1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. אקטואליה

הניצב הערבי נגד חברי הכנסת: בחרו באלימות

ראש המנהלת לשיפור שרותי המשטרה בחברה הערבית תקף בכנס שרי ביטחון פנים זרים, את נבחרי הציבור הערבי בישראל והאשימם בהחמרת משבר האמון בין החברה הערבית למדינה
Print אלי שלזינגר , א' תמוז תשע"ח 14/06/2018 13:45

ניצב ג'מאל חכרוש דוברות משרד לביטחון פניםבכנס שרי ביטחון פנים זרים בירושלים, תקף היום ראש המנהלת לשיפור שירותי המשטרה ביישובים הערביים, ניצב ג'מאל חכרוש, את נבחרי הציבור הערבי.

"ממקום של כאב ותסכול החברה הערבית נתנה מבטחיה בנבחרי ציבור אשר בחרו דרכם בהתלהמות ואלימות, ולבסוף לא רק שלא קידמו את המיעוט - אלא העמיקו והחמירו את משבר האמון. זה שירת את הריטינג יותר מאשר הרוב המבקש שקט ושלום", אמר חכרוש.

"כאן נכנסת ממשלת ישראל, בהובלתו של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, שיזמו תכנית מהפכנית לשינוי המצב והקימו את המנהלת לשיפור שירותי המשטרה בחברה הערבית בישראל, שבמסגרתה כבר גויסו 1,350 שוטרים לאיוש התחנות החדשות - מתוכם 300 ערבים מוסלמים, כולל צירופן של 32 נשים מוסלמיות לשורות המשטרה, חלקן אף דתיות בלבוש מסורתי. זהו תקדים שאין לו אח ורע באף מקום בעולם, ובהיסטוריה של משטרת ישראל".בדבריו התייחס הניצב למשבר האמון בין המשטרה לבין החברה הערבית, שבימים אלה פועלת המשטרה לתיקונו, ומצליחה. "החברה הערבית משתנה, היא מאבדת את הציוויון החברתי שלה, ושלטון 'החמולה' איבד את כוחו בעולם של הצעירים. הדבר הוביל לכאוס בחברתנו. כאן התחיל המשבר בין החברה הישראלית לחברה הערבית בכלל, ובין משטרת ישראל לחברת הערבית בפרט", טען.

עוד אמר, כי במציאות בה המשטרה לא נכחה בכפרים, איך מצפים שיהיה אמון? "תבינו את המשמעויות – מאז שנת 67' לא הוקמה תחנת משטרה חדשה ביישובים הערביים. שנים על גבי שנים שהקשב הארגוני היה מחוץ ליישובים הערביים, ובחברה הערבית לא הייתה לגיטימציה לשרת במשטרה, יותר מכך - הדבר אף נחשב כבגידה. איך בעיה תיפתר אם אתה לא נוכח שם לראות, לשמוע ולטפל? אני אומר לכם אמירה קשה - האם מישהו מכם היה מרגיש בטוח והאם היה מרגיש בעל מעמד שווה במציאות בה אין משטרה בקרבת ביתו? וקריאה לניידת נענית בהגעה כעבור 1/2 שעה או שעה?".

השינוי שמתחולל בשנתיים וחצי האחרונות, אומר חכרוש, התחיל את המהפכה. "בזמן שהחברה הערבית נתנה מבטחיה בנבחרי ציבור אשר בחרו דרכם בהתלהמות ואלימות, ממשלת ישראל בהובלתו של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, יזמה תכנית חדשנית ומהפכנית לאיחוי המצב עם הקמת המנהלת לשיפור שירותי משטרה בחברה הערבית בישראל. החלטה זו מעידה על הנאורות, ליברליות והאומץ שיש כאן מאחר והצעד הזה התקבל בזמן משבר אמון קשה, והחשדנות הייתה משני הצדדים".

בדבריו סקר את הישגי התכנית החדשה לדבריו, בין היתר עם הקמתן של 12 תחנות משטרה חדשות ביישובים הערביים, גיוס 1,350 שוטרים חדשים לאיוש התחנות ויוזמה לפרויקטים משטרתיים - חברתיים בקהילות הערביות, גיוס של למעלה מ-300 שוטרים ערביים מוסלמים לשורות המשטרה, הקמת שתי תחנות משטרה חדשות בכפר ג'סר א זרקא ובכפר כנא, אותם כפרים שחוו אירועים קשים מול משטרת ישראל לאורך השנים, ועוד חמש תחנות חדשות שיקומו עד סוף השנה.

נוסף לכך, ציין ניצב חכרוש את תכנית הדגל של המשטרה בהקשר זה ל"עתודה פיקודית", שמטרתה לחנוך ולהכשיר פיקוד צעיר ערבי, על מנת למשוך לאיזון ושילוב שוטרים ערביים בדרג הפיקוד ומקבלי ההחלטות בארגון.
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.