1. עמוד הבית
  2. משפט ופלילים
  3. משפט

המדינה ערערה וביהמ"ש הפך את ההחלטה: תוקפי הרב הבלין ייכלאו

בית המשפט המחוזי בבאר שבע קיבל את ערעור המדינה והטיל עונשי מאסר בפועל ופיצוי כספי על שלושת הנאשמים שהורשעו בעבירות שבוצעו נגד הרב משה הבלין, רבה האשכנזי של העיר קרית גת
Print אלי שלזינגר , כ"ד אדר תשע"ח 11/03/2018 14:40

הפגנה, משטרה, שוטרים, קרית גת, הבלין, פרשים, גיוס צילום: יעקב לדרמן, פלאש 90בית המשפט המחוזי בבאר שבע קיבל את ערעור המדינה לעניין העונש והטיל עונשי מאסר בפועל ופיצוי כספי על שלושת הנאשמים שהורשעו בעבירות שבוצעו נגד הרב משה הבלין, רבה האשכנזי של העיר קרית גת.

כפי שפורסם לראשונה ב'בחדרי חרדים', הנאשמים שלמה ויספיש, יהודה זילברברג ומנחם טעפ הגיעו להסדר טיעון, לפיו תוקן כתב האישום, במסגרתו שהודו בעבירות של התקהלות אסורה, הסגת גבול כדי לעבור עבירה ופגיעה בפרטיות. העבירות בוצעו נגד הרב משה הבלין, רבה האשכנזי של העיר קרית גת, על רקע חברותו בבית הדין הרבני של חב"ד, אשר אישר הסדר עם צה"ל בעניין גיוס תלמידי ישיבות של חב"ד לצבא.

יחד עם זאת, לא הוסכם על עונש מוגדר. אולם בית המשפט החליט להקל מאוד עימם והטיל עליהם מאסר על תנאי בלבד ללא עבודות שירות - בניגוד לעמדת הפרקליטות.

בהתאם לכתב האישום המתוקן בו הורשעו, הגיעו השלושה, המשתייכים לקיצונים שבמזגר, לבית הרב יחד עם קהל רב, מצוידים בכרוזים בגנות הרב, נקשו על דלתו כדי לדבר איתו, ולאחר שזה סירב, הם החלו להשתולל, תקעו בשופרות, זרקו את הכרוזים לתוך ביתו, וצעקו עליו שהוא עוכר ישראל מוכר נשמות וכו'. בהמשך, משביקשה אשת הרב המפוחדת להרגיע את הרוחות, מנע ממנה אחד הנאשמים את סגירת דלת הבית תוך תקיעה בשופר וגידופה. אשת הרב חשה ברע בעקבות האירוע ופונתה לקבלת טיפול רפואי.

הנאשם ויספיש, כפי שדווח ב'בחדרי', צירף עוד שני תיקים שעוסקים בהתנהלות מסיגת גבול והורשע גם בהם.

במסגרת ההסדר אשר גובש בין הצדדים, המדינה עתרה לגזור עליהם עונשי מאסר הנעים בין 6 חודשי מאסר שאפשר וירוצו בעבודות שירות לבין 9 חודשי מאסר - כל אחד לפי חלקו. כן בקשה המדינה לגזור עליהם מאסר על תנאי ולחייבם בתשלום פיצוי כספי לרב הבלין. הנאשמים מצידם ביקשו להסתפק בתקופת ימי מעצרם.

כאמור, בית משפט השלום לא קיבל את עמדת המדינה והסתפק לעניין רכיב המאסר בימי מעצרם של הנאשמים (תוך שקבע כי סירובם של הנאשמים לבחינת עניינם ע"י הממונה על עבודות שירות אינו אמור להוות שיקול לחומרה), וכן נמנע מהשתת פיצוי לטובת המתלוננים. לאור האמור גזר בימ"ש השלום על הנאשמים את העונשים הבאים:

במסגרת הערעור ביקשה הפרקליטות לבטל את גזר דינו של בית משפט השלום, ולהחמיר באופן משמעותי בעונשם של הנאשמים, כך שיושת עליהם עונשי מאסר בפועל מעבר לתקופת המעצר, לצד קנס כספי משמעותי ופיצוי.


השיחה למשטרה מתוך הכתבה ב"ערוץ 10"

הפרקליטות טענה, כי בנסיבותיו החמורות של המקרה דנן, כל תוצאה אחרת אינה הולמת את חומרת העבירות שבוצעו ע"י הנאשמים, ואין בה כדי להרתיעם ועבריינים פוטנציאליים אחרים, לבל ירמסו ברגל גסה את שלטון החוק, מתוך מחשבה שמערכת האכיפה והמשפט תקל עימם.

ביהמ"ש המחוזי בבאר שבע בראשות כבוד השופט צלקובניק, קיבל את ערעור המדינה והשית על הנאשמים עונשי מאסר בפועל: 6 חודשי מאסר לויספיש ו-2 חודשי מאסר לזילברברג וטעפ, תוך שהודגש שלא יעלה על הדעת שסירוב נאשם לבחינת עניינו ע"י הממונה על ע"ש ייזקף לזכות נאשם ויביא להקלה בענישה.

בנוסף, הושתו פיצויים על השלושה לטובת הרב ואשתו בסך 10,000 ₪.


במסגרת פסק הדין, הודגשו ההבדלים בין זכויות היסוד החוקתיות (חופש ביטוי, חופש הפגנה ומחאה וכו') כמו גם זכות המשיבים להפגין בסוגיית גיוס בני הישיבות (כמו כל סוגיה המצויה במחלוקת ציבורית או חברתית), לבין מעשי המשיבים שמרכז הכובד בעניינם אינו מצוי בהתקהלות האסורה כי אם בפגיעה בפרטיות הרב ומשפחתו תוך שחללו את פרטיות והטילו אימה על רעייתו.


עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.