1. עמוד הבית
  2. בריאות ומדע
  3. חדשות בריאות

ניתן לקנות תרופות מרשם בכל בית מרקחת

חוק חדש שעבר אתמול (שלישי) בכנסת, קובע כי ניתן יהיה לרכוש בכל בית מרקחת, גם של קופה מתחרה | מה לגבי המחיר? גם זה בחוק 

קובי עוזיאלי , כ"ט חשון תשע"ט 07/11/2018 07:36

אושר סופית בית מרקחת בית מרקחת צילום: דוד כהן, פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית ברוב של 17 תומכים - ללא מתנגדים, את הצעת חוק ביטוח בריאות ממלכתי.

עד היום, תרופות שנרשמו במרשם דיגיטלי יכלו המטופלים לרכוש רק בבתי מרקחת של קופת החולים, או בתי מרקחת שלהם הסדר עם הקופה הרלוונטית, מה שהגביל את המבוטחים במקום וזמני הרכישה.

על פי הצעת החוק, כל בית מרקחת יוכל מעתה למכור למטופלים תרופות שנרשמו עבורם במרשם דיגיטלי, גם אם הוא אינו עובד בהסדר עם קופת החולים שהנפיקה את המרשם. לשם כך, יוכל כל בית מרקחת להתחבר למערכות הממוחשבות של קופות החולים בעלות סבירה ותוך מגבלות להגנה על פרטיות המבוטחים.

בכדי למנוע מצב שבו קופות החולים יגבו מבתי המרקחת עלויות גבוהות על החיבור למערכות המחשוב ובכך ימנעו הלכה למעשה את יישום החוק, קובעת הצעת החוק כי שר הבריאות בהסכמת שר האוצר, רשאים לקבוע סכום מרבי לתשלום כאמור. ע"פ פי ההצעה, התשלום שיגבו קופות החולים מבתי מרקחת שאינם בהסדר, לא יעלה על זה הנגבה מבתי מרקחת שכן בהסדר עמן.

בדברי ההסבר נכתב: "בעבר כל בית מרקחת פרטי היה מקושר בהסכם עם כל קופות החולים והצרכן יכול היה לבחור היכן לרכוש את תרופותיו. בשנים האחרונות החליטו קופות החולים לבטל חלק מהסכמים אלה ולעבוד רק עם בתי המרקחת שבבעלותן או עם רשתות הפארם השונות. בתי מרקחת פרטיים רבים, ששירתו נאמנה את לקוחות קופות החולים במשך שנים רבות, נאלצו לסגור את שעריהם, ברגע שנפתח בסמוך אליהם בית מרקחת ששייך לאחת מרשתות הפארם או בית מרקחת של הקופה. לאחרונה החלו קופות החולים לנפק מרשמים דיגיטליים דרך המחשב. המרשם הדיגיטלי נשלח אוטומטית לבית המרקחת של קופת החולים, וכך הצרכן מחויב לרכוש את התרופה אך ורק בבתי המרקחת של קופות החולים ואינו חופשי לקנות את תרופותיו בכל בית מרקחת, כפי שיחפוץ."

ח"כ עודד פורר מ'ישראל ביתנו' אמר לאחר אישור החוק: "זהו יום משמעותי לכל אחת ואחד מאיתנו, היום הצלחנו לשים סוף לעוולה בירוקרטית שפגעה בנו בדיוק ברגעים הקשים ביותר, בזמן מחלה או ברגעים שהגוף חלש והדבר האחרון שעומד לנגד עיננו הוא חיפוש אחר בית מרקחת שיקבל את המרשם שלנו. בתחילה כשהתחלתי לקדם את הצעת החוק הזו חשבתי שהי תסייע רק לקשישים או לחולים במחלות סופניות אבל הופתעתי לגלות שגם הבריאים, הצעירים והנשים בהריון סבלו לא פעם מאי כיבוד מרשם".

ח"כ נורית קורן 'הליכוד' הגיבה: "ההצעה מרחיבה את חופש הבחירה של הצרכנים ומשחררת אותם מלהיות קהל שבוי של קופות החולים ורשתות הפארם. הצעת החוק מיטיבה לא רק עם הצרכנים אלא גם עם העוסקים הקטנים בענף הרוקחות אשר קורסים אל מול התרחבות הסכמי הבלעדיות של קופות החולים עם בתי מרקחת, שבבעלותן. אמשיך ואפעל למען אזרחי מדינת ישראל."

"מדובר בחוק צרכני מהמעלה הראשונה, גורמים רבים בכנסת הזו חברו יחד כדי להצליח. בתחילת הדרך היו מי שלא הבינו את החוק ותקפו אותו. החוק הזה לא פוגע באף צד, הוא טוב לכלל הציבור", אמר ח"כ אחמד טיבי.


הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.