1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. היכלי הישיבות

הפילוג הספרדי: "חכם שלום יחי שמו לעד וכל העם עונים אחריו מקודש"

לאחר העצרת הספרדית אמש בי-ם נגד חוק הגיוס החדש, הגאון רבי בן ציון מוצפי, מגדולי הרבנים הספרדים, תוקף את העצרת ומגן על כבודם של גדולי ישראל: "האם חס ושלום כולם חלילה טועים, ורק איזה אברך צעיר שקשקש לך באזניך הוא היודע?"
Print משה ויסברג , כ' תמוז תשע"ח 03/07/2018 15:12

יעקב כהן הגאון רבי בן ציון מוצפי. צילום: יעקב כהןהעצרת הספרדית אמש נגד חוק הגיוס החדש, שיצרה קרע בציבור הספרדי, הביאה לשיא של התבטאות חריפה מפיו של נשיא מועצת חכמי התורה חכם שלום כהן, נגד אלו שגורמים הרס לתנועת ש"ס.

מי שהתייחס לנעשה סביב העצרת, היה הגאון רבי בן ציון מוצפי, מגדולי הרבנים הספרדים שבמענה לשאלה על הדבר ענה במפורט.

וכך כותב הגרב"צ, "ידידי, חביבי, אהובי ורעי, השם ישמרך. מאוד הצטערתי לקרוא בצאת תענית י"ז בתמוז את דבריך שנכתבו בתמימות, בהם פיקפקת בגדולי ישראל, והרהרת אחריהם ואחרי הוראתם, ואני מחקתי כמה דברים אסורים והם בגדר כפירה. וזאת מפני שלצערינו היום הרחוב משפיע, ודיעות הכפרניות הנשמעות בשווקים אצל התגרנים חודרות אל בתי המדרש. גם חומות בתי המדרש נפרצו בעקבתא דמשיחא".

"ידעת כי איני מכירך, אך אוהב אותך אני ככל אדם מישראל, דע ידידי אהובי, אם אכתוב דברי תוכחה, לא אליך הינם מכוונים אלא לכלל ובעיקר לעצמי, כי כולנו צריכים חיזוק בדברי חכמים, כי כבוד התורה וחכמיה ירד בדורינו פלאים, ואין הבריות מבחינים בין עובד אלקים לבין מי שלא עבדו. ועל זה חרבה ירושלים".

"דע ידידי, כי אנחנו הספרדים ובני עדות המזרח, הקדוש ברוך הוא ברחמיו המרובים על דורינו זה, נתן לנו את הגאון הגדול מרביץ תורה ברבים זה כ-65 שנה את חכם שלום כהן שליט"א יחי שמו לעד, ונתן בו חכמה ותבונה, דעת ויראת אלקים. אני העבד למדתי אצלו תורה בילדותי בהיותי בן 6 שנים, בתלמוד תורה, ועד היום אני זוכר כל מילה ואות שהיה אומר ומלמד, נטע בנו יראת השם, קדושה וטהרה, מסר נפשו על הרבצת התורה, ומונה על ידי גדולי הדורות שלפנינו ושלפני פנינו, גודר גדר ועומד בפרץ, לוחם מלחמות השם, בנם של קדושים, אראלים ותרשישים, זקנים וישישים, חורשי חרשים, אביו הקדוש והטהור מלאך השם צבאות זקן המקובלים אשר בירושלים העיר רבתי עם שרתי במדינות. חכם אפרים כהן ז"ל, אשר שמעו הלך בכל העולם כולו, תלמיד מובהק להגאון רבנו יוסף חיים ז"ל בעל הבן איש חי".

הרב ממשיך בתשובתו, "הידעת כמה פעמים חכם שלום סיים את הש"ס? השמעת מפיו אי פעם שיעור תורני? או את דברות קדשו בתורה, בהלכה, באגדה, במוסר. להבות אש מפיו יהלוכו, זיקוקין די נור שפתיו יביעו, וכל העם עונים אחריו מקודש מקודש. אוהב ישראל מאין כמוהו, קנאי לתורה וליראה אין שני לו. אלפים רבים של תלמידים העמיד בכל העולם כולו, כמה זכויות יש לו. גם הידעת את גדולתו של הגאון הגדול ראש ישיבת פונוביז' המעטירה הוא רבנו גרשון אדלשטיין שליט"א יחשל"א? כמה תורה הרביץ בישראל? איזה צלילות דעת, איזו מחשבה ישרה, חכמה מפוארה, מבהיל הרעיון, וחבירו הענק רבנו חיים קנייבסקי שליט"א, בקי בכל התורה כולה, בנם של קדושים, אראלים ותרשישים. האם חס ושלום כולם חלילה טועים? ורק איזה אברך צעיר שקשקש לך באזניך הוא היודע?".

לסיום כותב הגרב"צ מוצפי, "שים נגד עיניך דברי הגאון החתם סופר כתב בכמה מקומות בספריו וציטטנו דבריו לעיל, כי רוח השם יתברך שורה ונחה בפיהם של גדולי ישראל, וכשבאים לפסוק, להורות, להחליט, להדריך, להוביל, השם יתברך שם בפיהם דבריו לבלתי ישגו ולא יטעו חלילה, כי הם השומרים עלינו, על התורה וקיומה, וחלילה לפקפק ולחשוב אפילו מחשבה כהוא זה שמא תבוא תקלה על ידם, יען חפץ השם בישראל עמו, כי שמו נקרא עלינו. חזור בך ידידי מכל אשר דיברת ומה שיצא מפיך, כי שגגה היא. בטוחני שאם הדברים הללו היו נגד עיניך ותחת ידך לא היית כותב דבריך אלה".

החותם בברכת שים "שלום" טובה וברכה. בן ציון".
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. דברים נכוחים, שפתיים ישק! חדים וברורים  (ל”ת)

  יהודי

  • סוף סוף תשובה ניצחת לאנשי המחלוקות  (ל”ת)


 2. ברוך שמסר עולמו לשומרים.  

  יעקב

 3. תוכחה  

  עזרא לוי

 4. לכו גם לצבא לא תעמוד על דם רעך  (ל”ת)

  יצחק

 5. בלבול עצום. שבנאדם כבר לא יודע לאן לפנות. מודה לה' שהגעתי לאור לציון זצ"ל שניתב וסלל בפנינו דרך ישרה וברורה.  (ל”ת)

  מאיר ש.

 6. באש ובמים כלל היוצא מפי הרב מוצפי נקבל מרות דעת תורה  (ל”ת)


 7. דברי הגאון הגרב"צ מוצפי מתוקים מדבש ונופת צופים, חכו ממתקים וכולו מחמדים  (ל”ת)

  אפשטיין חרדק

 8. כמו האיסיים או הצדוקים  

  יוני

 9. כל מילה בסלע.  


 10. מאז שכינה את הסרוגים עמלקים, אני מעריץ אותו.  (ל”ת)

  שריר

 11. יחי השקר