1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. בחירות 2019

"ביבי לא צריך לדאוג מגנץ - אלא ממעשיהו"

הפרשן המשפטי הבכיר, גיא פלג: "לא גנץ צריך להדאיג את נתניהו, אלא שנים באגף 10 במעשיהו" • לדבריו: "אם משווים למקרים אחרים, הוא יסיים בכלא"

ארי קלמן , י' אדר תשע"ט 15/02/2019 10:40

הפרשן המשפטי הבכיר ראש הממשלה נתניהו ראש הממשלה נתניהו צילום: נועם ריבקין פנטון

אמש (חמישי) דווח במהדורת "החדשות" כי בניגוד להסתייגות שהביע בהתחלה - היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, צפוי להודיע על כתב אישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו גם בתיק 2,000, העוסק בקשר בין ראש הממשלה למו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס.

גיא פלג, הפרשן המשפטי של "החדשות", הסביר הבוקר את ההחלטה המסתמנת של היועמ"ש והזהיר כי נתניהו יכול לסייום את חייו הציבוריים בישיבה ממושכת בכלא.

"צריך לזכור שבתיק 2,000 היועץ המשפטי לממשלה שינה את עמדתו כמה וכמה פעמים במהלך הדרך. צריך לסייג ולומר שהידיעה שלנו לא רשמית, ובמובן הזה יש אפשרות גם שהוא יעשה סיבוב פרסה, למרות שזה לא נראה כרגע".

לדבריו: "זו העמדה המסתמנת שלו, ולהבנתנו זו ההכרעה שהוא יקבל בימים הקרובים. בתיק הזה כולם מבינים שאם הוא יוגש לבית המשפט קו ההגנה של רה"מ מוצהר וברור. רה"מ ינסה לגרור לבית המשפט הרבה מאוד עיתונאים וכלי תקשורת, וינסו לקחת את התיק לאזור של יחסי עיתונאי-מקור, יחסי מו"ל-מקורות, כדי לטעון ש"התן וקח" הוא דבר שכיח ונהוג".

"היועמ"ש אמר שהוא לא רוצה להיכנס לשדה המוקשים הזה, אך ניצבת מולו חזית חזקה וברורה של המשטרה והפרקליטות. הגורמים האלה חושבים שההקלטות האלה מעידות על תוכנית למתן וקבלת שוחד בין ראש הממשלה לנוני מוזס".

עוד הוסיף פלג: "קראנו שליברמן חושב שהתיק הזה יסתיים בהסדר. אני חייב לומר שאילו הייתי ידידו של ראש הממשלה, הייתי שואל אותו על מה הוא נלחם. בואו נלך וננתח את המצב הקיים. סביר מאוד שרה"מ ירכיב גם את הממשלה הבאה, וסביר מאוד שלא תהיה לו ממשלה אחרי שיוגש כתב אישום".

"כלומר, אנחנו מדברים מקסימום על שנה עד הגשת כתב אישום. לא מן הנמנע שנתניהו יצטרך לפתוח את הכיס והארנק. יש איזה שיח כאילו אם בסופו של יום האישום יעסוק רק במרמה והפרת אמונים, אז מדובר בתיק קל. צריך לזכור שדני דנקנר הלך לכלא בתיק של הפרת אמונים, וגם שלומי לחיאני ראש עיריית בת ים".

עד כמה מצבו קשה?

"לפי מה שאנחנו מבינים, הוא יוזמן לשימוע בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים. נניח ועורכי הדין שלו יעשו קסמים בשימוע והתיקים יצטמצמו, ונניח שלא יהיה שוחד אלא רק מרמה והפרת אמונים. עדיין, בסופו של יום מדובר בכתב אישום חמור שאם משווים למקרים אחרים, הוא יסיים בכלא".

"לכן, אני לא מבין על מה הוא נלחם? כדי להרוויח עוד כמה חודשי שלטון? אולי הוא יכול היה למלט את עצמו מהכלא בחודשים האלה. לא מדובר באדם צעיר, ואחרי קריירה ציבורית כל כך עשירה הוא בדרך לסיים את חייו הציבוריים בביקור של חודשים ארוכים, אולי שנים, באגף 10 בכלא מעשיהו. זה מה שצריך להדאיג אותו, ולא אם גנץ יעקוף אותו או לא. אני נזכר בשיחות שלי עם אהוד אולמרט אחרי שהוא זוכה בחלק מהאישומים, ואני אמרתי שיהיה עוד מעט כתב אישום בהולילנד".

"הייתי אומר לראש הממשלה שמצבו קשה מאוד מבחינה משפטית ושמה שצריך להטריד אותו זה ההליך המשפטי שהולך לצאת מהכוח אל הפועל. אילו הייתי היועץ שלו הייתי אומר לו שינסה להבטיח את הגורל המשפטי שלו. זה הדבר שצריך להטריד את מנוחתו ולא אם הוא יהיה ראש ממשלה. כשיוגש כתב אישום - ממשלה לא תהיה לו".


הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. פלג ההזוי  

  פאר

  • בסך הכל הוא משקף תמונת המציאות  

   AIB

 2. פלג עצמו עתיד לשבת בכלא. בקרוב יפורסם על מעלליו  

  עמוס