1. עמוד הבית
  2. מוזיקה
  3. לייבלה
  4. לייבלה

תיעוד: כך השתחל העיתונאי החרדי לאזור הסטרילי

לייבל'ה בליל שישי: רגע הפיוס בין משבק"י האחים האדמו"רים ליד נר ההבדלה, הריצה הספורטיבית של פרקליט המדינה, והראפר שהחליף את כיסוי הראש עם העיתונאי החב"דניק • כל הרכילות הלוהטת של המגזר החרדי

Print לייבל'ה , כ"ב תמוז תשע"ח 05/07/2018 22:28 עודכן: 06/07/2018 17:04

לייבל'ה בליל שישי לייבלה

השיא של השבוע אצל לייבל'ה היה כמובן בערב ההצבעה על חוק הגיוס החדש. עם שקיעת החמה בערבו של יום שני, לאחר שווידא שכל האדמו"רים המריאו לאתרי הנופש באתרי "נאות דשא" אטרקטיביים ברחבי העולם, מיהר לייבל'ה למשכן הכנסת אשר בגבעת רם, בכדי לדאוג שאכן החוק יאושר בקריאה ראשונה. לייבל'ה, שישב בדריכות ביציע העיתונאים והאזין בקשב לנאומים החוצבים, צפה בכאב בבחורי הישיבות המתבטלים ביציע האורחים, ביניהם את קרייף הזכור לטובה מהקטע הויראלי: "זה שר' שמואל נפטר זה יפה וזה יפה מאד", ולא הפסיק לחשוב על כך שכשהוא היה בחור, לא העזו לעשות חילול ה' שכזה.

אבל הסיפור הגדול של השבוע הוא "סיבוב הפרסה" שעשה לייבל'ה בכנסת ישראל, סיבוב שהותיר בהלם את כל הכתבים ואחרוני עוזרי החכי"ם.

לקוראים הנאמנים שאינם בקיאים בשבילי כנסת המינים, יסביר לייבל'ה, כי מאחורי המליאה ישנו מסדרון המוביל ללובי המכונה בכנסת "פרסה", שם, ישבו ראש הממשלה השרים והחכי"ם, וביניהם יתרוצצו העוזרים מורשי הכניסה. מהמקום הזה, דולפים מעת לעת תיעודים בהם נראים הבכירים כשהם יושבים בכורסאות באווירה משוחררת, מריצים דאחקות, מנשנשים, וצופים בתוכניות הטלויזיה שעל הפרק. נקל אפוא להבין, שמדובר באחד המקומות השמורים ביותר בכנסת, וכל אחד שמסתובב במסדרונות הבית, רק חולם להיות שם.

לייבל'ה, שירד אחרי אישור החוק מיציע העיתונאים, ראה את ראש הממשלה יוצא מההצבעה כשאחריו משתרכים כמה אנשים שהמתינו לו ומבקשים סלפי. ברגע של היסח הדעת, נכנס לייבל'ה בצעד טבעי לפרוזדור המוביל אל הפרסה, אף אחד ממאבטחי משמר הכנסת הרבים לא חשב לעצור את לייבל'ה שהילך במסדרון בצעדי בקי ורגיל, ייתכן אפילו שהמאבטחים - שכל החרדים נראים להם אותו הדבר - שחשבו שמדובר בעוד ח"כ חרדי. לייבל'ה, שע שראה את ההלם על פניו של כל מי שפגש אותו, לא הבין בתחילה את גדול התעוזה. בקודש הקודשים של הכנסת, עישון לייבל'ה סיגריה היסטורית עם סיידה של ש"ס, ואף התיישב בתוככי המליאה, כשתועדים עוברים כמובן טשטוש קפדני.

כשיצא לייבל'ה התחיל הסיפור הגדול של אנשי האבטחה שלא הבינו איך לייבל'ה שרק קודם לכן שיגע אותם ביציע חדר להם מתחת לאף למקום השמור ביותר, לייבל'ה הסביר כי נכנס בתמימות כמו שהוא מגיע לכל מקום בעולם. מספר מזכירי סיעה שהיו במקום ברחו מיד לבל יחשדו בהם ובסופו של דבר לייבל'ה עשה סיבוב פרסה היסטורי.

הסבב של לייבל'ה בכנסת, החל בחדרו של לייזר ראוכברגר, בשבתו כפוליטי של יתד נאמן. ראוכברגר שלח את טיקו ליציע המליאה והוא נשאר בחדרו כשהוא צופה, איך לא, בדף הבית באתר בו אתם גולשים.

מי שלא נשאר ער להצבעות, הוא מרדכי חסידים המכונה "רב הסלבס". חסידים, שאוהב שתמונותיו ייצאו טוב ואף מעניק להן תמיד עריכה מקצועית נראה מקבל מהציבור בקשות עזרה. אחד מהפונים שנלכד בתמונה, ביקש ממנו עזרה אצל יו"ר הכנסת אדלשטיין וחסידים השיבו, "חבל, לפני עשר דקות יצאתי ממנו. היית אומר לי קודם".

גם עובדי עיריית אלעד פקדו השבוע את משכנה של הכנסת. הם הגיעו בהרכב מלא והתיישבו כחמולה במזנון, שם סעדו את ליבם.

וברכת 'צאתכם לשלום' לראש העיר בני ברק חנוך זייברט לרגל צאתו לאירופה למנוחה. יום קודם לכן נצפה זייברט הולך ברחובות העיר כאחד האדם, כנראה מחשש לתיעודי אדום לבן.

למחרת לפני צאתו, הגיע לכנסת, שם המשיך בקשר החדש עם מוטי בבצ'יק, והשניים ישבו במזנון ולא הפסיקו לאכול.

‏וח"כ מנחם אליעזר מוזס, שהגיע חדור קרב לערב ההצבעות על החוק החדש, נצפה בליל שישי האחרון מעתיר בתפילה בציון רבי נחמן מברסלב באומן שבאוקראינה, לאחר מכן המשיך לסעוד את ליבו במסעדה מקומית, כשהוא מלווה באיש הנדל"ן של אומן ישראל ברקמן.

ובימים שבהם האדמו"רים בנופש, המשבקי"ם מוצאים אף הם זמן לצאת למנוחה. לייבל'ה, שקפץ לאירופה הקרירה לסיבוב קצר, ראה את הראשון שבהם, הרב משה פרידמן המכונה "משה גאבע", משב"ק הרבי מהרי"י מסאטמר, נופש באוסטריה אצל אברמי פלדמן, וכך, בזמן שהרבי נופש בחלדודנא, מסר משה גאבע מסר לאחר שחרית בבית הכנסת.

במוצאי שבת הבדיל משה גאבע על הכוס במלון. מי שהחזיק את הנר היה שוורץ ממאפיית המצות בארץ, מחסידי מהר"א מסאטמר, וכך נוצר לו רגע של אחדות בכוס של הבדלה.

ומשב"ק אחר ראה לייבל'ה דווקא באוסטריה, בעיירת הינטרגלם, שם צפה במשב"ק הרבי מנדבורנה ר' אברהם ישעיה קלפנר יושב בכניסה למלון של 'סטפן', ומעיין במגזין היוקרתי "די וואך" מארה"ב. קלפנר, שלקח פסק זמן מחוק לימודו בימי הנופש, נהנה לראות את האדמו"רים מעל גבי העיתון.

ואפרופו אוסטריה, חסיד נוסף שחזר מאוסטריה לאחר שנסע אחרי הרבי כמו שוואנץ אמיתי, ואכל הרבה אבטיחים במלון, הגיע היישר מהשדה לאכול במסעדה של קרויזר, שם שמע ממוטי שהתוכנית להעברת המסעדה לרחביה נגנזה, וקרויזר ימשיך ב'בית ישראל' בירושלים עד 120 שנה.

ומי שנסחף ל"שיטה הקדושה" של ההיילגער רבי, הוא - לא תאמינו - נכד שר התורה שלומי קנייבסקי, אח של יענקי-בית הגר"ח-קנייבסקי והצמוד של שמוליק וולף, שחנך את ביתו הראשון בדירת פאר במרכז העיר בני ברק כנהוג. חבריו השוואנצנים הדפיסו מודעת ברכה על רול-אפ ענק, שם הוכתר בתואר "הגאון הגדול", כשלדבריהם שלומי דבק בשיטה הקדושה.

וגם ראש עיריית מודיעין עילית ר' יעקב גוטרמן נצפה השבוע בבר מצוה לנכדו של הדיין הגרמ"ש קליין. השניים שוחחו ארוכות, כך לפחות זה נראה על פי התמונה.

זו לא הייתה הפעם היחידה בה הצטלבו דרכיהם של לייבל'ה וגוטרמן. זה קרה שוב כשלייבל'ה ביקש לפוש מעט, ונסע למושב דלתון הצפוני הסמוך למירון, שם פגש במפתיע ביו"ר מערכת הכשרות בד"צ מחזיקי הדת הרב מרדכי בריסק יחד עם צוות הכשרות כשהוא מסתודד עם גוטרמן. לייבל'ה כבר רשם לעצמו לעקוב איזה מהלך פוליטי נרקם שם בצפון לפני רעידת האדמה.

וזקן העיתונאים החרדים ר' יצחק נחשוני, עורך 'מרכז העניינים" בכל הארץ, שמחלק את זמנו בין המשרדים בבן יעקב ובפתח תקווה, ולעיתים נדירות אף נצפה בנתב"ג, נלכד השבוע במצלמתו של לייבל'ה, דווקא כשהוא נושא תפילה חרישית בשריד בית המקדש, עם תחילת ימי בין המצרים.

ובחזור מהכותל, עבר לייבל'ה בגבעת שאול, שם ב'זופניק', ראה את הבדרן ר' אבא טורצקי שתפס מעריב, אך בשל מימדיו לא הצליח להשתחל פנימה והוא נעמד בדלת.

הכתב הפורש של רדיו "קול ברמה" שהחל לסקר את התחום המוניצפאלי בעיתון ידיעות ירושלים, הלא הוא רפי פרלשטיין, נצפה השבוע באחד מלשכות הח"כים החרדים, בעודו מכין עוד כתבה חדשה.

ואחרי שנים, איש הבוהמה החרדי מיפו אלי ביתאן, שתוכניתו ב"כאן מורשת" ממשיכה לנסוק, עזב את יפו וביטשקוב לטובת העיר הגדולה תל אביב. מה שבטוח, שמעכשיו גם אם אלי ישכח דברים במשרד, הפעם זה קרוב לבית יותר מתמיד. 

והזמר אריק דביר מנצל את ימי בין המצרים לנופש עם ינון פלח וחברים ברודוס שביון.

ופרקליט המדינה שי ניצן נצפה השבוע בריצה ברחובות שכונת רמות בירושלים. לייבל'ה בטוח שניצן מיהר לסיים עם כל התיקים הרובצים לפתחו.

ואפרופו פרקליטות ותיקים, לייבל'ה, שבמסגרת תפקידו העיתונאי המאתגר והמסוכן זכה לשבת פעם במעצר, הגיע השבוע למעמד הענקת דרגות בנציבות בתי הסוהר, שם ראה את הנציבה רב גונדר עופרה קלינגר וסגן הנציבה אשר וקנין במעמד מינוי הרב עופר משה אלמליח לתפקיד הרב הראשי לשרות בתי הסוהר. כחלק מהמינוי, הועלה רב השב"ס החדש לדרגת גונדר משנה. בהענקת הדרגות, איך לא, התכבד הגאון הרב דוד יצחק גרוסמן, רב האסירים ומגדל העמק.

ומי שנלכד לומד בשבעה עשר בתמוז, היה המפיק ואיש המוזיקה דוד קליגר שמצא קצת חופש מהמוזיקה. קליגר שקד על תלמודו בבית המדרש של חסידות בוטושאן, עד צאת הצום ממש.

נאמני המדור כבר יודעים, כי רוחו של לייבל'ה שורה בכל פינה על פני הגלובוס, ואין אפשרות להסתתר ממנו. השבוע הודלף ללייבלה תיעוד בלעדי של העסקן הרפואי יוסי מרגלית כשהוא מסתובב אי שם בצרפת. לייבל'ה היה בטוח שיוסי יצא לנפוש גם הוא כאחד האדמו"רים, אבל מיד התברר לו שממש לא. לאחר שחקר היטב נודע לו שמרגלית יצא בטיסה מיוחדת לצרפת בכדי לסייע ולעקוב מקרוב אחר מטופל שהוטס לבית חולים בצרפת לצורך השתלת כבד. לייבל'ה מקנא בזכויות של מרגלית.

והעסקן הצעיר של 'דגל התורה' שעתידו עוד לפניו, יענקי בן שלמה ומי שמסייע לציבור בלשכת סגר"ע בני ברק מנחם שפירא, הגיע השבוע לקבל את ברכתו של שר התורה הגר"ח קנייבסקי. הגר"ח בירך את יענקי לזיווג הגון במהרה. 

והעוזר החרוץ של אברהם בצלאל חבר מועצת העיר ירושלים, שמחה אברמס, פגש במרינה את כוכב הטלוויזיה אבי נוסבוים והשניים הצטלמו. התיעוד הגיע ללייב'לה. 

בית המדרש הסטריקובאי החביב על הבני ברקים עומד לשנות לגמרי את צורתו. איציק ליפל - יזם וחסיד סטריקוב בזכות עצמו - יחד עם שותפו מאיר גרינברג מ"גרינפל פרוייקטים", חתמו חוזה להקמת בית המדרש ומרכז עולמי לחסידות סטריקוב בבני ברק. לייבל'ה יודע לספר כי כבר בימים הקרובים יחלו העבודות לחפירת המרתף, ובעוד כשלושה חודשים יחלו העבודות להקמת בית המדרש, כשכלל העבודות צפויות להסתיים בע"ה לקראת ראש השנה תש"פ. לייבל'ה יחד עם כל חברי קבוצת 'הקבינט', מאחל לאיציק בהצלחה. 

ועורך הדין ישראל ענדען, נצפה השבוע בדיון בוועדה לביקורת המדינה בכנסת, כשהוא מייצג את "בנועם", ענדען נשא דברים וזכה לשבחים מכל חברי סיעות הבית.

ו"הצל", מלך הימין הקיצוני מהרשתות החברתיות וראפר בשעות הפנאי, היה השבוע בסיור VIP בעוטף עזה אצל החבד"דניק והעיתונאי מנדי ריזל. אחרי סיור ריזל בשדות השרופים, ומפגש עם חיילים, כבאים ומעריצים, ריזל הציע לצל להניח תפילין. בשל החוסר בכיפה עקב תנאי השטח, הציע "הצל" לעשות החלפה, הוא הביא לריזל את כובע הראפר שלו, ובתמורה קיבל את כיפתו.

וגם בימי האבל של בין המצרים, הנקראים בז'רגון היידשאי "דריי וואכן", לא נגמרות השמחות אצל המשבקי"ם.  ברכת מזל"ט להרה"ח ר' חיים שלמה פישר משב"ק האדמו"ר מסאטמאר, לרגל הולדת הבן.

וברכת מזל"ט להרה"ח ר' משה לייב רוטנר, משב"ק האדמו"ר מסערט ויז'ניץ, לרגל הולדת הבת. 

ועדיין בסערט ויז'ניץ. ברכת מזל"ט למנדי פישר מנכ"ל המוסדות, לרגל אירוסי בתו.

ברכת מזל טוב לר' אליעזר דב אנגל, משב"קו של גאב"ד זכרון מאיר, הגר"ח וואזנר, לרגל אירוסי בתו.

ולסיום, ברכת מזל טוב לעוה"ד המקצוען מנחם מושקוביץ, לרגל הולדת הבת בשעה טובה ומוצלחת.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. שמחה אברמס עדיו לגדולות  (ל”ת)


  2. לייבלה  (ל”ת)