1. עמוד הבית
 2. משפט ופלילים
 3. משפט

הפרת זכויות בשימוש בתמונת החברותא זיכתה את הצלם ב-51,400 ש"ח

"מאוד קשה להגיע למצב שאני נמצא בתוך ישיבה ומאפשרים לי לצלם כאוות נפשי את התמונה שאני רוצה להביע את הלימוד בחברותא של גמרא" הסביר נתי שוחט, וזכה בתביעה נגד ארגון שופר בסכום של יותר מ 50 אלף שקלים
Print אלי שלזינגר , כ"ז אדר תשע"ח 14/03/2018 18:50

בחורי ישיבה שוקדים על תלמודם במודיעין עילית התמונה עליה נסובה התביעה. צילום: נתי שוחט, פלאש 90השופט גיא הימן מבית משפט השלום בתל אביב חייב הבוקר את עמותת שופר של הרב אמנון יצחק בסך של למעלה מ-50,000 שח בגין הפרת זכויות יוצרים של תמונה בודדת בה נראים בחורי ישיבה לומדים תורה בקראוון במודיעין עילית. התמונה פורסמה באתר שופר במסגרת הזמנה לשבת עם הרב אמנון יצחק.

את התביעה הגיש אתר פלאש 90, והצלם נתי שוחט. מדובר בתמונה שצולמה בקראוון ישיבה במודיעין עילית, שם נראים בחורים שוקדים על תלמודם. בארגון שופר פרסמו את התמונה ללא קרדיט, בדף בו הוזמנו גולשי האתר ל"שבת ישיבה" של לימוד תורה בחברותא "בקרבת ביתו של הרב אמנון יצחק". עם פניית אתר פלאש 90 לארגון שופר, בדבר הפרת זכויות יוצרים, התמונה הוסרה ואף שולם להם סכום פיצוי של 1,500 ש"ח.

בפלאש 90 החליטו שלא לראות בסכום זה פיצוי הולם והגישו תביעה משפטית בסך 83,500 ש"ח על הפרת זכויות קניין רוחני, באמצעות עורכי הדין מתן שוק ודור נחמן. התובעים הסבירו את ייחודיות המקצוע של צילום-עיתונות. עיסוק זה "מצריך תזמון מדויק ורמה גבוהה של יצירתיות".

צלם-העיתונות, נכתב עוד, "נדרש להגיע להחלטות במהירות הבזק, לשאת ציוד צילום כבד ולבצע את עבודתו בשעות לא שעות ובמזג אוויר קשה תוך ש[הוא חשוף] לא פעם לסכנות ולאלימות". השופט אמר כי הוא שותף לעמדת הנתבעים כי התמונה המדוברת ניתן היה לצלם אותה במספר רב של הזדמנויות ובמקומות שונים.

יחד עם זאת, לא הסכים לניסיונות הנתבעים לגמד את היצירה הזו ולעשותה "תמונה פשוטה וחסרת ייחוד". השופט הוסיף "לדדי לא יכול להיות ספק כי בעשייתו של התצלום הזה נדרש תובע 2 ליצירתיות ולמאמץ, שתכליתם קבלתה של הרשאה לצילום; תפיסתו של המעמד המבוקש בעדשת-המצלמה; העמדתה של הקומפוזיציה המתאימה ובחירתם של תנאי-הצילום ההולמים". נתי שוחט, שצילם את התמונה, אמר בבית המשפט: "מאוד קשה להגיע למצב שאני נמצא בתוך ישיבה ומאפשרים לי לצלם כאוות נפשי את התמונה שאני רוצה להביע את הלימוד בחברותא של גמרא".

בסיום הדיון קבע השופט כי על 'שופר' לשלם סכום של 17,500 ש"ח על הפגיעה בזכות-היוצרים, ובסך נוסף של 8,000 ש"ח על הפגיעה בזכות המוסרית, בסך הכל 25 אלף שקלים. בנוסף, ישלמו 'שופר' הוצאות משפט בסך 2,500 ש"ח ושכר טרחת עו"ד בסך 23,400 ש"ח. כך שבסך הכל יהיה על ארגון שופר לשלם סכום של 51,400 ש"ח לאתר פלאש 90 ובעליה נתי שוחט.

מארגון 'נלחמים על זכויות היוצרים' נמסר כי זהו נדבך נוסף במאבק הצלמים הישראלים בהפרת זכויות יוצרים. "בשנים האחרונות מנהלים צלמים רבים בישראל מאבק על זכויותיהם מאחר ואין הרתעה. ההליכים יקרים ומתישים ורבים ממפירי הזכויות טוענים לתום לב. כולנו תקווה שמגמת הפסיקה הגבוהה תימשך ובכך תיווצר הרתעה".
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. עכשיו בחור הישיבה יתבע את הצלם....  

  אריאל

 2. אין להתעלם מכך שעל פי התורה אסור לצלם לקחת את הקנס הזה  

  אליהו, משפטן חרדי

  • תגובה ראויה ונכונה (ל”ת)

   יוסי

 3. ערכאות  


 4. אסור ע״פ ההלכה  (ל”ת)

  קובי

 5. עכשו שהבחורים יתבעו את הצלם שצילם אותם ברשות היחיד  

  משה

 6. זה פשוט קנס  

  צלם בעצמי

 7. יפה. הרב אמנון דואג לקידוש שם שמיים  (ל”ת)

  שושי

  • קודם כל זה יכול לקרוא לכל אחד שמתעסק בעיצוב וגרפיקה 

   א

 8. אי אי אי  

  דדו

 9. בושה וחרפה!! לבית משפט רק לעשות כסף??  (ל”ת)

  נוו באמת

 10. שופט מטומטם  

  הרב

  • מאוד פשוט 

   צלם בהיכל

 11. מעניין האם ע"פ דין תורה קיימת כזו תביעה? במידה ולא אז זה פשוט גזל!!!  (ל”ת)


 12. איך אפשר לדעת איזו תמונה מותרת לשימוש חופשי ואיזו לא?  (ל”ת)

  יפה יוסף

  • שאלה שאני שואל את עצמי מידי יום. אשמח לתשובה (ל”ת)

   ישראל

 13. כמה שנאה לרב אמנון, לא יאומן!! אני בטוח שהם שמו  

  בניו

 14. מקום המשפט שמה הרשע  (ל”ת)

  קהלת

 15. מדובר בתמונה שצולמה בלפני יותר מעשור  

  דוד

 16. לא שווה יותר ממאה שח  

  זרח

 17. נשמע כמו סחיטה ,  

  שושי

 18. התנהגות מגעילה ודוחה  

  יונתן