1. עמוד הבית
 2. לובי נשי
 3. ?מה חדש

האם למדינה מותר לקבוע מתי נתחתן?

חתונה מתחת לגיל 18 כבר לא נפוצה כל כך גם בציבור החרדי, אך זו תופעה שעדיין קיימת. סקר 'לובי נשי' ב'בחדרי חרדים' בודק, האם נכון לאסור אותה או שיש לאפשר לכל קהילה לעשות כטוב בעיניה
Print אביגיל קושלבסקי , י"ג סיון תשע"ח 27/05/2018 17:44

חופה חתונה צילום: יעקב נחומי פלאש 90הרבה מאפיינים ייחודיים יש לחברה החרדית בתוך הציבור היהודי במדינת ישראל, אחד מהם הוא השאיפה לנישואין בגיל צעיר יחסית. מיד עם צאתה מהסמינר ולפעמים עוד לפני, הבחורה החרדית רוצה להתחתן ומחפשת את מי שעתיד להיות בעלה. גם הבחורים החרדים מחפשים את בנות זוגם מגיל צעיר באופן יחסי ויחד שני בני הזוג הצעירים רוצים לגדול ולהתפתח.

כמו בציבור הכללי, גם בציבור החרדי, גיל הנישואים עולה וכבר לא נדיר לראות בחורה בת 21 שלא נשואה, אך ישנה גם מגמה שונה. ישנן קהילות בתוך הציבור החרדי בהן גיל הנישואין יורד, או לכל הפחות לא עולה. קהילות חסידיות שונות כמו גם קהילות אחרות, בוחרות לארס ולחתן את הצאצאים בגילאים צעירים מאוד.

החוק הישראלי לא מתיר נישואים מתחת לגיל 18 וכדי להתחתן בגיל 17 יש לקבל אישור מיוחד מבית משפט לענייני משפחה. כפי שפורסם ב'בחדרי חרדים', בניו ג'רזי שבארצות הברית ניסו המחוקקים להעביר חוק הקובע כי גיל הנישואין המינימלי הוא 18, כפי שקורה פה בישראל. הקהילה האורתודוכסית בני ג'רזי ביקשה להחריג את הקהילה החרדית מהחוק ובסופו של דבר החוק כלל לא עלה להצבעה.

ארגוני הנשים המתנגדים לנישואין בגיל צעיר טוענים כי המדינה לא מאפשרת לקנות סיגריות או אלכוהול בגיל צעיר, אך נישואין היא מתירה וכך נגרמת פגיעה בצעירים ופגיעה בנשים צעירות.

הבדיחה מספרת על אישה שעלתה לאוטובוס ושילמה עליה ועל הילד שלה בכרטיסיית נוער, אך לא מדובר רק בבדיחה. כששני בני הזוג עוד לא בני 18 בישראל או עוד לא בני 21 בארצות הברית, אסור להם לקנות אלכוהול, ככה שיין לקידוש הם יכולים לרכוש רק בעזרת ההורים.

נשאלת השאלה האם נכון להתערב בענייני קהילה ולאסור על זוגות להינשא בגיל צעיר

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. זה שטויות. בקהילות שעושים את זה - מתחתנים ממילא, ונרשמים רק אחר כך.  


  • מה ? אתה רציני ? דומה לעם הדומה ? נחשלות ובערות ? (ל”ת)


 2. אם התוצאה נישואי בוסר וריסוק נפשי נוראי של הרבה נשים וגברים, עקב התופעה [שאולי התאימה למציאות של פעם, והרסנית ומפילה כיום לשאול תחתית..גם אם לא מודי ב  (ל”ת)


 3. למה תמיד רשום לי שהחשיבה שלי היא מחוץ לקופסא  (ל”ת)

  בת שש עשרה

 4. לפי חוקי התורה מותר להתחתן לפני גיל 18!!!!  

  נחום