1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. ביטחון

ראש השב"כ נכנס לתפקידו: "להוציא לאויב את החשק"

אחרי הסערה סביב המכתב האנונימי, התקיים היום טקס חילופי ראש השב"כ | ראש הממשלה נפתלי בנט: "מוכרחים לשמור על יוזמה, גמישות מחשבתית וקלות תנועה בביצוע, לנוע מהר ואפקטיבי, ולחתור לתוצאה שלא משאירה מקום לפרשנויות, תוצאה שמוציאה לאויב את החשק לנסות אותנו שוב"

צביקה סגל, ז' חשון תשפ"ב 13/10/2021 14:07

בצל סערת התלונה טקס חילופי ראש השב"כ טקס חילופי ראש השב"כ צילום: חיים צח/לע"מ

היום (רביעי) התקיים טקס חילופי ראש שירות הביטחון הכללי, בין ראש השב"כ היוצא, נדב ארגמן, וראש השב"כ הנכנס, רונן בר, במשרד ראש הממשלה בירושלים. באירוע השתתפו שר הביטחון, שר האוצר, השר לביטחון פנים, שר המשפטים, שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, שר המודיעין, שר התרבות והספורט, שר התקשורת, שרת החדשנות והמדע, הרמטכ"ל, ראש המוסד, מפכ"ל המשטרה, היועץ המשפטי לממשלה, נציב שירות המדינה, מזכיר הממשלה, נציגי משפחות שכולות ובכירים נוספים.

"זהו רגע מיוחד, הרגע הזה, שבו האחריות המחייבת והתובענית כל-כך עוברת מראש אחד למחליפו", אמר ראש הממשלה, נפתלי בנט. "נדב, אנחנו מכירים שנים, אבל בחודשים האחרונים התוודעתי אפילו יותר לעומק, לרוח המיוחדת והמדויקת שהבאת איתך לשירות. מצד אחד, אחריות ושיקול דעת. מצד שני, פייטריות. הבנה בהירה ועמוקה של האויב שניצב מולנו, בלי אשליות, חתירה למגע ושאיפה להביא תוצאה ברורה, לא תיקו.

"כובד הראש שבו נשקלות החלטות שקשורות לביטחון מדינת ישראל לא צריך לשתק אותנו. אנחנו מוכרחים לשמור על יוזמה, גמישות מחשבתית וקלות תנועה בביצוע, לנוע מהר ואפקטיבי, ולחתור לתוצאה שלא משאירה מקום לפרשנויות, תוצאה שמוציאה לאויב את החשק לנסות אותנו שוב. את כל זה שמחתי לגלות אצלך, יום אחרי יום נדב. תמיד יוזם, תמיד מסביר איך אפשר, ולא למה אי אפשר", הוסיף בנט.

צילום: חיים צח, לע"מ

לדברי ראש הממשלה, "סוד כוחו של השב"כ הוא דווקא בהיותו ארגון טקטי שפועל בשטח ומספק במאות פעולות טקטיות קטנות מדי יום ביטחון ושקט לאזרחי ישראל. מולנו עומדת מכונת טרור ענקית שלא נחה לרגע. גם אנחנו לא יכולים לנוח לרגע. איפה שהם נמצאים – אנחנו חייבים להימצא תמיד צעד אחד לפניהם. כשמתפתחת בעיה, צריך להציף אותה ולטפל בה, לפני שהיא הופכת לבעיה כרונית. הדחקה והתעלמות מבעיות – זו לא אופציה. להניח לאויב להתעצם ולארגוני הטרור להפוך למדינות טרור עם צבא ורבבות טילים – זו לא אופציה. אנחנו מכירים את אויבינו ולמדנו לדעת שכשמתמודדים עם ארגוני טרור, הדרך לשקט וליציבות עוברת קודם כל בשליטה בשטח, מודיעין מצוין, סיכול והרתעה".

על ראש השב"כ הנכנס אמר בנט: "את כל חייך הבוגרים הקדשת לביטחון ישראל. ביצעת מסלול מרשים בסיירת מטכ"ל ובשירות, כלוחם וכמפקד סיכנת את חייך לא אחת, פיקדת על שורה ארוכה של מבצעים ופעולות שתרמו להגנת המדינה ואזרחיה. אני בטוח שבזכות כישוריך וניסיונך תזניק את השירות קדימה אל פסגות חדשות. הצלחתך – הצלחתנו. אנשי שירות הביטחון הכללי, אזרחי ישראל הפקידו בידכם את הזכות להגן על ביטחונם ושלומם מול טרור מבית ומחוץ. אנחנו סומכים עליכם. ה' עוז לעמו יתן, ה' יברך את כמו בשלום".

ראש השב"כ היוצא, נדב ארגמן, אמר בטקס החילופים: "נפלה בחלקי זכות גדולה למלא את התפקידים הללו, להיות בצמתים מרכזיים, להתייצב לאורך שנים כה רבות בחזית ההגנה על ביטחון ישראל. זוהי זכות, שבצידה גם תחושת חובה עמוקה. הדרך לשמירה על ביטחון ישראל ועל עוצמתה היא מרוץ שליחים אינסופי. לכל אחד שמור בו מקטע, ועל כל אחד חלה החובה לעשות את חלקו על הצד הטוב ביותר".

"במהלך שנות כהונתי נהרגו 54 אזרחים ישראלים מפיגועי טרור, בוצעו 529 פיגועים משמעותיים (ירי, דקירה, דריסה, מטען) וסוכלו 2261 פיגועים משמעותיים (ירי, מטען, התאבדות וחטיפה)", אמר ארגמן. "אני גאה להותיר מאחוריי ארגון חשוב מאין כמותו בהגנה על ביטחון ישראל - ארגון היודע לחבר יחד חדשנות טכנולוגית פורצת דרך, חשיבה יצירתית ונועזת, הון אנושי מהטובים במדינה וערכים שהם מצפן לדרך".

"יום חילופי ראש ארגון הוא יום עם תחושת התחדשות בארגון, יום עם תחושת חג והקלה למסיים ואצלי מהבוקר - יום עם תחושת אחריות כבדת משקל", אמר בטקס ראש השב"כ הנכנס רונן בר "נדב מסיים בארגון תקופה ארוכה, וכאחד שעמד לצידו חלק ניכר מהדרך – אני יכול גם להעיד שמאוד מוצלחת. נדב, לקחת את הארגון קדימה בתחומים רבים ואין לי ספק שהם יהוו תשתית משמעותית לשנים הבאות".

"האיום המרכזי לשלום האזור, הציר השיעי בהובלת איראן, מכונה של טרור, ריגול והשפעה, ימשיך לעמוד בלב העיסוק של קהיליית המודיעין ובתוכה השירות. מתוקף תפקידו ואחריותו יפעל השרות לסכל איום זה בכל מקום בו יזהה אותו – בארץ, בחו"ל ובזירת הסייבר", הוסיף בר.

"מכל הארגונים, שב"כ הוא היחיד הנמצא ביום-יום בצומת המורכב והעדין שקיים בין זכויות היסוד השונות, אלו הכתובות של הדמוקרטיה ואלו הלא כתובות של מגילת זכויות האדם ובעיקר בצומת בין הזכות לביטחון ולחיים ובין הזכות לפרטיות ולכבוד האדם. אני מקווה שבכל צמתי ההחלטה יהיה לנו את הכוח, האומץ והתבונה לאזן נכון בין מרכיבים אלו, ושנוכל לממש תוך שיקול דעת את עקרונות הדמוקרטיה המתגוננת".

ראש השב"כ הנכנס התייחס בנאומו גם לפשיעה במגזר הערבי: "מרבות דובר לאחרונה על האלימות הגוברת בכלל ובחברה הערבית בפרט. השירות לא יישאר לעמוד מנגד. אחרי שנלמד את הנושא, נציג את האיזון הנכון שבין תרומתנו לחיזוק המשטרה לבין הגברת מעורבות השירות. ברור לנו שזו משימה לאומית".

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. חוק  

    אהרון ברק

;