75-80 (לאחר הארכה); התקנות הנוכחיות הקדימו את מועד סיום הכהונה לגיל 70-75", כותב פז.

"יש לציין, כי גיל הפרישה של רבני ערים הקבוע כיום בתקנות, הוא עדיין חריג ביחס למקובל בשירות הציבורי, חריג כדי לקבוע בחוק שירות המדינה, וחריג אף ביחס לקבוע לגבי רבני שכונות ורבני יישובים. כידוע גיל הפרישה הקבוע בחוק הגמלאות, בדומה לחוק גיל פרישה, תשס"ד -2004 הוא 67 שנים. בחוק הגמלאות קיימות אפשרויות מצומצמות ביותר המאפשרות העסקה של עובד מעבר לגיל הפרישה, וזאת רק במקרים ספציפיים וחריגים שנקבעו בחוק, באישור נציב שירות המדינה ובהתאם להוראות התקשי"ר. קודם לחוק הגמלאות, גיל הפרישה החל על כובד נקבע בהתאם הקיבוצי החל עליו.עולה אפוא, שהמגמה בחקיקה כיום היא דווקא להגביל את גיל הפרישה ולא להפך. את הרציונאלים העומדים בגיל בסיס פרישה חובה הקבוע בחוק, אין המקום לפרט כאן".

ומה כן אפשרי? עו:ד פז ממשיך: "שונה הדבר לגבי נבחר ציבור, לגביהם, כלל, לא חלה מגבלת גיל וכהונתם תלויה ברצון הבוחר (לדוגמא: נשיא המדינה, חברי כנסת, חברי מועצת וראש רשות מקומית, מבקר המדינה וכיוצא באלה), בכפוף לבדיקת כשירות רפואית. אם רב עיר היה נבחר ציבור, במלוא מובן ההגדרה, ניתן היה לשקול אף המשך כהונתם ללא כל מגבלה, בכפוף לרצון הבוחר".

אלא שבשביל להפוך את הרב לנבחר ציבור, נדרשים שינויים וכלשונו של עו"ד פז: "סיכומו של דבר- עמדתנו היא שהארכת כהונתו של רבעי מעבר לגיל הפרישה הקבוע כיום אינה ראויה ואינה עולה בקנה אחר עם העיקרון החקיקתי הקבוע בחוק הגמלאות. ככול שרוצים לשנות את תפקידו של רב עיר לנבחר ציבור, וניתן יהיה לשקול את התיקון, אולם כאמור נדרשים תיקונים אחרים במקביל בהיבט של הרכב הגוף הבוחר בחירות תקופתיות".

לפי התקנות כיום, המצב הוא שרב שנבחר לאחר שנת 2007 יכהן עד גיל 75, רב שנבחר בין השנים 1974-2007 יכהן עד גיל 80, וכהונתו של רב שנבחר טרם שנת 1974 אינה קצובה כלל וכלל, כך שהוא יכהן עד הגיעו ל-120. הרב לאו נבחר לתפקיד בשנת 2006, מה שמציב אותו בקטגוריית הביניים.

עוד מתברר, כי לפני כשנה (4 למאי 2015) פנה המשנה ליועמ"ש לממשלה ארז קמניץ במכתב מענה לעו"ד ישראל פת, היועמ"ש למשרד הדתות, שבו מצוין כי השר לשירותי דת אמור להתחיל הליך בחירת רב עיר - טרם סיום כהונתו של רב עיר נוכחי, כלומר שר הדתות אמור להתחיל הליך בחירת רב עיר בכל עיר כשכהונת הרב עומדת להסתיים.

גורם ברבנות הראשית אומר ל'בחדרי חרדים' כי "המצב בו שר הדתות לא מתחיל הליך בחירת רב עיר טרם סיום כהונת הרב המכהן, גורם לחוסר צדק. מכיוון שמועצת הרבנות הראשית ממנה רב זמני לחתום על תעודות הנישואין והכשרות של אותה העיר, וזה גורם לחוסר הגינות וצדק מאחר והרב הזמני שחתם זמנית על תעודות הכשרות והנישואין (לפעמים יותר משנה) מקבל עדיפות בעת בחירתו לרב העיר".

ההתכתבות בנושא הארכת כהונה מעל גיל 80

מכתבו של קמניץ הדורש התחלת תהליכים לפני סיום כהונת רב עיר

 
 
אולי יעניין אותך גם
13 תגובות ב – 13 דיונים שלח הדפס
תגובות
יעקוף את פרס..... (ל”ת)
חיים 17:35 26/01/2016
1
 
הרב המזרוחניק מיכה הלוי מפ"ת מתחנף לחרדים כדי לרשת את הרב לאו לכשיפרוש (ל”ת)
צבוע מתחסד 17:41 26/01/2016
2
 
     רשע בעל לשון הרע הוא האפיקורוס הכי גרוע כופר בהקב"ה (ל”ת)
אתה רשע גמור 20:10 26/01/2016
 
הגיע הזמן שלאו יפרוש בכבוד ויאפשר לרבנים צעירים לתרום את חלקם לעיר  
 17:55 26/01/2016

יש מילה ושמה צניעות ראוי שהרב לאו יפרוש בכבוד בגיל השמונים וייאפשר בכבוד לרבנים בעלי יורה יורה לרב עיר לתרום לעיר תל אביבי מדוע עם כל הכבוד לרב לאו להשאירו בתפקידו הרב כיהן כרב ראשי לישראל משמש כיו"ר יד ושם די שייצא בכבוד לגמלאות ויש לפעול לכך הרי זו תקדים גם לראשון לציון וגם לעוד ערים ורשויות בהם הרב עבר את השמונים והוא אוחז את כסאו כאילו אין מחר

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
3
 
     הציבור מעדיף רבנים כמו הרב לאו ולא זיוף בשקל וחצי (ל”ת)
לא הגיע הזמן 20:10 26/01/2016
 
     לא רוצים את לאו הציוני (ל”ת)
בני ברקי  19:33 27/01/2016
 
לכל הרוחות בשביל מה הוא צריך את זה.???. 
מאן דהוא 18:15 26/01/2016

מרן הגאון הגדול הרב לאו שליטא
מה לך ולכ הכיבודים הללו..
כלך לך ללמוד קצת גמרא בערוב ימיך ותפסיק לרדוף אחרי הכבוד

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
4
 
לא מספיק עד גיל 80? די, חלאס. שינוח בבית ויפנה את מקומו לאחרים. 
אבי 19:33 26/01/2016

זה מזכיר את הרב הראשי לצה"ל לשעבר גד נבון שנאחז בתפקיד עד גיל מופלג וגרם לנטישה רחבה של רבנים צבאיים שהדרך לקידומם נחסם.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
5
 
דיוק קטן בעניין מועד מינויו של הרב לאו 
מגיב 22:07 26/01/2016

(זה לא משנה את גיל הפרישה שלו, אבל בכל זאת...)

הרב לאו נבחר כרב בתל אביב בשנת 2005 ולא 2006.
וללא קשר, בודקים מתי הוא נבחר לראשונה לשמש ברבנות עיר ואז גם אם הוא עבר מעיר לעיר (או במקרה הזה - גם עבר ברבנות הראשית לישראל) בודקים מתי הוא לראשונה נכנס בשערי "רבנות העיר".
אצל הרב לאו מדובר בשנת 1978.

הדבר הינו נפקא מינה, למשל, אצל הרב עמאר שליט"א שאמנם החל לכהן כרבה של ירושלים בשנת 2014, אבל המועד הקובע מבחינתו הוא המועד בו לראשונה כיהן כרב עיר - שנת 2002 (רבנות תל אביב), מה שנותן לו עוד 5 שנות כהונה...

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
6
 
מרן בעל יחל ישראל הגרי"מ לאו שליט"א בשיא כוחו למה שלא ימשיך להרביץ תורה הרי כבוד לא חסר לו 
 19:02 27/01/2016

הוא הרים משפחה מהמפוארות שבישראל, בנים וחתנים למה שאדם כזה יישב בבית ולא יתרום לעם ישראל, האמת שחבל שלא נבחר לנשיא המדינה.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
7