1. עמוד הבית
  2. יהדות
  3. כשרות

הישג לרבנות: ייאסר להציג תעודות הכשר

הרבנות הראשית לישראל רושמת היום הישג חשוב במאבקה בגופי הכשרות המבקשים לדחוק את רגליה, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה החליט כי ייאסר על בעל עסק להציג תעודת כשרות של גוף אחר

Print ארי קלמן, אלי שלזינגר , כ"ט תמוז תשע"ח 12/07/2018 18:58

"הניסיונות לאתגור הרבנות מתמיהים" שאלוט שאלוט

הישג לרבנות הראשית לישראל: היועץ המשפטי לממשלה קיבל החלטה דרמטית בעניין תעודות הכשרות, לפיה אסור לבית עסק להציג תעודת כשרות של גוף פרטי העוסק בתחום.

לבית העסק יהיה מותר לכתוב נתונים עובדתיים על הסטנדרטים הכשרותיים. בנוסף, יהיה מותר לו לכתוב שהוא מפוקח על ידי גוף חיצוני, אך אסור יהיה לו להציג אישור או תעודה או שימוש בלוגו של גוף כשרות - ובכל מקרה הוא נדרש לציין במפורש בצורה בולטת כי המקום אינו מפוקח על ידי הרבנות הראשית לישראל.

מטעם הרבנות נמסר כי היא "מברכת על חוות דעת היועמ"ש לממשלה, שהגבילה את אפשרויות הצגתו של פיקוח מטעם גופי כשרות פרטיים, בבתי עסק שאינם מחזיקים בתעודת הכשר מטעם הרבנות, ובכך הקטינה באופן משמעותי את הסיכון להטעיית הצרכן שומר הכשרות".

לדבריה: "חוסר הבהירות של פסק הדין שניתן על ידי בית המשפט העליון בדנג"ץ גיני, הגיע היום לסיומו עם מתן חוות הדעת מטעם היועמ"ש ד"ר אביחי מנדלבליט. בכך נסתם הגולל על ניסיונות לפרשנות מוטעית של פסק הדין מצד גורמים כאלה ואחרים, באופן שהוביל לחשש משמעותי להטעיית הציבור".

"בחוות דעתו, קיבל היועץ המשפטי את עמדתה של הרבנות הראשית לפיה מתן אפשרות להציג אישור פיקוח מטעם גוף כשרות חיצוני, יוביל להטעיית הציבור שומרי הכשרות. הצגת אישורי כשרות לבית עסק מטעם גופי כשרות חיצוניים יכולה להיעשות אך ורק כתוספת על תעודת הכשרות הממלכתית של הרבנות אך לא במקומה".

עוד מסרו שם, כי "בפסק הדין שניתן בדנג"ץ גיני, פתחה הנשיאה נאור 'שער שלישי' שאליו יוכלו להיכנס בעלי בתי אוכל שאין בידם תעודת כשרות של הרבנות וקבעה כי על אף שאסור לבית אוכל שאינו מחזיק בתעודת הכשר להציג כל מצג כשרותי, מותר לו להציג מצג אמת בדבר הסטנדרטים עליהם הוא מקפיד ואופן הפיקוח על שמירתם, תוך הבהרה מפורשת כי אין בידו תעודת הכשר של הרבנות".

אולם, "לאחר שהרבנות הראשית פנתה ליועמ"ש לממשלה לקבל הבהרות בנוגע לפס"ד ולאופן האכיפה הנדרש, קבע היועמ"ש לממשלה כי בהתאם לפס"ד, בעל בית האוכל יכול לציין בעצמו כי הוא נתון לפיקוח מטעם גורם כשרות חיצוני , אולם הוא לא יוכל להציג בפומבי בבית העסק אישור מטעם הגורם המפקח עליו".

"הרבנות הראשית לישראל מתנהלת בהתאם לחוק איסור הונאה בכשרות ונתונה בידה הסמכות לאכוף הונאות כשרות והטעיות צרכניות. בדנג"ץ גיני שב בית המשפט והבהיר כי מתן תעודת כשרות אלטרנטיבית על ידי גופי כשרות חיצוניים הינה עבירה לפי חוק איסור הונאה בכשרות".

לדבריהם: "מערך הכשרות הממלכתי במדינת ישראל עומד בפני שיפור משמעותי שיתקן את הליקויים שעלו, בין השאר, בדו"ח מבקר המדינה. הרבנות הראשית שוקדת זה תקופה ארוכה על שיפור מערך הכשרות והשקיעה בכך רבות עד כה, וזאת, במטרה להצעיד את הכשרות קדימה ולהתאימה לפעילות בעידן מודרני לטובת צרכני הכשרות, כך שכל רצון ל'אתגור' הרבנות מבחוץ בתחום הכשרות מעורר תמיהה. מערך הכשרות הארצי הינו מערך מורכב ומסועף בעל השלכות על מיליוני אנשים במדינת ישראל הצורכים אוכל כשר".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.