1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. בחצרות חסידים

פסק דין חד משמעי: באבוב יש רק אחת

לאחר תשע שנים של מאבק משפטי מר בין חסידי האדמו"ר מבאבוב לבין חסידי הרמ"ד, הכריע בית הדין באופן חד משמעי ובפסק דין היסטורי - על חסידי הרמ"ד נאסר להשתמש בשם באבוב לבדו, ללא תוספת שם או מספר • בין השאר, הם נדרשים להימנע מלהשתמש בשמות המוסדות של החסידות, בלוגו ואפילו בתלבושת לבנות בית הספר • בפנים: פסק הדין המלא
Print משה ויסברג ואברמי פרלשטיין , כ"ו אב תשע"ד 22/08/2014 04:21

האדמו"ר מבאבוב והאדמו"ר הרמ"ד עיבוד: בחדרי חרדים האדמו"ר מבאבוב והאדמו"ר הרמ"ד עיבוד: בחדרי חרדים

פרק בהיסטוריה:
תחילתו של הסיפור, עם פטירתו של האדמו"ר רבי נפתלי צבי מבאבוב זצ"ל לפני תשע שנים, או אז נחלקה חסידות באבוב לשניים, הפלג הגדול וחלק הארי של החסידים נשארו להסתופף בצילו של האדמו"ר רבי בן ציון - אחיו של האדמו"ר זצ"ל ובנו של האדמו"ר רבי שלמה זצ"ל, ששימש עד אז כרב הצעיר של קהילת באבוב, וקודם ההלוויה מונה על ידי הדיין של החסידות לשמש כאדמו"ר מבאבוב.

האדמו"ר רבי נפתלי זצ"ל השאיר אחריו שני חתנים - רבי יהושע רובין ורבי מרדכי דוד אונגר, האחרון והצעיר מביניהם - מונה יומיים לאחר ההלוויה לשמש כאדמו"ר, ואילו הגיס הגדול הגר"י רובין מונה לכהן כרב הקהילה.

קהילתו של רבי מרדכי דוד התארגנה בנפרד והקימה חסידות נפרדת. הרמ"ד עזב כליל את מוסדות באבוב ופנה לבית המשפט בטענה שהוא היורש ובנייני המוסדות, כולל בית המדרש הגדול ברחוב ה-48 בשכונת בורו פארק בברוקלין ניו יורק - שייכים לו.

השופט היהודי אמר, כי לפני שנבחר להיות שופט הלך לקבל את ברכתו של האדמו"ר רבי שלמה מבאבוב זצ"ל, שאמר לו שכל פעם שמגיע יהודי הוא צריך לעשות ככל יכולתו בכדי שילך לדין תורה. לכן, הודיע השופט כי לא ייתכן שילדיו של רבי שלמה יגיעו לבית המשפט, והוא כפה על הצדדים לחתום שטר בוררות במטרה לשלוח אותם לדין תורה ושיקבלו על עצמם את פסק הדין כך שיהיה לו תוקף של בית המשפט.

הצדדים חתמו על שטר בוררות ובחרו זבל"ה וכל אחד בחר לעצמו בורר בצד שלו, והם בררו עוד שלושה דיינים. צד א. פלג הרמ"ד שהיה התובע מינו את הרב יצחק דב ברגר ממנצ'סטר, ואילו צד ב. הנתבעים חסידי הרב"צ מבאבוב מינו את הרב זלמן גרז, דיין בבורו פארק. שני הבוררים הללו מינו את הרב יחיאל באב"ד אב"ד טארטיקוב, הרב יצחק חיים זלטנרייך אב"ד טשעקווא, והרב אברהם ברוך רוזנברג ממונסי, שאף שימש כבורר בסכסוך הירושות בסאטמר ופוניבז'.

דין התורה נמשך במשך שנים, ולאחר שבית הדין שמעו את כל הטענות משני הצדדים והתעכבו לצורך שמיעת עדויות שונות וקבלת מסמכים ובשל שאלות הלכתיות רבות. במקביל, ברגע שצד התובע תבע את בנייני המוסדות לעצמו, הגיב צד הנתבע ותבע להטיל איסור על פלג הרמ"ד להשתמש בשם באבוב כמו שהוא.

לפני שנתיים התחילו בבית הדין לקבל החלטות, ולפני כשנה וחצי החלו לכתוב את פסק הדין.

בחודש שבט תשע"ג היה הפסק מוכן לחתימה, ואלפי חסידים ייחלו לחזות בפסק המרעיש. משהבינו בצד התובע שהם הולכים להפסיד, נסע הבורר של צד התובע, הרב יצחק דב ברגר, במפתיע למנצ'סטר והדיון התבטל.

מאז, כל פעם שבית הדין קבע לשבת ולהוציא את הפסק, תמיד צד התובע דחה את העניין בטענות שונות, השבוע החליט בית הדין והודיע סופית שלאחר שנדחה שנה וחצי הוא יוציא את הפסק גם מבלי שהבורר של צד התובע יגיע לחתום.

אחד מחסידי באבוב מספר ומסביר ל'בחדרי חרדים': "צריכים להבין, כל המחלוקת שנוצרה יצרה כאב גדול לנו ולחסידות, כי הרי כל השנים הרבי שלנו שימש בתפקיד הרב הצעיר וזה היה דעתו של האדמו"ר רבי שלמה, אבא של הרבי שליט"א, שהוא ימשיך את השושלת, וכך גם בית הדין קיבל וכולם ידעו שהחסידות מגיעה לו. אז אם רוצה מישהו לפתוח עוד חסידות שיפתח, אבל למה לקחת את השמות במדויק אותו דבר, על כל צעד ושעל זה גרם לקרע האמיתי, ולכן אחרי שתבעו אותנו על הבניינים תבענו את השם, שהפך מבחינתנו לזלזול, ואת הצד השני לבעל מחלוקת".

החסיד ממשיך ואומר: "בתחילת הדרך הצענו להם הרבה יותר כסף בשביל שלא תהיה מחלוקת ויהיה שלום, אך הם התעקשו לתבוע את הכל. אך כעת, סוף סוף הבית דין הכריע ויצאה האמת לאור, נקווה שילמדו תועים בינה, שיקיימו את פסק הדין במלואו ויחזור השלווה והשקט למחננו".

פסק בית הדין בבאבוב: סריקה: בחדרי חרדים
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. השחיתות במיטבה.....פני הדור כפני הכלב....חרב באה לעולם על עיוות הדין....כנסו  

  בן זיון הלברשטאם

  • אם הפסק היה לטובת אונגר היית כותב על חשיבות הבית דין. כנראה שאינך יודע להפסיד בכבוד  (ל”ת)


  • באבוב 

   משה

  • לפושעים אין גבולות.הכל כ"כ חד צדדי מריח לא טוב.  (ל”ת)

   נח

  • חתמת את שמך נכון.. (ל”ת)


 2. משוגעים חילול ה'  (ל”ת)


 3. יהודי  

  חז"ל

 4. בהחלט דרמה ומהומה מבי"ד טרטיקוב אנטרטיקה חחחחח  

  מני

  • למשל.... איך להרחיק בן ל15-20 שנה..... (ל”ת)


 5. הלוואי שגם בבעלזא יהיה רק בעלזא אחד.  (ל”ת)

  יוחנן

 6. דייני באבוב  

  משה

 7. בדיחת השנה  

  יוסף

  • חילול השם נורא ואיום 

   זו תורה?

 8. הרעבע היורשים הערכאות וכסף והדמים והממון ונבואת הבע'שט  

  rwasser

 9. לדעתי זה באמת שחיתות מה שעשה הרמ"ד  

  לוי

 10. מסכן הבעש"ט, שהפכו את התנועה שהקים לחצרות ביזנטיות. ואת החסידים לעדר שנסחר בין האדמורים כמו בהמות.  (ל”ת)


 11. האמת יצאה לאור!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  (ל”ת)

  יהודי פשוט

 12. bobov  

  sick of bobov

 13. ידעתי. תמיד כדאי ללכת עם זה ששולט על הכסף.ולא בהכרח עם הצדיק.  (ל”ת)

  חיים

  • צדיק..... חחח הצחקתני אדם חולה כבוד קם בבוקר והפך עצמו לאדמור 

   האמת יצאה לאור

 14. הצלחה  

  באבובר

 15. מי ניצח  

  אבא

 16. לכל אלו שלא יודעים קצת היסטוריה  


 17. צריך לכתוב זבל"א ולא זבל"ה  

  ישר

 18. ב  


 19. המחלוקת בבאבוב  

  יהודי טוב

 20. חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחה  (ל”ת)


 21. יש לי רעיון פשוט  

  מאיר דוד