1. עמוד הבית
  2. פוליטי
  3. ערוץ הכנסת

צפו • בפעם האחרונה: הרצוג נאם על דוכן הכנסת

יו"ר האופוזיציה היוצא חה"כ יצחק הרצוג שצפוי להתמנות בתחילת החודש הבא ליו"ר הסוכנות היהודית עלה היום (רביעי) לנאום בפעם האחרונה על דוכן מליאת הכנסת: "נהניתי מכל רגע", אמר

Print ארי קלמן , כ"ח תמוז תשע"ח 11/07/2018 18:16

"נהניתי מכל רגע" הרצוג יצחק הרצוג צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יו"ר האופוזיציה היוצא חה"כ יצחק הרצוג שצפוי להתמנות בתחילת החודש הבא ליו"ר הסוכנות היהודית עלה היום (רביעי) לנאום בפעם האחרונה על דוכן מליאת הכנסת בנאום רשמי, וניצל את ההדמנות להיפרד מחברי הכנסת ומעובדיה.

במסגרת יום ז'בוטינסקי, נשא דברים יו"ר האופוזיציה בנאום רשמי האחרון, "ייתכנו כמובן עוד דיונים סוערים עד פרישתי בסוף החודש מן הכנסת, אך זהו נאומי הרשמי האחרון מעל בימה זו בעת הזו" פתח הרצוג וסיפר כי, "15 שנים אני פועל במליאה הזו ובכנסת ישראל למען עמי, מולדתי ותנועתי, מולדתנו ועמנו, מתוכן כחמש שנים אני משמש כראש האופוזיציה בכנסת, תפקיד חשוב מאין כמוהו בדמוקרטיה שלנו, בהשמעת קול אחר בוויכוחים הפנימיים שבתוכנו. נהניתי מכל רגע. פניי מועדות כעת לשירות העם והמדינה בזירה חשובה, מאתגרת ומרתקת בצומת דרכים גורלי בהיסטוריה של העם היהודי".

הרצוג הביא מדברי ז'בוטינסקי שכתב ללא הרף על "סכנת אבדן הזהות היהודית", על "סכנת אבדן ההמשכיות היהודית" ועל "סכנת הפילוג המאיימת על עמינו". "וכאז כן עתה, האתגרים דומים אך שונים. אני אכנס לכהונתי החדשה כיו"ר הסוכנות היהודית לישראל מתוך תחושת שליחות עמוקה" אמר.

הרצוג פנה לחברי הכנסת, "חברות וחברי הכנסת, הבינו והעריכו את גודלו של עם ישראל בתפוצות והן את קוטנו היחסי של העם היהודי בקרב העמים. העריכו והבינו מה שכתב ז'בוטינסקי על העם היהודי ודרכיו. העריכו והבינו את קיומן של "ירושלים" ו"בבל" ואת הצורך בדיאלוג בין שתי הקהילות הגדולות בישראל ובצפון אמריקה. הבינו והפנימו כי כל מילה שנאמרת כאן עלולה להבעיר אש זרה בעמינו לשווא. כבדו את העולים. היזהרו בלשונכם. כבדו את כל היהודים באשר הם, כולם בני ובנות עמינו. אין לנו את הפריבילגיה הזו ובל נשכח את גודלם של האסונות שפקדו את עמינו. אלפי שנות גלות קיווינו לעצמאות מדינית. ז'בוטינסקי ייחל אליה ועדיה לא הגיע. זכינו לחיות במדינת הלאום של העם היהודי בעצמאות וביטחון, הרבה מאוד בזכות העם היהודי הפזור בכל מושבותיו. זוהי אחריות עצומה".

לסיום אמר חה"כ הרצוג, "אני נפרד מן הכנסת ומן המליאה, אך לא מן העשייה והמנהיגות הציבורית והלאומית, ובטוחני שעוד נתראה הרבה ובהרבה מצבים והזדמנויות. תודה רבה לכל אחת ואחד מכם, ובמיוחד לחברות וחברי סיעתי, המחנה הציוני, וצוות הסיעה. שמחתי על שיתוף הפעולה עם כל אחת ואחד מכם ואשמור על כך גם בעתיד. אני מודה לך, ידידי יושב-ראש הכנסת יולי יואל אדלשטיין, ולצוות הכנסת כולו על שיתוף הפעולה והחברות. מדינת ישראל, שהייתה מושא כיסופיו של ז'בוטינסקי, יקרה לכולנו, ומי ייתן ונהיה ראויים לה ולאזרחיה ולעם היהודי כולו".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.