1. עמוד הבית
  2. יהדות
  3. מעגל השנה

הכירו: רועה הצאן שמגדל כבשים להקרבה בבית המקדש השלישי

רועה צאן יהודי שמייחל בכל יום לבניין בית המקדש ומגדל כבשים לקרבן זו ממש לא רק שמועה, יש מספר מועט של בודדים שעוסקים בכך מידי יום ואף הקימו מיזם מיוחד כדי לשתף את העם כולו בציפייה למשיח • איך אתם משתתפים ואיך זה עובד • ראיון מרתק עם האיש שמאחורי היוזמה

אביגיל קושלבסקי , י' אב תשע"ח 22/07/2018 10:29

וְנֹאכַל שָׁם מִן הַזְּבָחִים החווה של שבתי החווה של שבתי צילום: באדיבות המצלם

בתשעה באב, כשהעם היהודי מתכנס באבל הלאומי על חורבן בית המקדש, רועה צאן יהודי אחד החליט לעשות מעשה ולהכין את הקרבנות לבית המקדש. בשיחה עם 'בחדרי חרדים' הוא מספר מדוע בחר במקצוע שמגלם בתוכו את הציפייה לגאולה אמתית מדי יום.

הציפייה למשיח היא חלק בלתי נפרד מהיומיום של כל יהודי אבל יש כאלה שאצלם הציפייה היא עניין מעשי לחלוטין. שבתי קושלבסקי, שגדל במשפחה חרדית, הוא בעל חוות כבשים בדרום הר חברון ובאופן מפתיע הוא מגדל את הכבשים דווקא לקרבנות.

כיום גידול הכבשים ברחבי העולם נעשה בצורה שפוסלת את הכבשים לקרבן, אך שבתי וחבריו מגדלי הכבשים היהודיים, עושים זאת בצורה כשרה, כך למשל לא רוצעים את האוזן של הטלה כשהוא נולד. שבתי מסביר ל'בחדרי חרדים' כי גידול הכבשים, שהיא עבודה סיזיפית וקשה, מבחינתו היא בעלת מטרה עליונה של הכנה לקרבנות.

"מה קורה אם מחר יש בית מקדש?" שואל שבתי, "אני לא רוצה שיווצר מצב בו בגלל שאנחנו בתור עם לא הנחנו את התנאים מבחינתנו, לא תוכל להתחיל עבודת בית המקדש. הדבר הקטן שאני עושה הוא גידול כבשים בצורה שתאפשר הקרבה כבר היום. אני לא רוצה שיצטרכו להסתמך על הנס כמו בפח השמן שנמצא בתקופת המכבים".

הכבשים בחווה של שבתי

"אף אחד לא הולך לגדל כבשים בשביל הכסף, בסופו של דבר ברור שאחת ההשלכות של הגידול שכולל קימה לפני הזריחה, לרעות את הצאן, להשקות את הטליות מבקבוק ולוודא שהכבשים כולן מחוסנות היא הרצון הסופי לראות את הקרבת הקרבנות בבית המקדש", אומר שבתי.

מתוך רצון לאפשר לכל יהודי לחיות את הציפייה למשיח ולדעת כי אם המשיח מגיע מחר, יש לכל יהודי אפשרות להקריב קרבן וכן בכדי לוודא שאכן תהיינה מספיק כבשים כשרות לקרבנות, יצאו שבתי ומגדלי הכבשים היהודיים בארץ במיזם מיוחד. הם חישבו כמה עולה גידול כבש תמים כשר לקרבן, הזמינו את הציבור לקנות מנוי ולהשתתף בעלות הגידול ובתמורה, להבטיח לרוכש המנוי כי ביום בו נבנה בית המקדש, הוא מקבל כבש אישי לקרבן.

"המיזם נולד במטרה לעורר מודעות ומתוך הבנה שאחזקת מאגר של כבשים עולה כסף. החלטנו לאפשר גם לציבור להיות שותפים בעלות של כ-15 שקלים בחודש. כדי להימנע מבעיות הלכתיות, המנוי בעצם רוכש קולר של כבש, מה שאני מבטיח לו זה שמתחת לקולר יש כבש שאותו יקבל ברגע שיבנה בית המקדש", מסביר שבתי על הדרך בה פועל המיזם.

"היום יש לנו מאגר של עשרות אלפי כבשים, טליים וטליות בני שנה תמימים שיכולים להיות מוקרבים כבר מחר לקרבן", מבטיח שבתי.

בתחילה פנה המיזם לציבור הדתי לאומי וזכה לתמיכת רבני הציבור, אך שבתי מבטיח לראשונה ב'בחדרי חרדים' כי הם מתכננים להציג את האופציה גם לציבור החרדי בקרוב ממש: "אנחנו מתכוונים לקבל את אישורם של הרבנים החרדים, עוד לא פנינו אליהם, אבל בעינינו זה בסיסי כי מדובר בציבור ענק שמייחל לבניית המקדש".


הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.