1. עמוד הבית
 2. נשים
 3. ?מה חדש

האישה הוכתה שוב ושוב, ובית הדין מסרב לגרשה

סיפור מחריד מתנהל בבית הדין הרבני בירושלים - גבר שמכה את אשתו ואף מורשע בעקבות כך, אך בית הדין "מבין לליבו", מאשים את התנהגותה ומסרב לתת לה להתגרש • איך זה קורה?
שיפי חריטן , י"ג שבט תשע"ז 09/02/2017 10:25

בית הדין הרבני הגדול, צילום: יוסי זמיר, פלאש90 בית הדין הרבני בירושלים, פלאש90לא יאומן: אישה שחווה אלימות מצד בעלה נאלצת להמשיך לחיות עמו - זאת לאחר שרבני בית הדין האזורי פסקו שמקרי האלימות מצד הבעל אינם עילה מספיקה לגט. הבעל, כך נימקו, נלחץ מרצון האישה להתגרש ולכן הגיב באלימות. לולא רצונה להתגרש ממנו, לא היתה אלימות מצדו.

על פי הסיפור שפורסם הבוקר על ידי יאיר אטינגר ב'הארץ', הבעל הורשע שלוש פעמים בגין תקיפת אשתו – אך כאמור, גם לאחר הרשעותיו לא השתכנעו הדיינים כי יש להכריח אותו לגרש את אשתו, והוסיפו כי המצב בו הוא שרוי – קשה.

את התביעה לגירושין הגישה האישה באמצע 2016, ובחודש יולי דחה בית הדין את תביעתה. לאחר הדחייה הותקפה האישה פעם נוספת על ידי הבעל והגישה תלונה במשטרה. הבעל הודה במעשה והורשע, ובמשך 75 יום ישב במעצר בגין תקיפת אשתו.

לאחר מקרה האלימות שחזר על עצמו, פנתה האישה לבית הדין הרבני הגדול וביקשה לערער על פסק בית הדין האזורי. הדיינים, בראשות הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו, קבעו שהתיק יחזור לבית הדין האזורי שיבדוק האם לנוכח הנסיבות צריך לשנות את הפסק הקודם.

אלא שגם עכשיו, בתחילת חודש פברואר, דחו הדיינים שנית את תביעת האישה. הרב יוסף גולדברג, הרב דוד בירדוגו והרב מרדכי רלב"ג, נימקו את סירובם - "ללא ספק, כל פגיעה של בעל באשתו אינה מוצדקת בכל מצב שהוא, ויש להתייחס אליה בחומרה ולגנות אלימות מכל סוג שהוא, ובייחוד אלימות חמורה זו המתוארת בכתב האישום. אך מאידך, גם אין ספק בכך שהתפרצותו של הבעל הייתה בעקבות המצב הקשה שבו הוא שרוי עקב תביעת הגירושין שהגישה אשתו כנגדו".

"אין ספק בכך שאילו היתה האשה נעתרת לבקשת הבעל לנסות ולחזור לחיים תקינים, לא היה מתרחש האירוע הנ"ל. אלמלא הוגשה תביעת הגירושין יש להניח שהאירוע לא היה מתקיים", הוסיפו הדיינים. למרות שהבעל הורשע בשני מקרי אלימות נוספים נגד אשתו, קבעו הדיינים כי "מדובר באירוע חריג שהבעל הודה בטעות שעשה וסביר להניח שלא יחזור בעתיד על מעשיו".

בעקבות הדחייה הנוספת שלחה עורכת הדין של האישה מכתב חריף ליועץ המשפטי לממשלה ובו היא מביעה את חששה מכך שמקרה כזה נותן אישור לנהוג באלימות כלפי נשים. "פסק דין מסוג זה, מעבר להיותו מנוגד לתקנות הציבור, חורג מכללי הצדק הטבעיים וניתן תוך חריגה מסמכות - מהווה נדבך נוסף בהידרדרות האמון הציבורי במערכת השיפוט הרבני ומהווה פגיעה קשה במעמדם כערכאה שיפוטית".

מהנהלת בתי הדין הרבניים נמסר בתגובה כי "בניגוד לנטען, מדובר במקרה חד-פעמי באופן חד-משמעי ולא בדפוס התנהגות מתמשך. האיש התנצל והביע חרטה עמוקה על מעשיו - ומשכך בית הדין האזורי לא ראה במקרה בודד עילת חיוב לגט. האישה זכאית להגיש ערעור לבית הדין הגדול".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. כל פרוצה מתקבלת בתקשורת החילונית  (ל”ת)


 2. אלקים לא תקלל ונשיא בעמך לא תאור  

  יהודי

 3. גרושין בכפיה  

  מאנדאמר

 4. הדג מסריח מהראש  

  חלול

  • תשב שבוע בבית הדין ותראה כמה אתה רחוק מהמציאות 

   אברהם

 5. אתם לא מתביישים להביא כתבה מהארץ?  

  השקופה

 6. רבנות מעצבנת!!!  

  שושי

  • אף אחד לא מכריח. נפלה כאן טעות בהבנה. 

   אובייקטיבית

 7. לכל המגיבים  

  ריקי

  • ככל מפסיד בדין 


  • אני יכולה להבין את הכאב והסבל. זה ממש נורא. 

   אובייקטיבית

 8. רלבג הוא גיס של לאו  

  יצחק

 9. מאוד מעניין הזלזול באינטלגנציה של הקוראים  

  שרי

 10. אין כפיה להשאר עם הבעל  


 11. כל המגיבים זה הבעל בעצמו  (ל”ת)

  י

 12. חריטן מרימה ידה בדת שה, בושה שנותנים לה במה באתר חרדי  (ל”ת)

  מוטי

  • בזה שהיא מביאה את האמת על הדיינים ? אני מאחל לך ולכל ישראל שלא תצטרכו להיות בידי הדיינים האלה ! 


  • מי אתה שתחליט קוף מצוי, לך תמצא עץ לטפס עליו (ל”ת)

   משיח

 13. כתבה שיקרית בעליל  

  אנא

 14. אין שום עילה לאלימות חבורת אידיוטים עם כיפה!  (ל”ת)

  איש שפוי

 15. טמטום  

  משה

 16. שלוש פעמים זה לא מעיד על דפוס?  

  ברוך

 17. מי אתם ''בחדרי'' שתגידו לרבנים מה לעשות, פשוט בושה וחרפה.  (ל”ת)

  לא חובה

 18. בעל נוכל. מכה ומבקש סליחה והרבנים בעד הגבר.  

  יפה יוסף

 19. בסוף  

  טובה

 20. ומה היא עשתה לצד השני? מה אומר הצד השני של המטבע? לא מכירה כאן אף אחד, אבל תנו לרבנים להחליט מה לעשות  (ל”ת)

  חיפאית